308/18086/25
12.12.2025 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Хамник М.М., розглянувши матеріали справ, які надійшли з Управління патрульної поліції Департаменту патрульної поліції в Закарпатській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , виданий органом 2101 від 07.11.2022 року, місце проживання: АДРЕСА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , місце роботи, посада: тимчасово не працює, раніше не притягалась до адміністративної відповідальності,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2, ч.2 ст.173-2, ч.1 ст.184 КУпАП,
До Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області надійшли матеріали справ про адміністративні правопорушення за №308/18086/25 (провадження 3/308/8145/25) та №308/18088/25 (провадження №3/308/8147/25), №308/18093/25 (провадження 3/308/8151/25) та №308/18095/25 (провадження 3/308/8153/25) про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.173-2, ч.2 ст.173-2, ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення відповідно, а тому спільний розгляд цих справ є доцільним.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №570785 від 30.11.2025 року, 30.11.2025 року близько 11год 30хв, гр. ОСОБА_1 , перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння за місцем проживання: АДРЕСА_1 , вчиняла домашнє насильство відносно свого чоловіка гр. ОСОБА_2 , психологічного та фізичного характеру, а саме: висловлювалась нецензурною лайкою та погрожувала ножем чоловіку, а також кинула в нього стільцем. Дана подія відбувалась в присутності малолітньої дитини, а саме дочки - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , чим вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №570786 від 30.11.2025 року, 30.11.2025 року близько 11год 30хв, гр. ОСОБА_1 , перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння в АДРЕСА_1 , вчиняла домашнє насильство психологічного характеру відносно чоловіка гр. ОСОБА_2 , в присутності малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що проживає в АДРЕСА_1 , чим вчинила правопорушення, передбачене ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №202037 від 29.11.2025 року, 29.11.2025 року близько 19год 00хв, гр. ОСОБА_1 , мати малолітньої дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , залишила останню без нагляду дорослих, внаслідок чого дитина перебувала самостійно протягом тривалого часу, чим створила загрозу її життю та здоров'ю, чим вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №571869 від 30.11.2025 року, 30.11.2025 року об 11год 30хв, гр. ОСОБА_1 , ухилялась від виконання передбачених ст.150 Сімейного кодексу України обов'язків щодо виховання своєї малолітньої дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: залишила дитину без догляду перебуваючи в нетверезому та безпорадному стані, за адресою: АДРЕСА_1 , чим вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП.
У судовому засідання ОСОБА_1 свою вину не заперечувала, повідомила, що має тривожно-депресивний розлад, зв'язку з чим у неї нестабільний настрій, агресія. У період, коли мали місце події, які їй інкриміновано, вживала алкоголь, що посилило агресію та безконтрольність поведінки. Зазначила, що на даний час проходить лікування як з приводу тривожно-депресивного розладу та і щодо алкогольної залежності. Бажає виправитись та не вчиняти подібне в майбутньому.
Присутній у судовому засіданні потерпілий ОСОБА_2 , чоловік ОСОБА_1 , підтвердив наведені останньою обставини.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з вимогами ст.245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом та забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
У відповідності до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для її правильного вирішення.
Вимогами ст.252 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
За ч.1 ст.173-2 КУпАП передбачена відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Згідно з ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь;
психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи;
фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
Частиною 2 статті 173-2 КУпАП встановлюється відповідальність за діяння, передбачене частиною 1 цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 184 КУпАП встановлює межі відповідальності за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Вина ОСОБА_1 в інкримінованих правопорушеннях доведена матеріалами справи а саме: протоколами про адміністративні правопорушення серії ВАД №570785 від 30.11.2025 р., серії ВАД №570786 від 30.11.2025 р., серії ВАВ №202037 від 29.11.2025 р., серії ВАД №571869 від 30.11.2025 р., форму оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, витяг з наказу МВС №369/180 від 13.03.2019 «Про затвердження Порядку проведення оцінки ризиків вчинення домашнього насильства», письмові пояснення ОСОБА_2 від 29.11.2025 року та від 30.11.2025 року, диски з відеозаписами та іншими матеріалами справи.
Зазначені вище докази жодних сумнівів щодо їх достовірності та допустимості не викликають, оскільки такі оформлені у визначеному процесуальним законом порядку.
Досліджені докази, в своїй сукупності підтверджують вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2, ч.2 ст.173-2, ч.1 ст184 КУпАП, тому вважаю, що в її діях наявний склад даних адміністративних правопорушень.
Відповідно до положень ч.2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи положення ст.33 КУпАП, суд приходить до висновку про накладення на особу адміністративного стягнення за ч.1 ст.184 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одну тисячу сімсот) грн.
Крім цього, відповідно до ст.39-1 КУпАП у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої законом.
Згідно з ч.1 ст.24 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» до спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству належить, зокрема, направлення кривдника на проходження програми для кривдників.
Пунктом 10 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначено, що програма для кривдника комплекс заходів, що формується на основі результатів оцінки ризиків та спрямований на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, у тому числі до виховання дітей, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов'язки жінок і чоловіків.
Відповідно до ч.6 ст.28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, враховуючи що ОСОБА_1 раніше не притягувалася до адміністративної відповідальності за ст.173-2 КУпАП, вчинення такого пов'язане з психологічним станом особи, яка з цього приводу проходить відповідне лікування, вважаю що в даному випадку немає підстав для її направлення на проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», в порядку ст.39-1 КУпАП.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, у разі винесення суддею постанови про накладання адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір у відповідності до ст.4 Закону України «Про судовий збір» в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
Керуючись ст. ст. 40-1, 173-2, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Справи про адміністративні правопорушення №308/18086/25 (провадження 3/308/8145/25) та №308/18088/25 (провадження №3/308/8147/25), №308/18093/25 (провадження 3/308/8151/25) та №308/18095/25 (провадження 3/308/8153/25) про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.173-2, ч.2 ст.173-2, ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення об'єднати і розглядати в одному провадженні, присвоївши спільній справі №308/18086/25 (провадження 3/308/8145/25).
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.173-2, ч.2 ст.173-2, ч.1 ст.184 КУпАП, та піддати її адміністративному стягненню за ч.1 ст.184 КУпАП у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одну тисячу сімсот) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп. (шістсот п'ять гривень 60 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Роз'яснити, що відповідно до ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу - 3400 (три тисячі чотириста) грн.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду
Закарпатської області М.М. Хамник