Постанова від 12.12.2025 по справі 348/3148/25

Справа № 348/3148/25

Провадження № 3/348/900/25

ПОСТАНОВА

12 грудня 2025 року м. Надвірна

Суддя Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області Гундяк Т.Д., розглянувши справу про військове адміністративне правопорушення, яка надійшла з ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за вчинення адміністративного правопорушення,передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,

встановив:

До Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області надійшли матеріали справи про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, відносно ОСОБА_1 .

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 11.12.2025 серія ІНФОРМАЦІЯ_3 №26254 близько 08.00 год. 11 грудня 2025 року у молодшого сержанта ОСОБА_2 на ранковій перевірці було виявлено візуальні ознаки алкогольного сп'яніння, після чого молодшого сержанта ОСОБА_2 було направлено на медичне освідчення у «КНП Надвірнянська ЦРЛ» для встановлення ступені сп'яніння. Факт вживання алкоголю підтверджується записом в журналі реєстрації медичних оглядів для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння від 11.12.2025 року № 57 - алкотест - 0.92 проміле. В поясненні молодший сержант ОСОБА_3 повідомив, що 10.12.2025 після 21:00 до нього додому приїхали побратими і вони пом'янули загиблих побратимів, під час чого він дозволив собі зайвого. Зранку прибувши на службу у нього були виявлені залишки розпивання алкоголю. Свою провину молодший сержант ОСОБА_3 визнає повністю. Таким чином встановлено, що військовослужбовець молодший сержант ОСОБА_2 вживав алкоголь та перебував в нетверезому стані на території в/ч в умовах особливого періоду, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.

Відповідно до ст. 1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити, чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.

Виходячи зі змісту ст. 7, 254, 279 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності, окрім виключень, зазначених у ст. 258 КУпАП. Протокол про адміністративне правопорушення як підстава для притягнення особи до відповідальності та як один із засобів доказування відповідно до ст. 251 КУпАП, у будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП.

Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Відповідно до п. 4 Розділу ІІ Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства оборони України 23 жовтня 2021 року № 329 (далі - Інструкція), у протоколі зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, імена, по батькові (за наявності) особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативно-правовий акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, імена та по батькові (за наявності), адреси свідків, понятих і потерпілих (якщо вони є); пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Згідно до п. 7 Розділу ІІ Інструкції до протоколу долучаються матеріали (докази), що підтверджують факт вчинення військового адміністративного правопорушення (рапорти посадових осіб, заяви, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків правопорушення, інші документи, які стосуються правопорушення).

Матеріали, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства.

Обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про військове адміністративне правопорушення покладається на уповноважену посадову особу, яка складає протокол.

Відповідно до п. 3, 4, 5 Розділу ІІІ Інструкції складений протокол та матеріали про військове адміністративне правопорушення формуються у справу про військове адміністративне правопорушення (далі - справа).

Справа прошивається і нумерується за аркушами. Справа містить титульний аркуш, на зворотному боці якого оформлюється опис документів (додаток 4), що містяться в справі.

Кожен документ у справі повинен мати свої реквізити (дату, назву, підписи тощо), містити достатню інформацію щодо вчиненого військового адміністративного правопорушення та відповідати вимогам законодавства.

Справа подається уповноваженою посадовою особою, яка склала протокол, своєму командиру (начальнику) військової частини (начальнику органу військового управління, органу управління Служби правопорядку, органу управління ДССТ), для розгляду та подальшого її направлення до районного, районного у місці (міського, міськрайонного) суду за місцем вчинення адміністративного правопорушення (далі - суд).

Справа не пізніше ніж у триденний строк з дати складання протоколу із супровідним листом, підписаним командиром (начальником) військової частини (начальником органу військового управління, органу управління Служби правопорядку, органу управління ДССТ), надсилається до суду.

У супровідному листі до справи, що надсилається до суду, зазначаються обставини, місце, час, суть учиненого військовослужбовцем (військовозобов'язаним) військового адміністративного правопорушення та прохання повідомити військову частину (орган військового управління, орган управління Служби правопорядку, орган управління ДССТ) про прийняте судом рішення.

Згідно до п. 7 Розділу ІІІ Інструкції копії матеріалів про військові адміністративні правопорушення, у тому числі копії протоколів, підшиваються до справи та зберігаються в металевих шафах військової частини (органу військового управління, органу управління Служби правопорядку, органу управління ДССТ) протягом п'яти років.

Із матеріалів справи вбачається, що у протоколі про адміністративне правопорушення від 11.12.2025 серія ІНФОРМАЦІЯ_3 №26254 не вказано місце вчинення адміністративного правопорушення.

Крім того, справа про військове адміністративне правопорушення не містить оригінали матеріалів (доказів), що підтверджують факт вчинення військового адміністративного правопорушення (рапорти посадових осіб, заяви, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків правопорушення, інші документи, які стосуються правопорушення), натомість містить їх копії, що не відповідає вимогам п. 7 Розділу ІІ, п. 3, 4 Розділу ІІІ Інструкції.

Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей відповідно до ч. 1 ст. 254 КУпАП та ч. 2 ст. 251 КУпАП покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.

З огляду на те, що складення та оформлення цієї справи про військове адміністративне правопорушення виконано не належним чином, а зазначені вище недоліки та неповнота не можуть бути усунені в суді, вважаю за необхідне повернути справу про військове адміністративне правопорушення до ІНФОРМАЦІЯ_1 для належного оформлення.

Враховуючи наведене, посадовій особі ІНФОРМАЦІЯ_1 необхідно усунути недоліки протоколу про адміністративне правопорушення та, у разі внесення змін до протоколу про адміністративне правопорушення, або складання нового протоколу, повторно необхідно виконати вимоги ст. 254, ч. 4 ст.256 КУпАП щодо вручення копії зміненого (нового) протоколу та роз'яснення прав і обов'язків особі, що притягується до адміністративної відповідальності, а також привести справу про військове адміністративне правопорушення у відповідність до вимог п. 7 Розділу ІІ, п. 3, 4 Розділу ІІІ Інструкції.

На підставі викладеного, керуючись ст. 256, 278 КУпАП,

постановив:

Протокол про адміністративне правопорушення від 11.12.2025 серія ІНФОРМАЦІЯ_3 №26254, складений відносно ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, з долученими до нього матеріалами повернути до ІНФОРМАЦІЯ_1 для належного оформлення та виконання вимог ст. 256, 268 КУпАП.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Гундяк Т.Д.