печерський районний суд міста києва
Справа № 757/58351/25-к
пр. № 1-кс-48717/25
01 грудня 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши в судовому засіданні в м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах першого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 62024000000000330, -
На розгляд до слідчого судді надійшло вказане клопотання.
Обґрунтовуючи подане клопотання, сторона кримінального провадження вказує, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62024000000000330 від 22.04.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 365, ч. 3 ст. 209 КК України, за фактами зловживання владою або службовим становищем службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 за попередньою змовою групою осіб, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам, легалізації (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом, а також за фактом перевищення влади та службових повноважень працівниками правоохоронного органу шляхом вчинення в інтересах службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 дій, які явно виходять за межі наданих їм прав чи повноважень, зокрема сприяння приховуванню незаконної діяльності зазначених службових осіб, уникнення притягнення їх до кримінальної відповідальності за незаконні дії із землями державної власності, що спричинило істотну шкоду державним інтересам.
В ході досудового розслідування встановлено, що відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 26.11.2015 № 848 (Закон № 848) в Україні діють наукові установи державної, комунальної та приватної форм власності, які мають рівні права у здійсненні наукової, науково-технічної та інших видів діяльності. При цьому, згідно ч. 2 цієї ж статті, ІНФОРМАЦІЯ_2 , національні галузеві академії наук утворюють, реорганізують, ліквідують наукові установи, що перебувають у їх віданні, з урахуванням норм Закону України «Про особливості правового режиму діяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 , національних галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу».
У частинах 1, 4, 6 ст. 19 Закону № 848 серед іншого зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 - це самоврядна наукова організація, заснована на державній власності, що є державною організацією, створеною як неприбуткова державна бюджетна установа, діяльність якої координується Кабінетом Міністрів України. НААНУ є головним розпорядником бюджетних коштів. Земельні ділянки надаються національним галузевим академіям наук у постійне користування відповідно до земельного законодавства, а використання переданого їм державного майна здійснюється з урахуванням норм Закону України «Про особливості правового режиму діяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 , національних галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу».
Частиною 11 ст. 7 Закону № 848 передбачено, що управління науковою установою здійснює її керівник або інший орган, визначений статутом чи іншим установчим документом, який, відповідно до ч. 1 ст. 9 цього Закону, серед іншого, вирішує питання провадження науковою установою діяльності відповідно до статутних завдань; представляє наукову установу в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, установах, організаціях, підприємствах незалежно від форми власності; відповідає за результати діяльності наукової установи перед власником (власниками) або уповноваженим ним (ними) органом; видає відповідно до своєї компетенції накази і розпорядження; здійснює інші повноваження, передбачені статутом (положенням) наукової установи.
Також встановлено, що відповідно до ст. 2 Закону України «Про особливості правового режиму діяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 , національних галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу» № 3065-III від 07.02.2002 (Закон № 3065-III), майновий комплекс національних галузевих академій наук складають усі матеріальні та нематеріальні активи (об'єкти майнового комплексу), що обліковуються на балансах відповідних національних галузевих академій наук і організацій, віднесених до відання національних галузевих академій наук, і які закріплені державою за національними галузевими академіями наук в безстрокове користування, або придбані за рахунок бюджетних коштів, а також коштів від фінансово-господарської діяльності та/або набуті іншим шляхом, не забороненим законом. Об'єкти майнового комплексу національних галузевих академій наук належать національним галузевим академіям наук на праві господарського відання і передаються ними організаціям, що віднесені до відання національних галузевих академій наук, на праві оперативного управління з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Згідно вимог ст. 4 Закону № 3065-III, національні галузеві академії наук, здійснюючи повноваження з управління об'єктами майнового комплексу національних галузевих академій наук, забезпечують реалізацію прав держави як власника цих об'єктів, ефективно їх використовують та розпоряджаються цими об'єктами майнового комплексу у межах, визначених законодавством. При цьому, національні галузеві академії наук, серед іншого, ведуть облік об'єктів майнового комплексу національних галузевих академій наук, здійснюють контроль за ефективністю використання таких об'єктів; вносять пропозиції до Кабінету Міністрів України щодо передачі об'єктів майнового комплексу національних галузевих академій наук до сфери управління інших органів, уповноважених управляти державним майном, у комунальну власність; надають дозвіл організаціям, що віднесені до відання національних галузевих академій наук, на укладення договорів оренди майна, у тому числі нерухомого, що обліковується на балансах їх організацій; надають дозвіл на продаж майна організацій, що перебувають у віданні національних галузевих академій наук.
Кошти, що отримані від оренди об'єктів майнового комплексу національних галузевих академій наук, у повному обсязі спрямовуються на виконання статутних завдань національних галузевих академій наук та організацій, що віднесені до відання національних галузевих академій наук.
При цьому, службові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 не забезпечили ефективне управління державним майном, неодноразово надавали згоду підприємствам, установам та організаціям, що віднесені до відання НААН, на вилучення земельних ділянок, які перебувають у їх користуванні, або на реалізацію на таких земельних ділянках інвестиційних проєктів, що призвело як до зменшення їх загальної кількості, у тому числі особливо цінних земель, так і до зміни їх цільового використання в порядку, який не відповідає вимогам чинного законодавства та потребам ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Крім того, службові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 на чолі з її президентом організували корупційні схеми, пов'язані з наданням земель та майнових комплексів, які перебувають у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_3 і підпорядкованих державних підприємств та установ, в оренду фізичним та юридичним особам, частина з яких є пов'язаними та підконтрольними керівництву ІНФОРМАЦІЯ_3 , по заниженій вартості, або взагалі без декларування договірних відносин - з реалізацією вирощеної на таких землях сільськогосподарської продукції за готівку з отриманням неправомірної вигоди на свою користь та на користь пов'язаних з ним осіб.
Вказані порушення були виявлені ІНФОРМАЦІЯ_4 під час проведення аудиту ефективності використання коштів державного бюджету на наукову і організаційну діяльність ІНФОРМАЦІЯ_5 (рішення Рахункової палати від 19.12.2017 № 26-2), а також аудиту ефективності використання ІНФОРМАЦІЯ_1 коштів державного бюджету та управління об'єктами державної власності, що мають фінансові наслідки для державного бюджету (рішення Рахункової палати від 09.06.2020 № 13-1), а також ІНФОРМАЦІЯ_7 під час проведення державного фінансового аудиту виконання бюджетних програм ІНФОРМАЦІЯ_1 за період 2015 - 2017 років на І півріччя 2018 року, державного фінансового аудиту виконання бюджетних програм ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 01.07.2018 по 30.06.2024, що свідчить про системний характер таких зловживань.
Зокрема, згідно Аудиторського звіту від 17.12.2024 № 000700-23/16, до виявлених в ході державного фінансового аудиту виконання бюджетних програм ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 01.07.2018 по 30.06.2024, порушень в діяльності НААН та підприємств, установ та організацій, що перебувають у її віданні, віднесено, серед іншого, ймовірне недоотимання установами доходу внаслідок реалізації сільгосппродукції за заниженими цінами орієнтовно на суму 47,9 млн. грн.; непроведення державної реєстрації майнових прав на земельні ділянки, що входять до складу майнового комплексу ІНФОРМАЦІЯ_3 та перебувають у користування підпорядкованих їй установ, підприємств та організацій, що призводить до ризику їх втрати через самозахоплення та/або незаконну передачу органами місцевого самоврядування у комунальну і приватну власність загальною площею близько 27,4 тис. га.
Також згідно рішення Рахункової палати від 09.06.2020 № 13-1, в ході проведення аудиту ефективності використання ІНФОРМАЦІЯ_1 коштів державного бюджету та управління об'єктами державної власності, що мають фінансові наслідки для державного бюджету встановлено, серед іншого, факти недобросовісної конкуренції (змови сторін), спрямованої на отримання прихованої вигоди, і як наслідок зростання витрат/або втрат державних підприємств, які перебувають у віданні ІНФОРМАЦІЯ_3 , при здійсненні операцій із закупівлі засобів захисту, добрив та іншої сировини і матеріалів за цінами, значно вищими від відповідних середніх цін по Україні, а реалізації готової продукції - за цінами, нижчими від відповідних ринкових цін; невідповідності фактичних та звітних даних щодо площ земельних ділянок, на яких вирощуються основні види сільськогосподарських культур, та обсягів вирощеної і реалізованої продукції; ухвалення ІНФОРМАЦІЯ_3 та суб'єктами господарювання, які перебувають у її віданні та використовують земельні ділянки державної власності, управлінських рішень, які призводять до фактичної втрати прав держави як власника таких об'єктів та містять корупційні ризики.
Крім того, відповідно до наказу ІНФОРМАЦІЯ_3 «Про підготовку та збирання врожаю сільськогосподарських культур у 2024 році» № 50 від 17.06.2024, керівників наукових установ та державних підприємств дослідних господарств, організацій відання ІНФОРМАЦІЯ_3 зобов'язано проводити реалізацію виробленої продукції, залишки її виробництва, послуги за цінами, що формуються відповідно до умов економічної доцільності та ринкової кон'юнктури, не нижчими регіональних цін на момент реалізації.
При цьому, службові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 на чолі з її президентом, за попередньою змовою зі службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 , Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (ДП « ІНФОРМАЦІЯ_9 »), Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ДП « ІНФОРМАЦІЯ_11 »), Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (ДП « ІНФОРМАЦІЯ_13 »), ІНФОРМАЦІЯ_14 ( ІНФОРМАЦІЯ_15 ), та іншими особами, організували корупційні схеми, пов'язані з реалізацією вирощених на переданих таким установам та підприємствам на праві оперативного управління державних землях сільськогосподарських культур за заниженою вартістю на користь підконтрольних юридичних осіб, серед яких ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » та ПП « ОСОБА_4 », які в подальшому реалізують вищевказану продукцію за реальними ринковими цінами, а різницю вартості розподіляють між учасниками злочинної схеми та працівниками правоохоронного органу, які забезпечують прикриття вказаної незаконної діяльності перевищуючи свої службові повноваження.
Згідно наявних у слідства даних керівництво ІНФОРМАЦІЯ_3 на постійній основі сприяє групам впливу, серед яких представники правоохоронних органів, у призначенні підконтрольних їм осіб на посади керівників (директорів) підприємств, установ та організацій сфери відання ІНФОРМАЦІЯ_3 , які використовують земельні ділянки державної власності. При цьому, згідно злочинної домовленості, плата за таке призначення становить 100 - 150 доларів США за 1 га землі, оскільки підконтрольні особи, будучи призначеними на посаду директора суб'єкта господарювання відання ІНФОРМАЦІЯ_3 , можуть передати земельні ділянки, що перебувають у їх користуванні, для обробітку та вирощування сільгоспкультур з приховуванням отриманого доходу від бухгалтерського обліку та заниженням офіційної врожайності, або реалізувати інші незаконні схеми на землях державної власності всупереч державним інтересам та статутним завданням.
З метою встановлення обставин кримінального правопорушення у слідства виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України, слідчим суддею визнано можливим розглянути клопотання без виклику представника особи, у володінні якої знаходяться речі та документи.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя задовольняє клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі і документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Вивчивши клопотання, дослідивши матеріали, надані в його обґрунтування, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, так як слідчим доведена необхідність отримання доступу до вказаних документів, оскільки вони мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а відомості, які в них містяться, можуть бути використані як докази, довести ті обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, іншим способом неможливо.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 160, 163, 164, 166 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання - задовольнити.
Надати слідчим Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань, які входять до складу слідчої групи у кримінальному провадженні № 62024000000000330 від 22.04.2024, ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 тимчасовий доступ до документів, з можливістю ознайомлення з ними та вилученням їх копій, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (юридична адреса: АДРЕСА_1 ), а саме:
1) рішень ІНФОРМАЦІЯ_3 про передачу (пропозицію передачі) об'єктів майнового комплексу ІНФОРМАЦІЯ_3 (у тому числі земель) до сфери управління інших органів, уповноважених управляти державним майном, та у комунальну власність починаючи з 01.01.2020 по 05.11.2025, з матеріалами, наданими на розгляд Президії, за результатом яких прийняті відповідні рішення;
2) рішень ІНФОРМАЦІЯ_3 про погодження вилучення земельних ділянок, закріплених за установами, організаціями, підприємствами ІНФОРМАЦІЯ_3 , починаючи з 01.01.2020 по 05.11.2025, з матеріалами, наданими на розгляд Президії, за результатом яких прийняті відповідні рішення;
3) рішень ІНФОРМАЦІЯ_3 про припинення права постійного користування земельними ділянками наукових установ, організацій та підприємств ІНФОРМАЦІЯ_3 , починаючи з 01.01.2020 по 05.11.2025, з матеріалами, наданими на розгляд Президії, за результатом яких прийняті відповідні рішення;
4) рішень про зміну цільового призначення та припинення права постійного користування земельними ділянками наукових установ, організацій та підприємств ІНФОРМАЦІЯ_3 , що віднесені до особливо цінних земель, починаючи з 01.01.2020 по 05.11.2025, з матеріалами, наданими на розгляд Президії, за результатом яких прийняті відповідні рішення;
5) пропозицій, внесених ІНФОРМАЦІЯ_3 (або уповноваженими нею суб'єктами) до Кабінету Міністрів України згідно статті 4 Закону України «Про особливості правового режиму діяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 , національних галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу» щодо вилучення земельних ділянок, закріплених за установами, організаціями, підприємствами ІНФОРМАЦІЯ_3 , починаючи з 01.01.2020 по 05.11.2025;
6) звернень ІНФОРМАЦІЯ_3 (або уповноважених нею суб'єктів) до органів державної влади, уповноважених згідно статті 122 Земельного кодексу України здійснювати розпорядження землями державної власності, щодо добровільного припинення права їх постійного користування, починаючи з 01.01.2020 по 05.11.2025;
7) рішень про зміну цільового призначення та припинення права постійного користування земельними ділянками наукових установ, організацій та підприємств ІНФОРМАЦІЯ_3 , що віднесені до особливо цінних земель, починаючи з 01.01.2020 по 05.11.2025;
8) переліку усіх земельних ділянок (із зазначенням їх кадастрових номерів), переданих на праві постійного користування науковим установам, підприємствам та організаціям ІНФОРМАЦІЯ_3 станом на 31 грудня кожного року, починаючи з 01.01.2020 по 05.11.2025;
9) правовстановлюючих документів, статутів, посадових обов'язків, контрактів з керівниками, наказів про призначення керівників та працівників ІНФОРМАЦІЯ_3 , ДП « ІНФОРМАЦІЯ_13 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_11 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_9 », ІНФОРМАЦІЯ_15 , які діяли за період з 01.01.2023 по 05.11.2025 (зі змінами до них);
10) договорів про надання послуг, форвардних договорів, договорів купівлі-продажу (мінеральних добрив і засобів захисту рослин), спільного обробітку землі, оренди, договорів щодо поставки, купівлі, посіву, оброблення, зібрання, зберігання сільськогосподарської продукції, із усіма додатками та змінами до них, укладених в період з 01.01.2023 по 05.11.2025 між ІНФОРМАЦІЯ_3 , ДП « ІНФОРМАЦІЯ_13 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_11 », ІНФОРМАЦІЯ_15 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 », а також між ДП « ІНФОРМАЦІЯ_9 » та ПП « ОСОБА_4 »;
11) реєстрів усіх договорів, укладених між ІНФОРМАЦІЯ_3 , ДП « ІНФОРМАЦІЯ_13 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_11 », ІНФОРМАЦІЯ_15 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 », а також між ДП « ІНФОРМАЦІЯ_9 » та ПП « ОСОБА_4 » за період з 2023 по 2025 роки;
12) звітів за період з 01.01.2023 по 05.11.2025, які стосуються врожайності, збору сільськогосподарських культур та звітів за період з 01.01.2023 по 05.11.2025 про використання добрив і пестицидів ІНФОРМАЦІЯ_3 , ДП « ІНФОРМАЦІЯ_13 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_11 », ДП « ІНФОРМАЦІЯ_9 », ІНФОРМАЦІЯ_15 за 2023 - 2025 роки, в тому числі звіт форми № 29-сг (місячна); звіт форми № 4-сг (річна); звіт форми № 50-сг (оперативна); звіт форми № 9-сг. (річна);
13) наказу НААН «Про підготовку та збирання врожаю сільськогосподарських культур у 2024 році» № 50 від 17.06.2024, а також наказів НААН стосовно підготовки та збирання врожаю сільськогосподарських культур, які діяли за період з 01.01.2023 по 05.11.2025 (зі змінами до них).
Визначити строк дії ухвали два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Ухвала виготовлена в 2-х примірниках.
Примірник 1 знаходиться в матеріалах судового провадження № 757/58351/25-к.
Примірник 2 та завірену копію ухвали надано слідчому ОСОБА_3
Слідчий суддя ОСОБА_1