печерський районний суд міста києва
Справа № 757/59364/25-к
пр. № 1-кс-49651/25
26 листопада 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши у закритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів,
До Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів.
Обґрунтовуючи внесене клопотання слідчий вказує наступне.
Головним слідчим управлінням Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62021000000000146 від 16.02.2021 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 367 КК України.
Так, Указом Президента України від 14.05.2018 № 126/2018 введено в дію рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02.05.2018, яким ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , включено до національних санкційних списків.
Також, Указом Президента України від 19.02.2021 № 64/2021 введено в дію рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.02.2021, яким ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 включено до національних санкційних списків.
Крім того, Указом Президента України від 19.10.2022 № 727/2022 введено в дію рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.10.2021, яким ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_6 включено до національних санкційних списків.
Указом Президента України від 12.05.2023 № 279/2023 введено в дію рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.05.2023, яким ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_7 включено до національних санкційних списків.
До підсанкційних осіб застосовано обмежувальні заходи, такі як блокування активів, обмеження торгівельних операцій, запобігання виведенню капіталів за межі України тощо.
Досудовим розслідуванням встановлено, що акціонерами (власниками) ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 ) є вищезазначені підсанкційні особи, якими фактично здійснюється управління підприємством у період з 2006 року по теперішній час.
Так, через компанії-нерезиденти « ІНФОРМАЦІЯ_9 » реєстраційний номер НОМЕР_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (Республіка Кіпр) та « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (реєстраційний номер НОМЕР_3 , зареєстрована на території Великого Герцогства Люксембруг) власницею 39.57% акцій ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » є дружина ОСОБА_4 , громадянка ОСОБА_9 .
Також, через вищезазначені компанії-нерезиденти « ІНФОРМАЦІЯ_9 » та « ІНФОРМАЦІЯ_10 », власником 7.538% акцій ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 є ОСОБА_10 , громадянин Латвії, довірена особа ОСОБА_4 , бізнес-партнер ОСОБА_8 та ОСОБА_7 .
Крім того, через компанії-нерезиденти « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (реєстраційний номер НОМЕР_4 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 (Республіка Кіпр)), « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (реєстраційний номер НОМЕР_5 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 (Республіка Кіпр), « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (реєстраційний номер НОМЕР_6 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 (Республіка Кіпр)), « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (реєстраційний номер НОМЕР_7 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 (Республіка Кіпр)), власницею 6.82% акцій ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » є ОСОБА_5 , яка є дружиною ОСОБА_6 .
У ході розслідування даного кримінального провадження серед іншого також досліджується факт незаконного відшкодування податку на додану вартість в сумі 81 846 020 гривень службовими особами ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 ».
Податковим законодавством України регламентовано порядок визначення суми податку, що підлягає, відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення відповідних розрахунків.
Згідно п. 200.7. ст. 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Так, 20.01.2022 службовими особами ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » подано до ІНФОРМАЦІЯ_15 декларацію № 9422386397 з податку на додану вартість із заявою про повернення суми бюджетного відшкодування у сумі 42 562 996 гривень.
Крім того, 18.02.2022 службовими особами ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » подано до ІНФОРМАЦІЯ_15 декларацію № 9034743755 з податку на додану вартість із заявою про повернення суми бюджетного відшкодування у сумі 39 721 111 гривень.
Однак, незважаючи на те, що податковий кредит з податку на додану вартість підприємства ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » сформований за рахунок здійснення фіктивних фінансово-господарських операцій, невстановлені на даний час досудовим розслідуванням службові особи ІНФОРМАЦІЯ_15 за результатами проведення перевірки, неналежно виконуючи свої службові обов'язки, 22.07.2022 погодили до відшкодування податок на додану вартість у сумі 81 846 020 гривень.
Після чого, 19.08.2022 узгоджена службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_15 сума бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 81 846 020 гривень перерахована на рахунок ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » відкритий у Філії-Запорізького обласного управління АТ « ІНФОРМАЦІЯ_16 ».
Таким чином, у органу досудового розслідування є обґрунтовані підстави вважати, що службові особи ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », могли використати своє службове становище для заволодіння державними коштами в особливо великих розмірах, що полягає у заподіянні матеріальних збитків на суму 81 846 020 гривень, що в шістсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян відповідно до пункту 4 Примітки до статті 185 КК України.
Окрім того, за наявною у органу досудового розслідування інформацією, акціонерами ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » у 2006 році (конкретнішу дату слідством на даний час не встановлено) створено компанію-нерезидент « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (ідентифікаційний номер юридичної особи - CHE-113.084.260, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 (Швейцарська Конфедерація)) з метою її використання у протиправній схемі незаконного бюджетного відшкодування з податку на додану вартість.
Також, розслідуванням установлено, що лише за період з 22.08.2022 по 08.12.2023 за участю ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » проведено операції на загальну суму 1 279, 39 млн. грн. (у т.ч. 4,77 млн. дол. США та 25,19 млн. євро), більшість перерахувань було здійснено на рахунки ІНФОРМАЦІЯ_17 (Швейцарія), яка з 12.05.2023 знаходиться під санкціями України.
Так, у період з 02.08.2022 по 30.11.2023 через митні пункти пропуску оформлено 1 839 митних декларацій стосовно експорту Дніпроспецсталлю сталевих прутків на загальну суму 2 915,91 млн. грн., при цьому найбільшим отримувачем продукції була ІНФОРМАЦІЯ_17 - на суму 2,544,67 млн. грн.
Ураховуючи, що ІНФОРМАЦІЯ_17 є засновником російської компаніїї ООО « ІНФОРМАЦІЯ_18 » (дочірнє підприємство Дніпроспецсталі в РФ, яке було припинене у 2022 році), яка упродовж 2021-2022 років здійснювала поставки сталевих виробів підприємствам ВПК рф, існує ймовірність, що продукція, яка виробляється Дніпроспецсталлю на території України, в подальшому, через ланцюг поставок, в обхід національних та міжнародних санкцій, спрямовується на територію рф для використання російським ВПК для виробництва зброї, яка використовується у війні проти України.
Крім того, господарські взаємовідносини між Дніпроспецсталлю та ІНФОРМАЦІЯ_17 (з урахуванням даних про їх пов'язаність) підлягають вивченню та дослідженню із залученням спеціалістів з точки зору їх віднесення до контрольованих операцій та застосування трансфертного ціноутворення. З огляду на вимоги ст. 39 Податкового кодексу України ціна товарів, які експортуються Дніпроспецсталлю на користь пов'язаної з неї компанії ІНФОРМАЦІЯ_17 (Швейцарія) має бути такою ж як ціна такої продукції на ринку (принцип витягнутої руки). У випадку встановлення різниці між ціною експорту ідентичних одиниць номенклатури товарів між продавцем Дніпроспецсталлю та нерезидентом ІНФОРМАЦІЯ_17 (Швейцарія) у порівнянні з середньо ринковими, ця сума буде фактично об'єктом оподаткування податком на прибуток та ПДВ і свідчитиме про ухилення від сплати податків.
Тимчасовий доступ є необхідним, так як зазначені документи містять фактичні дані, на підставі яких можливо встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, а також є необхідними для проведення судових експертиз. Іншим чином отримати зазначені документи ніж провести тимчасовий доступ неможливо.
У судове засідання слідчий не з'явився.
Слідчий суддя, вивчивши матеріали провадження за клопотанням та додані до нього матеріали, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Згідно ст. 542 КПК України, міжнародне співробітництво під час кримінального провадження полягає у вжитті необхідних заходів з метою надання міжнародної правової допомоги шляхом вручення документів, виконання окремих процесуальних дій, видачі осіб, які вчинили кримінальне правопорушення, тимчасової передачі осіб, перейняття кримінального переслідування, передачі засуджених осіб та виконання вироків. Міжнародним договором України можуть бути передбачені інші, ніж у цьому Кодексі, форми співробітництва під час кримінального провадження.
Частиною 2 статті 562 КПК України передбачено, що у разі якщо при зверненні за допомогою в іноземній державі необхідно виконати процесуальну дію, для проведення якої в Україні потрібен дозвіл прокурора або суду, така процесуальна дія потребує надання відповідного дозволу прокурором або судом у порядку, встановленому цим Кодексом, лише у разі, якщо це передбачено міжнародним договором або є обов'язковою умовою надання такого виду допомоги за законодавством запитуваної сторони. При цьому строк дії такого дозволу не обмежується, а належно засвідчена копія дозволу долучається до матеріалів запиту.
Згідно з Європейською конвенцією про взаємну допомогу у кримінальних справах від 20.04.1959 року, Договірні Сторони (зокрема і Україна) зобов'язуються надавати одна одній, відповідно до положень цієї Конвенції, якнайшвидшу взаємну допомогу у кримінальному переслідуванні правопорушень, покарання яких на момент прохання про надання допомоги підпадає під юрисдикцію судових властей запитуваної Сторони.
Одночасно, Конвенцією передбачено, що запитувана сторона виконує, у передбачений її законодавством спосіб, будь-які судові доручення, які стосуються кримінальної справи і які надсилаються їй судовими властями запитуючої Сторони з метою забезпечення показань або передачі предметів, які являють собою речові докази, матеріалів судової справи, або документів.
При цьому, якщо запитуюча Сторона звертається з ясно висловленим проханням про це, запитувана Сторона здійснює вручення у спосіб, передбачений її власним законодавством для вручення аналогічних документів, або у спеціальний спосіб, сумісний з цим законодавством.
При вирішенні питання про можливість проведення процесуальних дій на території іноземної держави необхідно враховувати норми міжнародних договорів про правову допомогу, які діють між Україною та іноземною державою, на території якої орган досудового розслідування має намір проводити такі дії, і в яких передбачене беззастережне визнання судових рішень України у кримінальних справах, що підтверджується також і нормами національного законодавства, зокрема розділом IX КПК України «Міжнародне співробітництво під час кримінального провадження».
Слідчий суддя, аналізуючи обґрунтування клопотання з відповідністю до фабули кримінального правопорушення, приходить до висновку, що документи, до яких просить доступ слідчий, дійсно перебувають у володінні вказаної ним особи, в сукупності з іншими речами і документами мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, та в подальшому може бути використаний як доказ у кримінальному провадженні, при цьому іншим способом в даний час довести обстави, які передбачається довести не вбачається можливим, а відтак клопотання підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 131, 132, 159-160, 161, 162, 163, 542 КПК України, -
Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів - задовольнити.
Надати у кримінальному провадженні № 62021000000000146 від 16.02.2021, старшому слідчому в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , прокурору відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_11 та компетентним органам Швейцарської Конфедерації тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні компетентних органів Швейцарської Конфедерації, з можливістю вилучення їх копій, а саме вилучення інформації та належним чином засвідчених копій документів за період з 01.01.2021 року по 25.11.2025 року, щодо компанії « ІНФОРМАЦІЯ_17 », ідентифікаційний номер юридичної особи - CHE-113.084.260, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 (Швейцарська Конфедерація), володільцем яких є ІНФОРМАЦІЯ_19 , Головний офіс якого розташовано у АДРЕСА_5 , МФО БАНКУ ІНФОРМАЦІЯ_20 , стосовно відкриття, обслуговування, руху коштів, подання документів для встановлення клієнтських відносин та для вчинення кожної фінансової операції з використанням відкритих для « ІНФОРМАЦІЯ_17 » рахунків НОМЕР_8 , SWIFT-код для ІНФОРМАЦІЯ_21 , а саме:
- документів, що містяться у банківських (юридичних) справах клієнта « ІНФОРМАЦІЯ_17 » та стосуються відкриття й обслуговування рахунків, у тому числі заяв про відкриття / закриття рахунків, анкет, реєстраційних документів Компанії, наказів про призначення службових осіб, договорів щодо відкриття і обслуговування рахунків та використання системи «Клієнт-Банк», документів, що підтверджують факт видачі та отримання ключів доступу, SWIFT-повідомлень, всіх заяв та доручень від імені визначених клієнтів, а також карток зі зразками підписів службових осіб і відбитка печатки Компанії, інформації про службових осіб підприємства, які мали право розпорядження коштами на рахунках та інших документів, що містяться у справі;
- виписок (у томі числі в електронному вигляді на носію інформації) за період з 01.01.2021 по 26.11.2025 про рух грошових коштів (з обов'язковим чітким зазначенням номерів платіжних документів, конкретного часу та дати платежу, суми коштів, повних даних платника та одержувача коштів (в тому числі клієнтів інших банків), із зазначенням коду, номерів рахунків та МФО банківських установ, призначення платежів (куди і за що відправлено кошти та звідки і за що отримано кошти), відомостей про залишок грошових коштів на початок та на кінець кожного банківського дня).
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Ухвала виготовлена в двох примірниках.
Примірник 1 - матеріали судового провадження;
Примірник 2 - надано слідчому ОСОБА_3
Слідчий суддя ОСОБА_1