Справа №295/17046/25
Категорія 289
3/295/4031/25
12.12.2025 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира в складі:
головуючої судді Довгалюк Л.В.,
за участі секретаря судового засідання Морозової К.П.,
прокурора Крігер Л.Ю.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли з Департаменту внутрішньої безпеки Житомирського Управління Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , пенсіонера, РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 , будучи у період із 04.01.2022 по 18.08.2025 начальником відділу запобігання надзвичайним ситуаціям по Житомирській міській територіальній громаді Житомирського районного управління Головного управління ДСНС України у Житомирській області та відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закону) суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог частини 2 статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє свої повноваження, за період неохоплений раніше поданими деклараціями, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнав та підтвердив обставини, викладені у протоколі, у вчиненому щиро розкаявся. Пояснив, що був ознайомлений з вимогами статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», оскільки на роботі проводились заняття по вивченню антикорупційного законодавства, тому він є обізнаним, що являється суб?єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов?язані з корупцією, вважав, що декларацію при звільненні подав вчасно 18.09.2025, оскільки рахував місячний строк від дати звільнення 18.08.2025.
Прокурор у судовому засіданні підтримала викладені у протоколі обставини та просила визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного із корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у виді 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень, подала до суду письмовий висновок у порядку ч. 1 ст. 250 КУпАП.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, у відповідності до положень ст. 252 КУпАП, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов наступного висновку.
Міжнародні стандарти протидії корупції зобов'язують держави вживати заходів для встановлення у своєму національному законодавстві відповідальності за вчинення корупційних діянь.
Це закріплено, зокрема, у Главі ІІ «Кримінальної Конвенції про боротьбу з корупцією» від 27.01.1999, Главі ІІ Додаткового протоколу до неї від 15.05.2003, Главі ІІІ «Конвенції ООН проти корупції» від 31.10.2003, що ратифіковані Верховною Радою України 18.10.2006 та є обов'язковими для України.
Родовим об'єктом корупційних правопорушень і правопорушень, пов'язаних з корупцією, виступають суспільні відносини, якими визначаються зміст та порядок законної діяльності суб'єктів владних повноважень, встановлений відповідними нормативними актами.
Згідно зі статтями 9, 10 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління та за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Судом встановлено, що згідно з наказом ГУ ДСНС України в Житомирській області № 1 від 04.01.2022 ОСОБА_1 призначено на посаду начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям по Житомирській міській територіальній громаді Житомирського районного управління Головного Управління ДСНС України у Житомирській області.
Наказом начальника ГУ ДСНС України в Житомирській області від 18.08.2025 № 734 ОСОБА_1 звільнено зі служби цивільного захисту за станом здоров'я.
Відповідно до п. п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону ОСОБА_1 є суб'єктом декларування та відповідальності за порушення вимог фінансового контролю і зобов'язаний подавати декларації відповідно до Закону.
Згідно ст. 1 положення «Про Державну службу України з надзвичайних ситуацій» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1052 від 16.12.2015 Державна служба України з надзвичайних ситуацій є центральним органом виконавчої влади, діяльність якої спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністерство внутрішніх справ і яка реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності, у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента У країни та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, а у відповідності до ч. 1 ст. 5 цього ж положення - з метою організації своєї діяльності забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, здійснення заходів щодо запобігання корупції і контроль за їх реалізацією в апараті ДСНС, її територіальних органах, на підприємствах, в установах, організаціях, що належать до сфери її управління.
Згідно з положенням «Про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового i начальницького складу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 593 від 11.07.2013, склад осіб, які перебувають на службі цивільного захисту, поділяється на рядовий і начальницький.
Начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий.
Диспозиція ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У примітці до статті 172-6 КУпАП зазначено, що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої ст. 45 Закону, зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до абзацу 1 ч. 2 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями..
Вказане узгоджується з п. 2 ч. 2 Розділу 2 Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агенства з питань запобігання корупції від 08.11.2023 № 252/23, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини 2 статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності.
Пунктом 5 частини 1 статті 12 даного Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався та діє на теперішній час.
12.10.2023 набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
За вказаних обставин ОСОБА_1 зобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, не пізніше 30 днів із дня припинення такої діяльності за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, за даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті Національного агенства з питань запобігання корупції, ОСОБА_1 , який звільнений з посади 18.08.2025, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні лише 18.09.2025 о 10 год. 04 хв., тобто несвоєчасно.
Відповідності до змісту статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Про те, що він є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону, ОСОБА_1 обізнаний, про що свідчить його пояснення, надані у судовому засіданні та письмові матеріали справи. Доказів протилежного суду не надано.
Окрім повного визнання вини ОСОБА_1 , його винуватість у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 39 від 28.11.2025, копією декларації, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , наказом № 1 від 04.01.2022 про призначення ОСОБА_1 , наказом № 734 від 18.08.2025 про звільнення ОСОБА_1 , посадовою інструкцією Начальника відділу запобігання надзвичайним ситуаціям по Житомирській міській територіальній громаді Житомирського районного управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області та іншими матеріалами справи.
Надаючи оцінку зібраним у справі доказам в їх сукупності, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведена повністю, дії останнього кваліфіковано правильно.
При накладенні адміністративного стягнення судом враховано характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності вперше, ступінь її вини, майновий стан, визнання вини та критичне ставлення до вчиненого, обставини, що пом'якшують (щире каяття) та обтяжують відповідальність (відсутні), зважаючи на позицію прокурора, суд вважає за можливе призначити ОСОБА_1 покарання, передбачене санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у виді штрафу у мінімальному розмірі, що буде достатнім для його виправлення та запобігання вчиненню нових правопорушень.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. cт. 3, 45 Законом України «Про запобігання корупції», ст. ст. 7, 34-35, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, 245, 251, 252, 256, 283, 285, 289, 291, 294, 307, 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", -
ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
(Отримувач коштів: ГУК у Жит.обл/ТГ м. Житомир/21081100; Код отримувача: 37976485; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA228999980313090106000006797; Кодкласифікації доходів бюджету: 21081100; Найменування кодукласифікації доходів бюджету:Адміністративні штрафи та інші санкції).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
(Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/ м. Київ/ 22030106; Код за ЄДРПОУ: 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Кодкласифікації доходів бюджету: 22030106).).
Роз'яснити правопорушнику, що згідно ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у вказаний вище строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.