Рішення від 12.12.2025 по справі 300/8085/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" грудня 2025 р. справа № 300/8085/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськ-Дах" до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення від 06.10.2025 за №719/33-00-23-01, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськ-Дах" (надалі по тексту також - позивач, ТОВ "Івано-Франківськ-Дах", товариство) звернулося в суд із адміністративним позовом до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (надалі по тексту також - відповідач, ЗМУ ДПС по роботі з великими платниками податків, Західне МУ ДПС по роботі з ВПП, податковий орган, контролюючий орган) про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення від 06.10.2025 за №719/33-00-23-01 (надалі по тексту також - оскаржуване рішення, рішення від 06.10.2025).

Позовні вимоги мотивовано тим, що за наслідками проведення посадовими особами ЗМУ ДПС по роботі з великими платниками податків позапланової невиїзної документальної перевірки ТОВ "Івано-Франківськ-Дах" з питань дотримання вимог підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України в частині надання недостовірної інформації у повідомленні про участь у міжнародній участі у міжнародній групі компаній за період 2023 року, встановлено порушення підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України, а саме надання недостовірної інформації у повідомленні про участь у міжнародній участі у міжнародній групі компаній за період 2023 року.

За твердженням позивача, податковий орган дійшов помилкових висновків у частині подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (надалі по тексту також - МГК) без граф 7.1, 7.2, 14.1, 14.2, адже товариство самостійно виправило помилки, зроблені у такому, подавши уточнююче повідомлення від 27.06.2025 (реєстраційний номер 9388014370).

Окрім того, на думку ТОВ "Івано-Франківськ-Дах", ідентифікувати учасника міжнародної групи компаній (наділ по тексту також - МГК) можна було на підставі інших даних, вказаних позивачем у повідомленні, зокрема, держави податкового резидентства, коду платника податку, реєстраційного номеру, що ідентифікує материнську компанію, коду юрисдикції держави, де виданий реєстраційний номер, адресу. Так, усі вищенаведені дані, включно із назвою материнської компанії та назвою МГК, були наявні у повідомленні за 2022 рік і не змінилися станом на 2023 рік.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.11.2025 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Одночасно судом витребувано у сторін письмові докази, необхідні для розгляду даної адміністративної справи (а.с.36-37).

Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків скористалося правом на подання відзиву на позовну заяву через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи від 25.11.2025, зареєстроване у суді 25.11.2025 (а.с.39-54). З доводами товариства, викладеними у позовній заяві, відповідач не погоджується, вважає податкове повідомлення-рішення від 06.10.2025 за №719/33-00-23-01 правомірним, виходячи з наступного.

Подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній без граф 7.1, 7.2, 14.1, 14.2 призвело до того, що інформація яка впливає на правильність ідентифікації держави або території, резидентом якої є один або декілька учасників міжнародної групи компаній, та/або на правильність ідентифікації кожного з учасників відповідної міжнародної групи компаній, та/або на правильність ідентифікації юрисдикції подання звіту в розрізі країн міжнародної групи компаній, відображена у поданому повідомленні, є недостовірною.

Водночас, на переконання контролюючого органу, своєчасне подання позивачем уточнюючого повідомлення про участь у міжнародній групи компаній не звільняє від відповідальності за попереднє надання недостовірної інформації, яка передбачена пунктом 120.5 статті 120 Податкового кодексу України. Таким чином, встановлення податковим органом наявності вини у діяннях позивача, яке полягало у наданні недостовірної інформації в повідомленні про участь у міжнародній групі компаній, відповідальність за яке передбачене вищезгаданим положенням, не є необхідною умовою притягнення особи до фінансової відповідальності.

На виконання ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.03.2025 про витребування доказів (а.с.55), відповідачем подано клопотання із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 04.12.2025" із долученням до такого копій письмових документів (а.с.57-67).

Розглянувши матеріали адміністративної справи, вивчивши адміністративний позов, відзив на позовну заяву, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

Посадовими особами Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на підставі наказу за №176 від 30.07.2025 (а.с.48) та повідомлення про проведення перевірки за №39/33-00-23-01 від 30.07.2025 проведено позапланову невиїзну документальну перевірку ТОВ "Івано-Франківськ-Дах" з питань дотримання вимог підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України в частині надання недостовірної інформації у повідомленні про участь у міжнародній участі у міжнародній групі компаній за період 2023 року.

По завершенню перевірки посадовими особами контролюючого органу 03.09.2025 складено акт за №344/33-00-23-01/43632293 (надалі по тексту також - акт, акт перевірки) (а.с.11-15), за висновками якого встановлено порушення підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України, а саме надання недостовірної інформації у повідомленні про участь у міжнародній участі у міжнародній групі компаній за період 2023 року.

Коментований акт перевірки скерований відповідачем супровідним листом за №3142/6/33-00-23-01 від 03.09.2025 (а.с.10).

Товариство скористалося правом подання заперечень на акт перевірки за №01/121-25 від 06.10.2025, зареєстрований відповідачем за вх.№3522/6 від 09.10.2025) (а.с.17-18), за наслідком розгляду якого листом ЗМУ ДПС по роботі з великими платниками податків за №3531/6/33-00-23-01-09 від 10.10.2025 (а.с.19-20) повідомлено про залишення заперечення без розгляду, з огляду на порушення строку подання останніх.

Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків, на підставі акту перевірки за №344/33-00-23-01/43632293 від 03.09.2025 сформовано та направлено товариству листом за №3475/6/33-00-23-01 від 06.10.2025 (а.с.21) податкове повідомлення-рішення за №719/33-00-23-01 від 06.10.2025 про встановлене порушення підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України за період фінансово-господарської діяльності 2023 року, у зв'язку з чим застосовано штрафну (фінансову) санкцію (штраф) у сумі 134 200,00 гривень (а.с.22-21).

За змістом розрахунку до оскаржуваного рішення (а.с.24), відповідальність, застосована до позивача, передбачена пунктом 120.5 статті 120 Податкового кодексу України та складає 50 прожиткових мінімумів для працездатної особи (2 684,00 гривень х 50 = 134 200,00 гривень).

Вважаючи протиправними дії Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків щодо прийняття податкових повідомлення-рішень від 06.10.2025 за №719/33-00-23-01, ТОВ "Івано-Франківськ-Дах" звернулося до суду з метою захисту свого порушеного права.

Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступних підстав та мотивів.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, які справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до підпункту 62.1.3. пункту 62.1 статті 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки (пункт 75.1 статті 75 Податкового кодексу України).

За приписами підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.

Так, документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом (пункт 79.1 статті 79 ПК України).

Нормами пункту 78.4 статті 78 ПК України встановлено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків (крім перевірок, передбачених підпунктом 78.1.22 пункту 78.1 цієї статті) надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Згідно з пунктом 79.2 статті 79 ПК України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

У разі надіслання (вручення) відповідно до статті 42 цього Кодексу платнику податків (його представнику) копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення позапланової невиїзної перевірки, шляхом надсилання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення документальна позапланова невиїзна перевірка (крім перевірки, визначеної статтею 200 цього Кодексу) розпочинається не раніше 30 календарного дня з дати надсилання такого повідомлення та копії наказу.

Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.

При цьому, за пунктом 79.3 статті 79 ПК України, присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.

Підпунктом 78.1.15 пункту 78.1 статті 78 ПК України до підстав проведення документальних позапланових перевірок віднесено неподання платником податків або подання з порушенням вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу звіту про контрольовані операції, повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, звіту в розрізі країн міжнародної групи компаній, глобальної документації (майстер-файлу) та/або документації з трансфертного ціноутворення.

Так, відповідно до наказу Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків за №176 від 30.07.2025 (а.с.48), правовою підставою для проведення документальної позапланової перевірки ТОВ "Івано-Франківськ-Дах" слугував підпункт 78.1.15 пункту 78.1 статті 78 ПК України.

До матеріалів адміністративної справи долучено Доповідну записку Управління трансфертного ціноутворення ЗМУ ДПС по роботі з великими платниками податків за №56/33-00-23-01 від 30.07.2025, за змістом якої проведеним аналізом встановлено, що позивачем в порушення підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 ПК України подано недостовірну інформацію в повідомлення про участь у міжнародній групі компаній здійснених за період 2023 року, у зв'язку з чим висловлено пропозицію провести відповідну документальну перевірку (а.с.49).

За змістом акту перевірки за №344/33-00-23-01/43632293 від 03.09.2025, копію коментованого наказу та повідомлення про проведення перевірки за №39/33-00-23-01 від 30.07.2025 відповідно до вимог пункту 79.2 статті 79 Кодексу направлено поштою рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу підприємства: вул. Н. Яремчука, буд. 1, корп. 1, с. Ямниця, Тисменицький район, Івано-Франківська область, 77422.

У цій частині акту перевірки вказані обставини сторонами не заперечуються.

Поруч з цим, у межах адміністративного позову ТОВ "Івано-Франківськ-Дах" не висловлено заперечень чи інших обґрунтувань в частині протиправності оскаржуваного податкового повідомлення-рішень з підстав порушення процедурної частини проведення позапланової невиїзної документальної перевірки, разом із тим суд констатує відсутність у матеріалах справи письмових та інших доказів, які б свідчили про неналежний порядок проведення Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків останньої.

Досліджуючи правомірність прийняття відповідачем податкового повідомлення-рішення за №719/33-00-23-01 від 06.10.2025 про встановлене актом перевірки за №344/33-00-23-01/43632293 від 03.09.2025 порушення підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України за період фінансово-господарської діяльності 2023 року, у зв'язку з чим застосовано штрафну (фінансову) санкцію (штраф) у сумі 134 200,00 гривень, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Як визначено підпунктом 14.1.1133 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, міжнародна група компаній (для цілей статті 39 цього Кодексу) - дві або більше юридичні особи або утворення без статусу юридичної особи, які є податковими резидентами різних юрисдикцій (держав, територій) (зокрема якщо хоча б одна з таких осіб є податковим резидентом однієї іноземної юрисдикції (держави, території), який провадить господарську діяльність через постійне представництво в іншій юрисдикції (державі, території) та пов'язані між собою за критеріями володіння або контролю таким чином, що згідно з міжнародними стандартами фінансової звітності або іншими міжнародно визнаними стандартами фінансової звітності обов'язковою є підготовка консолідованої фінансової звітності або підготовка консолідованої фінансової звітності була б обов'язковою у разі, якщо б акції (корпоративні права) одного з таких учасників міжнародної групи компаній перебували в обігу на національному та/або іноземному організованому фондовому ринку (фондовій біржі).

Поруч із цим, учасник міжнародної групи компаній (для цілей статті 39 цього Кодексу):

а) будь-яка окрема господарська одиниця міжнародної групи компаній (зокрема українська чи іноземна юридична особа або утворення без статусу юридичної особи), яку включено до консолідованої фінансової звітності такої міжнародної групи компаній для цілей такої звітності або яка обов'язково мала бути включена до консолідованої фінансової звітності у разі, якщо б акції (корпоративні права) такої окремої господарської одиниці міжнародної групи компаній перебували в обігу на національному та/або іноземному організованому фондовому ринку (фондовій біржі);

б) будь-яка така господарська одиниця міжнародної групи компаній, яку виключено з консолідованої фінансової звітності такої міжнародної групи компаній відповідно до критеріїв, визначених для цілей складання зазначеної звітності (щодо володіння чи контролю між юридичними особами або утворенням без статусу юридичної особи, матеріальності такої господарської одиниці для міжнародної групи компаній тощо);

в) будь-яке постійне представництво будь-якої господарської одиниці міжнародної групи компаній, зазначеної у підпунктах "а" і "б" цього підпункту, за умови що така господарська одиниця складає окрему фінансову звітність щодо такого постійного представництва для фінансових, регуляторних чи податкових цілей або для цілей внутрішнього управлінського контролю (підпункт 14.1.2542 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Відповідно до підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 ПК України, платники податків, які є учасниками відповідної міжнародної групи компаній та у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, повідомлення про участь у міжнародній групі компаній.

Звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній подаються центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".

За приписами підпункту 39.4.2.2 підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Кодексу, повідомлення про участь у міжнародній групі компаній має містити, зокрема, таку інформацію:

а) дані про материнську компанію міжнародної групи компаній, до якої входить платник податків, зокрема її назву, дані про державу (територію) податкового резидентства, державу (територію) реєстрації (якщо відрізняється від держави/території податкового резидентства), ідентифікаційний (реєстраційний) номер (код), присвоєний материнській компанії як платнику податків у державі (території) її реєстрації, будь-які інші ідентифікаційні (реєстраційні) номери (коди) материнської компанії та їх тип, інформацію про адресу (адреси) материнської компанії (адреса місцезнаходження, адреса місця здійснення підприємницької діяльності тощо);

б) дані про учасника міжнародної групи компаній, який є уповноваженим учасником такої міжнародної групи компаній на подання звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній, до якої входить платник податків (за наявності такого уповноваженого учасника), зокрема його назву, дані про державу (територію) податкового резидентства, державу (територію) реєстрації (якщо відрізняється від держави/території податкового резидентства), ідентифікаційний (реєстраційний) номер (код), присвоєний учаснику міжнародної групи компаній як платнику податків у державі (території) його реєстрації, будь-які інші ідентифікаційні (реєстраційні) номери (коди) учасника міжнародної групи компаній та їх тип, інформацію про адресу (адреси) такого учасника міжнародної групи компаній (адреса місцезнаходження, адреса місця здійснення підприємницької діяльності тощо);

в) дата, яка є останнім днем фінансового року, за який складається консолідована фінансова звітність міжнародної групи компаній, а якщо така звітність не складається - дата закінчення фінансового року відповідно до внутрішніх положень материнської компанії міжнародної групи компаній;

г) інформація про розмір сукупного консолідованого доходу міжнародної групи компаній за фінансовий рік, що передує звітному, розрахований згідно із стандартами бухгалтерського обліку, які застосовує материнська компанія міжнародної групи компаній.

У разі якщо законодавство іноземної юрисдикції податкового резидентства материнської компанії не передбачає вимоги щодо подання звітів у розрізі країн міжнародної групи компаній для цілей автоматичного обміну податковою та фінансовою інформацією, у повідомленні про участь у міжнародній групі компаній зазначається також інформація про те, що материнська компанія міжнародної групи компаній не зобов'язана подавати звіт у розрізі країн міжнародної групи компаній.

Форма та порядок складання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Так, наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2020 за №839 затверджено "Порядок складання Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній" (надалі по тексту також - Порядок №839) (тут і надалі у редакції наказу Міністерства фінансів України від 09.02.2024 за №58, чинного на момент виникнення спірних правовідносин), а також форму Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній.

Пунктами 5-6 розділу І Порядку №839 передбачено, що Повідомлення формується із застосуванням схеми даних за правилами eXtensibleMarkupLanguage (XML). XML - схема Повідомлення із відповідним описом структури файлу та всіх його структурних елементів і атрибутів (їх найменування, формату, типу даних тощо), оприлюднюються на офіційному вебпорталі Державної податкової служби України.

Кожна графа у формі Повідомлення відповідає певному елементу XML - схеми Повідомлення. XML - схема Повідомлення також має містити опис елементів, призначених для заповнення технічної інформації, необхідної для його автоматичного прийняття, перевірки повноти заповнення, ідентифікації змін та коригувань до окремих елементів Повідомлення.

Згідно пункту 7 розділу І Порядку №839 Повідомлення складається із таких невід'ємних частин та розділів:

а) заголовна частина ("Загальні відомості") - містить загальні відомості про Повідомлення, платника податків, який подає звіт, найменування МГК, обраний материнською компанією такої групи звітний період (фінансовий рік) для цілей бухгалтерського обліку, суму сукупного консолідованого доходу МГК за такий період;

б) основна частина, яка складається із таких розділів:

розділ І "Відомості щодо материнської компанії міжнародної групи компаній, до якої входить платник податків", в якому зазначається інформація щодо материнської компанії МГК, до якої входить платник податків;

розділ ІІ "Відомості щодо учасника міжнародної групи компаній, уповноваженого материнською компанією на подання звіту в розрізі країн", в якому зазначаються відомості щодо учасника МГК, якого материнська компанія уповноважила на підготовку та подання звіту у розрізі країн (у разі делегування таких повноважень материнською компанією).

Як визначено пунктом 8 розділу І Порядку №839, Повідомлення містить графи (елементи), які є обов'язковими, необов'язковими, або заповнення яких може бути обов'язковим за певних умов. Кожна графа форми Повідомлення визначає відповідний елемент Повідомлення, створеного у форматі XML на основі XML - схеми Повідомлення. Обов'язкові графи підлягають автоматичній перевірці контролюючим органом на предмет їх наявності та повноти заповнення під час прийняття Повідомлення з метою інформування платника податків про виявлені помилки та невідповідності XML - схемі Повідомлення.

Необов'язкові графи (позначені у формі Повідомлення як [Н]) можуть залишатися незаповненими. Такі елементи у певних випадках можуть представляти вибір між тим чи іншим типом інформації, де лише один із них має бути використаний (наприклад, вибір між форматом адреси - у фіксованій чи довільній формі). Окремі графи, які позначені у формі Повідомлення як [В], є обов'язковими для включення до Повідомлення у певних випадках, які описані у цьому Порядку.

Графи, у яких зазначається обмежений перелік фіксованих кодів, наведених у цьому Порядку, та які є обов'язковими для заповнення, позначені у формі Повідомлення як [К].

Повертаючись до фактичних обставин справи, як безпосередньо зазначено у акті за №344/33-00-23-01/43632293 від 03.09.2025, під час проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Івано-Франківськ-Дах" використано відомості Повідомлень про участь у міжнародній групі компаній, а саме: (1) поданого 30.09.2024 за реєстраційним номером 9387274745 (звітного) та (2) поданого 27.06.2025 за реєстраційним номером 9388014370 (уточнюючого).

ЗМУ ДПС по роботі з великими платниками податків, при аналізі Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній поданого 30.09.2024 за реєстраційним номером 9387274745 (звітного) встановлено, що у графах 7.1, 7.2, 14.1 та 14.2 не заповнено інформацію.

Так, відповідно до пункту 7 розділу ІІ Порядку №839, у графі 7.1 зазначається найменування МГК (українською мовою), за якою група є загальновідомою, якщо це найменування відрізняється від найменування платника податків, який подає Повідомлення. Переклад цієї інформації на англійську мову зазначається у графі 7.2. За наявності загальновідомого скороченого найменування МГК (в тому числі, абревіатури), інформація про таке скорочення зазначається у дужках після повного найменування. Якщо міжнародна група підприємств не має конкретного найменування, вводиться найменування головного материнського підприємства цієї групи.

В той же час, у графі 14.1 зазначається інформація українською мовою про повне юридичне найменування материнської компанії МГК, включаючи внутрішнє позначення юридичної форми, як зазначено в її статуті або будь-якому відповідному документі. У графі 14.2 заповнюється та ж інформація, що і у графі 14.1 у перекладі на англійську мову (пункт 16 розділу ІІ Порядку №839).

З огляду на вищенаведене, відповідачем здійснено наступний висновок: "Подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній без зазначених граф призвело до того, що інформація, яка впливає на правильність ідентифікації держави або території, резидентом якої є один або декілька учасників міжнародної групи компаній, та/або на правильність ідентифікації кожного з учасників відповідної міжнародної групи компаній, та/або на правильність ідентифікації юрисдикції подання звіту в розрізі країн міжнародної групи компаній, відображена у поданому повідомленні, є недостовірною.

Зазначене свідчить про подання повідомлення з недостовірною інформацією, що є порушенням вимог підпункт 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України та Порядку повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2020 за №839".

Слід констатувати, що Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній ТОВ "Івано-Франківськ-Дах" за 31.12.2023 рік, подане 30.09.2024 за реєстраційним номером 9387274745 (звітне) (а.с.64-56) дійсно містить не заповнені графи 7.1 "Найменування міжнародної групи компаній (українською мовою)", 7.2 "Найменування міжнародної групи компаній (англійською мовою)", 14.1 "Найменування материнської компанії міжнародної групи компаній (українською мовою)" та 14.2 "Найменування материнської компанії міжнародної групи компаній (англійською мовою)".

За змістом листа-запиту Західного МУ ДПС по роботі з ВПП за №2204/6/33-00-23-01 від 20.06.2025 (а.с.51-52), адресованого позивачу, повідомлено про проведений аналіз вищезгаданого судом Повідомлення за 2023 рік (звітного) та про виявлену незаповненість граф 7.1, 7.2, 14.1 та 14.2. У зв'язку з наведеним відповідач просив розглянути питання щодо подання Уточнюючого Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній у разі підтвердження встановлених невідповідностей (надання недостовірної інформації), а також просив надати документи в підтвердження даних наданих ТОВ "Івано-Франківськ-Дах" у коментованому Повідомленні.

На засвідчення одержання товариством коментованого листа-запиту від 20.06.2025 контролюючим органом надано фіскальний чек національного поштового оператора "Укрпошта" про надсилання 20.06.2025 поштового відправлення із трек-номером 79053 0017823 3 та рекомендоване повідомлення про вручення такого 25.06.2025 (а.с.53).

Як повідомлено відповідачем у клопотанні про долучення письмових доказів від 04.12.2025 (а.с.57-67) та не заперечується позивачем, товариством не надавалося відповіді на лист-запит за №2204/6/33-00-23-01 від 20.06.2025.

Втім, надалі ТОВ "Івано-Франківськ-Дах" 27.06.2025 подано уточнююче Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 31.12.2023 рік за реєстраційним номером 9388014370 (а.с.62-63), у означених графах якого відображено наступне: графа 7.1 - "ІФЦЕМ"; графа 7.2 - "IFCEM"; графа 14.1 - "ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ПЕРМІКСО ЛІМІТЕД"; графа 14.2 - "LIMITED LIABILITY COMPANY "PERMIXO LIMITED".

Приписами пункту 11 розділу І Порядку №839 передбачено, що у разі якщо платник податків виявив, що у раніше поданому Повідомленні інформація надана не в повному обсязі або Повідомлення містить помилки чи недоліки, такий платник податків має право подати:

нове Повідомлення (Повідомлення з позначкою "звітне нове") до граничного строку подання Повідомлення за такий самий звітний період;

уточнююче Повідомлення (Повідомлення з позначкою "уточнюючий") після граничного строку подання Повідомлення за такий самий звітний період.

Нове та уточнююче Повідомлення мають містити повну інформацію про участь у міжнародній групі компаній у звітному році, як передбачено під час складання основного Повідомлення (Повідомлення з позначкою "звітне").

У контексті наведеного суд також звертається до приписів пункту 120.5 статті 120 Податкового кодексу України, які слугували підставою застосування до ТОВ "Івано-Франківськ-Дах" штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) за порушення податкового законодавства за результатами документальної перевірки, за якими надання недостовірної інформації в повідомленні про участь у міжнародній групі компаній та/або у звіті в розрізі країн міжнародної групи компаній тягне за собою накладення штрафу (штрафів) у розмірі: 50 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, - у разі надання недостовірної інформації в повідомленні про участь у міжнародній групі компаній.

Втім, абзацами п'ятим та сьомим пункту 120.5 статті 120 ПК України передбачено, що сплата таких штрафів не звільняє платника податків від обов'язку подання уточнюючого повідомлення про участь у міжнародній групі компаній та/або уточнюючого звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній (у тому числі на підставі повідомлення контролюючого органу про виявлені помилки у звіті у розрізі країн міжнародної групи компаній).

Штраф, передбачений цим пунктом, не застосовується, якщо платник податків подав повідомлення про участь у міжнародній групі компаній та/або звіт у розрізі країн міжнародної групи компаній з помилками, які не вплинули на правильність ідентифікації держави або території, резидентом якої є один або декілька учасників міжнародної групи компаній, та/або на правильність ідентифікації кожного з учасників відповідної міжнародної групи компаній, та/або на правильність ідентифікації юрисдикції подання звіту в розрізі країн міжнародної групи компаній, і такий платник виправив помилки шляхом подання уточнюючого повідомлення про участь у міжнародній групі компаній та/або звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній самостійно або не пізніше 30 календарних днів з дня одержання повідомлення контролюючого органу про виявлені помилки у звіті у розрізі країн міжнародної групи компаній.

Виходячи з такого правового регулювання, суд доходить наступних висновків:

(1) слід розрізняти помилки у повідомленні про участь у міжнародній групі компаній як такі, що впливають та не впливають на правильність ідентифікації держави або території, резидентом якої є один або декілька учасників міжнародної групи компаній, та/або на правильність ідентифікації кожного з учасників відповідної міжнародної групи компаній, та/або на правильність ідентифікації юрисдикції подання звіту в розрізі країн міжнародної групи компаній, тобто за ознакою суттєвості;

(2) право платника податків подати уточнююче Повідомлення (Повідомлення з позначкою "уточнюючий") виникає у разі якщо такий виявив, що у раніше поданому Повідомленні інформація надана не в повному обсязі або Повідомлення містить помилки чи недоліки, після граничного строку подання Повідомлення за такий самий звітний період;

(3) штраф не застосовується виключно у разі сукупності наступних умов:

помилки у поданому повідомленні про участь у міжнародній групі компаній не впливають на правильність ідентифікації держави або території, резидентом якої є один або декілька учасників міжнародної групи компаній, та/або на правильність ідентифікації кожного з учасників відповідної міжнародної групи компаній, та/або на правильність ідентифікації юрисдикції подання звіту в розрізі країн міжнародної групи компаній;

платником виправлено помилки шляхом подання уточнюючого повідомлення про участь у міжнародній групі компаній самостійно.

У спірному випадку суд не знаходить підстав погодитися із доводами позивача про те, що ідентифікувати учасника МГК у особі ТОВ "Івано-Франківськ-Дах" можна було на підставі інших даних, вказаних позивачем у звітному Повідомленні (зокрема, держави податкового резидентства, коду платника податку, реєстраційного номеру, що ідентифікує материнську компанію, коду юрисдикції держави, де виданий реєстраційний номер, адреси), виходячи з наступного.

По-перше, пункт 8 розділу І "Порядку складання Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній", затверджений наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2020 за №839, чітко розмежовує графи (елементи), які є обов'язковими, необов'язковими, або заповнення яких може бути обов'язковим за певних умов. Відповідно, у формі Повідомлення необов'язкові графи позначені як [Н]; заповнення яких є обов'язковими у певних випадках, які описані у цьому Порядку позначені як [В]; обов'язкові для заповнення графи, у яких зазначається обмежений перелік фіксованих кодів, наведених у цьому Порядку, позначені як [К].

Отже, будь-які інші графи, котрі не містять позначень [Н], [В], [К], за замовчуванням віднесені до таких, що є обов'язковими для відображення у Повідомленні про участь у міжнародній групі компаній.

У свою чергу, як слідує із затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2020 за №839 форми Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, графи 7.1, 7.2, 14.1 та 14.2 не містять вищенаведених позначень, а тому підлягали обов'язковому заповненню з урахуванням вимог, передбачених пунктом 7 (для граф 7.1, 7.2) та пункту 16 (для граф 14.1, 14.2) розділу ІІ Порядку №839.

По-друге, аналіз змісту пункту 7 та пункту 16 розділу ІІ Порядку №839, не дає підстав для висновку про можливість незаповнення зазначених граф за певних умов чи виключень.

Навпаки, інформація щодо назви материнської компанії міжнародної групи компаній, до якої входить платник податків (аналогічна до даних, що відображаються у графах 14.1 і 14.2 Повідомлення), є обов'язковою не лише відповідно до вимог Порядку №839, але й згідно з підпунктом 39.4.2.2 підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України.

Таким чином, документально підтвердженими та такими, що не заперечуються позивачем, є обставини подання ТОВ "Івано-Франківськ-Дах" 30.09.2024 за реєстраційним номером 9387274745 звітного Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2023 рік без заповнених граф 7.1, 7.2, 14.1 та 14.2.

Водночас, на переконання суду, залишення вищезгаданих граф Повідомлення незаповненими слід відносити до помилок, які впливають на правильність ідентифікації держави або території, резидентом якої є один або декілька учасників міжнародної групи компаній, та/або на правильність ідентифікації кожного з учасників відповідної міжнародної групи компаній, та/або на правильність ідентифікації юрисдикції подання звіту в розрізі країн міжнародної групи компаній.

Подальше усунення допущених помилок, що про них до відома товариства 25.06.2025 доведено ЗМУ ДПС по роботі з ВПП шляхом скерування листа-запиту за №2204/6/33-00-23-01 від 20.06.2025, а саме подання 27.06.2025 уточнюючого Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2023 рік за реєстраційним номером 9388014370 із заповненими відповідними графами (правильність та повнота такого заповнення не є предметом спору у цій справі й тому не оцінюється судом), не може розцінюватися як підстава для звільнення від застосування штрафу, встановленого пунктом 120.5 статті 120 ПК України, оскільки вказані помилки не відповідають критерію "несуттєвості".

Окремо суд також вважає за необхідне зауважити, що доводи позивача щодо відсутності або недоведення Західним МУ ДПС по ВПП умислу в діях, які полягали у поданні 30.09.2024 звітного Повідомлення за реєстраційним номером 9387274745 без заповнення граф 7.1, 7.2, 14.1 та 14.2, не впливають на правову кваліфікацію такого порушення за пунктом 120.5 статті 120 ПК України.

Вказане зумовлено тим, що перелік випадків, у яких встановлення вини є обов'язковою умовою притягнення особи до фінансової відповідальності за податкове правопорушення, є вичерпно визначеним пунктом 109.3 статті 109 ПК України, та не охоплює правопорушення, передбачене пунктом 120.5 статті 120 цього Кодексу.

В обсязі заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та встановлених в цій справі фактичних обставин суд доходить висновку про відсутність підстав для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06.10.2025 за №719/33-00-23-01, яким за наслідком встановленого порушення підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України застосовано до ТОВ "Івано-Франківськ-Дах" штрафну (фінансову) санкцію (штраф) у сумі 134 200,00 гривень.

Інші доводи і міркування сторін з приводу прийнятого відповідачем оскаржуваного рішення, не змінюють висновку суду, викладеного вище.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивач не довів перед судом своїх вимог про протиправність прийнятого відповідачем податкового повідомлення-рішень від 06.10.2025 за №719/33-00-23-01.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

З врахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що реалізовуючи свої повноваження щодо контролю за достовірністю інформації, надаваної учасниками відповідної міжнародної групи компаній у повідомленні про участь у міжнародній групі компаній, Західне міжрегіональне управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків правомірно застосувало до Товариства з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськ-Дах" податкове повідомлення-рішення від 06.10.2025 за №719/33-00-23-01, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у загальній сумі 134 200,00 гривень за порушення підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України.

За таких обставин позовні вимоги є необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає до задоволення.

Стосовно розподілу судових витрат суд зазначає, що позивачем за подання до суду адміністративного позову майнового характеру сплачено судовий збір в розмірі 3 028,00 гривень, на підтвердження чого в матеріалах справи міститься платіжна інструкція кредитового переказу коштів за №14434 від 03.11.2025 (а.с.25).

За відомостями Автоматизованої системи документообігу Івано-Франківського окружного адміністративного суду за даним платіжним документом до бюджету проведено зарахування судового збору в сумі 3 028,00 гривень.

Зважаючи на висновок суду про необґрунтованість адміністративного позову в силу вимог статті 139 КАС України не підлягає стягненню із відповідача суб'єкта владних повноважень судові витрати, понесені у зв'язку з розглядом адміністративної справи №300/8085/25, зокрема судові витрати по сплаті судового збору.

На підставі статті 1291 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківськ-Дах" (ідентифікаційний код юридичної особи, код ЄДРПОУ 43632293), вул. Н. Яремчука, буд. 2, корп. 1, село Ямниця, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область, 77422;

відповідач - Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (ідентифікаційний код юридичної особи, код ЄДРПОУ 44045187), вул. Стрийська, 35, м. Львів, Львівська область, 79026.

Суддя Чуприна О.В.