Справа № 369/11864/22
Провадження № 2/369/448/25
12.12.2025 року м. Київ
Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Фінагеєвої І.О.,
за участю секретаря Іларіонова І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу № 369/11864/22 за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ, -
У листопаді 2022 року АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та витрат, що пов'язані з проведенням експертизи лічильника газу. Просило стягнути з відповідача вартість необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ в розмірі 14 437,40 грн., витрати, що пов'язані з проведенням експертизи лічильника газу в розмірі 4 542,53 грн. та судовий збір у розмірі 2 481,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на даний момент позивач здійснює на території Київської області господарську діяльність з розподілу природного газу. ОСОБА_1 є споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 . та є власником зазначеного будинку відповідно до договору дарування житлового будинку від 18 січня 2008 року.
07 грудня 2019 року працівниками АТ «Київоблгаз» за адресою Відповідача під час обстеження газового лічильника газу Октава типорозмір G-6, зав. №166936, 1997 року випуску в присутності Відповідача, було виявлено наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника, про що, у присутності Відповідача, складено Акт про порушення №6408 від 07 грудня 2019 року. Вказане порушення усунуте того ж дня шляхом зняття лічильника газу на експертизу та встановлення газового лічильника з обмінного фонду АТ «Київоблгаз» у присутності Відповідача, про що зазначено в Акті про порушення №6408 від 07 грудня 2019 року.
Відповідно до вимог п. 2 Порядку проведення експертизи ЗВТ та пломб, який передбачений у Главі 10 Р Х Кодексу ГРМ лічильник газу Октава типорозмір G-6, зав. №166936, 1997 року випуску було запаковано в пакет, який було опломбовано пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером R228629535 та направлено на експертизу лічильника газу до лабораторії АТ «Київоблгаз», вказане підтверджується Актом демонтажу лічильника газу для проведення експертизи від 07 грудня 2019 року, а також протоколом направлення ЗВТ та/або пломби на позачергову чи експертну повірку від 07 грудня 2019 року.
Наказом №01Но-127-0718 від 25 липня 2018 року затверджено склад комісії з проведення експертизи. 17 грудня 2019 року проведено експертизу лічильника газу, що належить Відповідачу. За результатами експертизи складено акт експертизи лічильника газу №4713е від 17 грудня 2019 року. Висновки комісії для проведення експертизи лічильників газу: виявлено втручання.
За результатами позачергової повірки ДП «Київоблстандартметрологія» видано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №Д50/М4713е-19 від 18 грудня 2019 року, згідно якої вищевказаний лічильник визнано непридатним: «значення відносних похибок лічильника газу перевищує межу допустимого значення».
На засіданні комісії з розгляду актів про порушення 31 січня 2020 року акт про порушення №6408 від 07 грудня 2019 року було задоволено, після чого складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу газу і його вартості.
На підставі зазначеного, Відповідачу було надано акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу від 31 січня 2020 року на суму 14437,40 грн. об'єм 2104,45 м?, рахунок на оплату послуг з експертизи побутового лічильника газу на суму 4542,53 грн. та акт здачі-прийому робіт (наданих послуг) на суму 4542,53 грн. На теперішній час Відповідачем необлікований (донарахований) об'єм та обсяг природного газу та послуги з експертизи лічильника газу не відшкодовані, у зв'язку із чим позивач звернувся до суду для захисту своїх прав.
Ухвалою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 25 листопада 2022 року відкрито позовне провадження у цивільній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.
У встановлений законом строк сторони заперечень щодо такого порядку не заявили.
Відповідач на адресу суду відзиву на позовну заяву не подав, ухвалу суду про відкриття провадження у справі та копію позовної заяви з додатками не отримав. Причини неможливості подати відзив суду не повідомив. Будь-яких заяв, клопотань станом на час прийняття рішення до суду не надходило.
Згідно ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до вимог ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, та не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин, не подав відзив, а позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
За таких обставин суд, враховуючи вимоги ст. 280 ЦПК України, вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача та ухвалити по справі заочне рішення.
Відповідно до ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Відповідно до постанови КЦС ВС від 30 вересня 2022 року за № 761/38266/14 якщо проголошення судового рішення не відбувається, то датою його ухвалення є дата складення повного судового рішення, навіть у випадку, якщо фактичне прийняття такого рішення відбулось у судовому засіданні, яким завершено розгляд справи і в яке не з'явились всі учасники такої справи. При цьому, дата, яка зазначена як дата ухвалення судового рішення, може бути відмінною від дати судового засідання, яким завершився розгляд справи і у яке не з'явились всі учасники такої справи.
Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, дійшов такого висновку.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Судом встановлено, що АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» здійснює на території Київської області господарську діяльність з розподілу природного газу відповідно до виданої постанови НКРЕКП від 29 червня 2017 року № 855 ліцензії.
ОСОБА_1 є споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , та власником зазначеного будинку відповідно до договору дарування житлового будинку від 18 січня 2008 року, посвідченого державним нотаріусом Першої Київської обласної державної нотаріальної контори Дудкіною Н.В.
07 грудня 2019 року працівниками АТ «Київоблгаз» за адресою Відповідача під час обстеження газового лічильника газу Октава типорозмір G-6, зав. №166936, 1997 року випуску в присутності Відповідача, було виявлено наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника, про що, у присутності Відповідача, складено Акт про порушення №6408 від 07 грудня 2019 року.
Нормами глави 5 розділу ХI Кодексу ГРМ встановлено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. На цій підставі було складено Акт про порушення №5418 від 12.11.2019 року у присутності Відповідача. Вказане порушення в момент виявлення не було усунуте у зв'язку із відсутністю необхідних засобів.
07 грудня 2019 року вказане порушення усунуте шляхом зняття лічильника газу на експертизу та встановлення газового лічильника з обмінного фонду АТ «Київоблгаз» у присутності Відповідача, про що зазначено в Акті про порушення №6408 від 07 грудня 2019 року.
Як передбачено п. 7 Глави 9 Розділу Х Кодексу ГРМ, при виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом. При виявленні ознак пошкодження ЗВТ (лічильника газу) за умови відсутності ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована його позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. До отримання результатів експертизи або позачергової чи експертної повірки розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення не здійснюється.
Якщо за результатами експертизи та/або позачергової чи експертної повірки підтверджено наявність порушення, у всіх випадках за відсутності дублюючого ВОГ (ЗВТ) об'єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу, зі складанням акта про порушення.
На підставі зазначеного та відповідно до вимог п. 2 Порядку проведення експертизи ЗВТ та пломб, який передбачений у Главі 10 Р Х Кодексу ГРМ лічильник газу Октава типорозмір G-6, зав. №166936, 1997 року випуску було запаковано в пакет, який було опломбовано пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером R228629535 та направлено на експертизу лічильника газу до лабораторії АТ «Київоблгаз», вказане підтверджується Актом демонтажу лічильника газу для проведення експертизи від 07 грудня 2019 року, а також протоколом направлення ЗВТ та/або пломби на позачергову чи експертну повірку від 07 грудня 2019 року.
Відповідно до вимог Розділу ХІ Кодексу ГРМ, Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ.
Так, Наказом №01Но-127-0718 від 25 липня 2018 року створено комісію з розгляду актів про порушення вимог кодексу ГРМ.
17 грудня 2019 року проведено експертизу лічильника газу, що належить Відповідачу. За результатами експертизи складено акт експертизи лічильника газу №4713е від 17 грудня 2019 року. Висновки комісії для проведення експертизи лічильників газу: виявлено втручання.
За результатами позачергової повірки ДП «Київоблстандартметрологія» видано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №Д50/М4713е-19 від 18 грудня 2019 року, згідно якої вищевказаний лічильник визнано непридатним: «значення відносних похибок лічильника газу перевищує межу допустимого значення».
31 січня 2020 року було проведено засідання Комісії з розгляду акту про порушення №6408 від 07 грудня 2019 року у присутності правомочного складу комісії. На засіданні комісії прийнято рішення про його повне задоволення та складання акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу від 31 січня 2020 року, що зафіксовано в протоколі засідання комісії з розгляду актів про порушення №6408 від 07 грудня 2019 року.
На підставі зазначеного, Відповідачу було надано акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу від 31 січня 2020 року на суму 14437,40 грн. об'єм 2104,45 м?, та рахунок на оплату послуг з експертизи побутового лічильника газу на суму 4542,53 грн. та акт здачі-прийому робіт (наданих послуг) на суму 4542,53 грн. Відповідач вказаний акт-розрахунок отримав, але на теперішній час необлікований (донарахований) об'єм та обсяг природного газу та послуги з експертизи лічильника газу не відшкодував.
Відповідно до п. 10 Глави 5 Р ХІ Кодексу ГРМ, Споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач ОСОБА_1 був присутній на засіданні з розгляду актів про порушення, про що свідчить його власний підпис на Протоколі засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу №4598 від 31 січня 2020 року.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акта-розрахунку враховується таке:
1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;
2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об'ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;
3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу має бути віднятий об'єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;
4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
31 січня 2020 року Комісія з розгляду актів про порушення розрахувала вартість об'єму спожитого природного газу виходячи з граничних об'ємів споживання природного газу населенням додаток 19 до Кодексу ГРМ з урахуванням встановлених газових приладів: газова плита - 1 шт., газовий котел-колонка 1 шт., площа будинку 60 м?з дати останньої перевірки контролером до дати усунення порушення з 07 червня 2019 року по 07 грудня 2019 року.
На підставі зазначеного, Відповідачу було надано акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу від 31 січня 2020 року на суму 14437,40 грн. об'єм 2104,45 м?, рахунок на оплату послуг з експертизи побутового лічильника газу на суму 4542,53 грн. та акт здачі-прийому робіт (наданих послуг) на суму 4542,53 грн.
31 січня 2020 року відповідач отримав Акт-розрахунок та квитанцію на оплату, про що свідчить підпис відповідача на наданих позивачем копіях вказаних документів.
На теперішній час зазначена заборгованість відповідачем не погашена.
Статтею 59 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом, в т.ч. і за несанкціонований відбір природного газу.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків.
Відповідно до п.п. 2 п. 1, п.п. 1 п. 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких, щодо них здійснюється нарахування не облікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належить, зокрема, несанкціоноване відновлення газоспоживання; у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» розраховано вартість не облікованих об'ємів (обсягів) природного газу за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ, яка склала 14437,40 грн. Зазначений розмір відповідачем також не спростований.
Таким чином, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши всебічно, повно та об'єктивно наявні у справі докази, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок у сукупності, з'ясувавши усі обставини справи, суд приходить до висновку про задоволення позову.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 76-81, 141, 178, 263-265, 268, 280-282 ЦПК України, суд, -
Позовну заяву Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ, - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» вартість необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу за несанкціонований відбір природного газу з ГРМ в розмірі 14437 (чотирнадцять тисяч чотириста тридцять сім) грн. 40 (сорок) коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» витрати пов'язані з проведенням експертизи лічильника газу в розмірі 4542 (чотири тисячі п'ятсот сорок два) грн. 53 (п'ятдесят три) коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» судовий збір у розмірі 2 481 (дві тисячі чотириста вісімдесят один) грн. 00 коп.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Заочне рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду протягом 30 днів з дня винесення рішення суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про позивача: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз»: ЄДРПОУ: 20578072, адреса місцезнаходження: Київська область, м. Боярка, вул. Шевченка, 178.
Інформація про відповідача: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 .
Суддя: Інна ФІНАГЕЄВА