Постанова від 19.11.2025 по справі 361/12832/25

справа № 361/12832/25

провадження № 3/361/4214/25

19.11.2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2025 р. м. Бровари

Суддя Броварського міськрайонного суд Київської області Скрипка О.В., за участю прокурора Даш Ю.М.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , адвоката Щиголь М.В., розглянувши матеріали справи, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань у Київській області ДСР НП України про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, уродженки с. Луб'янка Рокитянського району Київської області, працюючої головним бухгалтером ТОВ «ТурбоДизель», зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 4153 від 28.10.2025 р., згідно з п. 2.1 розділу 2 статуту КП «Бровари-Благоустрій» (далі - статут), зазначене підприємство є юридичною особою. Права юридичної особи підприємство набуває з дня його державної реєстрації.

Відповідно до п. 1.2 розділу 1 статуту КП «Бровари-Благоустрій» засновником підприємства є Броварська міська територіальна громада. Засновник здійснює свої повноваження в особі Броварської міської ради Броварського району Київської області.

Відповідно до ч. 2 ст. 81 Цивільного кодексу України юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права. Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.

Отже, комунальне підприємство «Бровари-Благоустрій» Броварської міської ради Броварського району Київської області є юридичною особою публічного права.

Наказом комунального підприємства «Бровари-Благоустрій» Броварської міської ради Броварського району Київської області від 07.11.2023 №222-к ОСОБА_1 призначили на посаду аудитора внутрішнього відділу бухгалтерії зазначеного підприємства.

Надалі наказом цього ж підприємства від 01.03.2024 №32-к ОСОБА_1 переведено на посаду головного бухгалтера.

Згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20.09.2023 внесені зміни до Закону №1700-VII. У ньому в ч. 1 ст. 1 добавлено новий 9 абзац такого змісту: посадова особа юридичної особи публічного права - голова та член наглядової ради, ради директорів, виконавчого органу, комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), ліквідатор, керівник, заступник керівника, головний бухгалтер, корпоративний секретар такої юридичної особи публічного права, а також особа, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу, та її заступники, голова та члени іншого органу управління юридичної особи (крім консультативного), якщо утворення такого органу передбачено законом або статутом юридичної особи публічного права. Визначене Законом №I700-VIl коло осіб у понятті посадової особи юридичної особи публічного права звужується від визначеного раніше в роз'ясненнях.

ОСОБА_1 , згідно зі статутом, як головний бухгалтер, наділена організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями.

Тобто, ОСОБА_1 є посадовою особою, яку наділено організаційно розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями.

Відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону № 1700-VII посадові особи юридичної особи публічного права є суб'єктами, на яких поширюється дія нього Закону.

Абзацом 10 ч. 1 ст. 1 Закону №1700-VII визначено, що правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. З цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Отже, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, є суб 'єктом, на якого поширюється дія Закону№І700- VII та є суб 'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.

Згідно з приміткою до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті с особи, які відповідно до частин 1 та 2 статті 45 Закону №1700-VII зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Наказом КП «Бровари-Благоустрій» від 30.08.2024 №160-к «Про припинення трудового договору (контракту)» ОСОБА_1 було звільнено із займаної нею посади.

Абзацом 1 ч. 2 ст. 45 Закону №1700-V1I визначено, що особи, зазначені у п. 1, підпунктах «а» і «в» п. 2, п. 5 ч. 1 ст. 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону №1700-VII НАЗК з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.

Нормативно-правові акти НАЗК підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно правових актів, що зазначено у ч. 5 ст. 12 Закону №1700-VII.

Відповідно до підпункту пп. 2 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом НАЗК від 23.07.2021 №449/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 29.07.2021 за

№987/36609, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону №1700-VII - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності.

Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстру) відповідно до Закону №1700-VII, крім декларації кандидата на посаду.

Тобто, у ОСОБА_1 з 00:00 год. 31.08.2024 (наступний день після звільнення) виник обов'язок подати декларацію при звільненні упродовж часу по 23:59 год. 29.09.2024 (граничний строк). 30.09.2024 в 00:00 год. ОСОБА_1 порушила порядок, передбачений ст. 45 розділу VII «Фінансовий контроль» Закону №1700-VII/

Беручи до уваги те, що ОСОБА_1 припинивши з 30.08.2024 повноваження, то вона мала подати декларацію при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, до 29.09.2024 включно.

Відповідно до публічно доступної інформації, оприлюдненої на офіційному сайті НАЗК (https://portal.nazk.gov.ua), декларацію при звільненні ОСОБА_1 подала лише 03.10.2024 о 11 год. 29 хв., тобто несвоєчасно без поважних причин.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи головним бухгалтером комунального

підприємства «Бровари-Благоустрій» Броварської міської ради Броварського району Київської області (далі - КП «Бровари-Благоустрій»), являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних із корупцією, згідно з пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону №1700-VII та приміткою до ст. 172-6 КУпАП на якого поширюється дія Закону №1700-VII, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 розділу VI «Фінансовий контроль» Закону №1700-VII, несвоєчасно 03.10.2024, без поважних причин, подала декларацію при звільненні, за період (з 01.01.2024 по 30.08.2024), неохоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 4154 від 28.10.2025 р. ОСОБА_1 , будучи головним бухгалтером комунального підприємства «Бровари-Благоустрій» Броварської міської ради Броварського району Київської області (далі - КП «Бровари-Благоустрій»), являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних із корупцією, згідно з пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону №1700-VII та приміткою до ст. 172-6 КУпАП на якого поширюється дія Закону №1700-VII, в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 розділу VII «Фінансовий контроль» Закону №1700-VII, несвоєчасно 03.10.2024, без поважних причин, подала щорічну декларацію після звільнення особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 4155 від 28.10.2025 р. ОСОБА_1 , будучи головним бухгалтером комунального підприємства «Бровари-Благоустрій» Броварської міської ради Броварського району Київської області (далі .. КП «Бровари-Благоустрій»), являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних із корупцією, згідно з пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. З Закону №1700-VII та приміткою до ст. 172-6 КУпАП на якого поширюється дія Закону №1700-VII, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 розділу VII «Фінансовий контроль» Закону №1700-VII, несвоєчасно 03.10.2024, без поважних причин, подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно зі ст. 252 КУпАП орган, який розглядає справу про адміністративне правопорушення оцінює докази завдяки всебічному, повному та об'єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності.

Враховуючи те, що відносно ОСОБА_1 складено декілька протоколів про вчинення нею аналогічних правопорушень, з метою об'єктивного розгляду питання щодо притягнення останньої до відповідальності та накладення на неї адміністративного стягнення, вважаю за можливе об'єднати в одне провадження матеріали справи відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 свою вину у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнала, щиро розкаялася у вчиненому.

Прокурор в судовому засіданні вважає доведеною вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, прохав визнати останню винною та накласти на неї стягнення у виді штрафу в межах розміру, передбаченого санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, передбачені ст.ст. 34-35 КУпАП, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

В ході судового розгляду у справи були досліджені письмові матеріали, а саме: протоколи про адміністративне правопорушення № 4153 від 28.10.2025 р., № 4154 від 28.10.2025 р., №4155 від 28.10.2025 р., інформація з офіційного сайту НАЗК щодо послідовності дій користувача ОСОБА_1 у період 30.08.2024-04.10.2024, наказ-розпорядження № 22-к від 07.11.2023 р. про призначення ОСОБА_1 на посаду аудитора відділу бухгалтерії комунального підприємства «Бровари-Благоустрій» Броварської міської ради Броварського району Київської області, наказ (розпорядження)№32-к від 01.03.2024 р. про переведення ОСОБА_1 на посаду головного бухгалтера комунального підприємства «Бровари-Благоустрій» Броварської міської ради Броварського району Київської області, особова картка працівника ОСОБА_1 , інформація з офіційного сайту НАЗК, відповідно до якої щорічну декларацію після звільнення особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік ОСОБА_1 подала 03.10.2025 р., щорічну декларацію після звільнення особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік ОСОБА_1 подала 29.08.2025 р., декларацію при звільненні, за період (з 01.01.2024 по 30.08.2024), неохоплений раніше поданими деклараціями, ОСОБА_1 подала 03.10.2024 р., тобто несвоєчасно.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, вивчивши письмові матеріали, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у несвоєчасному без поважних причин поданні щорічної декларації після звільнення особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік; у несвоєчасному без поважних причин, поданні декларації при звільненні, за період (з 01.01.2024 по 30.08.2024), неохоплений раніше поданими деклараціями; у несвоєчасному без поважних причин поданні щорічної декларації після звільнення особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, тобто у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

При накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_2 суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушниці, ступінь її вини, обставини справи, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.

Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність порушниці ОСОБА_2 , судом не встановлено.

З урахуванням викладеного, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції Закону, за яким він притягається до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з ОСОБА_1 , на яку накладено адміністративне стягнення, судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 гривень.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 221, 283, 284 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи 361/12832/25 провадження 3/361/4214/25 про притягнення до відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №4153 від 28.10.2025 р., матеріали справи 361/12836/25 провадження 3/361/4217/25 про притягнення до відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №4154 від 28.10.2025 р. та матеріали справи 361/12837/25 провадження 3/361/4218/25 про притягнення до відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №4155 від 28.10.2025 р. об'єднати в одне провадження та присвоїти справі єдиний номер - 361/12832/25 провадження 3/361/4214/25.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить - 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Держави судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 гривень.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено та потерпілим протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Броварський міськрайонний суд Київської області.

Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.

Суддя: О. В. Скрипка