Рішення від 11.12.2025 по справі 756/3291/25

11.12.2025 Справа № 756/3291/25

Ун.№756/3291/25

Пр.№2/756/3031/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2025 року Оболонський районний суд м.Києва в складі:

головуючого судді Майбоженко А.М.

секретаря Приходько К.А.

за участі

позивача ОСОБА_1

представників відповідача Зарубіна О.О., Мирончака О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом

ОСОБА_1 до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Кристал-5» про визнання нарахувань незаконними, зобов'язання вчинити дії, відшкодування моральної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить визнати нараховані відповідачем кошти у розмірі 4 837,55 грн. незаконними, зобов'язати списати ці кошти, та стягнути з відповідача на користь позивача 4 000 грн. завданої моральної шкоди.

У судовому засіданні позивач зазначив, що грудня 2022 по грудень 2024 у платіжках на оплату житлово-комунальних послуг, які виставляються йому відповідачем незаконно визначено до сплати щомісячно кошти, які загалом склали суму - 4 837,55 грн., що визначено як компенсація постачань теплової енергії (функціонування системи гарячого водопостачання). У січні 2023 ціна за цю послугу була завищена і після скарги позивача до КМДА відповідачем було здійснено відповідний перерахунок, тобто відповідачем порушено заборону підвищення тарифу на послугу з розподілу теплової енергії, встановлену Законом України №2459-ІХ від 19.08.2022 і постанови КМУ №502 від 29.04.2022.

Позивач вважає, що ці нарахування не мають жодної законодавчої основи, на підтвердження правомірності розрахунків йому як споживачу не надано документів, що підтверджують їх правильність.

Зазначає, що при проектуванні і будівництві будинку циркуляцію гарячої води у системі забезпечено через протік води по стояках, що означає врахування втрат теплової енергії у трубах гарячого водопостачання у проекті при розрахунку потужності бойлера. Перед запуском проекту у будівництво було проведено державну експертизу, а тому при зміні ціни гарячої води можуть затверджуватись лише після експертизи у Київському науково-дослідному інституті судових експертиз.

Крім того, у 2009 році у будинку було проведено заміну металевих труб на поліпропіленові, що зменшили втрату теплової енергії.

Встановлені у квартирах лічильники гарячої води обліковують усю воду, подану до квартири споживача.

Нарахування у зв'язку з підвищенням втрати теплової енергії є фіктивними, оскільки вступають у суперечку із законами фізики.

Розраховуючи моральну шкоду, посилається на самостійне складання позовної заяву, на яку витрачено 20 годин. Перед виходом на пенсію його заробітна плата складала 5 доларів США на годину, що згідно курсу НБУ на цей момент складає 200 гривень, а тому за витрачений на написання позовної заяви час він міг би заробити 4 000 грн, які і вважає моральною шкодою про відшкодування якої просить суд.

У відзиві представник відповідача посилається на те, що відповідач є колективним споживачем послуг КП «Київтеплоенерго».

Послуги з централізованого постачання гарячої води надаються на підставі договору №024056640000100 від 10.04.2019, що укладені між відповідачем і зазначеним комунальним підприємством. Цим договором визначено тарифи на послугу і порядок розрахунків (п.2.2.1). Ці тарифи на момент укладання договору були затверджені Розпорядженням КМДА №2340 від 22.12.2018. Відповідність нарахованої вартості гарячої води позивачу зазначеним тарифам встановлено судовими рішенням у справі за унікальним №756/17298/21.

Розпорядженням Київської міської військової адміністрації від 30.09.2022 №673, встановлено тарифи на теплову енергію, виробництво теплової енергії, транспортування теплової енергії, постачання теплової енергії, послуги з постачання теплової енергії і гарячої води для КП «Київтеплоенерго» для всіх категорій споживачів у розмірі 97,89 грн/куб.м з ПДВ.

У платіжках, як надані позивачем тариф на постачання гарячої води склав 97,726 грн/куб.м з ПДВ. У грудні 2022 року нарахування проведено некоректно, виходячи з іншого тарифу, але у січні 2023 року здійснено відповідне коригування.

Звертає увагу на те, що борг позивача перед відповідача за житлово-комунальні послуги складає 51 116,44 грн.

Пунктом 3 постанови КМ України від 02.02.2022 року N? 85 «Правила надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення» встановлено, що у разі коли приготування гарячої води здійснюється з використанням наявного у будівлі індивідуального теплового пункту, який не переданий у володіння та/або користування виконавцю послуг з постачання теплової енергії, відносини між суб?єктами господарювання та споживачами регулюються відповідно до цих Правил у частині постачання холодної води для приготування гарячої води, та Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. N? 830 (Офіційний вісник України, 2019 р., N? 71, ст. 2507), у частині постачання теплової енергії для приготування гарячої води. В такому випадку розподіл спожитої теплової енергії та холодної води здійснюється відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2018 р. N? 315 (далі - Методика розподілу).

Протоколом загальних зборів об?єднання співвласників багатоквартирних будинків «Кристал-5» за місцезнаходженням: вул. Північна, буд. N? 54-А; вул.Північна, буд. N? 54-Б від 13 листопада 2021 р. прийнято рішення про застосування в ОСББ «Кристал-5» з 01.11.2021 року вимог «Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг», затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 22.11.2018 року N? 315.

Щомісячно відповідач нараховує суму компенсації постачання теплової енергії у відповідності до вимог чинного законодавства України, у зв'язку з чим вимоги позивача вважає безпідставними та просить у задоволенні позову відмовити і стягнути з позивача витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 15 000 грн.

В судовому засіданні позивач заявлені вимоги підтримав, просив їх задовольнити. Зазначив про підробку договорів ОСББ, що укладені з КП «Киїтеплоенерго», оскільки зі сторони КП вони підписані представника підприємства за довіреностями, строк дії довіреності яких сплив через місяць після їх видачі. З цього питання порушено кримінальне провадження за його заявою. Крім того, постановою ВР України від 18.03.1999 №512-ХІV встановлено плату за житло і комунальні послуги не більше 15 відсотків фактично отриманого сукупного доходу сім'ї. Ця постанова є чинною і він, виконуючи її вимоги, сплачує в якості оплати житлово-комунальних послуг 15 відсотків їх сумарного з дружиною доходу за місяць. Не вважає, що має спочувати більше за іншим Законом.

Представники відповідача у судовому засіданні просили у задоволенні позову відмовити з підстав, зазначених у відзиві.

Заслухавши осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

В провадженні Оболонського районного суду м.Києва перебувала цивільна справа за ун.№756/17298/21 за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «КРИСТАЛ-5» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги. Рішенням Оболонського районного суду м.Києва від 05.07.2022 позовні вимоги задоволені і стягнуто з ОСОБА_1 заборгованість за надані житлово-комунальні послуги у розмірі 10 059,14 грн.

Постановою Київського апеляційного суду від 18.11.2022 це рішення залишено без змін і з цієї дати воно набрало законної сили.

При розгляді цієї справи судом встановлено наступні обставини.

ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 . У квартирі зареєстрована та проживає, крім власника ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , що підтверджується відомостями з особової картки, яка міститься в матеріалах справи.

Відповідно до статуту ОСББ «КРИСТАЛ-5» затвердженого зборами співвласників від 09.10.2016 р. Об'єднання створено власниками 286 квартир будинків АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 шляхом реорганізації ОСББ «КРИСТАЛ-5», і є його правонаступником.

Згідно зі статутом ОСББ «КРИСТАЛ-5» забезпечує реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяє співвласникам в отриманні житлово-комунальних послуг та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами, забезпечує виконання співвласниками своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання (п. 2.2. розділу ІІ статуту ОСББ «КРИСТАЛ-5») (а. с. 8-15).

Пунктом 8.5. розділу VІІІ статуту ОСББ «КРИСТАЛ-5» передбачено, що співвласники зобов'язані, своєчасно і в повному обсязі здійснювати оплату поточних та комунальних послуг на розрахунковий рахунок об'єднання у розмірі, встановленому чинним законодавством, загальними зборами та правлінням об'єднання.

Підставою для нарахування ОСББ «КРИСТАЛ-5» вартості послуг на утримання будинку та прибудинкової території, а також інші житлово-комунальні послуги є рішення загальних зборів, які затверджені протоколами загальних зборів ОСББ «Кристал-5» №1 від 15.12.2019 року, 31.05.2020 року та 30.01.2021 року, відповідні кошториси надходжень та витрат на утримання будинку ОСББ «КРИСТАЛ-5» за 2020р., 2021р. та Порядок формувань тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого Постановою КМУ від 01.06.2011 року № 869.

10 квітня 2019 року між ОСББ «КРИСТАЛ-5» та КП «Київтеплоенерго» був укладений договір № 0240566440000100 про надання послуги з централізованого постачання гарячої води , відповідно до умов якого послуга з централізованого постачання в тому числі і у будинок АДРЕСА_3 .

П. 2.1.6 зазначено договору визначено, що зняття показань засобів обліку холодної води здійснюється представником ОСББ «КРИСТАЛ-5» у присутності представника КП «Київтеплоенерго» з 25 о 27 число поточного розрахункового періоду (місяця). П. 2.1.7 предбачено, що показання засобів обліку гарячої води (або засобів обліку холодної води, що йде на підігрів) фіксуються двостороннім актом ( за формою Додатку 5 до цього договору за наявності електронного архіву в тепло обчислювачі, Додатку 6 до цього договору за відсутності електронного архіву в тепло обчислювачі, Додатку 7 до цього договору за умови встановлення витратосірної пари, Додатку 7а до цього договору за наявності засобу обліку холодної води, що йде на підігрів, встановленого перед водопідігрівачем).

Тарифи та порядок розрахунків визначені п. 2.2.1 цього договору. Так, на момент укладення договору встановлено тарифи на послугу з централізованого постачання гарячої води для управителів багатоквартирних будинків, які затверджені Розпорядженням виконавчого органу КМР (КМДА) від 22.12.2018 № 2340.

ОСОБА_1 не сплачував належним чином за надані житлово-комунальні послуги, допустив заборгованість з їх оплати. За період з 01.09.2019 року по 01.10.2021 року заборгованість становить 10059,14 грн.

Ці обставини доказуванню не підлягають у силу положень ст.82 ЦПК України.

Правовідносини із споживання житлово - комунальних послуг регулюються Законом України «Про житлово - комунальні послуги», відповідно до статті 4 якого законодавство України у сфері житлово-комунальних послуг базується на Конституції України і складається з нормативно-правових актів у галузі цивільного, житлового законодавства, цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері житлово-комунальних послуг.

Порядок оплати за житлово-комунальні послуги визначений у статті 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», якою передбачено, що плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.

Згідно із пунктом 35 Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 року № 572, обов'язок по сплаті за обслуговування і ремонт будинку, комунальні та інші послуги покладається на власника, наймача, орендаря житлового приміщення.

Пунктом 1 частини першої статті 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 цього Закону обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку регулюються Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" від 29 листопада 2001 року №2866-III (далі - Закон).

Відповідно до ст. 4 Закону об'єднання співвласників багатоквартирного будинку створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону основна діяльність об'єднання співвласників багатоквартирного будинку полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.

Відповідно до ст. 15 вказаного Закону співвласники зобов'язані своєчасно і в повному обсязі сплачувати внески і платежі та виконувати обов'язки передбачені статутом об'єднання.

Згідно із ст. 16 цього Закону об'єднання має право відповідно до законодавства та статуту об'єднання встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників.

Відповідно до ч. 1 ст. 322 ЦК України передбачено, що власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною другою статті 382 ЦК України встановлено, що усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Згідно ст. 22 Закону для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об'єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.

За змістом ст. 10 Закону України органами управління об'єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об'єднання. Вищим органом управління об'єднання є загальні збори. Загальні збори скликаються і проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів, правлінням об'єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов'язковим для всіх співвласників. До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема, затвердження кошторису, балансу об'єднання та річного звіту, визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників тощо.

Відповідно до ст. 21 Закону порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об'єднання відповідно до законодавства та статуту об'єднання.

Згідно ч.3 ст. 23 Закону внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об'єднання та/або рішенням загальних зборів.

Співвласник зобов'язаний, зокрема, виконувати обов'язки, передбачені статутом об'єднання, виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі (ст. 15 Закону).

Частиною 2 ст. 7 Закону передбачено, що кожний співвласник несе зобов'язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.

Відповідно до положень ст. 17 Закону для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов'язків об'єднання має право: робити співвласникам попередження про порушення ними статутних або інших законних вимог і вимагати їх дотримання, вимагати відшкодування збитків, заподіяних спільному майну об'єднання з вини власника або інших осіб, які користуються його власністю, вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об'єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об'єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів, тощо.

Протоколом загальних зборів об?єднання співвласників багатоквартирних будинків «Кристал-5» за місцезнаходженням: вул. Північна, буд. N? 54-А; вул.Північна, буд. N? 54-Б від 13 листопада 2021 р. прийнято рішення про застосування в ОСББ «Кристал-5» з 01.11.2021 року вимог «Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг», затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 22.11.2018 року N? 315.

Отже, за умови прийняття такого рішення загальними зборами співвласників багатоквартирного будинку, відсутність доказів про визнання цих рішень недійсними, суд вважає, що ці рішення є обов'язковими для інших співвласників, в тому числі і тих, які не були присутні при проведенні цих зборів, зокрема і для ОСОБА_1 .

Методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженою наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 22.11.2018 року №315 встановлено порядок розподілу між споживачами спожитих у будівлі/будинку послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, обсяг споживання яких визначений за допомогою вузла (вузлів) комерційного обліку або розрахунково у разі його (їх) відсутності, тимчасового виходу з ладу або втрати, та послуги з централізованого водовідведення, обсяг споживання якої визначається відповідно до обсягу споживання інших комунальних послуг.

Позивачем не надано доказів про те, що нарахування житлово-комунальних послуг за період з грудня 2022 по грудень 2024 здійснено всупереч положенням зазначеної Методики.

Відповідно до п.2 розділу 1 цієї Методики, загальнобудинкові потреби на опалення - витрати на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень, функціонування внутрішньобудинкових систем опалення будівлі/будинку, без врахування обсягу теплової енергії, витраченої на функціонування внутрішньобудинкової системи гарячого водопостачання, та обсягу теплової енергії, який надходить від ділянок транзитних трубопроводів до приміщень з індивідуальним опаленням та/або окремих приміщень з транзитними мережами опалення; а обсяг теплової енергії на забезпечення функціонування внутрішньобудинкової системи гарячого водопостачання (за наявності циркуляції) - втрати теплової енергії у трубопроводах та в обладнанні внутрішньобудинкової системи гарячого водопостачання, у тому числі в індивідуальному тепловому пункті.

Формули, за якими здійснюється визначення та розподіл обсягу теплової енергії, витраченої на приготування гарячої води у будівлі/будинку, на забезпечення функціонування внутрішньобудинкової системи ГВП зазначені у розділі V Методики.

10 квітня 2019 року між ОСББ «КРИСТАЛ-5» та КП «Київтеплоенерго» був укладений договір № 0240566440000100 про надання послуги з централізованого постачання гарячої води , відповідно до умов якого послуга з централізованого постачання в тому числі і у будинок АДРЕСА_3 .

П. 2.1.6 зазначено договору визначено, що зняття показань засобів обліку холодної води здійснюється представником ОСББ «КРИСТАЛ-5» у присутності представника КП «Київтеплоенерго» з 25 о 27 число поточного розрахункового періоду (місяця). П. 2.1.7 предбачено, що показання засобів обліку гарячої води (або засобів обліку холодної води, що йде на підігрів) фіксуються двостороннім актом ( за формою Додатку 5 до цього договору за наявності електронного архіву в тепло обчислювачі, Додатку 6 до цього договору за відсутності електронного архіву в тепло обчислювачі, Додатку 7 до цього договору за умови встановлення витратосірної пари, Додатку 7а до цього договору за наявності засобу обліку холодної води, що йде на підігрів, встановленого перед водопідігрівачем).

Тарифи та порядок розрахунків визначені п. 2.2.1 цього договору. Так, на момент укладення договору встановлено тарифи на послугу з централізованого постачання гарячої води для управителів багатоквартирних будинків, які затверджені Розпорядженням виконавчого органу КМР (КМДА) від 22.12.2018 № 2340.

Порушень порядку проведення розрахунку спірних платежів і безпідставного збільшення тарифу на користування послугою судом не встановлено.

Концептуальна незгода позивача з необхідністю та доцільністю сплати цієї послуги з огляду на закони фізики, особливість інженерних систем будинку, труб, які у ньому прокладені, на думку суду, не свідчить про необхідність звільнення його від сплати витрат на функціонування внутрішньобудинкової системи ГВП, оскільки ці витрати несуть усі мешканці будинку АДРЕСА_3 , їх розрахунок погоджено загальними зборами співвласників багатоквартирного будинку. Тому виконання рішень загальних зборів для позивача є обов'язковим.

Надання правової оцінки договорам, що укладені між ОСББ «Кристал-5» і КП «Киїтеплоенерго», на думку суду, виходить за межі позовних вимог і є предметом доказування у інших справах. Однак, суд звертає увагу на те, що позивачем не надано доказів про закінчення на момент їх укладення строку дії довіреностей представників. Його посилання у судовому засіданні на те, що довіреності видаються виключно на один місяць суперечать вимогам чинного цивільного законодавства, що регулюють питання представництва.

Крім того, дійсно постановою ВР України від 18.03.1999 №512-ХІV встановлено плату за житло і комунальні послуги не більше 15 відсотків фактично отриманого сукупного доходу сім'ї.

Статтею 9 Закону України «Про правотворчу діяльність» визначено, що законодавство України - це взаємопов'язана та упорядкована система нормативно-правових актів України і чинних міжнародних договорів.

Законодавство України структурується від актів вищої юридичної сили до актів нижчої юридичної сили (стаття 19 цього Закону) з урахуванням:

1) засад конституційного ладу в Україні;

2) компетенції та територіальної юрисдикції суб'єкта правотворчої діяльності, визначеної Конституцією України та (або) законом;

3) інших особливостей, визначених Конституцією України та (або) законом.

Законодавство України включає:

1) Конституцію України - Основний Закон України;

2) закони;

3) підзаконні нормативно-правові акти:

а) постанови Верховної Ради України, що містять норми права (далі - постанови Верховної Ради України);

б) укази Президента України, що містять норми права (далі - укази Президента України);

в) постанови Кабінету Міністрів України, що містять норми права (далі - постанови Кабінету Міністрів України);

г) накази міністерств, що містять норми права (далі - накази міністерств), тощо.

Частиною 1 і 2 ст.19 цього ж Закону визначено, що юридична сила - це властивість нормативно-правових актів та встановлених ними норм права, що є основою для визначення співвідношення їх взаємної ієрархічної підпорядкованості у системі нормативно-правових актів, зумовленого сукупністю ознак, що випливають із:

1) засад конституційного ладу в Україні;

2) компетенції та територіальної юрисдикції суб'єкта правотворчої діяльності, визначених Конституцією України та (або) законом;

3) інших особливостей, визначених Конституцією України та (або) законом.

З урахуванням вимог частини першої цієї статті в Україні встановлюється така ієрархія нормативно-правових актів:

1) Конституція України в системі нормативно-правових актів України має найвищу юридичну силу і є обов'язковою до виконання на території України;

2) чинні міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, укладаються відповідно до Конституції України та мають на території України вищу юридичну силу, ніж нормативно-правові акти, зазначені у пунктах 3-13 цієї частини, і є обов'язковими до виконання на території України;

3) закони приймаються на основі Конституції України, чинних міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, мають на території України вищу юридичну силу, ніж нормативно-правові акти, зазначені у пунктах 4-13 цієї частини, і є обов'язковими до виконання на території України;

4) постанови Верховної Ради України, укази Президента України приймаються на основі та на виконання Конституції України та (або) законів, чинних міжнародних договорів України, мають на території України вищу юридичну силу, ніж нормативно-правові акти, передбачені пунктами 5-13 цієї частини, і є обов'язковими до виконання на території України;

5) постанови Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Національного банку України приймаються на основі та на виконання Конституції України та (або) законів, чинних міжнародних договорів України, постанов Верховної Ради України та указів Президента України, мають на території України вищу юридичну силу, ніж нормативно-правові акти, передбачені пунктами 6-13 цієї частини, і є обов'язковими до виконання на території України; тощо.

Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Цивільним та Житловим кодексами, які у ієрархії нормативно-правових актів мають вищу силу ніж постанови Верховної Ради України, не передбачено будь-яких обмежень у розмірі житлово-комунальних послуг, які підлягають стягненню з їх споживачів з огляду, зокрема, на розмір отримуваного доходу. Знижка плати за житлово-комунальні послуги надається державою шляхом отримання споживачем субсидії, право на яку позивач не набув.

З огляду на зазначене, підстав для задоволення позовних вимог суд не вбачає, вважає, що при нарахуванні житлово-комунальних послуг відповідач діє в межах чинного законодавства, керуючись тарифом, встановленим органом місцевого самоврядування, застосування якого погоджено усіма співвласниками багатоквартирного будинку на загальних зборах.

Позовні вимоги щодо зобов'язання здійснити перерахунок та відшкодування моральної шкоди є похідними вимогами, а тому задоволенню також не підлягають.

Керуючись ст.ст. 13, 81, 141, 259, 263-265, 354 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Кристал-5» про визнання нарахувань незаконними, зобов'язання вчинити дії, відшкодування моральної шкоди - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання його повного тексту до Київського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 11.12.2025

Суддя А.М.Майбоженко