Постанова від 10.12.2025 по справі 600/852/25-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 600/852/25-а

Головуючий у 1-й інстанції: Григораш Віталій Олександрович

Суддя-доповідач: Боровицький О. А.

10 грудня 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Боровицького О. А.

суддів: Ватаманюка Р.В. Курка О. П.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Чернівецькій області на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 30 липня 2025 року у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства «Гранд Ойл Плюс» до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 30 липня 2025 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з даним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що на підставі направлень від 05.08.2024 №2206/ЖЗ/24-13-07-05, №2207/ЖЗ/24-13-07-05, виданих Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області, відповідно до п.п.20.1,4. п.20.1 ст.20, п.п.78.1.1. п.78.1 ст.78, п.82.2 ст.82, п.69.2 ст.69 підрозділу 10 розділу XX перехідних положень Податкового кодексу України, на підставі наказу Головного управління ДПС у Чернівецькій області від 05.08.2024 №1232-п, посадовими особами Головного управління ДПС у Чернівецькій області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПП "Гранд Ойл Плюс" з питань дотримання вимог валютного законодавства при виконанні зовнішньоекономічних операцій по контрактах: №01 /09/22 від 16.09.2022, №16 від 01.11.2022 за період з 16.09.2022 по 07.08.2024, (відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної позапланової виїзної перевірки (додаток 1 до акту, який є його невід'ємною частиною). Перевірка проводилась з 08.08.2024 по 14.08.2024.

За результатами перевірки складено акт "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПП "Гранд Ойл Плюс" від 21.08.2024 №9779/ж5/24-13-07-05/44681980, в якому зафіксовано порушення позивачем ч.1, ч.3 статті 13 Закону України від 21.06.2018 №2473-VIII "Про валюту і валютні операції" та п.21 Постанови правління НБУ №5 від 02.01.2019 "Про затвердження Положення про заходи та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті» (із змінами і доповненнями), в частині несвоєчасного повернення авансового платежу у сумі 15000,00 дол.США або 554014,50 грн. на 91 день (06.05.2023 по 04.08.2023), в сумі 366,40 дол.США або 1510 7,26 грн, на 446 днів (06.05.2023 по 24.07.2024) при виконанні імпортного контракту №16 від 01.11.2022 та в частині несвоєчасного повернення авансового платежу у сумі 28807,35 Євро або 1047072,27 грн. на 446 днів (01.05.2023 по 19.07.2024) при виконанні імпортного контракту №01/09/22 від 16.09.2022.

21.08.2024 Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області складено акт "Про неможливість підписання акта документальної позапланової виїзної перевірки ПП "Гранд Ойл Плюс" "614/ж6/24-13-07-05/44681980, у зв'язку із відсутністю директора ПП "Гранд Ойл Плюс" за адресою: м. Чернівці, вул. О.Пчілки, буд. 5.

Не погоджуючись із актом "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПП "Гранд Ойл Плюс" від 21.08.2024 №9779/ж5/24-13-07-05/44681980, 16.09.2024 позивачем подано до відповідача заперечення.

Висновком від 24.09.2025 №123/Ж7/24-13-07-05 постійної комісії з розгляду спірних питань, щодо визначення вини платника податку, контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб'єктів та умисності діяння у податкових правопорушеннях, у Головному управлінні ДПС у Чернівецькій області згідно з поданими запереченнями ПП "Гранд Ойл Плюс" від 16.09.2024 №01-09 (вх. ГУ ДПС у Чернівецькій області №22486/6) на акт документальної позапланової виїзної перевірки від 21.08.2024 №9779/ж5/24-13-07-05/44681980, визначено, що наведені аргументи в поданому запереченні не спростовують фактів порушень, відображених у акті перевірки, висновки акту перевірки від 21.08.2024 є правомірними та такими, що відповідають нормам чинного законодавства, тому заперечення залишено без задоволення.

На підставі акту "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПП "Гранд Ойл Плюс" від 21.08.2024 №9779/ж5/24-13-07-05/44681980, 17.12.2024 Головним управління ДПС у Чернівецькій області винесено податкове повідомлення-рішення форми "С" №00000/27771/ж10/24-13-07-05, яким до позивача застосовано суму пені за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності у розмірі 1309508,70 грн.

Не погоджуючись із податковим повідомленням-рішенням №00000/27771/ж10/24-13-07-05 від 17.12.2024, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції здійснила висновок, що з урахуванням наявності документально підтверджених форс-мажорних обставин, що впливали на можливість дотримання позивачем граничного строку розрахунків за зовнішньоекономічними контрактами №01/09/22 від 16.09.2022 та №16 від 01.11.2022, а тому висновки контролюючого органу про наявність порушень строків розрахунків за зазначеними договорами (контрактами) є передчасними, зроблені без урахування усіх істотних обставин справи, а нарахування та стягнення пені за відповідний період є незаконним і таким, що суперечить частині шостій статті 13 Закону України "Про валюту і валютні операції" №2473-VIII. Колегія суддів апеляційної інстанції не погоджується з вказаними висновками враховуючи наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України №2755-VI від 02.12.2010 (далі - ПК України).

Положеннями статті 62 ПК України одним із способів здійснення податкового контролю є перевірки та звірки відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірки щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Підпунктом 20.1.4 пункту 20.1. статті 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Відповідно до п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.

Відповідно до п.86.1 ст.86 ПК України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Підпунктом 19-1.1.4 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України встановлено, що на контролюючі органи покладено функцію зі здійснення контролю за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті.

Відповідно до п.п.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення, у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Отже, контролюючий (податковий) орган здійснює контроль за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті та у разі встановлення порушень таких строків нараховує пеню у визначених розмірах.

Судом встановлено, що посадовими особами Головного управління ДПС у Чернівецькій області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПП "Гранд Ойл Плюс" з питань дотримання вимог валютного законодавства при виконанні зовнішньоекономічних операцій по контрактах: №01/09/22 від 16.09.2022, №16 від 01.11.2022 за період з 16.09.2022 по 07.08.2024, (відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної позапланової виїзної перевірки (додаток 1 до акту, який є його невід'ємною частиною).

За результатами вказаної перевірки складено акт "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ПП "Гранд Ойл Плюс" від 21.08.2024 №9779/ж5/24-13-07-05/44681980, в якому зафіксовано порушення позивачем ч.1, ч.3 статті 13 Закону України від 21.06.2018 №2473-VIII "Про валюту і валютні операції" та п.21 Постанови правління НБУ №5 від 02.01.2019 "Про затвердження Положення про заходи та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті" (із змінами і доповненнями), в частині несвоєчасного повернення авансового платежу у сумі 15000,00 дол.США або 554014,50 грн. на 91 день (06.05.2023 по 04.08.2023), в сумі 366,40 дол.США або 15107,26 грн, на 446 днів (06.05.2023 по 24.07.2024) при виконанні імпортного контракту №16 від 01.11.2022 та в частині несвоєчасного повернення авансового платежу у сумі 28807,35 Євро або 1047072,27 грн. на 446 днів (01.05.2023 по 19.07.2024) при виконанні імпортного контракту №01/09/22 від 16.09.2022.

Указане порушення й стало підставою для винесення Головним управління ДПС у Чернівецькій області податкового повідомлення-рішення форми "С" від 17.12.2024 №00000/27771/ж10/24-13-07-05, яким до позивача застосовано суму пені за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності у розмірі 1309508,70 грн.

Приписами ст.1 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" від 16.04.1991 №959-XII (далі - Закон №959-XII) встановлено, що господарська діяльність - будь-яка діяльність, в тому числі підприємницька, пов'язана з виробництвом і обміном матеріальних та нематеріальних благ, що виступають у формі товару.

Зовнішньоекономічна діяльність - діяльність суб'єктів господарської діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності, а також діяльність державних замовників з оборонного замовлення у випадках, визначених законами України, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами.

При цьому, правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов'язки суб'єктів валютних операцій і уповноважених установ, відповідальність за порушення ними валютного законодавства визначає Закон України "Про валюту і валютні операції".

За визначенням понять, наведених у ст. 1 Закону України "Про валюту і валютні операції", валютна операція - операція, що має хоча б одну з таких ознак: а) операція, пов'язана з переходом права власності на валютні цінності та (або) права вимоги і пов'язаних з цим зобов'язань, предметом яких є валютні цінності, між резидентами, нерезидентами, а також резидентами і нерезидентами, крім операцій, що здійснюються між резидентами, якщо такими валютними цінностями є національна валюта; б) торгівля валютними цінностями; в) транскордонний переказ валютних цінностей та транскордонне переміщення валютних цінностей.

Цією ж нормою вказаного Закону визначено, що валютне регулювання - діяльність Національного банку України та в установлених цим Законом випадках Кабінету Міністрів України, спрямована на регламентацію здійснення валютних операцій суб'єктами валютних операцій і уповноваженими установами; валютний нагляд - система заходів, спрямованих на забезпечення дотримання суб'єктами валютних операцій і уповноваженими установами валютного законодавства.

Водночас, ст.1 Закону України "Про валюту і валютні операції" від 21.06.2018 №2473-VIII (далі - Закон №2473-VIII) серед іншого, визначає, що резидентом є юридична особа та інший суб'єкт господарювання з місцезнаходженням на території України, які здійснюють свою діяльність відповідно до законодавства України.

Відповідно до ч.1 ст.3 3акону №2473-VIII відносини, що виникають у сфері здійснення валютних операцій, валютного регулювання і валютного нагляду, регулюються Конституцією України, цим Законом, іншими законами України, а також нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

При цьому, приписами ст.4 Закону №2473-VIII визначено, що валютні операції здійснюються без обмежень відповідно до законодавства України, крім випадків, встановлених законами України, що регулюють відносини у сферах забезпечення національної безпеки, запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму чи фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, виконання взятих Україною зобов'язань за міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також випадків запровадження Національним банком України відповідно до цього Закону заходів захисту.

Свобода здійснення валютних операцій забезпечується шляхом дотримання принципів валютного регулювання, встановлених Законом України "Про валюту і валютні операції".

Згідно з ч.4 ст.4 3акону №2473-VIII резиденти мають право придбавати валютні цінності за кордоном, здійснювати їх транскордонне переміщення та (або) транскордонний переказ з урахуванням обмежень, визначених цим Законом.

Відповідно до ч.4 ст.11 3акону №2473-VIII органами валютного нагляду відповідно до цього Закону є Національний банк України та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику. Органи валютного нагляду в межах своєї компетенції здійснюють нагляд за дотриманням резидентами та нерезидентами валютного законодавства.

За змістом ч.5 ст.11 3акону №2473-VIII Національний банк України у визначеному ним порядку здійснює валютний нагляд за уповноваженими установами, а відповідно до ч.1 ст.13 вказаного закону, Національний банк України має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

Положеннями ч.1, 2 ст.13 3акону №2473-VIII визначено, що Національний банк України має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів. Національний банк України має право встановлювати винятки та (або) особливості запровадження цього заходу захисту для окремих товарів та (або) галузей економіки за поданням Кабінету Міністрів України. Граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів не застосовуються щодо розрахунків, пов'язаних з договорами про участь у розподілі пропускної спроможності, а також щодо грошового забезпечення (кредитних лімітів) з метою участі в аукціонах з розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів. Національний банк України має право встановлювати мінімальні граничні суми операцій з експорту та імпорту товарів, на які поширюються встановлені відповідно до цього Закону граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

У разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з імпорту товарів їх поставка має здійснюватися у строки, зазначені в договорах, але не пізніше встановленого Національним банком України граничного строку розрахунків з дня здійснення авансового платежу (попередньої оплати).

Відповідно до п.21 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженим постановою Правління Національного банку України №5 від 02.01.2019, граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів.

Відповідно до п. 14 прим. 2 постанови НБУ від 24.02.2022 №18 "Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану", з наступними змінами, - граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 05.04.2022.

Згідно п.п.2 п.7 розділу ІІ Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою Правління НБУ від 02.01.2019 №7, банк розпочинає відлік установлених Національним банком граничних строків розрахунків з дати здійснення платежу (списання коштів з рахунку клієнта), а в разі застосування розрахунків у формі документарного акредитива - здійснення банком платежу на користь нерезидента (списання коштів з рахунку банку) - за операціями з імпорту товарів.

Відповідно до ч.5 ст.13 3акону №2473-VIII порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0.3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).

Отже, за порушення граничних строків розрахунків, що встановлюються Національним банком України встановлено відповідальність у вигляді пені.

Водночас, згідно ч.6 ст.13 3акону №2473-VII, у разі якщо виконання договору, передбаченого частинами другою або третьою цієї статті, зупиняється у зв'язку з виникненням форс-мажорних обставин, перебіг строку розрахунків, установленого згідно з частиною першою цієї статті, та нарахування пені відповідно до частини п'ятої цієї статті зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин.

Як встановлено судом апеляційної інстанції, що перевірка проводилась відповідно до податкової інформації отриманої листами ДПС України, які отримані від Національного банку України від 30.05.2023 року №12279/7/99-00-07-05-01-07 та від 05.07.2023 року №15823/7/99-00-07-05-02-07 ).

Перевіркою встановлено порушення ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС" :

- ч.1, ч.3 статті 13 Закону України від 21 червня 2018 року №2473-VIII «Про валюту і валютні операції» та п.21 Постанови правління НБУ №5 від 02.01.2019 року "Про затвердження Положення про заходи та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті» (із змінами і доповненнями), в частині несвоєчасного повернення авансового платежу у сумі 15000,00 дол. США або 554014,50 грн. на 91 день (06.05.2023 по 04.08.2023), в сумі 366,40 дол. США або 15107,26 грн., на 446 днів (06.05.2023 по 24.07.2024) при виконанні імпортного контракту №16 від 01.11.2022 року та в частині несвоєчасного повернення авансового платежу у сумі 28807,35 Євро або 1047072,27 грн. на 446 днів (01.05.2023 по 19.07.2024) при виконанні імпортного контракту №01/09/22 від 16.09.2022 року.

За результатами перевірки складено акт від 21.08.2024 року №9779/Ж5/24-13-07- 05/44681980, на який ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС" подано заперечення від 16.09.2024 року № 01-09 (вх. ГУ ДПС у Чернівецькій області від 16.09.2024 року № 22486/6).

Відповідно до поданого ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС" заперечення від 16.09.2024 року № 01-09 (вх. ГУ ДПС у Чернівецькій області від 16.09.2024 року № 22486/6), підприємство не погоджується з висновками акта перевірки від 21.08.2024 року №9779/Ж5/24-13-07-05/44681980.

За результатами розгляду заперечення Постійна комісія з розгляду спірних питань, питань щодо визначення вини платника, контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб'єктів та умисності діяння у податкових правопорушеннях у Головному управлінні ДПС у Чернівецькій області вирішила, висновки акту перевірки від 21.08.2024 року №9779/Ж5/24-13-07-05/44681980 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки Приватного підприємства "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС" (код ЄДРПОУ 44681980)» вважати правомірними та такими, що відповідають нормам чинного законодавства, а заперечення ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС" від 16.09.2024 року № 01-09 (вх. ГУ ДПС у Чернівецькій області від 16.09.2024 року № 22486/6) залишити без задоволення.

На підставі акту перевірки ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС" від 21.08.2024 року №9779/ Ж5/24-13-07-05/44681980, контролюючим органом винесено податкове повідомлення - рішення від 26.09.2024 № 00000/11858/ж10/24-13-07-05.

Оскаржене податкове повідомлення - рішення направлено ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС" листом від 27.09.2024 №15286/6/24-13-07-05 поштою з повідомленням про вручення (штрихкодовий ідентифікатор поштового відправлення: 0600967063557) та вручено адресату 04 жовтня 2024 року, про що зазначено у повідомленні про вручення .

ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС" подало скаргу до ДПС України від 14.10.2024 б/н (вхідний ДПС України №40358/6 від 21.10.2024) та оскаржило податкове повідомлення - рішення від 26.09.2024 № 00000/11858/ж10/24-13-07-05.

При проведенні документальної позапланової виїзної перевірки ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС" по зовнішньоекономічних контрактах: №01/09/22 від 16.09.2022 року, №16 від 01.11.2022 року за період з 16.09.2022 року по 07.08.2024 року, встановлено наступне:

ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС" укладено імпортний контракт (Договір) №16 від 01.11.2022 року з іноземною фірмою "DAROGAS OIL S.R.L."(адреса: Sat Dranovatu, com Ganeasa, strada Valcei, nr 47, judet Olt, Romania. USA IBAN RO96CECEB000B8USD2014332 la banca CEC Bank Romania, SWIFT CECEROBU). Предмет контракту: Легкі дистиляги, газойлі: бензин моторний GALOP). Загальна вартість контракту складає суму всіх інвойсів. Оплата за товар в дол.США. Умови поставки: Якщо транспортування товару забезпечується Покупцем, постачання товару здійснюється шляхом приймання за кількістю та якістю на умовах CPT - UA м. Чернівці. Перехід права власності: Відповідно до п.5.1 Договору, Право власності на нафтопродукти переходить до Покупця в момент індивідуалізації, шляхом передачі товару Перевізнику в замовленій кількості, коли Покупець зобов'язується забезпечити цю послугу, або в момент передачі замовленої кількості Покупцю, якщо транспорт забезпечує Продавець. На виконання умов контракту №16 від 01.11.2022 року ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС" перерахувало іноземній фірмі "DAROGAS OIL S.R.L." на рахунок USA IBAN RO96CECEB000B8USD2014332 la banca CEC Bank Romania, що відповідає реквізитам вказаних в контракті, попередню оплату з валютного рахунку НОМЕР_1 , який відкритий в АТ "КБ "ГЛОБУС", МФО 380526 в загальній сумі 38500,00 дол.США або 1407891,10 грн., а саме: 07.11.2022 року у сумі 38500,00 дол.США або 1407891,10 грн., законодавчо встановлений граничний термін поступлення імпортного товару 05.05.2023 року.

Іноземною фірмою фірмою "DAROGAS OIL S.R.L." було відвантажено на адресу ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС" товар, згідно митної декларацій № 22UA903200013353U0 від 22.11.2022 року на загальну суму 23133,60 дол.США або 845963,37 грн., без порушення законодавчо встановлених граничних термінів поступлення імпортного товару.

У зв'язку з неможливістю виконання своїх зобов'язань, 04.08.2023 року іноземною фірмою "DAROGAS OIL S.R.L." було повернуто частину попередньої оплати за товар ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС" у сумі 15000,00 дол.США або 554014,50 грн., з порушенням встановлених граничних термінів поступлення імпортного товару на 91день (06.05.2023 по 04.08.2023).

Договором про переведення боргу №2 від 08.08.2023 року передбачено, що повернення попередньої оплати за продукцію у сумі 366,40 дол.США повинна здійснити іноземна фірма «AUTOGLOBAL GRUPP OU» (адреса: Harju maakod, Tallinn, Kesklinna linnaosa, Tuukri th 19-315.10120 IBAN:BE24967000123638 SWIFT:TRWIBEBIXXX. Bank name: Wise Europe SA.).

24.07.2024 року іноземною фірмою «AUTOGLOBAL GRUPP OU» було повернуто попередню оплату за товар ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС" у сумі 366,40 дол.США або 15107,26 грн., з порушенням законодавчо встановлених граничних термінів поступлення імпортного товару на 446 днів (06.05.2023 по 24.07.2024).

Станом на 07.08.2024 року по бухгалтерському обліку ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС" на рахунку 632 “Розрахунки з іноземними постачальниками » по контракту №16 від 01.11.2022 року заборгованість відсутня.

ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС" до перевірки надало Сертифікат №2600-24-1483 про форс мажорні обставини (обставини непереборної сили), який видано Івано-Франківською Торгово-промисловою палатою 02.08.2024 року на підставі ст. ст. 14, 14 1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», Регламенту засвідчення Торгово промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого Рішенням Президії ТПП України 18 грудня 2014 року № 44(5). У Сертифікаті зазначено контракт №16 від 01.11.2022 року укладений з іноземною фірмою "DAROGAS OIL S.R.L." (Румунія), із зазначенням періоду дії форс-мажорних обставин:

- дата настання: 21.03.2023 року;

- дата закінчення: 04.08.2023 року.

Зазначеним Сертифікатом Івано-Франківська Торгово-промислова палата засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): акт агресії щодо України з боку російської федерації, введення воєнного стану на території України, що спричинило перешкоди щодо своєчасного виконання зобов'язання з поставки та ввезення імпортованого товару на митну територію України.

Крім того, до сертифікату додано лист іноземної компанії Darogas OIL S.R.L. від 21 березня 2023 року наступного змісту:

«Компанія повідомляє Вас, що згідно з Договором поставки нафтопродуктів №16 від 01.11.2022 року, компанія Darogas OIL S.R.L. зобов'язалася поставити Вам пальне, але в зв'язку з війною в Україні, постійними ракетними обстрілами, наші водії відмовляються їхати в Україну, через існуючу загрозу їх життю і здоров'ю, крім того є рекомендація нашого уряду не відвідувати Україну. Тому в даний момент ми не можемо поставити Вам пальне, а поставимо його в майбутньому. Дякуємо за розуміння».

Відповідно до частини шостої статті 13 Закону № 2473, у разі якщо виконання договору за операціями резидентів з імпорту товарів зупиняється у зв'язку з виникненням форс-мажорних обставин, перебіг строку розрахунків, установленого Національним банком України, та нарахування пені відповідно до частини п'ятої цієї статті зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин.

Підтвердженням виникнення та закінчення дії форс-мажорних обставин є відповідна довідка уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту).

Засвідчення форс-мажорних обставин в Україні здійснюється відповідно до Закону України «Про торгово-промислові палати» від 02.12.1997 № 671/97-ВР (із змінами і доповненнями) - Торгово-промисловою палатою України та її регіональними підрозділами.

Пунктом 6 Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого Рішенням Президії ТПП України 18.12.2014 року № 44(5) (далі - Регламент ТПП) визначено, що підставою для засвідчення форс - мажорних обставин є наявність однієї або більше форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), перелічених у статті 14 1 Закону України «Про торгово промислові палати в Україні», а також визначених сторонами за договором, законодавчими, відомчими та/чи іншими нормативними актами, які вплинули на зобов'язання таким чином, що унеможливили його виконання у термін, передбачений відповідно договором, законодавчими та/чи іншими нормативними актами.

Згідно з Регламентом ТПП, форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за зверненням суб'єктів господарської діяльності по кожному окремому договору, виконання якого настало згідно з умовами договору і виконання якого стало неможливим через наявність зазначених обставин, шляхом видачі сертифікату ТПП України або регіональною торгово-промисловою палатою згідно з чинним законодавством та Регламентом.

Водночас, сертифікат торгово-промислової, який підтверджує наявність форс - мажорних обставин, не може вважатися беззаперечним доказом про їх існування, а повинен критично оцінюватися з урахування встановлених обставин справи та у сукупності з іншими доказами.

Ключовою ознакою форс - мажору є причинно-наслідковий зв'язок між форс - мажорними обставинами та неможливістю виконати конкретне зобов'язання. Форс - мажор (обставина непереборної сили) - це надзвичайні та невідворотні обставини, настання яких призвело до об'єктивної неможливості виконати зобов'язання.

Поряд із цим усталеною є практика Верховного Суду, що форс-мажорні обставини не мають преюдиційного (заздалегідь встановленого) характеру. У разі їх виникнення сторона, яка посилається на дію форс-мажорних обставин, повинна довести їх наявність не тільки самих по собі, але і те, що вони були форс-мажорними саме для цього конкретного випадку (постанови Верховного Суду від 16.07.2019 у справі №917/1053/18, від 25.01.2022 у справі №904/3886/21, від 18.01.2024 у справі №

Враховуючи вищезазначене, форс-мажорні обставини не мають преюдиційного характеру, і при їх виникненні ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС", який посилається на них як на підставу неможливості належного виконання зобов'язання іноземною фірмою "DAROGAS OIL S.R.L.", повинне довести їх наявність не тільки самих по собі, але і те, що вони були форс - мажорними саме для даного конкретного випадку.

У разі здійснення підприємницької діяльності ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС" має усвідомлювати, що господарська діяльність здійснюється ним на власний ризик, особа має здійснювати власний комерційний розрахунок щодо наслідків здійснення відповідних дій, самостійно розраховувати ризики настання несприятливих наслідків в результаті тих чи інших її дій та самостійно приймати рішення про вчинення.

Разом з тим, у документах наданих до перевірки, відсутні обґрунтування наявності причинно-наслідкового зв'язку між збройною агресією російської федерації та неможливістю виконання конкретного зобов'язання, відсутності альтернативних можливостей виконання такого зобов'язання, а також інших доказів, які б підтвердили наявність форс-мажорних обставин (наприклад, зміна умов поставки товару, вчасне повернення валютної виручки в Україну і т.і.).

Наявність обставин форс-мажору використовується стороною, яка позбавлена можливості виконувати договірні зобов'язання належним чином, для того, щоб уникнути застосування до неї негативних наслідків такого невиконання. Інша ж сторона договору може доводити лише невиконання/неналежне виконання договору контрагентом, а не наявність у нього форс - мажорних обставин (як обставин, які звільняють сторону від відповідальності за невиконання). Доведення наявності непереборної сили покладається на особу, яка порушила зобов'язання. Саме вона має подавати відповідні докази в разі виникнення спору.

Додатково слід зазначити, що компанія "DAROGAS OIL S.R.L." в період дії військового стану в Україні вже здійснювала імпортну поставку товару, а саме по МД №22UA903200013353U0 від 22.11.2022 року на суму 23133,60 дол.США, на умовах поставки CPT UA Чернівці (відповідно до CMR поданої разом з митною декларацією в графі 16 CMR проставлена печатка перевізника ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС", який є Покупцем товару по даному контракту (перевізник ОСОБА_1 , НОМЕР_2 , товар поставлявся автомобільним транспортом з номерними знаками України НОМЕР_3 / НОМЕР_4 )). Що свідчить про те, що іноземним нерезидентом Компанією Darogas OIL S.R.L., в період дії воєнного стану в Україні для перевезення вантажу у якості перевізника винаймався Покупець товару ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС", який доставляв товар власним транспортом.

Відповідно до п.5.1 Кнотракту (Договору) №16 від 01.11.2022 року, Право власності на нафтопродукти переходить до Покупця в момент індивідуалізації, шляхом передачі товару Перевізнику в замовленій кількості, коли Покупець зобов'язується забезпечити цю послугу, або в момент передачі замовленої кількості Покупцю, якщо транспорт забезпечує Продавець. Тобто, фактично поставка товару здійснювалась на умовах EXW згідно Правил INCOTERMS-2010, оскільки Перевізником виступав Покупець товару. Намір здійснювати поставку товару на умовах EXW INCOTERMS 2010 також підтверджується сертифікатом №2600-24-1483 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), який видано Івано-Франківською Торгово промисловою палатою 02.08.2024 року щодо листа іноземної компанії Darogas OIL S.R.L. від 21 березня 2023 року щодо неможливості виконання договірних зобов'язань до договору №16 від 01.11.2022 року через відмову водіїв їхати в Україну, необхідно зазначити наступне.

У сертифікаті №2600-24-1483 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), який видано Івано-Франківською Торгово-промисловою палатою (Далі - ТПП) 02.08.2024 року, зазначено, що ТПП засвідчує форс-мажорні обставини щодо обов'язку (зобов'язання) забезпечити дотримання вимог валютного законодавства, а саме протягом 180 календарних днів з дня здійснення авансових платежів (попередньої оплати) у розмірі 14980,00 доларів США, здійснити поставку на умовах EXW INCOTERMS-2010 відповідно до Договору (контракту) №16 від 01.11.2022 року, укладеного між "DAROGAS OIL S.R.L." (Румунія/Продавець) та Приватним підприємством «ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС» (Україна/Покупець).

Відповідно до Правил INCOTERMS-2010 - EXW (англ. Ex.Works), або (Франко завод) - Термін «Франко завод» означає, що продавець виконує своє зобов'язання по постачанню, коли він передає товар у розпорядження покупця на своєму підприємстві (заводі, фабриці, складі і т.п.). Зокрема, він не відповідає за навантаження товару на транспортний засіб, наданий покупцем, а також за митне очищення товару для ввезення, якщо не обумовлено інше, покупець несе всі витрати і ризики у зв'язку з перевезенням товару від підприємства продавця до місця призначення. Таким чином, цей термін покладає на продавця мінімальні обов'язки.

Виходячи із вищезазначеного, лист іноземної компанії Darogas OIL S.R.L. від 21 березня 2023 року щодо неможливості виконання договірних зобов'язань до договору №16 від 01.11.2022 року через відмову водіїв їхати в Україну - не може свідчити про наявність форс-мажорних у іноземної компанії Darogas OIL S.R.L. через відмову водіївкомпанії їхати в Україну, оскільки обов'язок по доставці імпортного товару відповідно до умов поставки EXW Правил INCOTERMS-2010 - покладається на покупця ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС".

Таким чином, перевіркою виконання зовнішньоекономічних операцій, які проводились ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС" за період з 16.09.2022 року по 04.08.2024 року встановлено порушення граничних термінів розрахунків, які передбачені ч.1, ч.3 статті 13 Закону України від 21 червня 2018 року №2473-VIII «Про валюту і валютні операції» та п.21 Постанови правління НБУ №5 від 02.01.2019 року "Про затвердження Положення про заходи та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті» (із змінами і доповненнями), в частині несвоєчасного повернення авансового платежу у сумі 15000,00 дол.США або 554014,50 грн. на 91 день (06.05.2023 по 04.08.2023) та в сумі 366,40 дол.США або 15107,26 грн., на 446 днів (06.05.2023 по 24.07.2024) при виконанні контракту №16 від 01.11.2022 року.

ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС" укладено імпортний контракт №01/09/22 від 16.09.2022 року з іноземною фірмою "MAN OIL SINGLE MEMBER P.C." (адреса: 23, Vamvetsou str., Trikala, Greece. IBAN:GR5101403300330002002038911 SWIFT:CRBAGRAA). Предмет контракту: Важкий дистилят, газойль: дизельне паливо. Загальна вартість контракту складає суму всіх інвойсів . Оплата за товар в Євро. Умови поставки: CPT - UA м. Чернівці.

На виконання умов контракту №01/09/22 від 16.09.2022 року ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС" перерахувало іноземній фірмі "MAN OIL SINGLE MEMBER P.C." на рахунок USA IBAN IBAN:GR5101403300330002002038911 SWIFT:CRBAGRAA, що відповідає реквізитам вказаних в контракті, попередню оплату з валютного рахунку НОМЕР_1 , який відкритий в АТ "КБ "ГЛОБУС", МФО 380526 в загальній сумі 63220,85 Євро або 2308041,41 грн., а саме: 27.10.2022 року у сумі 34413,50 Євро або 1260969,14 грн., законодавчо встановлений граничний термін поступлення імпортного товару 24.04.2023 року. 02.11.2022 року у сумі 28807,35 Євро або 1047072,27 грн., законодавчо встановлений граничний термін поступлення імпортного товару 30.04.2023 року.

Іноземною фірмою фірмою "MAN OIL SINGLE MEMBER P.C." було відвантажено на адресу ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС" товар, згідно митної декларацій № 22UA903200012570U2 від 14.11.2022 року на загальну суму 32191,67 Євро або 1213696,78 грн., без порушення законодавчо встановлених граничних термінів поступлення імпортного товару.

Оскільки товар згідно митної декларацій № 22UA903200012570U2 від 14.11.2022 року на загальну суму 32191,67 Євро або 1213696,78 грн., по попередній оплаті 27.10.2022 року у сумі 34413,50 Євро або 1260969,14 грн., надійшов без порушення законодавчо встановлених граничних термінів поступлення імпортного товару, залишок дебіторської заборгованості в сумі 2221,83 Євро не перевищує незначної суми (в еквіваленті 400,0 тис.грн.), а тому граничні строки розрахунків, зазначені в п. 14 прим. 2 Постанови № 18 не поширюються на зазначений залишок дебіторської заборгованості.

Договором про переведення боргу №1 від 01.03.2024 року передбачено, що повернення попередньої оплати за продукцію у сумі 31029,18 Євро повинна здійснити іноземна фірма «ALEXGROUP Sp.z.o.o.» (адреса: Ul. Aleja 29 Listopada 130/510.31-406 Krakow, kraj Polska PKO Bank Polski S.A. IBAN PL30102028920000520207783485 SWIFT:BPKOPLPW.).

19.07.2024 року іноземною фірмою «ALEXGROUP Sp.z.o.o.» було повернуто попередню оплату за товар ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС" у загальній сумі 31029,18 Євро або 1398950,58 грн., в тому числі з порушенням законодавчо встановлених граничних термінів поступлення імпортного товару у сумі 28807,35 Євро або 1047072,27 грн. на 446 днів (01.05.2023 по 19.07.2024).

Станом на 07.08.2024 року по бухгалтерському обліку ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС" на рахунку 632 “Розрахунки з іноземними постачальниками» по контракту №01/09/22 від 16.09.2022 року заборгованість відсутня.

ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС" до перевірки надало Сертифікат №2600-24-1485 про форс - мажорні обставини (обставини непереборної сили), який видано Івано-Франківською Торгово-промисловою палатою 02.08.2024 року на підставі ст. ст. 14, 14 1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», Регламенту засвідчення Торгово промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс - мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого Рішенням Президії ТПП України 18 грудня 2014 року № 44(5). У Сертифікаті зазначено контракт №01/09/22 від 16.09.2022 року укладений з іноземною фірмою "MAN OIL SINGLE MEMBER P.C." (Греція), із зазначенням періоду дії форс-мажорних обставин: - дата настання: 18.04.2023 року; - дата закінчення: 22.07.2024 року.

Зазначеним Сертифікатом Івано-Франківська Торгово-промислова палата засвідчує форс -мажорні обставини (обставини непереборної сили): акт агресії щодо України з боку російської федерації, введення воєнного стану на території України, що спричинило перешкоди щодо своєчасного виконання зобов'язання з поставки та ввезення імпортованого товару на митну територію України.

Крім того, до сертифікату додано лист іноземної компанії «MAN OIL SINGLE MEMBER P.C.» (Греція) від 18 квітня 2023 року наступного змісту: «Повідомляємо Вас, що згідно з Договором №01/09/22 від 16.09.2022 року, компанія MAN OIL SINGLE MEMBER P.C. зобов'язалася поставити компанії PE GRAND OIL PLUS паливо в Україну, але в зв'язку з воєнним станом в Україні, водії компанії MAN OIL SINGLE MEMBER P.C. відмовляються їхати в Україну, через існуючу загрозу їх життю і здоров'ю, крім того є рекомендація уряду Греції не відвідувати Україну. В зв'язку з даними обставинами ми не можемо поставити компанії PE GRAND OIL PLUS паливо згідно Договору, але поставимо його в майбутньому при зміні ситуації на краще.»

Відповідно до частини шостої статті 13 Закону № 2473, у разі якщо виконання договору за операціями резидентів з імпорту товарів зупиняється у зв'язку з виникненням форс-мажорних обставин, перебіг строку розрахунків, установленого Національним банком України, та нарахування пені відповідно до частини п'ятої цієї статті зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин.

Підтвердженням виникнення та закінчення дії форс-мажорних обставин є відповідна довідка уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту).

Засвідчення форс-мажорних обставин в Україні здійснюється відповідно до Закону України «Про торгово-промислові палати» від 02.12.1997 № 671/97-ВР (із змінами і доповненнями) - Торгово-промисловою палатою України та її регіональними підрозділами.

Пунктом 6 Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого Рішенням Президії ТПП України 18.12.2014 року № 44(5) (далі - Регламент ТПП) визначено, що підставою для засвідчення форс мажорних обставин є наявність однієї або більше форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), перелічених у статті 14 1 Закону України «Про торгово промислові палати в Україні», а також визначених сторонами за договором, законодавчими, відомчими та/чи іншими нормативними актами, які вплинули на зобов'язання таким чином, що унеможливили його виконання у термін, передбачений відповідно договором, законодавчими та/чи іншими нормативними актами.

Згідно з Регламентом ТПП, форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за зверненням суб'єктів господарської діяльності по кожному окремому договору, виконання якого настало згідно з умовами договору і виконання якого стало неможливим через наявність зазначених обставин, шляхом видачі сертифікату ТПП України або регіональною торгово-промисловою палатою згідно з чинним законодавством та Регламентом.

Водночас, сертифікат торгово-промислової, який підтверджує наявність форс - мажорних обставин, не може вважатися беззаперечним доказом про їх існування, а повинен критично оцінюватися з урахування встановлених обставин справи та у сукупності з іншими доказами.

Ключовою ознакою форс - мажору є причинно-наслідковий зв'язок між форс - мажорними обставинами та неможливістю виконати конкретне зобов'язання. Форс - мажор (обставина непереборної сили) - це надзвичайні та невідворотні обставини, настання яких призвело до об'єктивної неможливості виконати зобов'язання.

Слід зазначити, що компанія «MAN OIL SINGLE MEMBER P.C.» в період дії військового стану в Україні вже здійснювала імпортну поставку товару, а саме: По МД №22UA903200012570U2 від 14.11.2022 року на суму 32191,67 ЄВРО, на умовах поставки CPT UA Чернівці (відповідно до CMR поданої разом з митною декларацією в графі 16 CMR проставлена печатка перевізника ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС", який є Покупцем товару по даному контракту (товар поставлявся автомобільним транспортом з номерними знаками України НОМЕР_3 / НОМЕР_4 ). Що свідчить про те, що іноземним нерезидентом Компанією «MAN OIL SINGLE MEMBER P.C.», в період дії воєнного стану в Україні для перевезення вантажу у якості перевізника винаймався Покупець товару ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС".

Щодо листа іноземної компанії MAN OIL SINGLE MEMBER P.C. від 18 квітня 2023 року року щодо неможливості виконання договірних зобов'язань до договору №01/09/22 від 16.09.2022 року через відмову водіїв їхати в Україну, необхідно зазначити наступне.

У сертифікаті №2600-24-1485 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), який видано Івано-Франківською Торгово-промисловою палатою (Далі - ТПП) 02.08.2024 року, зазначено, що ТПП засвідчує форс-мажорні обставини щодо обов'язку (зобов'язання) забезпечити дотримання вимог валютного законодавства, а саме протягом 180 календарних днів з дня здійснення авансових платежів (попередньої оплати) у розмірі 28807,35 ЄВРО, здійснити поставку на умовах EXW INCOTERMS-2010 відповідно до Договору (контракту) від 16.09.2022 року №01/09/22, укладеного між «MAN OIL SINGLE MEMBER P.C.» (Греція) та Приватним підприємством «ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС» (Україна).

Відповідно до Правил INCOTERMS-2010 - EXW (англ. Ex.Works), або (Франко завод) - Термін «Франко завод» означає, що продавець виконує своє зобов'язання по постачанню, коли він передає товар у розпорядження покупця на своєму підприємстві (заводі, фабриці, складі і т.п.). Зокрема, він не відповідає за навантаження товару на транспортний засіб, наданий покупцем, а також за митне очищення товару для ввезення, якщо не обумовлено інше, покупець несе всі витрати і ризики у зв'язку з перевезенням товару від підприємства продавця до місця призначення. Таким чином, цей термін покладає на продавця мінімальні обов'язки.

Виходячи із вищезазначеного, лист іноземної компанії «MAN OIL SINGLE MEMBER P.C.» від 18 квітня 2023 року щодо неможливості виконання договірних зобов'язань до договору №01/09/22 від 16.09.2022 року через відмову водіїв їхати в Україну - не може свідчити про наявність форс-мажорних у іноземної компанії «MAN OIL SINGLE MEMBER P.C.» через відмову водіїв компанії їхати в Україну, оскільки обов'язок по доставці імпортного товару відповідно до умов поставки EXW Правил INCOTERMS-2010 - покладається на покупця ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС".

Враховуючи вищезазанчене колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що перевіркою виконання зовнішньоекономічних операцій, які проводились ПП "ГРАНД ОЙЛ ПЛЮС" за період з 16.09.2022 року по 07.08.2024 року встановлено порушення граничних термінів розрахунків, які передбачені ч. 1, ч. 3 статті 13 Закону України від 21 червня 2018 року №2473-VIII «Про валюту і валютні операції» та п.21 Постанови правління НБУ №5 від 02.01.2019 року "Про затвердження Положення про заходи та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті» (із змінами і доповненнями), в частині несвоєчасного повернення авансового платежу у сумі 28807,35 Євро або 1047072,27 грн. на 446 днів (01.05.2023 по 19.07.2024) при виконанні контракту №01/09/22 від 16.09.2022 року.

Відповідно до положень, закріплених ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 73 КАС України передбачено належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно статей 74-76 КАС України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Як зазначено ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ч. ч.1-3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до вимог ч. 1 та 2 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю та ухвалення нового рішення є, зокрема, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається, крім іншого, неправильне тлумачення закону.

З урахуванням наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, тому, керуючись статтею 315 КАС України, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови, якою у задоволені адміністративного позову відмовити.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Чернівецькій області задовольнити повністю.

Рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 30 липня 2025 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволені позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Боровицький О. А.

Судді Ватаманюк Р.В. Курко О. П.