Рішення від 11.12.2025 по справі 160/24598/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2025 рокуСправа №160/24598/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Олійника В. М.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, відповідача-2: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

27 серпня 2025 року ОСОБА_1 через систему «Електронний суд» звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 26.06.2025 року № 046350016140 щодо відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 по Списку № 1 затвердженого Постановою КМУ № 202 від 31.03.1994 року, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», період безпосередньої участі особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військової агресією російської федерації проти України з 06.06.2024 по 17.06.2024, з 05.07.2024 по 09.08.2024, з 24.08.2024 по 17.02.2025 з 04.03.2025 по 30.04.2025 р. в розрахунку один місяць служби за три за професією прохідника підземного з повним робочим днем під землею.

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно заяви про призначення пенсії від 18.06.2025 року.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що 18 червня 2025 року він звернувся до територіального управління Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою, в якій просив призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №046350016140 від 26.06.2025 року ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи на підземних роботах - 25 років.

ОСОБА_1 вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №046350016140 від 26.06.2025 року щодо відмови в призначенні з 18.06.2025 року пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки йому до пільгового стажу не зараховано період безпосередньої участі особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військової агресією російської федерації проти України з 06.06.2024 по 17.06.2024, з 05.07.2024 по 09.08.2024, з 24.08.2024 по 17.02.2025 з 04.03.2025 по 30.04.2025 р. в розрахунку один місяць служби за три за професією прохідника підземного з повним робочим днем під землею, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з цим позовом.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27 серпня 2025 року для розгляду адміністративної справи №160/24598/25 визначено суддю Олійника В.М.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.09.2025 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

01.09.2025 року на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області направлено ухвалу про відкриття провадження по справі та примірник позовної заяви з додатками.

02.09.2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області отримано ухвалу про відкриття провадження по справі та примірник позовної заяви з додатками, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа в системі "Електронний суд", яка міститься в матеріалах справи.

10 вересня 2025 року на адресу суду через систему «Електронний суд» від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов відзив на позовну заяву вх.№97839/25, в якому представник відповідача-1 з позовними вимогами, викладеними в позовній заяві, не погоджується та вважає їх необґрунтованими з наступних підстав.

18.06.2025 ОСОБА_1 звернувся за призначенням пенсії за віком відповідно до частини 3 статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до частини 3 статті 114 Закону №1058 право на призначення пенсії незалежно від віку мають працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років» від 31.03.1994 №202, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Страховий стаж особи з урахуванням кратності розрахунку та додаткових років на підземних роботах становить 38 років 6 місяців 14 днів.

До страхового стажу враховано всі періоди.

Пільговий стаж на підземних роботах становить 22 роки 01 місяць 21 день, в тому числі:

- робота на підземних провідних професіях з урахуванням кратності розрахунку 16 років 09 місяців 04 днів;

- роботи на підземних професіях - 03 роки 10 місяців 07 днів;

- навчання за фахом - 04 місяці 04 дні;

- військова служба в особливий період - 01 рік 02 місяці 06 днів.

До пільгового стажу на підземних роботах враховано всі періоди згідно довідок №435 від 04.04.2024 року та №517 від 18.06.2025 року за виключенням періодів перебування у відпустках без збереження заробітної плати.

Щодо зарахування стажу в розрахунку 1 місяць за 3, представник відповідача зазначив.

Відповідно до статті 8 Закону України від 20. 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів 12.1991 № їх сімей» час проходження строкової військової служби а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України від 06.12.1991 №1932-XII «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу в особливий період особа, зокрема працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1993 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» пільгове обчислення стажу, зокрема, за час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції - один місяць служби за три місяці, застосовується при обчисленні вислуги років для призначення пенсій відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У разі, якщо особа звертається на призначення пенсії за віком за нормами Закону №1058, її страховий та пільговий стаж (за наявності) розраховується за нормами Закону №1058.

Відповідно до статті 24 Закону №1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок та з 01.01.2011 єдиний соціальний внесок.

Страховий стаж обчислюється відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до пункту 3 статті 24 Закону №1058 страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

А отже, на думку представника відповідача-1, відсутні підстави для зарахування позивачеві до пільгового стажу в розрахунку один місяць служби за три періодів: з 06.06.2024 по 17.06.2024 року, з 05.07.2024 по 09.08.2024 року, з 24.08.2024 по 17.02.2025 року, з 04.03.2025 по 30.04.2025 року.

З урахуванням викладеного, представник відповідача-1 просив відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.10.2025 року залучено до участі в справі №160/24598/25 у якості відповідача-2: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, буд. 26, місто Дніпро, 49094) та розгляд адміністративної справи №160/24598/25 розпочато спочатку.

29.10.2025 року на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області направлено ухвалу про залучення до участі в справі №160/24598/25 у якості відповідача-2 та примірник позовної заяви з додатками.

30.10.2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області отримано ухвалу про залучення до участі в справі №160/24598/25 у якості відповідача-2 та примірник позовної заяви з додатками, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа в системі "Електронний суд", яка міститься в матеріалах справи.

Протягом строку, визначеного в ухвалі про відкриття провадження, відповідач-2 відзиву на позовну заяву не надав, із заявами та клопотаннями на адресу суду не звертався.

Відповідно до частини 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи вищезазначене, суд вирішив розглянути справу за наявними матеріалами.

Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 30.11.2005 року працював:

1) ВСП «Шахтоуправління ім.Героїв Космосу» ПрАТ ДТЕК «Павлоградвугілля» (шахта «Благодатна») працював у періоди:

з 20.08.2007 по 22.08.2007 року на посаді учня машиніста підземного з повним робочим днем в шахті (25) - 00-00-03;

з 23.08.2007 по 17.09.2007 року проходив курси УКК гірник підземний (25)-00-00-26;

з 18.09.2007 по 18.10.2007 року на посаді учня машиніста підземного з повним робочим днем в шахті (25) 00-01-00;

з 19.10.2007 по 10.01.2010 року на посаді машиніста підземних установок з повним робочим днем в шахті (25)- 02-02-23;

з 11.01.2010 по 16.02.2010 року проходив курси прохідника (20)-00-01-06;

з 17.02.2010 по 26.03.2010 року на посаді учня прохідника підземного з повним робочим днем в шахті (20)00-01-08;

з 27.03.2010 по 17.06.2010 року на посаді машиніста підземних установок з повним робочим днем в шахті (25)-00-02-22;

з 18.06.2010 по 02.11.2010 року на посаді прохідника з повним робочим днем в шахті (20)-00-04-16;

з 03.11.2010 по 10.12.2010 року проходив курси МГВМ (20)-00-01-08;

з 11.12.2010 по 16.02.2011 року на посаді учня машиніста ГВМ з повним робочим днем в шахті (20)-00-02-04;

з 17.02.2011 по 22.11.2019 року на посаді прохідник підземний з повним робочим днем в шахті ( 20)-08-09-06;

2) ВСП «Шахтоуправління «Тернівське»» ПрАТ ДТЕК «Павлоградвугілля» (шахта "Західно-Донбаська"):

з 02.12.2019 по 18.06.2025 року на посаді прохідник підземний з повним робочим днем під землею (20) - 05-06-17.

Додатково пільговий стаж підтверджено довідками про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або записів в ній: від 04.04.2024 року №435, від 06.05.2024 року №394, від 18.06.2025 року №517.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.09.2024 року в справі №160/17224/24 позовну заяву - задоволено частково та вирішено:

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 20.06.2024 року №046350016140 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.06.2024 року, зарахувавши періоди з 31.08.2014 року по 11.11.2014 року, з 27.11.2014 року по 25.12.2014 року, з 29.03.2022 року по 13.04.2023 року, з 15.04.2023 року по 11.10.2023 року, з 28.10.2023 року по дату реєстрації довідки у кратному розмірі з розрахунку один місць за три місяці, та період з проходження строкової військової служби з 04.04.2006 року по 03.04.2007 року до страхового стажу, відповідно до ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та з урахуванням висновків суду.

У задоволенні решти позовної заяви - відмовити.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 27.03.2025 року в справі №160/17224/24 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково та постановлено:

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2024 року скасувати та прийняти постанову, якою позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 20.06.2024 № 046350016140 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу, що надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у кратному розмірі (один місяць служби за три місяці) періоди проходження військової служби у Збройних Силах України під час мобілізації з 31.08.2014 по 11.11.2014 та з 27.11.2014 по 25.12.2014 безпосередньої участі в антитерористичній операції та забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі м.Мар'янка, с.Піски, Донецький аеропорт, м.Авдіївка.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу, що надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у кратному розмірі (один місяць служби за три місяці) періоди проходження військової служби у Збройних Силах України під час мобілізації з 29.03.2022 по 13.04.2023, з 15.04.2023 по 11.10.2023, з 28.10.2023 по дату реєстрації довідки, протягом яких він брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в районі Донецької області.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до страхового стажу період проходження строкової військової служби у Збройних Силах України з 04.04.2006 по 03.04.2007.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.06.2024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Довідкою №1035/15/487 від 06.05.2025 року про безпосередню участь особи у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України підтверджено, що сержант ОСОБА_1 дійсно в період з 29.03.2022 по 13.04.2023, з 25.04.2023 по 11.10.2023 року, з 28.10.2023 по 21.03.2024, з 05.04.2024 по 17.06.2024 року, із 05.07.2024 по 09.08.2024 року, з 24.08.2024 по 17.02.2025 року, з 04.03.2025 по 30.04.2025 року брав участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

18 червня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до територіального управління Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою, в якій просив призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №27093-23708/Ф-02/8-0500/25 від 29 липня 2025 року позивачеві повідомлено наступне.

«На виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 27.03.2025 по справі №160/17224/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області 28.04.2025 прийнято рішення №046350016140 про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону №1058 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 25 років.

У відмові Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області розписано алгоритм виконання судової постанови.

При розгляді заяви про призначення пенсії від 18.06.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області алгоритм виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 27.03.2025 залишено без змін.

Згідно довідки ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПРАТ «ДТЕК «Павлоградвугілля» від 18.06.2025 року №517 до пільгового стажу роботи враховано період роботи на посаді прохідника підземного з 09.09.2024 по 18.06.2025.

Періоди військової служби згідно довідки військової частини НОМЕР_2 від 06.05.2025 року №1035/15/487 зараховано до пільгового стажу роботи:

- з 29.03.2022 по 13.04.2023, з 25.04.2023 по 11.10.2023, з 28.10.2023 по 05.06.2024 зараховано у кратному розмірі (один місяць служби за три місяці) по постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 27.03.2025 в справі №160/17224/24;

- з 08.09.2024 по 30.04.2025 зараховано до пільгового стажу роботи на провідних професіях.

Пільговий стаж на підземних роботах 22 роки 1 місяць 21 день, в тому числі:

- робота на підземних провідних професіях з урахуванням кратності розрахунку - 16 років 09 місяців 4 дні;

- роботи на підземних професіях - 3 роки 10 місяців 7 днів;

- навчання за фахом - 4 місяці 4 дні;

- військова служба строкова - 1 рік;

- військова служба в особливий період - 1 рік 2 місяці 6 днів.

За результатом розгляду заяви про призначення пенсії від 18.06.2025 року, страховий стаж з урахуванням кратності розрахунку та додаткових років на підземних роботах становить 38 років 6 місяців 14 днів.

До страхового стажу враховано всі періоди.

Пільговий стаж на підземних роботах 22 роки 1 місяць 21 день, в тому числі:

- робота на підземних провідних професіях з урахуванням кратності розрахунку - 16 років 09 місяців 4 дні;

- роботи на підземних професіях - 3 роки 10 місяців 7 днів;

- навчання за фахом - 4 місяці 4 дні;

- військова служба строкова - 1 рік;

- військова служба в особливий період -1 рік 2 місяці 6 днів.

За результатами розгляду, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення від 26.06.2025 року №046350016140 про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону №1058-IV у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 25 років».

ОСОБА_1 вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №046350016140 від 26.06.2025 року щодо відмови в призначенні з 18.06.2025 року пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки йому до пільгового стажу не зараховано період безпосередньої участі особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військової агресією російської федерації проти України з 06.06.2024 по 17.06.2024, з 05.07.2024 по 09.08.2024, з 24.08.2024 по 17.02.2025 з 04.03.2025 по 30.04.2025 р. в розрахунку один місяць служби за три за професією прохідника підземного з повним робочим днем під землею, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пунктів 1, 6 частини 1 статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Щодо розрахунку стажу позивача за один місяць служби за три за професією прохідника підземного з повним робочим днем під землею, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим», Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 введено воєнний стан на території України з 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та на час спірних відносин та розгляду справи не припинений.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється за Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII.

Згідно з частиною 1 статті 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 6 статті 2 Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон №2011-XII), який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до статті 1-2 цього Закону, військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII до учасників бойових дій належать, зокрема військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

За змістом абзацу 2 частини 1 статті 8 Закону №2011-ХІІ час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.

Наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 року «Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за №1294/2607 відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України відповідно до чинного законодавства, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей (далі - Положення № 530).

За змістом підпункту 1 пункту 2.3 розділу 2 Положення № 530 при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу) - один місяць служби за три місяці:

участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; інші періоди, зазначені в підпункті «а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (зі змінами)

Відповідно до підпункту «а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів - один місяць служби за три місяці.

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що час проходження військової служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, в антитерористичній операції, брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

При цьому, загальний період мобілізації підлягає зарахуванню до пільгового стажу без пільгового обчислення у кратному розмірі.

Аналогічна правова позиція наведена Верховним Судом в постанові від 05.06.2018 року у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 року у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 року у справі № 185/4140/17, від 16.06.2020 року у справі № 185/7049/16-а.

Суд враховує, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.09.2024 року в справі №160/17224/24 позовну заяву - задоволено частково та вирішено:

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 20.06.2024 року №046350016140 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.06.2024 року, зарахувавши періоди з 31.08.2014 року по 11.11.2014 року, з 27.11.2014 року по 25.12.2014 року, з 29.03.2022 року по 13.04.2023 року, з 15.04.2023 року по 11.10.2023 року, з 28.10.2023 року по дату реєстрації довідки у кратному розмірі з розрахунку один місць за три місяці, та період з проходження строкової військової служби з 04.04.2006 року по 03.04.2007 року до страхового стажу, відповідно до ч.3 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та з урахуванням висновків суду.

У задоволенні решти позовної заяви - відмовити.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 27.03.2025 року в справі №160/17224/24 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково та постановлено:

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2024 року скасувати та прийняти постанову, якою позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 20.06.2024 № 046350016140 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу, що надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у кратному розмірі (один місяць служби за три місяці) періоди проходження військової служби у Збройних Силах України під час мобілізації з 31.08.2014 по 11.11.2014 та з 27.11.2014 по 25.12.2014 безпосередньої участі в антитерористичній операції та забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі м.Мар'янка, с.Піски, Донецький аеропорт, м.Авдіївка.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу, що надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у кратному розмірі (один місяць служби за три місяці) періоди проходження військової служби у Збройних Силах України під час мобілізації з 29.03.2022 по 13.04.2023, з 15.04.2023 по 11.10.2023, з 28.10.2023 по дату реєстрації довідки, протягом яких він брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в районі Донецької області.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до страхового стажу період проходження строкової військової служби у Збройних Силах України з 04.04.2006 по 03.04.2007.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.06.2024 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Довідкою №1035/15/487 від 06.05.2025 року про безпосередню участь особи у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України підтверджено, що сержант ОСОБА_1 дійсно в період з 29.03.2022 по 13.04.2023, з 25.04.2023 по 11.10.2023 року, з 28.10.2023 по 21.03.2024, з 05.04.2024 по 17.06.2024 року, із 05.07.2024 по 09.08.2024 року, з 24.08.2024 по 17.02.2025 року, з 04.03.2025 по 30.04.2025 року брав участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

У подальшому, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №27093-23708/Ф-02/8-0500/25 від 29 липня 2025 року позивачеві повідомлено наступне.

«На виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 27.03.2025 по справі №160/17224/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області 28.04.2025 прийнято рішення №046350016140 про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону №1058 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 25 років.

У відмові Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області розписано алгоритм виконання судової постанови.

При розгляді заяви про призначення пенсії від 18.06.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області алгоритм виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 27.03.2025 залишено без змін.

Згідно довідки ВСП «Шахтоуправління Тернівське» ПРАТ «ДТЕК «Павлоградвугілля» від 18.06.2025 року №517 до пільгового стажу роботи враховано період роботи на посаді прохідника підземного з 09.09.2024 по 18.06.2025.

Періоди військової служби згідно довідки військової частини НОМЕР_2 від 06.05.2025 року №1035/15/487 зараховано до пільгового стажу роботи:

- з 29.03.2022 по 13.04.2023, з 25.04.2023 по 11.10.2023, з 28.10.2023 по 05.06.2024 зараховано у кратному розмірі (один місяць служби за три місяці) по постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 27.03.2025 в справі №160/17224/24;

- з 08.09.2024 по 30.04.2025 зараховано до пільгового стажу роботи на провідних професіях".

Відтак, період безпосередньої участі ОСОБА_1 , з урахуванням вже врахованих періодів по рішенню суду в справі №160/17224/24 з 06.06.2024 по 17.06.2024 року, із 05.07.2024 по 09.08.2024 року, з 24.08.2024 по 17.02.2025 року, з 04.03.2025 по 30.04.2025 року протиправно не зараховано ОСОБА_1 у кратному розмірі (один місяць служби за три місяці).

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про необхідність визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №046350016140 від 26.06.2025 року щодо відмови в призначенні з 18.06.2025 року пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і як наслідок, є необхідним зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) до пільгового стажу, що надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у кратному розмірі (один місяць служби за три місяці) періоди проходження військової служби у Збройних Силах України під час мобілізації з 06.06.2024 по 17.06.2024 року, з 05.07.2024 по 09.08.2024 року, з 24.08.2024 по 17.02.2025 року, з 04.03.2025 по 30.04.2025 року, протягом яких він брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в районі Донецької області.

Щодо розгляду заяви позивача про призначення пенсії, суд виходить з наступного.

Ефективний засіб правового захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі Афанасьєв проти України від 5 квітня 2005 року (заява №38722/02).

Як вбачається з матеріалів справи, спір стосується наслідків розгляду відповідачем заяви позивача від 18.06.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах у вигляді рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №046350016140 від 26.06.2025 року, яке скасовано судом як протиправне.

При цьому, судом зобов'язано відповідача зарахувати спірні періоди безпосередньої участі позивача під час проходження військової служби у Збройних Силах України у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської федерації проти України, до пільгового стажу у пільговому (кратному) обчисленні та до страхового стажу.

Суд зазначає, що обрахунок стажу, що враховується у призначенні пенсії, є дискреційним повноваженням пенсійного органу. Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.

Оскільки відповідачем-1 було протиправно відмовлено позивачеві у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) від 18.06.2025 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням зарахованих періодів до пільгового стажу, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цій справі.

Суд враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява №65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), «Проніна проти України» (Заява №63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Згідно частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 .

Щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Судом встановлено, що позивач звільнений від сплати судового збору, у зв'язку з чим розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, відповідача-2: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №046350016140 від 26.06.2025 року щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні з 18.06.2025 року пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) до пільгового стажу, що надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за професією прохідника підземного з повним робочим днем під землею, у кратному розмірі (один місяць служби за три місяці) періоди проходження військової служби у Збройних Силах України під час мобілізації з 06.06.2024 по 17.06.2024 року, з 05.07.2024 по 09.08.2024 року, з 24.08.2024 по 17.02.2025 року, з 04.03.2025 по 30.04.2025 року, протягом яких він брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) від 18.06.2025 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням зарахованих у кратному розмірі (один місяць служби за три місяці) періодів проходження військової служби у Збройних Силах України під час мобілізації з 06.06.2024 по 17.06.2024 року, із 05.07.2024 по 09.08.2024 року, з 24.08.2024 по 17.02.2025 року, з 04.03.2025 по 30.04.2025 року, та з урахуванням правової оцінки наданої судом у цій справі.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.М. Олійник