Справа № 202/9257/25
Провадження № 1-кс/202/8741/2025
про тимчасовий доступ до речей та документів
12 грудня 2025 року м. Дніпро
Слідчий суддя Індустріального районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпро клопотання слідчого відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області лейтенанта поліції ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 42025040000000105 від 26.03.2025, за ознаками злочинів, передбачених ч. 2 ст. 364, ч.3 ст.362, ч.3 ст. 369-2 КК України, -
28.11.2025 слідчий звернувся до слідчого судді із вказаним клопотанням, яке мотивовано тим, що слідчим управлінням ГУНП в Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке 26.03.2025 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025040000000105 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч.3 ст.362, ч.3 ст. 369-2 КК України.
Нагляд за додержанням законів під час здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні здійснюється прокурорами Дніпропетровської обласної прокуратури.
Досудовим розслідування встановлено, що 26.03.2025 до Дніпропетровської обласної прокуратури від УСБУ у Дніпропетровській області надійшло повідомлення про вчинення посадовими особами місцевого самоврядування за попередньою змовою з іншими невстановленими особами зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки.
Також в ході досудового розслідування кримінального провадження №42025040000000105 від 26.03.2025 за ч. 2 ст. 364 КК України встановлено, що посадові особи одного з департаментів органу місцевого самоврядування, за попередньою змовою групою осіб, вчиняють несанкціоновані дії з інформацією, яка оброблюється в автоматизованій системі, будучи особами, які мають право доступу до такої інформації. В подальшому вказані відомості 22.07.2025 року були внесені до ЄРДР за № 12025040000000742 за ч. 3 ст.362 КК України, та в подальшому вказане кримінальне провадження на підставі постанови прокурора Дніпровської обласної прокуратури було об'єднано з матеріалами кримінального провадження №42025040000000105 від 26.03.2025.
Також в ході досудового розслідування кримінального провадження №42025040000000105 від 26.03.2025 за ч. 2 ст. 364 КК України встановлено, що певні особи діючи за попередньою змовою, організували одержання неправомірної вигоди за вплив на прийняття рішень службовими особами одного з департаментів органу місцевого самоврядування, поєднане з вимаганням такої вигоди. В подальшому вказані відомості 06.09.2025 року були внесені до ЄРДР за № 12025040000000841 за ч. 3 ст.369-2 КК України, та в подальшому вказане кримінальне провадження на підставі постанови прокурора Дніпровської обласної прокуратури було об'єднано з матеріалами кримінального провадження №42025040000000105 від 26.03.2025.
В ході досудового розслідування встановлено, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 за попередньою змовою групою осіб надають можливість громадянам, які підпадають під дію ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та в обхід постанови КМУ №1487 від 30.02.2022 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та Постанови КМУ №265 від 07.02.2022 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад» здійснювати перереєстрацію місця проживання без необхідності відвідування підрозділів ТЦК та СП.
18.04.2025 року під час огляду веб сайту ІНФОРМАЦІЯ_1 було встановлено, що начальником вказаного відділу значиться ОСОБА_4 . Також серед співробітників вказаного департаменту значиться ОСОБА_5 .
З матеріалів негласних слідчих (розшукових) дій, а також з інших матеріалів кримінального провадження вбачається, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 (до основних завдань якого входить реєстрація та зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб, формування та ведення Реєстру територіальної громади) за попередньою змовою групою осіб систематично вносять зміни у автоматизований реєстр територіальної громади м. Дніпро (РТГ) - інформаційно-комунікаційну систему, призначену для обробки інформації відповідно до Закону України “Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні, всупереч п. 54 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30 грудня 2022 року, встановлено Вимоги щодо реєстрації (зняття з реєстрації) місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 16 до вказаного Порядку). Так, органи реєстрації здійснюють реєстрацію/зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів з урахуванням вимог щодо реєстрації (зняття з реєстрації) місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до яких вимагається проведення перевірки наявності військово-облікових документів призовників, військовозобов'язаних, резервістів, проведення перевірки наявності відміток відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідному підрозділу розвідувального органу про взяття призовника, військовозобов'язаного або резервіста на військовий облік за новим місцем проживання. У разі відсутності такої відмітки призовник, військовозобов'язаний або резервіст направляється до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідному підрозділу розвідувального органу для взяття його на військовий облік.
Крім того, органи реєстрації надсилають щомісяця до 5 числа до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів повідомлення про декларування/реєстрацію (зняття із задекларованого/зареєстрованого) місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
При цьому окрім внесення несанкціонованих змін до РТГ, вбачається несанкціоноване внесення змін й до інших реєстрів та систем, оскільки останній інтегрований з відомчою інформаційною системою ІНФОРМАЦІЯ_2 , Єдиним державним демографічним реєстром, єдиною інформаційною системою ІНФОРМАЦІЯ_3 та сервісом Дія.
Так, з матеріалів досудового розслідування вбачається, що всупереч п. 26 Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №265 від 07 лютого 2022 року, встановлено, що у день декларування/зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання або прийняття рішення про відмову орган реєстрації надсилає через єдину інформаційну систему ІНФОРМАЦІЯ_3 до Реєстру військовозобов'язаних - відомості про декларування/зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Також п. 26 вказаного Порядку передбачено, що реєстрація місця проживання (перебування) особи здійснюється під час особистого відвідування органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) за адресою житла незалежно від форми власності.
В ході проведення негласних слідчих (розшукових) дій, було встановлено, що до вказаної групи осіб, які за попередньою змовою, за грошову винагороду допомагають здійснювати військовозобов'язаним особам перереєстрацію місця проживання без необхідності відвідування підрозділів ТЦК та СП також може входити начальник відділу-головний бухгалтер ІНФОРМАЦІЯ_4 - ОСОБА_6 .
З метою отримання доказів та перевірки вже отриманих доказів у даному кримінальному провадженні, виявлення та фіксації фактів зловживання своїми посадовими обов'язками працівниками вказаного Департаменту та вчинення несанкціонованих дій з інформацією, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах) автоматизованих системах чи комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, а також можливих фактів отримання неправомірної вигоди за вчинення таких дій, з метою всебічного та повного встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення, з метою відшукання речових доказів у кримінальному провадження, за для виконання вимог та завдань кримінального провадження, є необхідним проведення тимчасового доступу до інформації, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 .
Повідомлений належним чином про час та місце розгляду клопотання слідчий до суду не з'явився.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_5 у судове засідання не з'явився. Про час та місце судового розгляду клопотання повідомлений належним чином. Причини неявки слідчому судді не повідомив.
Відповідно до ч.4 ст. 163 КПК України неприбуття представника ІНФОРМАЦІЯ_5 , як особи, у володінні якої знаходяться документи, не є перешкодою для розгляду клопотання.
Перевіривши матеріали, якими обґрунтовуються доводи клопотання, у тому числі витяг з ЄРДР, слідчий суддя прийшов до наступного.
Слідчим управлінням ГУНП в Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке 26.03.2025 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025040000000105 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч.3 ст.362, ч.3 ст. 369-2 КК України.
Досудовим розслідування встановлено, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 за попередньою змовою групою осіб надають можливість громадянам, які підпадають під дію ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та в обхід постанови КМУ №1487 від 30.02.2022 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та Постанови КМУ №265 від 07.02.2022 «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад» здійснювати перереєстрацію місця проживання без необхідності відвідування підрозділів ТЦК та СП.
Так, з матеріалів досудового розслідування вбачається, що всупереч п. 26 Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №265 від 07 лютого 2022 року, встановлено, що у день декларування/зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання або прийняття рішення про відмову орган реєстрації надсилає через єдину інформаційну систему ІНФОРМАЦІЯ_3 до Реєстру військовозобов'язаних - відомості про декларування/зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Також п. 26 вказаного Порядку передбачено, що реєстрація місця проживання (перебування) особи здійснюється під час особистого відвідування органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) за адресою житла незалежно від форми власності.
В ході проведення негласних слідчих (розшукових) дій, було встановлено, що до вказаної групи осіб, які за попередньою змовою, за грошову винагороду допомагають здійснювати військовозобов'язаним особам перереєстрацію місця проживання без необхідності відвідування підрозділів ТЦК та СП також може входити начальник відділу-головний бухгалтер ІНФОРМАЦІЯ_4 - ОСОБА_6 .
З метою отримання доказів та перевірки вже отриманих доказів у даному кримінальному провадженні, виявлення та фіксації фактів зловживання своїми посадовими обов'язками працівниками вказаного Департаменту та вчинення несанкціонованих дій з інформацією, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах) автоматизованих системах чи комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, а також можливих фактів отримання неправомірної вигоди за вчинення таких дій, з метою всебічного та повного встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення, з метою відшукання речових доказів у кримінальному провадження, за для виконання вимог та завдань кримінального провадження, у органу досудового розслідування виникла необхідність в отримані інформації, що перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_5 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідно до вимог ст.ст.2, 38, 91 КПК України на орган досудового розслідування покладається вжиття заходів щодо швидкого, всебічного, повного та неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, виявлення події кримінального правопорушення, осіб, які його вчинили, інших обставин, що підлягають доказуванню, і тим самим забезпечення ефективного досудового розслідування.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
З метою виконання завдань кримінального провадження, у сторони обвинувачення виникла необхідність у дослідженні та використанні зазначених у клопотанні документів.
Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу стороною обвинувачення подані слідчому судді докази обставин, на які вони посилаються.
Таким чином, слідчий суддя приходить до висновку, що у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_5 об'єктивно можуть знаходитись оригінали документів зазначені у клопотанні, що мають значення для досудового розслідування.
Отже, слідчим доведено значення документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні, можливість використання як доказів відомостей, що містяться у них, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою даних, які містяться у документах.
Керуючись ст. ст. 159, 163-164 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання задовольнити.
Зобов'язати уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_5 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 , надати слідчим та прокурорам, які здійснюють досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025040000000105 від 26.03.2025, тимчасовий доступ до речей і документів, з можливістю вилучення їх копій у печатному та електронному вигляді, у тому числі на електронному носії інформації, а саме документів, що містять інформацію в паперовому та електронному вигляді щодо:
-відомості про всіх осіб, які у період з 01.01.2021 по 08.10.2025 змінювали місце своєї реєстрації (зняття з реєстрації та нова реєстрація місця проживання); з відображенням таких даних: прізвище, ім'я, по батькові; дата народження, адреса попередньої та нової реєстрації; дата реєстраційної дії; у разі наявності контактні дані чи інші відомості, що містяться в реєстрі;
-документів, на підставі яких державні реєстратори відділу формування та ведення реєстру територіальної громади ІНФОРМАЦІЯ_6 отримували доступ до реєстру територіальної громади у період часу з 01.01.2021 до 08.10.2025;
-ІР-адрес (з зазначенням точних дати та часу (у форматі: год.:хв.:сек.) та MAC-адрес комп'ютерного обладнання, які використовували державні реєстратори ІНФОРМАЦІЯ_7 для здійснення всіх дій в реєстрі територіальної громади під час реєстрації/зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання громадян у період часу з 01.01.2021 до 08.10.2025;
- заяв державних реєстраторів ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо втрати та/або компрометації ідентифікатора доступу (токену/захищенного носія інформації) до Державних реєстрів ІНФОРМАЦІЯ_8 (в тому числі до реєстру територіальної громади та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно), поданих ними у період часу з 01.01.2021 до 08.10.2025.
Відповідно до ч.1 ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала діє до 12.02.2026 та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_7