Рішення від 10.12.2025 по справі 569/17647/25

Справа № 569/17647/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2025 року м.Рівне

Рівненський міський суд Рівненської області

в складі головуючого судді Бучко Т.М.

секретар судового засідання Дем'янчук Н.В.

з участю представника позивача Плютинського С.В.

відповідача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Департаменту соціальної та ветеранської політики Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача суму надміру виплачених (у вигляді допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам) коштів в розмірі 24000 грн та судовий збір у сумі 3028 грн.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що до Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради 22 березня 2024 року звернувся ОСОБА_1 із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Відповідачу було призначено та виплачено допомогу ВПО за період з 01 березня 2024 року по 28 лютого 2025 року в розмірі 2000 грн щомісячно. При зверненні 22 березня 2024 року відповідач був проінформований про те, що допомога не призначається у разі відповідності критеріям, встановленим пунктами 7 і 8 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщенимм особам. В результаті проведеної верифікації Міністерством фінансів України виявлено, що відповідач має у власності нерухоме майно, квартиру, на території, що не включена до Переліку, а саме по АДРЕСА_1 . Отже, з 01 березня 2024 року відповідач не мав права на отримання допомоги як внутрішньо-переміщена особа та неправомірно отримав зазначену допомогу за період з 01 березня 2024 року по 28 лютого 2025 року в розмірі 24000 грн. 12 серпня 2025 року відповідачу надіслано вимогу щодо повернення надміру виплачених коштів в розмірі 24000 грн. Однак коштів відповідачем не повернено та не вжито заходів для їх реструктуризації.

Ухвалою від 04 вересня 2025 року позовну заяву суд прийняв до розгляду та відкрив спрощене позовне провадження у справі з проведенням судового засідання з повідомленням (викликом) сторін.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач позов не визнав та пояснив, що не був обізнаний про вимоги законодавства і при поданні заяви на отримання допомоги внутрішньо переміщеним особам працівники департаменту порядку призначення допомоги йому не роз'яснювали. Квартиру набув у власність в 2012 році, але це квартира дітей, він до переміщення був зареєстрований та проживав у м.Скадовськ.

Представник відповідача заперечує щодо задоволення позову, оскільки відповідачу допомога на проживання призначена відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Призначення допомоги було здійснено на підставі рішення департаменту соціальної політики, яке не було скасовано чи визнано незаконним/недійсним у встановленому законом порядку. Оскільки допомога відповідачу була призначена на законних підставах, вимога про повернення є безпідставною, а відповідач не може нести негативних наслідків суперечливої поведінки органу місцевого самоврядування, яка порушує принцип юридичної визначеності.

Суд, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши обставини та дослідивши наявні у справі докази, дійшов таких висновків.

Суд встановив, що 22 березня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради (після перейменування Департамент соціальної та ветеранської політики Рівненської міської ради) із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Рішенням 1124479891-2024-1 від 05 квітня 2024 року ОСОБА_1 призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01 березня 2024 року в розмірі 2000 грн щомісячно.

14 лютого 2025 року в результаті верифікації, проведеної Міністерством фінансів України, виявлено, що ОСОБА_1 має у власності квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , набуту на підставі договору дарування від 18 травня 2012 року, що підтверджується даними верифікації з Мінфіном (ідентифікатор верифікації 000496392928001) та інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно № 417704942 від 13 березня 2025 року.

Відповідно до довідки Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради № 105 від 13 червня 2025 року, ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Департаменті соціальної політики Рівненської міської ради та отримував допомогу ВПО з 01 березня 2024 року по 28 лютого 2025 року. Станом на 13 червня 2025 року розмір переплати за період з 01 березня 2024 року по 28 лютого 2025 року становить 24000 грн.

Листом № 08-250 від 17 березня 2025 року позивач повідомив відповідача про припинення виплати допомоги з 01 березня 2025 року, про надмірне надання допомоги за період з 01 березня 2024 року по 28 лютого 2025 року на загальну суму 24000 грн та запропонував в термін до 10 червня 2025 року внести на рахунок Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради надміру виплачену йому допомогу в сумі 24000 грн.

Докази повернення відповідачем надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у справі відсутні.

Частиною першою статті 15 Цивільного кодексу України передбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Згідно з ч.1 ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно з п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2023 року № 709 "Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб", з 1 вересня 2023 р. виплата допомоги припиняється внутрішньо переміщеним особам, зазначеним у пункті 1 цієї постанови, якщо за результатами верифікації встановлено, що після набрання чинності цієї постанови внутрішньо переміщена особа має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташовані на територіях, не включених до переліку територій, або на територіях, включених до переліку територій, щодо яких визначено дату завершення бойових дій (дату припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації (крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що документально підтверджено органами місцевого самоврядування або за технічної можливості інформацією щодо житлових приміщень, внесених до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації проти України, або житлового приміщення (частини житлового приміщення площею менш як 13,65 кв. метра на одного члена сім'ї).

Механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам визначає Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затверджений постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньро переміщеним особам" від 20 березня 2022 року № 332 (далі - Порядок).

Відповідно до п.п.5 п.7 Порядку (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), допомога не призначається/не виплачується внутрішньо переміщеній особі, яка вперше звертається за її призначенням, починаючи з 1 серпня 2023 р., якщо протягом трьох місяців перед зверненням або під час її отримання внутрішньо переміщена особа, яка звертається за допомогою на проживання або є отримувачем допомоги, на 1 число місяця, з якого призначається допомога, або на 1 число кожного місяця, в якому отримується допомога, має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване на територіях, не включених до переліку територій, або територіях, включених до переліку територій, щодо яких визначено дату завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації (крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що документально підтверджується органом місцевого самоврядування, або інформації (за технічної можливості), внесеної до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, або житлового приміщення (частини житлового приміщення площею менш як 13,65 кв. метра на одного члена сім'ї), або житлового приміщення (частини житлового приміщення, придбаного за кошти, отриманого на підставі договору кредиту, якщо перший внесок, сплачений уповноваженою особою або отримувачем, становив менш як 100 тис. гривень).

Пунктом 9 Порядку встановлений обов'язок уповноважена особа протягом 14 календарних днів після виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги, поінформувати про це засобами поштового/електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису) орган соціального захисту населення, уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центр надання адміністративних послуг.

Уповноважена особа несе відповідальність за достовірність інформації, зазначеної у заяві (п.18 Порядку).

Відповідно до п.29 Порядку, у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.

Згідно з ч.1 ст.1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Стаття 1215 ЦК України встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.

Відповідно до ч.1 ст.1215 ЦК України, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Нараховані відповідачу кошти у розмірі 24000 грн є допомогою на проживання внутрішньо переміщеним особам, тому при вирішенні питання повернення вказаних коштів застосуванню підлягають положення ст.1215 ЦК України. Юридично значимим чинником для застосування положень вказаної норми є, насамперед, відсутність рахункової помилки з боку платника і недобросовісність з боку набувача.

У заяві про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам від 22 березня 2024 року ОСОБА_1 своїм підписом підтвердив, що поінформований, що допомога не призначається у разі відповідності критеріям, встановленим пунктами 7 і 8 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Тобто, відповідач усвідомлював ймовірність настання наслідків у разі неповідомлення органу соціального захисту населення про наявність обставин, що можуть вплинути на отримання ним допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Посилання відповідача на необізнаність з вимогами чинного законодавства щодо порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам суд до уваги не приймає.

Правильність розрахунків, за якими проведено виплати, а також добросовісність набувача презюмуються. Разом з тим, Конституцією України встановлена презумпція знання закону. Частиною другою статті 68 Конституції України визначено, що незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності. Як конституційна презумпція найвищого рівня, вона має перевагу перед всіма іншими презумпціями та застосовується у тих випадках, коли правове регулювання визначене, тобто існує чіткий і зрозумілий закон.

Постанова Кабінету Міністрів України від 11 липня 2023 року № 709 та Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332, опубліковані у встановленому законом порядку, розміщені на офіційних сайтах Міністерства соціальної політики та Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради, а тому відповідач не був позбавлений можливості ознайомитися з їх змістом. Однак, відповідач не повідомив позивача про наявність у нього у власності квартири в м.Рівне, що свідчить про його недобросовісність в розумінні статті 1215 ЦК України.

Повернення отримувачем допомоги неправомірно отриманої допомоги добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення передбачене Порядком надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, а тому доводи представника відповідача щодо необхідності попереднього скасування рішення про надання такої допомоги не заслуговують на увагу.

Оскільки відповідач, як отримувач допомоги внутрішньо переміщеним особам на проживання, не мав права на отримання допомоги як внутрішньо-переміщена особа та неправомірно отримав таку допомогу у період з 01 березня 2024 року по 28 лютого 2025 року в розмірі 24000 грн, добровільно не повернув виплачені йому кошти у вигляді допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, наявні підстави для стягнення суми надміру виплачених коштів, а отже, позов належить задовольнити.

За правилами ч.1 ст.141 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача на користь позивача понесені ним документально підтверджені витрати на оплату судового збору в розмірі 3028 грн.

На підставі наведеного та керуючись ст.10, 12, 89, 141, 258, 263-265, 273, 353, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов Департаменту соціальної та ветеранської політики Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради суму надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам в розмірі 24000 (двадцять чотири тисячі) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Рівненської міської ради 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн у відшкодування судових витрат.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Рівненського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Сторони у справі:

позивач - Департамент соціальної політики Рівненської міської ради, місцезнаходження: 33028, м.Рівне, вул.Соборна, буд.12; код ЄДРПОУ 03195441;

відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 . Повне судове рішення складене 12 грудня 2025 року.

Суддя