П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
11 грудня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/16928/25
Категорія:106000000 Головуючий в 1 інстанції: Самойлюк Г.П.
Місце ухвалення: м. Одеса
Дата складання повного тексту:25.09.2025р.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Бітова А.І.
суддів - Лук'янчук О.В.
- Ступакової І.Г.
у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), справа розглянута за правилами п.3 ч.1 ст. 311 КАС України,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2025 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
У серпні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України (далі - ДПБ НПУ) про:
- визнання протиправними дії ДПБ НПУ щодо неврахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейським надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, період проходження ним служби на різних посадах в податковій міліції Державної податковій адміністрації, ГУ Міндоходів у Херсонській області та ГУ ДФС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі з 01 вересня 2004 року до 27 вересня 2021 року;
- зобов'язання ДПБ НПУ зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейським надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, період проходження служби на різних посадах в податковій міліції Державної податковій адміністрації, ГУ Міндоходів у Херсонській області та ГУ ДФС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі з 01 вересня 2004 року до 27 вересня 2021 року.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що листом від 29 квітня .2025 року №16200-2025 відповідач повідомив позивача, що відповідно до ст. 78 розділу VII Закону України "Про національну поліцію" встановлено вичерпний перелік видів служби та часу роботи, які зараховуються до стажу служби в поліції, а служба в підрозділах податкової міліції в цьому переліку відсутня, отже правові підстави для її зарахування до стажу служби в поліції відсутні.
Відповідач позов не визнав, вказуючи, що служба в органах внутрішніх справ має аналогічний правовий статус, як і служба в податковій міліції, однак статтею 24 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" визначено, що особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ. Водночас зарахування стажу роботи в податковій міліції до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки (а не призначення пенсії), ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію" не передбачено.
Таким чином, на думку відповідача, не зарахування стажу роботи позивача у податковій міліції до стажу роботи у поліції, відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки ч. 2 ст.78 Закону України "Про Національну поліцію" закріплено вичерпний перелік видів служби та періодів роботи у відповідних органах, які зараховуються поліцейським до стажу роботи в поліції. Служба у податковій міліції у цьому переліку відсутня, тому дії ГУНП щодо неврахування стажу служби позивача у податковій міліції відповідають вимогам закону.
Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2025 року адміністративний позов ОСОБА_1 до ДПБ НПУ про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.
Визнано протиправними дії ДПБ НПУ щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до стажу служби в поліції службу в органах податкової міліції за період з 01 вересня 2004 року по 27 вересня 2021 року.
Зобов'язано ДПБ НПУ зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, що дає право на встановлення надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, службу в органах податкової міліції за період з 01 вересня 2004 року по 27 вересня 2021 року.
Стягнути з ДПБ НПУ за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968,96 грн.
В апеляційній скарзі ДПБ НПУ ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з неправильним застосуванням норм матеріального та з порушенням норм процесуального права, з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи.
Доводи апеляційної скарги:
- при вирішенні питання щодо обчислення стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки слід застосовувати приписи ч. 2 ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію", якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції. даному переліку відсутня служба в податковій міліції. Акцентуємо увагу суду, що поняття "стаж служби" в поліції та "вислуга років" у поліції відрізняються одне від одного, як за змістом так і за порядком їхнього обчислення, оскільки стаж служби в поліції визначається згідно з ч.ч.2, 3 ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію", а порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України, що прямо передбачено ч.4 ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію". Вказаними нормами закріплено лише порядок проходження служби особами начальницького складу податкової міліції та в ніякій мірі не здійснюється прирівняння служби в податковій міліції до служби в органах внутрішніх справ. Саме ж поняття органів внутрішніх справ було визначено у підпункті 1.1 пункту 1 Положення про діяльність військово-лікарської комісії в системі МВС України, затвердженого наказом МВС від 06 лютого 2001 року №85, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2001 року за №164/5355, відповідно до якого під органами внутрішніх справ слід розуміти Міністерство внутрішніх справ України, головні управління МВС України в Криму, м. Києві та Київській області, управління МВС України в областях, м. Севастополі та на транспорті, їх міські, районні та лінійні відділи (управління), підрозділи, установи, навчальні заклади і науково-дослідні установи, що становлять єдину систему МВС України. Крім цього, відповідно до абзацу 2 пункту 1 розділу І Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 29 липня 1991 року №114 (далі - Положення №114) до рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ належать особи, які перебувають у кадрах Міністерства внутрішніх справ і яким присвоєно спеціальні звання, встановлені законодавством. В силу пункту 20 розділу ІІ Положення №114 час перебування осіб рядового і начальницького складу на службі в органах внутрішніх справ зараховується до загального безперервного трудового стажу, а також до стажу за спеціальністю згідно з законодавством. Отже, до рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ належать особи, які перебувають у кадрах Міністерства внутрішніх справ;
- чинні у період проходження позивачем служби в податковій міліції, ДПА, Міндоходів, ДФС Закон України "Про міліцію", Закон України "Про державну податкову службу в Україні", Положення №236, Положення №114, Положення №886/2000, Положення №1138/2000, Положення №141/2013, Положення №401, Положення №878 та інші нормативно-правові акти, не відносили органи податкової міліції (ДПА, Міндоходів, ДФС) до органів внутрішніх справ. Акцентуємо увагу Суду, що "органи внутрішніх справ" та "органи податкової міліції (ДПА, Міндоходів, ДФС)" це різні державні органи, окремі центральні органи виконавчої влади, а тому прирівняння служби в податковій міліції (ДПА, Міндоходів, ДФС) до служби в органах внутрішніх справ України не допускається; служба в податковій міліції (ДПА, Міндоходів, ДФС) не відноситься до діяльності/служби в органах внутрішніх справ, а відтак, не підлягає зарахуванню до стажу служби в поліції. Зважаючи на те, що органи державної фіскальної служби (у т.ч. податкова міліція) не відносилися до органів внутрішніх справ, враховуючи приписи ч.1 ст. 59, ст. 60 Закону України "Про Національну поліцію" щодо особливого характеру служби в поліції, проходження якої регулюється цим Законом, період служби позивача в податковій міліції не підлягає зарахуванню до стажу служби в поліції для виплати надбавки за стаж служби згідно з п.3 ч. 2 ст. 78 Закону України "Про Національну поліцію".
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ДПБ НПУ, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлені, судом апеляційної інстанції підтверджені, учасниками апеляційного провадження неоспорені наступні обставини.
ОСОБА_1 з 01 вересня 2004 року по 27 вересня 2021 проходив службу в підрозділах Державної податкової адміністрації, ГУ Міндоходів у Херсонській області та ГУ ДФС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі.
Наказом ГУ ДФС у Херсонській області №85-о від 27 вересня 2021 року позивача звільнено у запас Збройних Сил України за пп."г" п.64 (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Вказаним наказом визначена вислуга років станом на 27 вересня 2021 в календарному обчисленні 17 років 00 місяць 26 днів.
Наказом ДВБ НПУ №63 о/c від 08 березня 2024 року позивача прийнято на службу в поліцію на посаду оперуповноваженого відділу протидії корупції Херсонського управління ДВБ НПУ.
14 квітня 2025 року позивач звернувся з рапортом до відповідача, в якому просив зарахувати період проходження служби в податковій міліції та проходження служби в підрозділах Державної податкової адміністрації, ГУ Міндоходів у Херсонській області та ГУ ДФС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі з 01 вересня 2004 по 27 вересня 2021 до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Листом від 29 квітня 2025 року №16200-2025 року відповідач, посилаючись на ст. 78 розділу VII Закону України "Про національну поліцію", зазначив, що цією статтею встановлено вичерпний перелік видів служби та часу роботи, які зараховуються до стажу служби в поліції. Служба в підрозділах податкової міліції в цьому переліку відсутня, отже правові підстави для її зарахування до стажу служби в поліції відсутні.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що служба в органах податкової міліції осіб начальницького і рядового складу здійснювалась в порядку, встановленому законодавством для органів внутрішніх справ, а відтак, має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, й повинна зараховуватись до стажу служби в поліції на підставі п.3 ч.2 ст. 78 Закону №508-VIII.
З урахування викладеного, суд першої інстанції вважав, що стаж служби позивача в податковій міліції з 01 вересня 2004 року по 27 вересня 2021 року має бути зарахований до стажу його служби в поліції. Відтак, дії відповідача щодо відмови у зарахуванні позивачу до стажу служби в поліції службу в органах податкової міліції за період з 01 вересня 2004 року по 27 вересня 2021 року є протиправними.
Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 6-12, 77 КАС України, ПК України, Закону України "Про національну поліцію", Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей", Закону України "Про державну податкову службу в Україні".
Колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта, виходячи з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно ч.1 ст. 59 Закону України "Про національну поліцію" служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Частиною 1 ст. 78 Закону України "Про національну поліцію" встановлено, що стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
До стажу служби в поліції зараховуються:
1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;
2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;
3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;
4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;
5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих;
6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Згідно приписів п.п.3-6 ч.7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про національну поліцію" зобов'язано Кабінет Міністрів України в місячний строк, крім іншого, прийняти нормативно-правові акти, що випливають із цього Закону та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, ужити заходів щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення поліції України.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року, який набрав чинності 29 грудня 2015 року, п.15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" доповнено абзацами другим та третім, згідно з якими за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Статтею 19 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" №509-ХІІ (далі - Закон №509-ХІІ) було визначено, що податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних органів державної податкової служби, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.
Згідно ч.1 ст. 24 Закону №509-XII особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ.
Законом України від 05 липня 2012 року №5083-VI "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні" визнано таким, що втратив чинність, Закон №509-ХІІ та внесено зміни до Податкового кодексу України.
Статтею 348 ПК України (у редакції чинній на час проходження позивачем служби в податковій міліції) було визначено, що податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних контролюючих органів, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції. Завданнями податкової міліції є: запобігання кримінальним та іншим правопорушенням у сфері оподаткування та бюджетній сфері, їх розкриття, розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення; розшук осіб, які переховуються від слідства та суду за кримінальні та інші правопорушення у сфері оподаткування та бюджетній сфері; запобігання і протидія корупції у контролюючих органах та виявлення її фактів; забезпечення безпеки діяльності працівників контролюючих органів, захисту їх від протиправних посягань, пов'язаних з виконанням службових обов'язків.
Відповідно до п.353.1 ст. 353 ПК України особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Пунктом 356.1 ст. 356 ПК України передбачено, що держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
Верховний Суд у постанові від 22 грудня 2022 року у справі №380/8659/20 дійшов висновку, що чинним на момент виникнення спірних правовідносин законодавством статус осіб, які проходили службу в органах податкової служби України прирівнювався до статусу осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ України.
Аналізуючи вищевказані нормативні приписи та судову практику колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що стаж служби в органах податкової міліції прирівнюється до стажу проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ. Відповідно, періоди проходження служби в органах внутрішніх справ на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду зараховуються до стажу служби у поліції.
За таких обставин, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що стаж служби позивача в податковій міліції з 01 вересня 2004 року по 27 вересня 2021 року має бути зарахований до стажу його служби в поліції.
Інші доводи апеляційної скарги зроблених висновків суду першої інстанції не спростовують, тоді як факти та мотивування яких повністю спростовуються матеріалами справи та обставинами, які повно та об'єктивно були встановлені судом першої інстанції при вирішенні справи.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Колегія суддів не змінює розподіл судових витрат відповідно ст. 139 КАС України.
Оскільки дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, постанова суду апеляційної інстанції відповідно до ч.5 ст. 328 КАС України в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, ч.5 ст. 328 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 вересня 2025 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків передбачених п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 11 грудня 2025 року.
Головуючий: Бітов А.І.
Суддя: Лук'янчук О.В.
Суддя: Ступакова І.Г.