Ухвала від 11.12.2025 по справі 344/22037/25

Справа № 344/22037/25

Провадження № 1-кс/344/8553/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2025 року м. Івано-Франківськ

Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду клопотання слідчого слідчого відділу Івано-Франківського РУП Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів, в рамках кримінального провадження № 42025092010000043 від 22.10.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Слідчий 10.12.2025 року, за погодженням з прокурором, звернувся з вказаним клопотанням, в обґрунтування якого посилався на те, що слідчим відділом Івано-Франківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області розслідується кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025092010000043 від 22.10.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

У ході проведення досудового розслідування встановлено, що за результатами вивчення стану законності використання земель на території Івано-Франківської МТГ встановлено, що службові особи органів місцевого самоврядування неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, можливо, передали у приватну власність наступні земельні ділянки: 2610100000:24:003:0163, 2610100000:03:002:0820, 2610190501:10:005:0177, 2610190501:10:005:0175, 2610190501:10:005:0174, 2610190501:10:005:0130 які згідно з даними Публічної кадастрової карти повністю або частково накладаються на землі природно-заповідного фонду з кадастровими номерами 2610100000:24:003:0163 та 2610100000:24:003:007, які знаходяться у комунальній власності ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Для перевірки законності прийнятих посадовими особами рішень та встановлення можливих порушень земельного законодавства необхідне отримання документів, що перебувають у володінні відповідних органів місцевого самоврядування, а саме: рішень органів місцевого самоврядування щодо передачі вказаних ділянок у власність; технічної документації із землеустрою; матеріалів погоджень, висновків, протоколів засідань та службового листування; документів, поданих заявниками для отримання земельних ділянок; витягів та довідкової інформації, що були підставою для внесення відомостей до ДЗК.

Зазначені документи мають суттєве значення для кримінального провадження, оскільки містять дані про: правові підстави та процедуру передачі земельних ділянок; фактичні дії службових осіб; відповідність рішень вимогам земельного законодавства та законодавства про природно-заповідний фонд; наявність або відсутність умислу чи службової недбалості.

Без отримання таких документів неможливо всебічно, повно й об'єктивно встановити істотні для кримінального провадження обставини, перевірити законність передачі земель, визначити ступінь та характер порушень, а також або підтвердити, або спростувати факт завдання шкоди інтересам держави та громади.

У відповідності до ст. 38 Закону України “Про Державний земельний кадастр» відомості Державного земельного кадастру є відкритими та загальнодоступними, крім випадків, передбачених цим Законом, та надаються у формі: витягів з Державного земельного кадастру; довідок, що містять узагальнену інформацію про землі (території); копії з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану); копій документів, що створюються під час ведення Державного земельного кадастру.

При цьому, аналізом чинного законодавства та нормативно-правових актів, які регламентують порядок ведення державного земельного кадастру, встановлено, що державний земельний кадастр ведеться на електронних та паперових носіях. Документи в паперовій формі, які створюються під час ведення Державного земельного кадастру, зокрема витяги з Державного земельного кадастру, заяви, Поземельні книги тощо створюються шляхом роздрукування їх електронної (цифрової) форми за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

Згідно п. 45-49 Положення про ІНФОРМАЦІЯ_2 , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. № 15 ІНФОРМАЦІЯ_3 відповідно до покладених на нього завдань: здійснює ведення та адміністрування Державного земельного кадастру, інформаційну взаємодію Державного земельного кадастру з іншими інформаційними системами в установленому порядку; організовує виконання на відповідній території робіт із землеустрою та оцінки земель, що проводяться з метою внесення відомостей до Державного земельного кадастру; здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, обмежень у їх використанні; веде поземельні книги та видає витяги із Державного земельного кадастру про земельні ділянки; забезпечує користування відомостями Державного земельного кадастру, організовує роботи з підготовки та підвищення кваліфікації державних кадастрових реєстраторів.

Таким чином, з метою проведення всебічного, повного та неупередженого досудового розслідування у кримінальному провадженні, встановлення причетності конкретних осіб до вчинення злочину, документування протиправної діяльності, виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до речей та документів, що містяться в електронній формі Державного земельного кадастру шляхом їх видрукування або викопіювання на електронні носії інформації, а саме: технічної документації із землеустрою, поземельних книг, заяв про державну реєстрацію, а також обмінних файлів щодо земельних ділянок з вищевказаними кадастровими номерами.

Вищевказані документи перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , що за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки вказаний орган виконавчої влади здійснює адміністрування Державного земельного кадастру та інші пов'язані з цим функції.

Станом на теперішній час наявні достатні підстави вважати, що інформація, яка міститься в зазначених вище документах має суттєве значення для встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила, а також забезпечить можливість провести земельно-технічні експертизи в межах кримінального провадження.

Необхідність вилучення вищевказаних документів, обґрунтовується тим, що таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до цих документів, зокрема є потреба у необхідності проведення експертиз, не отримання тимчасового доступу до вказаних документів негативно вплине на хід проведення досудового розслідування та неможливість прийняття кінцевого рішення у кримінальному провадженні.

Слідчий в клопотанні просив розгляд клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів слухати без його участі.

Представник особи у володінні якої знаходяться документи (інформація) у судове засідання не з'явився про час та місце розгляду клопотання повідомлявся належним чином.

Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Беручи до уваги вищенаведене, враховуючи, що всі особи, які беруть участь у судовому провадженні в судове засідання не прибули приходжу до висновку, про можливість розгляду клопотання без здійснення фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження.

Дослідивши матеріали клопотання вважаю наступне.

Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем, комп'ютерних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах, комп'ютерних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.

Частиною 1 ст. 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Клопотання слідчого відповідає вимогам ч. 2 ст. 160 КПК України.

Відповідно до ч. 5-6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

З клопотання вбачається, що сторона кримінального провадження просить про надання тимчасового доступу до інформації, яка має суттєве значення.

Наданими стороною кримінального провадження матеріали клопотання поза розумним сумнівом доведено, що на даний час проводиться вичерпний комплекс заходів, спрямованих на розкриття кримінального правопорушення та встановлення осіб (їх місцезнаходження), які його вчинили, як і доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в зазначених в клопотанні документах та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою вказаних документів, а можливе їх вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до таких.

Отже, враховуючи вищенаведене, вважаю вказаний захід забезпечення доцільним, співмірним та таким, що відповідає завданням кримінального провадження, тому клопотання слід задовольнити.

Керуючись ст.ст. 131, 132, 159-166, 309 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Надати дозвіл слідчому СВ Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_3 , а також прокурорам Івано-Франківської міської прокуратури ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , тимчасовий доступ до речей та документів, що містяться в електронній формі Державного земельного кадастру шляхом їх видрукування або викопіювання на електронні носії інформації, а саме: технічної документації із землеустрою, поземельних книг, заяв про державну реєстрацію, а також обмінних файлів щодо земельних ділянок з кадастровими номерами: 2610100000:24:003:0163, 2610100000:03:002:0820, 2610190501:10:005:0177, 2610190501:10:005:0175, 2610190501:10:005:0174, 2610190501:10:005:0130, 2610100000:24:003:0163 та 2610100000:24:003:007 згідно переліку зазначеного в описово-мотивувальній частині клопотання, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , що за адресою: АДРЕСА_1 , як адміністратора ведення Державного земельного кадастру.

Роз'яснити положення ч. 1 ст. 166 КПК України, згідно з яким: у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала діє до 10 лютого 2026 року включно та оскарженню не підлягає.

Оригінал ухвали виготовлено у двох примірниках.

Слідчий суддя ОСОБА_8