10 грудня 2025 рокуСправа №160/21107/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кучугурної Н.В., розглянувши у м. Дніпрі за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОМЮНІТРЕЙД» до Дніпровської митниці про визнання протиправним та скасування рішення,
Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОМЮНІТРЕЙД» до Дніпровської митниці, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати прийняте Дніпровською митницею рішення про коригування митної вартості товарів від 03.07.2024 №UA110130/2024/000254/1.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач без належних правових підстав відмовив позивачу у визначенні митної вартості товарів за основним методом за ціною договору. Позивач вказує, що надав відповідачу належний та достатній пакет документів на підтвердження повноти і достовірності заявленої митної вартості товару, а відповідачем не підтверджено належними доводами наявність у поданих декларантом документах розбіжностей, ознак підробки або відсутність всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товару, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за цей товар. Позивач вважає протиправним рішення про коригування митної вартості товару, яким відмовлено у митному оформленні (випуску) товарів. Вказані обставини і стали підставою для звернення до суду з цим позовом.
Справі за цією позовною заявою присвоєно №160/21107/24 та за результатами автоматизованого розподілу справу передано судді Кучугурній Н.В.
Позовна заява не відповідала вимогам, установленим статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), тому ухвалою суду від 12.08.2024 була залишена без руху, з наданням позивачу строку для усунення недоліків, а саме, для доплати суми судового збору у розмірі 10087,18 грн.
Від позивача через систему «Електронний суд» до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява про усунення недоліків, до якої долучена платіжна інструкція № 66 від 22.08.2024 про сплату судового збору у розмірі 10087,18 грн.
Ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду і відкрито провадження в адміністративній справі за наведеним позовом; розгляд справи ухвалено розглядати за правилами загального позовного провадження; встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву (у разі заперечення проти позовної заяви) протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача; постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач указує, що вважає позовні вимоги безпідставними та необґрунтованими. В обґрунтування відзиву відповідач зазначає, що митницею встановлено невідповідність у поданих позивачем до митного оформлення документах та відсутність належних відомостей, які обґрунтовують заявлені числові значення митної вартості, визначеної за основним методом. Документи подані на вимогу митного органу не усувають зазначені невідповідності, у зв'язку з чим відповідачем було прийнято рішення про коригування митної вартості. Відповідач вважає, що посадова особа митниці при прийнятті спірного рішення про коригування митної вартості, заявленої позивачем товарів, діяла в межах наданих повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством. Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовної заяви.
Від позивача через систему «Електронний суд» надійшла відповідь на відзив, у якій він, посилаючись на підстави, викладені в позовній заяві, просить суд задовольнити позовні вимоги.
Від відповідача через систему «Електронний суд» надійшли додаткові пояснення у справі, у яких він зазначає, що не погоджується з відповіддю на відзив та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п. 8 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.
При цьому, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Між NINGBO WHICEPART ELECTRIC CO.LTD (Китай) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРОМЮНІТРЕЙД» укладено Контракт №PUT-NWE011123 від 01.11.2023 (далі - Контракт), відповідно до умов якого ТОВ «ПРОМЮНІТРЕЙД» є Покупцем, а NINGBO WHICEPART ELECTRIC CO.LTD (Китай) є Продавцем.
Відповідно до п. 1.1 Контракту предметом цього контракту є поставка запчастин до побутової техніки (далі - Товар) за кількістю, асортиментом та цінами, зазначеними в додатках (Специфікаціях) до цього Контракту (далі - Додатки).
Договір передбачає поставку Товару партіями протягом усього терміну дії Контракту. При цьому термін поставки партії товару не повинен перевищувати періоду, зазначеного Сторонами в пункті 5.1 Договору. Кількість товарів у партії визначається Сторонами відповідно до Додатків (п. 1.2 Контракту).
Відповідно до п. 3.1 Контракту ціни на Товар встановлюються в доларах США (доларах США). Загальна сума цього Контракту складається з сум, зазначених у додатках до цього Контракту.
Згідно з п. 3.1 Контракту, якщо інше не погоджено Сторонами в письмовій формі, умовами поставки за цим Контрактом буде CFR Gdansk («ІНКОТЕРМС 2010»), включаючи вартість упаковки, маркування, завантаження та кріплення Товару на транспортному засобі Покупця.
Згідно з п. 3.2 Контракту, з кожною партією Продавець надасть наступні документи:
3.2.1 Торговий рахунок (4 оригінали, 1 примірник);
3.2.2 Пакувальний лист (4 оригінали та 1 копія).
Вантажоодержувачем за цим Контрактом є ТОВ «ПРОМЮНІТРЕЙД», Україна (п.3.4 Контракту). Вантажовідправником за цим Контрактом є NINGBO WHICEPART ELECTRIC CO.LTD (Китай) (п.3.5 Контракту).
Відповідно до п. 4.1 Контракту товар підлягає оплаті згідно з додатками до Контракту за кожну поставку. Оплата товару здійснюється в доларах США (п.4.2 Контракту). Датою оплати Товару є дата зарахування коштів на рахунок Продавця в банку Продавця (п.4.3 Контракту).
Відповідно до специфікації №4 від 30.04.2024 постачальник товару склав на ім'я позивача інвойс №HWTC240022, яким попередньо погоджено поставку товару на суму 20313,01 дол. США, умови поставки CFR-IZMAIL, умови оплати: оплата протягом 180 днів з дня отримання вантажу покупцем.
У подальшому постачальник склав та виставив позивачу комерційний інвойс від 30.04.2024 №HWTC240022 на загальну суму 20313,01 дол. США.
З метою митного оформлення товару позивач подав митну декларацію №24UA110130015074U7, відповідно до якої для проведення відповідачем митного оформлення було заявлено товари на суму 20313,01 дол. США.
Разом і з митною декларацією позивач надав митниці такі документи: сертифікат якості від 30.04.2025 №НWТС240022; пакувальний лист від 30.04.2025 №НWТС240022; рахунок-фактуру (інвойс) від 30.04.2025 №НWТС240022; коносамент від 03.05.2024 № HS124041092; автотранспортну накладну від 19.06.2024 №000002/1 від 19.06.2024; декларацію про походження товару від 30.04.2025 №НWТС240022; доповнення до зовнішньоекономічного договору (контракту) Специфікацію від 30.04.2024 №4; зовнішньоекономічний контракт №PUT-NWE011123 від 01.11.2023; внутрішній договір (контракт) комісії від 01.09.2023 УТК-ПРО01092023.
03.07.2024 відповідачем було винесене рішення про коригування митної вартості товарів №UA110130/2024/000254/1, у якому вказано:
Листом імпортера від 03.07.2024 повідомлено про неможливість надати у десятиденний термін додаткові документи для підтвердження митної вартості до ЕМД від 01.07.2024 №ЕІА110130/2024/015074 (24UА110130015074U7). Відомості, які мають міститись у Рішенні про коригування митної вартості товарів відповідно до положень частини 2 статті 55 МКУ.1) Обґрунтування причин, через які заявлену декларантом митну вартість не може бути визнано. Відповідно до частини четвертої ст.54 МКУ митний орган під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів зобов'язаний здійснювати контроль заявленої декларантом або уповноваженою ним особою митної вартості товарів шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості, наявності в поданих зазначеними особами документах усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари. Декларантом не надано додаткові документи для підтвердження митниці, а отже не усунуто наведені у повідомленні митниці від 01.07.2024 №1 розбіжності. Відповідно до частини шостої статті 54 МКУ митний орган може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, у разі: невірно проведеного декларантом або уповноваженою ним особою розрахунку митної вартості. Враховуючи виявлені у ході перевірки невідповідності, розбіжності у документах та відомостях, наданих до митного контролю, відсутність підтвердження числових значень складових митної вартості товару та ціни, що фактично сплачена або підлягає сплаті, про що зазначено у ході проведення консультацій шляхом направлення електронних повідомлень митниці, неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком, заявлений декларантом метод визначення митної вартості товарів, не може бути застосованим, відповідно до частини 6 статті 54 та частини 2 статті 58 Кодексу. Відповідно до положень частини другої статті 58 МКУ метод визначення митної вартості товарів за ціною договору не застосовується, якщо використані декларантом відомості не підтверджені документально, або не визначені кількісно і достовірні або відсутня хоча б одна з складових митної вартості, яка є обов'язковою при її обчисленні. Основний метод визначення митної вартості товарів (за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції)), неможливо застосувати відповідно до зазначених положень статей 58 МКУ та з урахуванням положень частини 6 статті 54 МКУ.2) наявна в митного органу інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом. У митного органу наявна інформація щодо митного оформлення товарів, ідентичних та/або подібних/аналогічних оцінюваним за основними та /або другорядними методами визначення митної вартості у максимально наближений час, у співставних обсягах: Товар №1: скориговано за ЕМД від 25.01.2024 №24UА110130001707U7 (UА110130/2024/001707) на рівні 2,43 дол.США/кг, за якою товар №1 у кількості 3215,00 кг імпортовано на умовах СЕК Гданськ за прямим контрактом. Товар скориговано імпортером за резервним методом визначення митної вартості товару на підставі рішення про коригування митної вартості. Товар №2: скориговано за ЕМД від 25.01.2023 №24UА110130001707U7 (UА110130/2024/001707) на рівні 3,95 дол.США/кг, за якою товар №2 у кількості 1021,1 кг імпортовано на умовах СЕК Гданськ за прямим контрактом. Товар скориговано імпортером за резервним методом визначення митної вартості товару на підставі рішення про коригування митної вартості. Товар №3: скориговано за 06.02.2024 №24UА110130002544U7 (UА110130/2024/002544) на рівні 3,59 дол.США/кг, за якою товар №14 у кількості 150,9 кг імпортовано на умовах СFR Гданськ за прямим контрактом. Товар скориговано імпортером за резервним методом визначення митної вартості товару на підставі рішення про коригування митної вартості. Товар №4: скориговано за ЕМД від 27.03.2024 №24UА110130006789U0 (UA110130/2024/006789) на рівні 1,09 дол.США/кг, за якою товар №4 у кількості 706,00 кг імпортовано на умовах СFR Гданськ за прямим контрактом. Товар скориговано імпортером за резервним методом визначення митної вартості товару на підставі рішення про коригування митної вартості. Товар №5: скориговано за ЕМД від 06.02.2024 №24UA110130002544U7 (UА110130/2024/002544) на рівні 3,47 дол.США/кг (що розраховується як 4,1175 дол.США/шт.), за якою товар №5 у кількості 1580,00 кг імпортовано на умовах СЕК Гданськ за прямим контрактом. Товар скориговано імпортером за резервним методом визначення митної вартості товару на підставі рішення про коригування митної вартості. Товар №6: скориговано за ЕМД від 25.01.2023 № 24UА110130001707U7 (UА110130/2024/001707) на рівні 9,58 дол.США/шт, за якою товар №1 у кількості 3215,00 кг імпортовано на умовах СFR Гданськ за прямим контрактом. Товар скориговано імпортером за резервним методом визначення митної вартості товару на підставі рішення про коригування митної вартості. Товар №7 скориговано за ЕМД від 06.02.2024 №24UА110130002544U7 (UА110130/2024/002544) на рівні 1,625 дол.США/кг, за якою товар №7 у кількості 1010,00 кг імпортовано на умовах СFR Гданськ за прямим контрактом. Товар скориговано імпортером за резервним методом визначення митної вартості товару на підставі рішення про коригування митної вартості. Товар №8 скориговано за ЕМД від 22.06.2024 № 24UА100440318788U5 (UА100440/2024/318788) на рівні 3,02 дол.США/кг (20,4709 дол США/шт), за якою товар №51 у кількості 11,47кг (2 шт) імпортовано на умовах СFR Гданськ за прямим контрактом. Товар заявлено імпортером за основним методом визначення митної вартості товару. Товар №9: скориговано за ЕМД від 03.11.2023 № 23UА110130022613U3 (UA10130/2023/022613) на рівні 3,49 дол.США/кг, за якою товар №8 у кількості 42,00 кг імпортовано на умовах СFR Гданськ за прямим контрактом. Товар скориговано імпортером за резервним методом визначення митної вартості товару на підставі рішення про коригування митної вартості. Товар №10 скориговано за ЕМД від 25.01.2024 № 24UА110130001707U7 (UА 110130/2024/001707) на рівні 2,14 дол.США/кг, за якою товар №10 у кількості 660,2 кг імпортовано на умовах СFR Гданськ за прямим контрактом. Товар скориговано імпортером за резервним методом визначення митної вартості товару на підставі рішення про коригування митної вартості. Товар №11 скориговано за ЕМД від 23.05.2024 №24UА500080006268U1 (UА500080/2024/006268) на рівні 3,8181США/кг, за якою товар №3 у кількості 14,85 імпортовано на умовах DPU Одеса за посередницьким контрактом. Товар заявлено імпортером за основним методом визначення митної вартості товару. Товар №12 скориговано за ЕМД від 25.01.2024 №24UА110130001707U7 (UA110130/2024/001707) на рівні 5,10 дол.США/кг (що розраховується як 3,8401 дол.США/шт.), за якою товар №6 у кількості 2910.00 кг імпортовано на умовах СRF Гданськ за прямим контрактом. Товар скориговано імпортером за резервним методом визначення митної вартості товару на підставі рішення про коригування митної вартості Товар №13: скориговано за 22.01.2024 №24UА100430280473U3 (UА100430/2024/280473) на рівні 2,31 дол.США/кг, за якою товар №21 у кількості 1895,5 кг імпортовано на умовах СFR Гданськ за прямим контрактом, оформленого за основним методом визначення митної вартості товару, але товар не відповідає ознакам ідентичного/подібного/аналогічного товару. Товар №14 скориговано за ЕМД від 25.01.2024 №24UА110130001707U7 (UА110130/2024/001707) на рівні 4,08 дол.США/кг, за якою товар №16 у кількості 28.00 кг імпортовано на умовах СЕК Гданськ за прямим контрактом. Товар скориговано імпортером за резервним методом визначення митної вартості товару на підставі рішення про коригування митної вартості . Товар №15: скориговано за ЕМД від 06.02.2024 №24UА110130002544U7 (UА110130/2024/002544) на рівні 8,01 дол.США/кг, за якою товар №15 у кількості 413,8 кг імпортовано на умовах СЕК Гданськ за прямим контрактом. Товар скориговано імпортером за резервним методом визначення митної вартості товару на підставі рішення про коригування митної вартості. Товар №16: скориговано за ЕМД від 06.02.2024 №24UА110130002544U7 (UА110130/2024/002544) на рівні 2,07 дол.США/кг, (що розраховується як 0,2076 дол.США/шт.), за якою товар №12 у кількості 5,2 кг імпортовано на умовах СFR Гданськ за прямим контрактом. Товар скориговано імпортером за резервним методом визначення митної вартості товару на підставі рішення про коригування митної вартості. Товар №17: скориговано за ЕМД від 27.03.2024 №24UА110130006789U0 (UА10130/2024/006789) на рівні 12,53 дол.США/кг, за якою товар №23 у кількості 27 кг імпортовано на умовах СFR Гданськ за прямим контрактом. Товар скориговано імпортером за резервним методом визначення митної вартості товару на підставі рішення про коригування митної вартості. Товар №18: скориговано за 22.01.2024 №24UА408020014182U8 (UА408020/2024/014182) на рівні 3,99 дол. США/кг, за якою товар №4 у кількості 2,67 кг
імпортовано на умовах FОВ Nansha (Китай) за прямим контрактом, оформленого за основним
методом визначення митної вартості товару, але товар не відповідає ознакам ідентичного/подібного/аналогічного товару. Товар №19: скориговано за ЕМД від 19.02.2024 №24UА100060204937U0 (UА100060/2024/204937) на рівні 1,83 дол.США/кг, за якою товар №7 у кількості 309,718 кг імпортовано на умовах FОВ Хіngаng за прямим контрактом, оформленого за основним методом визначення митної вартості товару, але товар не відповідає ознакам ідентичного/подібного/аналогічного товару. Товар №20: скориговано за ЕМД від 04.02.2024 №24UА205030001255U5 (UА205030/2024/001255) на рівні 8,01 дол.США/кг, за якою товар №4 у кількості 13,37 кг FОВ Ningbo за прямим контрактом. Товар самостійно скориговано імпортером за резервним методом визначення митної вартості товару. Товар №21: скориговано за ЕМД від 06.02.2024 № 24UА110130002544U7 (UA110130/2024/002544) на рівні 3,47 дол.США/кг (що розраховується як 2,51 дол.США/шт.), за якою товар №25 у кількості 2207,70 кг імпортовано на умовах СFR Гданськ за прямим контрактом. Товар скориговано імпортером за резервним методом визначення митної вартості товару на підставі рішення про коригування митної вартості. Товар №22: скориговано за ЕМД від 06.02.2024 №24UА110130002544U7 (UА110130/2024/002544) на рівні 2,55 дол.США/кг, за якою товар №27 у кількості 111,00 кг імпортовано на умовах СРК Гданськ за прямим контрактом. Товар скориговано імпортером за резервним методом визначення митної вартості товару на підставі рішення про коригування митної вартості. У зв'язку з неможливістю застосування митної вартості, заявленої декларантом, з урахуванням вищезазначеного прийнято Рішення про коригування митної вартості від 03.07.2024 №UА110130/2024/000254/1. У відповідності до ст.52 МКУ, декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, мають право: - на випуск у вільний обіг товарів, що декларуються, у разі незгоди декларанта або уповноваженої ним особи з рішенням митного органу про коригування заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю товарів та надання гарантій відповідно до розділу X МКУ в розмірі, визначеному митним органом відповідно до частини сьомої ст.55 МКУ (п.3.2 МКУ); - оскаржувати у порядку, визначеному главою 4 МКУ, рішення про коригування митної вартості (п.3.4 МКУ).
Таким чином, Дніпровською митницею були встановлені невідповідності у поданих документах та відсутність належних відомостей, які обґрунтовують заявлені числові значення митної вартості.
Відповідач прийняв рішення про коригування митної вартості товарів №№UA110130/2024/000254/1 від 03.04.2024, відповідно до якого загальна митна вартість задекларованих товарів скоригована за другорядним методом визначення митної вартості 2-r (резервний метод).
Вважаючи вказане рішення про коригування митної вартості товарів протиправним, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає таке.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається митним органом у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо митним органом у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.
Відповідно до частин 1-3 статті 55 Митного кодексу України прийняте митним органом письмове рішення про коригування заявленої митної вартості товарів має містити: 1) обґрунтування причин, через які заявлену декларантом митну вартість не може бути визнано; 2) наявну в митного органу інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом; 3) вичерпний перелік вимог щодо надання додаткових документів, передбачених частиною третьою статті 53 цього Кодексу, за умови надання яких митна вартість може бути визнана митним органом; 4) обґрунтування числового значення митної вартості товарів, скоригованої митним органом, та фактів, які вплинули на таке коригування; 5) інформацію про: а) право декларанта на випуск у вільний обіг товарів, що декларуються: у разі згоди декларанта з рішенням митного органу про коригування митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно з митною вартістю, визначеною митним органом; у разі незгоди декларанта з рішенням митного органу про коригування заявленої митної вартості товарів - за умови сплати митних платежів згідно із заявленою митною вартістю товарів та надання забезпечення сплати митних платежів відповідно до розділу Х цього Кодексу в розмірі, визначеному митним органом відповідно до частини сьомої цієї статті; б) право декларанта оскаржити рішення про коригування заявленої митної вартості до органу вищого рівня відповідно до глави 4 цього Кодексу або до суду. Форма рішення про коригування митної вартості товарів встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
В порушення указаних норм, оскаржуване рішення (графа 33) не містить обставини його прийняття та джерела інформації, що використовувалися митним органом для визначення митної вартості, що свідчить про необґрунтованість цього рішення.
Відповідно до статей 49, 50 Митного кодексу України митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари. Відомості про митну вартість товарів використовуються, зокрема, для нарахування митних платежів.
Згідно з частинами четвертою та п'ятою статті 58 Митного кодексу України, митною вартістю товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товари, якщо вони продаються на експорт в Україну, скоригована в разі потреби з урахуванням положень частини десятої цієї статті. При цьому ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті - це загальна сума всіх платежів, які були здійснені або повинні бути здійснені покупцем оцінюваних товарів продавцю або на користь продавця через третіх осіб та/або на пов'язаних із продавцем осіб для виконання зобов'язань продавця.
Статтею 50 Митного кодексу України визначено, що відомості про митну вартість товарів використовуються для нарахування митних платежів; застосування інших заходів державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності України; ведення митної статистики; розрахунку податкового зобов'язання, визначеного за результатами документальної перевірки.
Згідно з частиною першою статті 51, частиною першою та другою статті 52 Митного кодексу України митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу; заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою. Декларант який заявляє митну вартість товару зобов'язаний подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню.
Відповідно до приписів статті 57 Митного кодексу України визначення митної вартості товарів, які ввозяться в Україну відповідно до митного режиму імпорту, здійснюється за такими методами: 1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); 2) другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товарів; б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; в) на основі віднімання вартості; г) на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний.
Основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції). Кожний наступний метод застосовується лише у разі, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу відповідно до норм цього Кодексу. Застосуванню другорядних методів передує процедура консультацій між митним органом та декларантом з метою визначення основи вартості згідно з положеннями статей 59 і 60 цього Кодексу. При цьому, кожний наступний метод застосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу. Методи на основі віднімання та додавання вартості (обчислена вартість) можуть застосовуватися у будь-якій послідовності на прохання декларанта або уповноваженої ним особи. У разі якщо неможливо застосувати жоден із зазначених методів, митна вартість визначається за резервним методом відповідно до вимог, встановлених статтею 64 цього Кодексу.
Згідно з частинами першою та другою статті 53 Митного кодексу України у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає митному органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення. Документами, які підтверджують митну вартість товарів, що встановлені частиною 2 зазначеної статті є: 1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п'ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості; 2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності; 3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі-продажу); 4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару; 5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару; 6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів; 7) копія імпортної ліцензії, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню; 8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування.
Відповідно до частини третьої статті 53 Митного кодексу України у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) додаткові документи, такі як: 1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається; 2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом); 3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту); 4) виписку з бухгалтерської документації; 5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів; 6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 7) копію митної декларації країни відправлення; 8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
Відповідно до частин першої та другої статті 54 Митного кодексу України контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості. За результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів митний орган визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень статті 55 цього Кодексу.
Контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється митним органом шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу.
Пунктом 2 частини п'ятої вказаної статті Митного кодексу України митному органу, з метою здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів, надано право письмово запитувати від декларанта або уповноваженої ним особи встановлені статтею 53 цього Кодексу додаткові документи та відомості, якщо це необхідно для прийняття рішення про визнання заявленої митної вартості.
Митний орган може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.
Таким чином, митні органи мають виключну компетенцію в питаннях перевірки та контролю правильності обчислення декларантом митної вартості. Однак, дискреційні повноваження митниці мають законодавчі обмеження у випадках незгоди із задекларованою митною вартістю. До таких, зокрема, належать процедура консультацій між митницею та декларантом з метою обґрунтованого вибору підстав для визначення митної вартості та обов'язок послідовного вибору методів (від першого до шостого) визначення митної вартості товарів. У разі якщо під час проведення митного контролю митний орган не може аргументовано довести, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі, невірно визначено митну вартість товарів, заявлена декларантом або уповноваженою ним особою митна вартість вважається визнаною автоматично (частина сьома статті 54 Митного кодексу України).
Статтею 58 Митного кодексу України передбачено, що метод визначення митної вартості за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, застосовується у разі, якщо щодо продажу оцінюваних товарів або їх ціни відсутні будь-які умови або застереження, які унеможливлюють визначення вартості цих товарів. Метод визначення митної вартості товарів за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються, не застосовується, якщо використані декларантом або уповноваженою ним особою відомості не підтверджені документально або не визначені кількісно і достовірні та/або відсутня хоча б одна із складових митної вартості, яка є обов'язковою при її обчисленні. У разі якщо митна вартість не може бути визначена за основним методом, застосовуються другорядні методи, зазначені у пункті 2 частини першої статті 57 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 55 Митного кодексу України рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається митним органом у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо митним органом у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.
При цьому, згідно із нормами Митного кодексу України, митницею при прийнятті рішення про коригування митної вартості товарів повинна бути зазначена послідовність застосування методів визначення митної вартості та причини, через які не був застосований кожний з методів, що передує методу, обраному декларантом.
Аналізуючи наведені норми, суд зазначає, що митні органи мають право здійснювати контроль правильності обчислення декларантом митної вартості, але ці повноваження здійснюються у спосіб, визначений законом, зокрема, витребування додаткових документів на підтвердження задекларованої митної вартості може мати місце тільки у випадку наявності обґрунтованих сумнівів у достовірності поданих декларантом відомостей. Такі сумніви можуть бути зумовлені неповнотою поданих документів для підтвердження заявленої митної вартості товарів, невідповідністю характеристик товарів, зазначених у поданих документах, митному огляду цих товарів, порівнянням рівня заявленої митної вартості товарів з рівнем митної вартості ідентичних або подібних товарів, митне оформлення яких уже здійснено, і таке інше.
У той же час, витребуванню підлягають лише ті документи, які дають можливість пересвідчитись у правильності чи помилковості задекларованої митної вартості, а визначення митної вартості не за першим методом можливе тільки тоді, коли подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності не спростовують сумнів у достовірності наданої інформації
Наявність у митниці обґрунтованого сумніву в правильності визначення митної вартості є обов'язковою, оскільки з цією обставиною законодавець пов'язує можливість витребування додаткових документів у декларанта та надає митному органу право вчиняти наступні дії, спрямовані на визначення дійсної митної вартості товарів.
При цьому, митний орган має зазначити конкретні обставини, які викликали відповідні сумніви, причини неможливості їх перевірки на підставі наданих декларантом документів, а також обґрунтувати необхідність перевірки спірних відомостей та зазначити документи, надання яких може усунути сумніви у їх достовірності.
Встановивши відсутність достатніх відомостей, що підтверджують задекларовану митну вартість товарів, митниця повинна вказати, які саме складові митної вартості товарів є непідтвердженими, чому з поданих документів неможливо встановити дані складові, та які саме документи необхідні для підтвердження того чи іншого показника.
Із оскаржуваного у цій справі рішення суд установив, що митницею взагалі не надавалась оцінка поданим позивачем разом із митною декларацією документам.
Митним органом не доведено, що документи, подані декларантом для митного оформлення товару, є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, та не надано доказів, які б підтверджували відсутність підстав для визначення митної вартості за ціною договору.
Отже, підстави для незастосування першого методу визначення митної вартості судом не встановлені, наявність підстав для коригування митної вартості товару відповідачем не доведена.
Відповідачем не надано доказів того, що документи, які подані позивачем для митного оформлення товару, є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності зазначеної у них інформації щодо складових митної вартості товару.
Крім цього, у рішенні про коригування митної вартості товарів відсутні порівняння характеристик оцінюваних товарів та характеристик товару, ціна якого взята за основу для коригування митної вартості за другорядним методом, відсутні пояснення щодо зроблених коригувань.
Відповідно до пунктів 2, 4 частини другої статті 55 Митного кодексу України прийняте митним органом письмове рішення про коригування заявленої митної вартості товарів має містити наявну в митного органу інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом; обґрунтування числового значення митної вартості товарів, скоригованої митним органом, та фактів, які вплинули на таке коригування.
Згідно із пунктом 2.1. Наказу Міністерства фінансів України 24.05.2012 № 598 «Про затвердження форми рішення про коригування митної вартості товарів, Правил заповнення рішення про коригування митної вартості товарів та Переліку додаткових складових до ціни договору» посилання на використання цінової бази Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби у Рішенні допускається тільки при визначенні митної вартості відповідно до положень статей 59, 60 та 64 Кодексу з обов'язковим зазначенням номера та дати митної декларації, яка була взята за основу для визначення митної вартості оцінюваних товарів, з поясненнями щодо зроблених коригувань на обсяг партії ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, умов поставки, комерційних умов тощо.
Однак, як вбачається з рішення про коригування митної вартості, у ньому міститься лише посилання на раніше оформлені митні декларації та не проведено детальне дослідження цих митних деклараці з доданими до неї документами.
Поряд з цим, обставина наявності в автоматизованій системі аналізу та управління ризиками інформації про те, що подібний товар у попередні періоди розмитнювався за вартістю більшою, ніж задекларована декларантом, за відсутності інших визначених законом підстав, що обумовлюють межі і способи здійснення органом доходів і зборів контролю митної вартості, не утворює підстав для відмови у визнанні заявленої декларантом митної вартості за основним методом та її визначенні за резервним методом, адже торгові відносини є різноманітними, здійснюються на принципах автономії волі та свободи договору, при цьому безліч обставин можуть впливати на їх ціну (характеристика товару, виробник, торгова марка, умови і обсяги поставок, наявність знижок тощо).
Автоматизована система аналізу та управління ризиками з об'єктивних причин не може містити усієї інформації, що стосується суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, товарів і умов їх продажу, тому такі дані не можуть мати більше значення, ніж надані декларантом первинні документи про товар.
Водночас, ціна є грошовим вираженням лише у разі коли існує рівновага між попитом та пропозицією. В інших випадках коливання цін спричиняються не вартістю, а іншими причинами.
Отже, факт наявності у автоматизованій системі митного органу інформації, що товар, який задекларовано позивачем, розмитнювався іншими особами за значно вищою вартістю, за відсутності інших визначених законом підстав, не свідчить про наявність порушень з боку декларанта і не призводить до автоматичного збільшення митної вартості товарів, адже законодавство таких підстав прямо не встановлює, тому не є перешкодою для застосування першого методу визначення митної вартості товару.
Аналогічні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 29.01.2019 справа №815/6827/17, від 22.04.2019 справа №815/6242/17, від 07.08.2018 справа №815/3400/17.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, оскаржуване рішення про коригування митної вартості товарів є протиправним та підлягає скасуванню, а позовна заява - задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.
Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
За подачу цієї позовної заяви до суду позивачем був оплачений судовий збір у розмірі 10087,18 грн.
Суд зазначає, що відповідно до ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір», при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
З огляду на викладені норми, а також ціну позову, суд зазначає, що у цій справі до сплати підлягає судовий збір у розмірі 2652,91 (221076,17 грн х 1,5% = 3316,14 грн; 3316,14 грн х 0,8 = 2652,91 грн).
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на викладене, а також задоволення позовної заяви, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню судовий збір у сумі 2652,91 грн.
Відповідно до ч.7 Закону України «Про судовий збір», решта суми сплаченого судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОМЮНІТРЕЙД» до Дніпровської митниці про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати прийняте Дніпровською митницею рішення про коригування митної вартості товарів від 03.07.2024 №UA110130/2024/000254/1.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Дніпровської митниці на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОМЮНІТРЕЙД» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2652 (дві тисячі шістсот п'ятдесят дві) грн 91 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «ПРОМЮНІТРЕЙД» (пр. Гагаріна, буд.74, прим. 316, м. Дніпро, 49107, код ЄДРПОУ 45073566).
Відповідач: Дніпровська митниця (вул. Княгині Ольги, буд.22, м. Дніпро, 49038, код ЄДРПОУ ПВ 43971371).
Суддя Н.В. Кучугурна