Ухвала від 01.12.2025 по справі 757/58335/25-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/58335/25-к

пр. № 1-кс-48702/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши в судовому засіданні в м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах першого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 62024000000000330, -

ВСТАНОВИВ:

На розгляд до слідчого судді надійшло вказане клопотання.

Обґрунтовуючи подане клопотання, сторона кримінального провадження вказує, що Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62024000000000330 від 22.04.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 365, ч. 3 ст. 209 КК України, за фактами зловживання владою або службовим становищем службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 за попередньою змовою групою осіб, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам, легалізації (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом, а також за фактом перевищення влади та службових повноважень працівниками правоохоронного органу шляхом вчинення в інтересах службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 дій, які явно виходять за межі наданих їм прав чи повноважень, зокрема сприяння приховуванню незаконної діяльності зазначених службових осіб, уникнення притягнення їх до кримінальної відповідальності за незаконні дії із землями державної власності, що спричинило істотну шкоду державним інтересам.

В ході досудового розслідування встановлено, що що відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 26.11.2015 № 848 (Закон № 848) в Україні діють наукові установи державної, комунальної та приватної форм власності, які мають рівні права у здійсненні наукової, науково-технічної та інших видів діяльності. При цьому, згідно ч. 2 цієї ж статті, ІНФОРМАЦІЯ_2 , національні галузеві академії наук утворюють, реорганізують, ліквідують наукові установи, що перебувають у їх віданні, з урахуванням норм Закону України «Про особливості правового режиму діяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 , національних галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу».

У частинах 1, 4, 6 ст. 19 Закону № 848 серед іншого зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 - це самоврядна наукова організація, заснована на державній власності, що є державною організацією, створеною як неприбуткова державна бюджетна установа, діяльність якої координується Кабінетом Міністрів України. НААНУ є головним розпорядником бюджетних коштів. Земельні ділянки надаються національним галузевим академіям наук у постійне користування відповідно до земельного законодавства, а використання переданого їм державного майна здійснюється з урахуванням норм Закону України «Про особливості правового режиму діяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 , національних галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу».

Частиною 11 ст. 7 Закону № 848 передбачено, що управління науковою установою здійснює її керівник або інший орган, визначений статутом чи іншим установчим документом, який, відповідно до ч. 1 ст. 9 цього Закону, серед іншого, вирішує питання провадження науковою установою діяльності відповідно до статутних завдань; представляє наукову установу в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, установах, організаціях, підприємствах незалежно від форми власності; відповідає за результати діяльності наукової установи перед власником (власниками) або уповноваженим ним (ними) органом; видає відповідно до своєї компетенції накази і розпорядження; здійснює інші повноваження, передбачені статутом (положенням) наукової установи.

Також встановлено, що відповідно до ст. 2 Закону України «Про особливості правового режиму діяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 , національних галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу» № 3065-III від 07.02.2002 (Закон № 3065-III), майновий комплекс національних галузевих академій наук складають усі матеріальні та нематеріальні активи (об'єкти майнового комплексу), що обліковуються на балансах відповідних національних галузевих академій наук і організацій, віднесених до відання національних галузевих академій наук, і які закріплені державою за національними галузевими академіями наук в безстрокове користування, або придбані за рахунок бюджетних коштів, а також коштів від фінансово-господарської діяльності та/або набуті іншим шляхом, не забороненим законом. Об'єкти майнового комплексу національних галузевих академій наук належать національним галузевим академіям наук на праві господарського відання і передаються ними організаціям, що віднесені до відання національних галузевих академій наук, на праві оперативного управління з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

Згідно вимог ст. 4 Закону № 3065-III, національні галузеві академії наук, здійснюючи повноваження з управління об'єктами майнового комплексу національних галузевих академій наук, забезпечують реалізацію прав держави як власника цих об'єктів, ефективно їх використовують та розпоряджаються цими об'єктами майнового комплексу у межах, визначених законодавством. При цьому, національні галузеві академії наук, серед іншого, ведуть облік об'єктів майнового комплексу національних галузевих академій наук, здійснюють контроль за ефективністю використання таких об'єктів; вносять пропозиції до Кабінету Міністрів України щодо передачі об'єктів майнового комплексу національних галузевих академій наук до сфери управління інших органів, уповноважених управляти державним майном, у комунальну власність; надають дозвіл організаціям, що віднесені до відання національних галузевих академій наук, на укладення договорів оренди майна, у тому числі нерухомого, що обліковується на балансах їх організацій; надають дозвіл на продаж майна організацій, що перебувають у віданні національних галузевих академій наук.

Кошти, що отримані від оренди об'єктів майнового комплексу національних галузевих академій наук, у повному обсязі спрямовуються на виконання статутних завдань національних галузевих академій наук та організацій, що віднесені до відання національних галузевих академій наук.

При цьому, службові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 не забезпечили ефективне управління державним майном, неодноразово надавали згоду підприємствам, установам та організаціям, що віднесені до відання НААН, на вилучення земельних ділянок, які перебувають у їх користуванні, або на реалізацію на таких земельних ділянках інвестиційних проєктів, що призвело як до зменшення їх загальної кількості, у тому числі особливо цінних земель, так і до зміни їх цільового використання в порядку, який не відповідає вимогам чинного законодавства та потребам ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Крім того, службові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 на чолі з її президентом організували корупційні схеми, пов'язані з наданням земель та майнових комплексів, які перебувають у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_3 і підпорядкованих державних підприємств та установ, в оренду фізичним та юридичним особам, частина з яких є пов'язаними та підконтрольними керівництву ІНФОРМАЦІЯ_3 , по заниженій вартості, або взагалі без декларування договірних відносин - з реалізацією вирощеної на таких землях сільськогосподарської продукції за готівку з отриманням неправомірної вигоди на свою користь та на користь пов'язаних з ним осіб.

Вказані порушення були виявлені Рахунковою палатою під час проведення аудиту ефективності використання коштів державного бюджету на наукову і організаційну діяльність ІНФОРМАЦІЯ_5 (рішення ІНФОРМАЦІЯ_6 від 19.12.2017 № 26-2), а також аудиту ефективності використання ІНФОРМАЦІЯ_1 коштів державного бюджету та управління об'єктами державної власності, що мають фінансові наслідки для державного бюджету (рішення ІНФОРМАЦІЯ_6 від 09.06.2020 № 13-1), а також ІНФОРМАЦІЯ_7 під час проведення державного фінансового аудиту виконання бюджетних програм ІНФОРМАЦІЯ_1 за період 2015 - 2017 років на І півріччя 2018 року, державного фінансового аудиту виконання бюджетних програм ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 01.07.2018 по 30.06.2024, що свідчить про системний характер таких зловживань.

Зокрема, згідно Аудиторського звіту від 17.12.2024 № 000700-23/16, до виявлених в ході державного фінансового аудиту виконання бюджетних програм ІНФОРМАЦІЯ_1 за період з 01.07.2018 по 30.06.2024, порушень в діяльності НААН та підприємств, установ та організацій, що перебувають у її віданні, віднесено, серед іншого, ймовірне недоотимання установами доходу внаслідок реалізації сільгосппродукції за заниженими цінами орієнтовно на суму 47,9 млн. грн.; непроведення державної реєстрації майнових прав на земельні ділянки, що входять до складу майнового комплексу ІНФОРМАЦІЯ_3 та перебувають у користування підпорядкованих їй установ, підприємств та організацій, що призводить до ризику їх втрати через самозахоплення та/або незаконну передачу органами місцевого самоврядування у комунальну і приватну власність загальною площею близько 27,4 тис. га.

Також згідно рішення ІНФОРМАЦІЯ_6 від 09.06.2020 № 13-1, в ході проведення аудиту ефективності використання ІНФОРМАЦІЯ_1 коштів державного бюджету та управління об'єктами державної власності, що мають фінансові наслідки для державного бюджету встановлено, серед іншого, факти недобросовісної конкуренції (змови сторін), спрямованої на отримання прихованої вигоди, і як наслідок зростання витрат/або втрат державних підприємств, які перебувають у віданні ІНФОРМАЦІЯ_3 , при здійсненні операцій із закупівлі засобів захисту, добрив та іншої сировини і матеріалів за цінами, значно вищими від відповідних середніх цін по Україні, а реалізації готової продукції - за цінами, нижчими від відповідних ринкових цін; невідповідності фактичних та звітних даних щодо площ земельних ділянок, на яких вирощуються основні види сільськогосподарських культур, та обсягів вирощеної і реалізованої продукції; ухвалення ІНФОРМАЦІЯ_3 та суб'єктами господарювання, які перебувають у її віданні та використовують земельні ділянки державної власності, управлінських рішень, які призводять до фактичної втрати прав держави як власника таких об'єктів та містять корупційні ризики.

Крім того, відповідно до наказу ІНФОРМАЦІЯ_3 «Про підготовку та збирання врожаю сільськогосподарських культур у 2024 році» № 50 від 17.06.2024, керівників наукових установ та державних підприємств дослідних господарств, організацій відання ІНФОРМАЦІЯ_3 зобов'язано проводити реалізацію виробленої продукції, залишки її виробництва, послуги за цінами, що формуються відповідно до умов економічної доцільності та ринкової кон'юнктури, не нижчими регіональних цін на момент реалізації.

При цьому, службові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 на чолі з її президентом, за попередньою змовою зі службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 , Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (ДП « ІНФОРМАЦІЯ_9 »), Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ДП « ІНФОРМАЦІЯ_11 »), Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (ДП « ІНФОРМАЦІЯ_13 »), ІНФОРМАЦІЯ_14 ( ІНФОРМАЦІЯ_15 ), та іншими особами, організували корупційні схеми, пов'язані з реалізацією вирощених на переданих таким установам та підприємствам на праві оперативного управління державних землях сільськогосподарських культур за заниженою вартістю на користь підконтрольних юридичних осіб, серед яких ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » та ПП « ОСОБА_4 », які в подальшому реалізують вищевказану продукцію за реальними ринковими цінами, а різницю вартості розподіляють між учасниками злочинної схеми та працівниками правоохоронного органу, які забезпечують прикриття вказаної незаконної діяльності перевищуючи свої службові повноваження.

Згідно наявних у слідства даних керівництво ІНФОРМАЦІЯ_3 на постійній основі сприяє групам впливу, серед яких представники правоохоронних органів, у призначенні підконтрольних їм осіб на посади керівників (директорів) підприємств, установ та організацій сфери відання НААН, які використовують земельні ділянки державної власності. При цьому, згідно злочинної домовленості, плата за таке призначення становить 100 - 150 доларів США за 1 га землі, оскільки підконтрольні особи, будучи призначеними на посаду директора суб'єкта господарювання відання ІНФОРМАЦІЯ_3 , можуть передати земельні ділянки, що перебувають у їх користуванні, для обробітку та вирощування сільгоспкультур з приховуванням отриманого доходу від бухгалтерського обліку та заниженням офіційної врожайності, або реалізувати інші незаконні схеми на землях державної власності всупереч державним інтересам та статутним завданням.

З метою встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення у слідства виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до інформації щодо абонентських номерів осіб, причетних до вчинення розслідуваних злочинів, яка перебуває у володінні ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 ».

В судове засідання слідчий у кримінальному провадженні № 62024000000000330 не з'явився, надав на адресу суду заяву, відповідно до якої розгляд справи просив здійснювати за його відсутності, вимоги клопотання підтримав.

На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України, слідчим суддею визнано можливим розглянути клопотання без виклику представника особи, у володінні якої знаходяться речі та документи.

Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання, дійшов висновку, що речі та документи, які знаходяться у володінні ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » та до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, з урахуванням наведених обґрунтувань та поданих документів мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні № 62024000000000330, отримані відомості можуть бути використані як докази, та іншим чином довести ті обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, неможливо.

На підставі викладеного і керуючись ст. 159, 163, 309 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

Надати слідчим Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань, які входять до складу слідчої групи у кримінальному провадженні № 62024000000000330 від 22.04.2024, ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 тимчасовий доступ до документів (інформації), з можливістю вилучення їх копій, що перебувають у володінні ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » ( НОМЕР_1 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 , а саме:

- вхідних та вихідних з'єднань, СМС-повідомлень, з прив'язкою до базових станцій, в тому числі щодо дати, часу, тривалості кожного з'єднання, номерів співрозмовників, місця знаходження абонента (базової станції оператора та абонентського номеру оператора мобільного зв'язку, азимуту до неї) під час телефонування, за період з 01.01.2022 по 05.11.2025, з наступних номерів мобільних телефонів:

1) НОМЕР_2 та НОМЕР_3 , яким користується (користувався) ОСОБА_18 ;

2) НОМЕР_4 , яким користується (користувався) ОСОБА_19 ;

3) НОМЕР_5 , яким користується (користувався) ОСОБА_20 ;

4) НОМЕР_6 , яким користується (користувався) ОСОБА_21 ;

5) НОМЕР_7 , яким користується (користувався) ОСОБА_22 ;

6) НОМЕР_8 та НОМЕР_9 , якими користується (користувався) ОСОБА_23 ;

7) НОМЕР_10 , яким користується (користувався) ОСОБА_24 ;

8) НОМЕР_11 , яким користується (користувався) ОСОБА_25 ;

9) НОМЕР_12 , яким користується (користувався) ОСОБА_26 ;

10) НОМЕР_13 , яким користується (користувався) ОСОБА_27 ;

11) НОМЕР_14 , яким користується (користувався) ОСОБА_28 ;

12) НОМЕР_15 , яким користується (користувався) ОСОБА_29 ;

13) НОМЕР_16 , яким користується (користувався) ОСОБА_30 ;

14) НОМЕР_17 , яким користується (користувався) ОСОБА_31 ;

15) НОМЕР_18 , яким користується (користувався) ОСОБА_32 ;

16) НОМЕР_19 , яким користується (користувався) ОСОБА_33 ;

17) НОМЕР_20 , яким користується (користувався) ОСОБА_34 ;

18) НОМЕР_21 , яким користується (користувався) ОСОБА_35 ;

19) НОМЕР_22 , яким користується (користувався) ОСОБА_36 ;

20) НОМЕР_23 , яким користується (користувався) ОСОБА_37 ;

21) НОМЕР_24 , яким користується (користувався) ОСОБА_38 ;

22) НОМЕР_25 , яким користується (користувався) ОСОБА_39 ;

23) НОМЕР_26 , яким користується (користувався) ОСОБА_40 ;

24) НОМЕР_27 , яким користується (користувався) ОСОБА_41 ;

25) НОМЕР_28 , яким користується (користувався) ОСОБА_42 ;

26) НОМЕР_29 та НОМЕР_30 , якими користується (користувався) ОСОБА_43 ;

27) НОМЕР_31 та НОМЕР_32 , якими користується (користувався) ОСОБА_44 .

Визначити строк дії ухвали два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

Ухвала виготовлена в 2-х примірниках.

Примірник 1 знаходиться в матеріалах судового провадження № 757/58335/25-к

Примірник 2 та завірену копію ухвали надано слідчому ОСОБА_3

Слідчий суддя ОСОБА_1