Постанова від 11.12.2025 по справі 600/4668/24-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 600/4668/24-а

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Брезіна Т.М.

Суддя-доповідач - Курко О. П.

11 грудня 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Курка О. П.

суддів: Боровицького О. А. Ватаманюка Р.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2025 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області якими відмовлено в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 без зарахування до стажу державної служби позивача періоду військової служби з 25 листопада 1983 року по 18 червня 1985 р.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період військової служби з 25 листопада 1983 року по 16 червня 1985 року та потворно розглянути заяву від 07.04.2024 р. про перерахунок пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати від 09 травня 2023 року № 01-34/24-802, 01-34/24-803, 01/34/24-804.

В решті позову відмовлено.

Стягнуто на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір, пропорційно задоволеним позовним вимогам в сумі 605,60 згідно квитанції від 15.10.2024 р.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач перебуває на обліку у пенсійному фонді та отримує з 14.03.2021 р. пенсію за віком за нормами Закону України «Про державну службу».

Матеріали справи містять довідки про складові заробітної плати від 09 травня 2023 року № 01-34/24-802, 01-34/24-803, 01/34/24-804. (а.с. 10-13).

07.04.2024 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з 11.05.2023 р. з врахуванням довідок від 09 травня 2023 року № 01-34/24-802, 01-34/24-803, 01/34/24-804. (а.с. 6-7).

Згідно листа пенсійного органу від 22.04.2024 р. повідомлено позивача про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки станом на 01.05.2016 р. у позивачу не було 20 років стажу роботи на посадах державної служби, а період військової служби зараховано до загальної тривалості страхового стажу, з підстав втрати чинності постанови Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 р. №283. (а.с. 9).

Матеріали справи містять довідку ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.07.20232 р. №51 про підтвердження проходження позивачем військової служби з 25 листопада 1983 року по 18 червня 1985 року. (а.с. 8).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.

Стаж державної служби обчислюється відповідно до статті 46 Закону України від 10.12.2015 №889-VIII «Про державну службу» (далі - Закон №889-VIII) та Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229.

Водночас, пунктом 8 розділу Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VІІІ передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Отже, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до 01 травня року обчислюється відповідно до законодавства, яке діяло раніше.

До набрання чинності Законом № 889-VІІІ державної служби до набрання, обчислювався відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року №283 (далі - Порядок №283), додатку до нього та інших нормативно-правових актів.

Таким чином, обчислення стажу державної служби за період роботи до 01.05.2016 (до моменту набрання чинності Законом №899) здійснюється відповідно до Порядку №283.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» час проходження військової служби зараховується громадянам до загального стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Нормами абз. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в редакції Закону №328-V від 03.11.2006 року, встановлено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Відповідно до п. 3 Порядку №283 до стажу державної служби включається стаж військової служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях. При цьому до стажу державної служби осіб включаються усі види військової служби, які вони проходили у Збройних Силах та інших військових Формуваннях України та колишнього СРСР до 01 травня 2016 року.

Враховуючи положення зазначених правових норм, періоди військової служби як до 01 травня 2016 року так і після 01 травня 2016 року зараховуються до стажу державної служби.

У зв'язку з цим, суд вважає, що період проходження позивачем військової служби з 25 листопада 1983 року по 18 червня 1985 р. підлягає зарахуванню до стажу його роботи на посадах державної служби, що враховується при визначенні наявності права на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», зокрема, ст. 37 Закону №3723-ХІІ, зараховується до стажу державної служби.

При цьому, суд вважає безпідставним посилання відповідача на втрату чинності Порядку №283, оскільки період проходження військової служби позивач набув за чинності Порядку №283, а тому подальша втрата чинності вказаного нормативно-правового акту не може позбавляти позивача на зарахування спірного періоду військової служби до стажу держслужби.

Таким чином у спірних правовідносинах відповідачем безпідставно відмовлено у перерахунку пенсії без врахування періоду з 25 листопада 1983 року по 18 червня 1985 р., що є достатньою підставою для задоволення позову.

Щодо перерахунку пенсії на підставі довідок про складові заробітної плати від 09 травня 2023 року № 01-34/24-802, 01-34/24-803, 01/34/24-804 суд вважає такі вимоги передчасними з огляду на наступне.

Суд звертає увагу, що до 01.01.2016 суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу регулювались Законом України від 16.12.1993 № 3723 "Про державну службу" (далі - Закон №3723).

Водночас, з 01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 (далі - Закон № 889-VIII), в Прикінцевих та Перехідних положеннях якого закріплено, що Закон № 3723-ХІІ (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII втратив чинність.

Так, пунктом 10 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Крім того, пунктом 12 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 889-VIII передбачено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Таким чином, розділом ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 р. певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 р. на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, ст. 37 Закону №3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Аналізуючи вищезазначені норми чинного законодавства, суд доходить висновку, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ після 01.05.2016 р. є дотримання сукупності вимог, визначених ч.1 ст. 37 Закону №3723-ХІІ і розділом ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VІІІ, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Отже, після 01.05.2016 р. зберігають право на призначення пенсії державного службовця згідно зі ст. 37 Закону №3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений п.п.10, 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VІІІ, та мають передбачені ч.1 ст. 37 Закону №3723-ХІІ вік і страховий стаж.

Аналогічна правова позиція була викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019р. у справі № 822/524/18, а також у постанові Верховного Суду від 02.04.2020р. у справі №687/545/17.

Отже, у спірних правовідносинах підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача згідно заяви від 07.04.2024 р. стали доводи пенсійного органу про відсутність станом на 01.05.2016 р. стажу роботи на посадах державної служби - 20 років. Водночас, під час розгляду справи з'ясовано безпідставність доводів пенсійного органу щодо незарахування до стажу державної служби позивача періоду проходження військової служби, а тому належним способом відновлення порушеного права буде зобов'язання відповідача зарахувати до стажу державної служби позивача період проходження військової служби з 25 листопада 1983 року по 18 червня 1985 р. При цьому, обрахунок наявного загального стажу державної служби позивача не є спірним по даній справі, а матеріали справи не містять доводів сторін щодо вказаного.

Таким чином, в межах спірних правовідносин для перерахунку пенсії позивача відповідач зобов'язаний зарахувати період проходження військової служби з 25 листопада 1983 року по 18 червня 1985 р. до стажу державної служби, здійснити перерахунок наявного страхового стажу та перевірити наявність підстав для перерахунку пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати від 09 травня 2023 року № 01-34/24-802, 01-34/24-803, 01/34/24-804. Обраний позивачем спосіб відновлення порушеного права призводить до втручання в дискреційні повноваження пенсійного органу без обґрунтованих та достатніх підстав стверджувати про наявність права на перерахунок пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати від 09 травня 2023 року № 01-34/24-802, 01-34/24-803, 01/34/24-804.

Таким чином, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області залишити без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Курко О. П.

Судді Боровицький О. А. Ватаманюк Р.В.