79014,м.Львів, вул.Личаківська, 128
04.12.2025 Справа № 914/2504/25
Господарський суд Львівської області у складі судді Морозюка А.Я.,
за участю секретаря Малісевич М.В.
розглянувши у судовому засіданні матеріали заяви: Державної податкової служби України в особі Головного управління ДПС у Львівській області, м. Львів
про відкриття провадження у справі про банкрутство Державного підприємства "Санаторно-курортний лікувальний центр "Шкло" (81050, Львівська обл., Яворівський р-н, смт Шкло, вул. Курортна, буд. 1, ідентифікаційний код 32673458)
за участю представників:
від кредитора: Підгайний О.І. - головний державний інспектор
від боржника: не з'явився
від Державної судової адміністрації України: Сердіченко С.А. - самопредставництво
Державна податкова служба України в особі Головного управління ДПС у Львівській області звернулась до Господарського суду Львівської області із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство Державного підприємства "Санаторно-курортний лікувальний центр "Шкло" (81050, Львівська обл., Яворівський р-н, смт Шкло, вул. Курортна, буд. 1, ідентифікаційний код 32673458) в порядку норм Кодексу України з процедур банкрутства, з підстав наявності заборгованості Державного підприємства "Санаторно-курортний лікувальний центр "Шкло" перед заявником в загальному розмірі 15 050 506 грн. 55 коп.
У заяві про відкриття провадження у справі про банкрутство Державного підприємства "Санаторно-курортний лікувальний центр "Шкло" ініціюючим кредитором запропоновано призначити розпорядником майна у справі арбітражного керуючого Пузирного Тараса Миколайовича.
До заяви про усунення недоліків додано заяву арбітражного керуючого Пузирного Тараса Миколайовича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №1816 від 22.06.2017) про участь у справі про банкрутство Державного підприємства "Санаторно-курортний лікувальний центр "Шкло". До заяви арбітражного керуючого додано свідоцтво №138 Приватного вищого навчального закладу “Міжнародний інститут бізнесу», видане 23 травня 2024 року арбітражному керуючому Пузирному Тарасу Миколайовичу про проходження підготовки у справах про банкрутство державних підприємств та господарських товариств у статутному капіталі яких більше 50 відсотків (часток) належних державі.
Ухвалою суду від 15.09.2025 (після усунення заявником недоліків на виконання ухвали суду від 19.08.2025 про залишення заяви без руху) заяву прийнято до розгляду; підготовче засідання суду призначено на 30.09.2025; залучено до участі у справі про банкрутство - Державну судову адміністрацію України та зобов'язано її надати суду письмове пояснення на заяву про відкриття провадження у справі про банкрутство Державного підприємства "Санаторно-курортний лікувальний центр "Шкло", щодо вжиття заходів для запобігання неплатоспроможності боржника, в порядку ст.4, ст.96 Кодексу України з процедур банкрутства.
19.09.2025 від заявника через систему “Електронний суд» надійшла заява, якою повідомляється, що відсутні обставини, передбачені п.2 ч. 1 ст. 175 ГПК України.
30.09.2025 від Державної судової адміністрації України через систему “Електронний суд» надійшла заява про ознайомлення з матеріалами справи та надання доступу до електронної справи.
Ухвалою суду від 30.09.2025 підготовче засідання відкладено на 04.11.2025.
30.10.2025 від Державної судової адміністрації України через систему “Електронний суд» надійшло пояснення третьої особи, в якому ДСА України надало пояснення, зокрема, щодо наявного у боржника майна, просить врахувати це пояснення при розгляді справи № 914/2504/25 та відмовити ГУ ДПС у Львівській області у відкритті провадження у справі про банкрутство Державного підприємства "Санаторно-курортний лікувальний центр "Шкло".
Ухвалою суду від 04.11.2025 підготовче засідання відкладено на 04.12.2025.
03.12.2025 від Державної податкової служби України в особі Головного управління ДПС у Львівській області через систему «Електронний суд» надійшла заява, в якій зазначено, що Державне підприємство "Санаторно-курортний лікувальний центр "Шкло", згідно довідки про заборгованість №10953/6/13-01-13-07-09 від 31.03.2025 року, має податковий борг в загальній сумі 15 050 506,55 грн, і така податкова заборгованість має тенденцію до збільшення. Покликаючись на норми Податкового кодексу України(п. 1.1. ст. 1, п. 41.1 ст. 41, п. 5.2. ст. 5, п. 56.11. ст.56, пп. 20.1.19, пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20) ДПСУ в особі Головного управління ДПС у Львівській області вказало, що контролюючий орган діяв в межах повноважень та у спосіб передбачений ч. 2 ст. 19 Конституції України.
Судове засідання 04.12.2025 проведено в режимі відеоконференції, участь в якому представник Державної судової адміністрації України Сердіченко С.А. здійснював поза межами приміщення суду за допомогою системи відеоконференцзв'язку.
Представник боржника в підготовче засідання 04.12.2025 не з'явився, причин неявки не повідомив.
Представник заявника в підготовчому засіданні вимоги заяви про банкрутство боржника підтримав, також підтримав кандидатуру арбітражного керуючого Пузирного Тараса Миколайовича на призначення розпорядником майна у справі.
Представник Державної судової адміністрації України просить відмовити у відкритті провадження у справі про банкрутство з підстав викладених у його поясненні.
Розглянувши матеріали заяви та додані матеріали, заслухавши пояснення представників заявника та Державної судової адміністрації України, суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі про банкрутство, виходячи із наступного.
Відповідно до отриманого судом Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 21.08.2025 року, Державне підприємство "Санаторно-курортний лікувальний центр "Шкло" за організаційно-правовою формою юридичної особи є державним підприємством, органом уповноваженим управляти державним майном є Державна судова адміністрація України, м.Київ,вул.Липська, будинок 18/5.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Статтею 34 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено право кредитора звернутися до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство та визначено, які документи у такому випадку подаються.
Статтею 1 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що:
кредитор - це юридична або фізична особа, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника;
боржник - юридична особа або фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, неспроможна виконати свої грошові зобов'язання, строк виконання яких настав;
неплатоспроможність - неспроможність боржника виконати після настання встановленого строку грошові зобов'язання перед кредиторами не інакше, як через застосування процедур, передбачених цим Кодексом;
грошове зобов'язання (борг) - зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України.
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства, перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з'ясування наявності підстав для відкриття провадження у справі про банкрутство здійснюються господарським судом у підготовчому засіданні, яке проводиться в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Частиною 2 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що у підготовчому засіданні господарський суд розглядає подані документи, заслуховує пояснення сторін, оцінює обґрунтованість заперечень боржника, вирішує інші питання, пов'язані з розглядом справи.
Відповідно до ч. 3 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства, якщо провадження у справі відкривається за заявою кредитора, господарський суд перевіряє можливість боржника виконати майнові зобов'язання, строк яких настав. Боржник може надати підтвердження спроможності виконати свої зобов'язання та погасити заборгованість.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства, за результатами розгляду заяви про відкриття провадження у справі та відзиву боржника господарський суд постановляє ухвалу про відкриття провадження у справі або відмову у відкритті провадження у справі.
Отже, з системного аналізу зазначених норм слідує, що підставою для відкриття провадження у справі про банкрутство є неплатоспроможність боржника.
В обґрунтування вимог заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство заявник посилається на те, що згідно довідки про заборгованість №10953/6/13-01-13-07-09 від 31.03.2025 року, Державне підприємство "Санаторно-курортний лікувальний центр "Шкло", має податковий борг в загальній сумі 15 050 506,55 грн., яка виникла по податку на додану вартість (з вироблених в Україні товарів) на суму 5 416 626,74 грн. (в т.ч. 3 972 253,11 грн. - основний платіж, 742 870,93 грн. - штрафні санкції, 701 502,70 грн.- пеня); по податку на прибуток на суму 1 127 677,35 грн. (в т.ч. 946 136,59 грн. - основний платіж, 36 824,36 грн. - штрафні санкції, 144 716,4 грн.- пеня); по податку на доходи фізичних осіб на суму 4 458 022,13 грн. (штрафні санкції); по військовому зборі на суму 361 065,56 грн. (штрафні санкції); по рентній платі за спецвикористання води на суму 32 944,94 грн. (в т.ч. 30 713,84 грн. - основний платіж, 1 788,79 грн. - штрафні санкції, 442,31 грн.- пеня); по рентній платі за спецвикористання надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення на суму 56 583,63 грн. (в т.ч. 56 487,96 грн. - основний платіж, 95,67 грн. - штрафні санкції); по рентній платі за спецвикористання надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення на суму 10 366,70 грн.(основний платіж); по земельному податку з юридичних осіб на суму 565 606,43 грн. (в т.ч. 563 247,47 грн. - основний платіж, 2 307,26 грн. - штрафні санкції, 51,70 грн.- пеня); по екологічному податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення на суму 8 587,49 грн. (в т.ч. 8 503,06 грн. - основний платіж, 38,46 грн. - штрафні санкції, 45,97 грн.- пеня); по екологічному податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря двоокису вуглецю стаціонарними джерелами забруднення на суму 5 160,00 грн. (основний платіж); по частині чистого прибутку господарських організацій на суму 169 793,95 грн. (в т.ч. 130 820,00 грн. - основний платіж, 1 203,10 грн. - штрафні санкції, 37 770,85 грн.- пеня); по адміністративних санкціях та інші санкції на суму 1 190,00 грн. (штрафні санкції); по єдиному внеску, нарахований роботодавцями на суми: заробітної плати, винагороди за договорами ЦПХ, допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами на суму 2 836 881,63 грн. (в т.ч. 2 836 711,63 грн. - основний платіж, 170,00 грн. - штрафні санкції). Податкова заборгованість в розмірі 15 050 506,55 грн. була частково охоплена претензійно позовною роботою. За результатами розгляду позовів про стягнення податкового боргу рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28.02.2023 по справі №380/777/23 стягнуто до бюджету кошти в сумі 425 3,35,70 грн. що знаходяться на рахунках боржника, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30.08.2022 по справі №380/4186/22 стягнуто до бюджету кошти в сумі 21 302 056,20 грн., що знаходяться на рахунках боржника, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09.07.2020 по справі №380/305/20 стягнуто до бюджету кошти в сумі 231 268,98 грн., що знаходяться на рахунках боржника, постановою Львівського окружного адміністративного суду від 10.08.2016 по справі №813/2034/16 стягнуто до бюджету кошти в сумі 4 715 683,55 грн. грн. що знаходяться на рахунках боржника. Контролюючим органом скеровувались інкасові доручення на відкриті банківські рахунки боржника, окрім казначейського електронного рахунку, які повернулись без виконання у зв'язку з відсутністю коштів на рахунках платника.
Таким чином, як зазначено в заяві, загальний розмір податкового боргу становить 15 050 506,55 грн., у зв'язку з чим заявником подано заяву про відкриття провадження у справі про банкрутство Державного підприємства "Санаторно-курортний лікувальний центр "Шкло".
Проте, як зазначено у поясненнях Державної судової адміністрації України від 30.10.2025, державне майно у вигляді цілісного майнового комплексу закріплено за Державним підприємством "Санаторно-курортний лікувальний центр "Шкло" на праві господарського відання. До складу цілісного майнового комплексу ДП “СКЛЦ “Шкло» належать 40 будівель загальною площею 29 750,3 кв. метрів, а також 3 об'єкти незавершеного будівництва, 18 інженерних споруд, 3 житлові будинки, а також ДП “СКЛЦ “Шкло» на праві постійного користування належить три земельні ділянки загальною площею 76,6972 га.
Також у поясненнях Державної судової адміністрації України від 30.10.2025 зазначено, що з метою покращення фінансово-економічного стану ДП «СКЛ «Шкло» ДСА України вжито всіх можливих заходів відповідно до норм законодавства, зокрема тричі надавалась фінансова допомога, а саме: у 2017 році - 5,0 млн. грн, у 2018 році - 6,0 млн. грн, у 2019 році - 32,6 млн. грн. (у 2019 році бюджетні асигнування були передбачені ДІ «СКЛЩ «Шкло» саме для проведення реконструкції спального корпусу № 4).
За інформацією ДП “СКЛЦ “Шкло» рішенням Новояворівської міської ради від 9 серпня 2022 року № 1957 затверджено Програму фінансової підтримки ДП “СКЛЦ “Шкло» на 2022 рік, якою передбачено проведення поточного ремонту приміщень ДП “СКЛЦ “Шкло» на суму 10 000 000 грн за рахунок коштів місцевого бюджету з метою покращення матеріальної бази та створення належних умов щодо проживання внутрішньо переміщених осіб. Крім того, в листопаді 2022 року з місцевого бюджету виділено ще 15 000 000 гривень на продовження цих робіт. На сьогодні завершені роботи з поточного ремонту 3-х поверхового та 6-ти поверхового корпусів для проживання внутрішньо переміщених осіб.
Окрім цього, у поясненні від 30.10.2025 Державна судова адміністрація України покликається на Відомості про нерухоме державне майно станом на 01.07.2024 в яких відображено належне ДП “СКЛЦ “Шкло» майно у кількості 70 позицій (серед яких: їдальня, клуб, адміністративний корпус, спальні корпуси, медичний пункт, склади, гаражі, котельня, житлові будинки, автозаправка, басейн, свердловини, автомобілі, земельні ділянки на праві постійного користування, лікувальні корпуси тощо), вартість яких у рази перевищує розмір заборгованості боржника перед кредитором в розмірі 15 050 506,55 грн. Наприклад, залишкова вартість їдальні становить 1 199,07 тис. грн., залишкова вартість клубу становить 1 026,35 тис. грн., залишкова вартість басейну становить 2 170,4 тис. грн., залишкова вартість спального корпусу №4 становить 2 029,09 тис. грн.
Також, Державна судова адміністрація України для прикладу зазначила, що середня вартість одної сотки землі в смт Шкло, Яворівського району, Львівської області (згідно інформації розміщеної в інтернеті) складає 35 000,00 грн., тобто вартість лише земельних ділянок ДП «СКЛЦ «Шкло» при самих простих підрахунках складає (7669,72 соток * 35000,00 грн ) 268 440 200,00 грн, що у 18 разів перевищує суму заборгованості (не беручи до уваги вартість інших об'єктів власності).
Разом з тим, суд констатує, що Господарським судом Львівської області розглядалась заява Товариства з обмеженою відповідальністю “Біоенерджітранс» про відкриття провадження у справі про банкрутство Державного підприємства “Санаторно-курортний лікувальний центр “Шкло» (справа №914/1415/24). За результатами розгляду заяви ухвалою від 17.10.2024 по справі №914/1415/24 відмовлено у відкритті провадження у справі про банкрутство Державного підприємства "Санаторно-курортний лікувальний центр "Шкло" (81050, Львівська обл., Яворівський р-н, смт Шкло, вул. Курортна, буд. 1, ідентифікаційний код 32673458).
Судом у справі №914/1415/24 було досліджено, що вартість активів боржника, безумовно, набагато перевищує суму заборгованості перед Товариством з обмеженою відповідальністю "Біоенерджітранс", яку зазначено у заяві про відкриття провадження у справі про банкрутство, як безспірну вимогу, в розмірі 3 116 151,51 грн.Суд виснував про спроможність ДП «СКЛЦ «Шкло» виконати свої зобов'язання та погасити заборгованість, оскільки за даними Відомостей про нерухоме державне майно станом на 01.07.2024, залишкова вартість майна ДП «СКЛ «Шкло» становить 25 068,802 тис. грн.
Ухвала Господарського суду Львівської області від 17.10.2024 про відмову у відкритті провадження у справі №914/1415/24 про банкрутство Державного підприємства "Санаторно-курортний лікувальний центр "Шкло" залишена без змін постановою Західного апеляційного господарського суду від 05.03.2025 та постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 13.05.2025.
При цьому Верховний суд у своїй постанові від 13.05.2025 у справі №914/1415/24 відзначив таке:
« 38. Процедура банкрутства за своєю суттю є конкурсним процесом, основною метою якого, зокрема, є пропорційне і якомога максимальне задоволення вимог всієї сукупності кредиторів неплатоспроможного боржника. Водночас однією з основних функцій господарського суду під час провадження у справі про банкрутство є дотримання балансу захисту публічного та приватного інтересів.
39. Захист публічного інтересу, зокрема, знаходить свій вияв у недопущенні фіктивного банкрутства (стаття 215 Господарського кодексу України, стаття 166-17 Кодексу України про адміністративні правопорушення), а також недопущення доведення боржника до банкрутства (стаття 219 Кримінального кодексу України).
40. Захист приватного інтересу, в свою чергу, полягає в максимальному задоволенні вимог кредиторів, відновленні платоспроможності боржника або його ліквідації та продажу його майна у ліквідаційній процедурі з метою погашення вимог кредиторів.
41. При цьому, як вірно зазначили суди попередніх інстанцій, захист публічного інтересу не може бути обмежений лише метою недопущення фіктивного банкрутства чи доведення боржника до банкрутства, а може переслідувати також іншу легітимну мету, зокрема, недопущення банкрутства державного підприємства, матеріальна база якого використовується для забезпечення базових потреб у тимчасовому прихистку внутрішньо переміщених осіб у час воєнного стану. Також, суди врахували, що з місцевого бюджету витрачено 25 млн. грн. для покращення матеріальної бази ДП "Санаторно-курортний лікувальний центр "Шкло".
42. Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що баланс захисту приватного інтересу у цьому випадку зберігається, оскільки судові накази ініціюючого кредитора перебувають на виконанні в органах державної виконавчої служби, а також можливим є досягнення сторонами домовленостей про мирне вирішення спору, зокрема, за участю органу управління майном боржника. Тоді як захист публічного інтересу в цьому випадку буде полягати в недопущенні банкрутства ДП "Санаторно-курортний лікувальний центр "Шкло", за яким на праві господарського відання закріплено велику кількість державного майна, від реалізації лише незначної частини якого у виконавчому провадженні могли-б бути отримані кошти для повного погашено вимог ініціюючого кредитора, як наслідок результативне використання бюджетних коштів, виділених на покращення матеріальної бази ДП "Санаторно-курортний лікувальний центр "Шкло".».
Окрім цього, згідно п. 95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення податкового боргу через майно боржника - це процес, коли податковий орган, після дотримання процедури (вимога, суд), звертається до виконавчої служби для арешту, вилучення та примусової реалізації майна боржника (коштів з рахунків, іншого майна), аби погасити заборгованість згідно з Податковим кодексом України (ПКУ) та Законом України "Про виконавче провадження".
В матеріалах справи відсутні докази вжиття ДПСУ в особі Головного управління ДПС у Львівській області заходів погашення податкового боргу за рахунок будь-якого майна платника.
Відповідно до ч. 6 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо: вимоги кредитора свідчать про наявність спору про право, який підлягає вирішенню у порядку позовного провадження; вимоги кредитора (кредиторів) задоволені боржником у повному обсязі до підготовчого засідання суду.
З огляду на все вищенаведене, з метою недопущення банкрутства Державного підприємства "Санаторно-курортний лікувальний центр "Шкло", за яким на праві господарського відання закріплено велику кількість державного майна, за рахунок реалізації лише незначної частини якого могли-б бути повністю погашені вимоги ініціюючого кредитора, а також матеріальна база якого використовується для забезпечення базових потреб у тимчасовому прихистку внутрішньо переміщених осіб у час воєнного стану, суд дійшов висновку відмовити у задоволенні заяви ДПСУ в особі Головного управління ДПС у Львівській області про відкриття провадження у справі про банкрутство Державного підприємства "Санаторно-курортний лікувальний центр "Шкло".
Згідно з ч.7 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства відмова у відкритті провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство за наявності підстав, встановлених цим Кодексом.
Також з огляду на все вищенаведене, заява про згоду на участь у справі про банкрутство Державного підприємства "Санаторно-курортний лікувальний центр "Шкло" арбітражного керуючого Пузирного Тараса Миколайовича судом не розглядається.
За приписами п.3 ч.1 ст. 7 Закону України “Про судовий збір» відмова у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі є підставою для повернення суми сплаченого судового збору за клопотанням сторони, яка його сплатила, за ухвалою суду.
З урахуванням викладеного, за відсутності клопотання заявника про повернення судового збору, сплаченого при поданні заяви, питання щодо повернення сплаченої заявником суми судового збору з бюджету може бути вирішено у разі подання відповідного клопотання, яке заявник не позбавлений права подати після постановлення ухвали про відмову у відкритті провадження у справі про банкрутство.
Керуючись ст. ст. 1, 2, 39 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 12, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд-
1. Відмовити у відкритті провадження у справі про банкрутство Державного підприємства "Санаторно-курортний лікувальний центр "Шкло" (81050, Львівська обл., Яворівський р-н, смт Шкло, вул. Курортна, буд. 1, ідентифікаційний код 32673458).
Копію ухвали надіслати ДПСУ в особі Головного управління ДПС у Львівській області, Державному підприємству "Санаторно-курортний лікувальний центр "Шкло", арбітражному керуючому Пузирному Т.М., Державній судовій адміністрації України, Яворівському ВДВС у Яворівському районі Львівської області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, державному реєстратору.
Ухвала про відмову у відкритті провадження у справі про банкрутство набирає законної сили з моменту її прийняття, і може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 256, ст. 257 ГПК України.
Повну ухвалу складено 11.12.2025 р.
Суддя Морозюк А.Я.