Постанова від 27.11.2025 по справі 160/239/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2025 року м. Дніпросправа № 160/239/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Дурасової Ю.В. (доповідач),

суддів: Лукманової О.М., Божко Л.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.06.2025 року (головуючий суддя Єфанова О.В.)

в адміністративній справі №160/239/25 за позовом ОСОБА_1 до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся 06.01.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив:

-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу ОСОБА_1 з 01.07.2021 року щомісячної доплати до пенсії у сумі 2000грн. передбаченої постановою Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», від 14.07.2021 року №713, з урахуванням сум раніше виплачених з 01.07.2021 року;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити позивачу ОСОБА_1 з 01.07.2021 року щомісячну доплату до пенсії у сумі 2000грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 №713, з урахуванням сум, раніше виплачених з 01.07.2021 року.

В обґрунтування своїх вимог позивач вказав, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області в порушення вимог Постанови № 713 від 14.07.2021 року припинило виплату щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. Позивач вважає, що до основного розміру призначеної пенсії він повинен був отримати доплату в розмірі 2000 грн. згідно з вказаною постановою, відтак звернувся до відповідача, який відмовив у проведенні відповідних виплат.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.07.2024 року у задоволенні позову відмовлено.

Свою позицію суд першої інстанції обґрунтував тим, що оскільки позивачу проводили перерахунок пенсії після 1 березня 2018 року на виконання рішення суду від 02.08.2024 року у справі № 160/15799/24 з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на який в особи виникло після 1 березня 2018 року (перерахунок на підставі довідки станом на 01.12.2019), то відповідно відсутні підстави для здійснення щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким позов задовольнити.

Вказує про наявність підстав на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до Постанови № 713.

Розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження у відповідності до ст. 311 КАС України.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає про наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З 01.07.2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області встановило позивачу щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн.

У квітні місяці 2024 року позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з позовною заявою про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 01.12.2029 року перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки від 15.04.2024 року №33/24/С-11307, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області» з відповідних сум грошового забезпечення та з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.08.2024 року у справі № 160/15799/24 позовна заява була задоволена повністю. На виконання рішення суду ГУ ПФУ здійснило перерахунок пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки від 15.04.2024 року №33/24/С-11307, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області», однак при цьому припинено виплату щомісячної доплати встановленою постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" у розмірі у розмірі - 2000,00 грн.

12.11.2024 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою щодо здійснення перерахунку та виплату пенсії з включенням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 гривень згідно постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" , із виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії за період з 01.07.2021 року.

Від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області позивач отримав відповідь від 18.12.2024 за № 67482-49577/Г-01/8-0400/24, де було зазначено, що «з 01.07.2021 на підставі постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» не була встановлена щомісячна доплата у розмірі - 2000,00 грн.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.08.2024 року у справі № 160/15799/24 проведено перерахунок Вашої пенсії з 01.12.2019 у розмірі 60% від грошового забезпечення 13876,81 грн, яке зазначено у довідці від 15.04.2024 року за № 33/24/С-11307, наданій Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області».

Оскільки розмір Вашої пенсії обчислено на виконання рішень суду з грошового забезпечення, визначеного станом на листопад 2019 року, а не на 01 березня 2018 року, як визначено Постановою №713, для встановлення до розміру пенсії з 01.07.2021 щомісячної доплати, підстави відсутні.».

Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу з 01.07.2021 року щомісячної доплати до пенсії у сумі 2000грн. Суд першої інстанції у задоволенні позову відмовив.

Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що до даних правовідносин слід застосовувати норми Конституції України, Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 року №2011-XII, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

На реалізацію частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Порядок №45).

Відповідно до пункту 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Водночас 14.07.2021 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (Постанова № 713).

У преамбулі Постанови №713 зазначено, що ця постанова прийнята з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб.

Пунктом 1 Постанови №713 встановлено з 01.07.2021 року особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень.

Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021 року.

Відтак, із наведених приписів слідує, що Постановою № 713 для осіб, яким призначено пенсію до 01.03.2018 року встановлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій.

Водночас, абзацом 3 пункту 1 Постанови №713 обумовлено, що вказана доплата не виплачується у разі коли пенсія переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018 року, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень.

У такому випадку щомісячна доплата встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Отже, для вирішення питання про наявність права у позивача для здійснення нарахування та виплати доплати у розмірі 2000грн. потрібно з'ясувати чи застосовуються положення абзацу 3 пункту 1 Постанови № 713 під час перерахунку пенсії, здійсненого на виконання судового рішення.

Таким чином, встановлюючи з 01.07.2021 року щомісячну доплату в сумі 2000 гривень тим особам, пенсію яким призначено до 01.03.2018 року відповідно до Закону №2262-ХІІ, КМУ в пункті 1 Постанови №713 передбачив, що така щомісячна доплата повинна враховуватись під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ.

При цьому, положення Закону №2262-ХІІ та Порядку №45 пов'язують перерахунок пенсій із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введення для нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Як наслідок, у розумінні абзацу 3 пункту 1 Постанови №713 під переглядом (перерахунком) пенсій мається на увазі перегляд або перерахунок пенсій, що здійснений Пенсійним органом саме на виконання вимог Закону №2262-ХІІ (у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введення для нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення), а не на виконання судового рішення.

Так, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.08.2024 року у справі № 160/15799/24 проведено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 у розмірі 60% від грошового забезпечення 13876,81 грн, яке зазначено у довідці від 15.04.2024 року за №33/24/С-11307, наданій Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області».

Надаючи оцінку зазначеним правовідносинам та правомірності дій пенсійного органу, суд апеляційної інстанції вважає, що у даному випадку мало місце поновлення прав позивача на отримання належного розміру пенсії, призначеної до 01.03.2018, а не проведення перерахунку пенсії в розумінні абзацу 3 пункту 1 Постанови №713, який полягає у перерахунку пенсії у зв'язку із зміною будь-яких складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Оскільки після 01.03.2018 року перерахунок пенсії позивача проводився на виконання судового рішення з метою захисту його порушених прав, то пенсійний орган неправомірно припинив позивачу виплату щомісячної доплати, що передбачена Постановою № 713.

При цьому, суд апеляційної інстанції враховує правову позицію Верховного Суду, сформовану за аналогічних правовідносин у постанові від 08.11.2022 у справі №420/2473/22.

Так, у вказаній постанові Верховний Суд зазначив, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ, має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач перебуває на пенсійному обліку з 1993 року та отримує пенсію у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З 01.07.2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області встановило позивачу щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн.

У подальшому при виконанні рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.08.2024 року у справі №160/15799/24 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 у розмірі 60% від грошового забезпечення 13876,81 грн, яке зазначено у довідці від 15.04.2024 року за № 33/24/С-11307, наданій Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Дніпропетровській області».

Натомість після зазначеного перерахунку пенсії відповідач припинив виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000грн, по передбачена Постановою КМУ №713.

На думку колегії суддів апеляційної інстанції вказане порушує права позивача та потребує захисту.

Перерахунок пенсії позивача здійснено на виконання вищезазначених рішень суду, тому перерахунок пенсії позивача, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що позивач має право на нарахування та виплату щомісячної доплати, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Як наслідок, з метою поновлення порушених прав позивача колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку зобов'язати відповідача відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000грн., згідно з постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" № 713 від 14.07.2021 року.

При цьому, в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження дати, з якої відповідачем припинено виплату позивачу щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн, тому саме з дати припинення такої доплати слід задовольнити позовні вимоги.

Як наслідок, матеріали справи дають підстави для висновку, шо позивачем частково доведені обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, що дає підстави для часткового задоволення позовних вимог.

При цьому, відповідачем не доведено обставини, на яких ґрунтуються заперечення проти позовних вимог, не доведено правомірність дій/рішень відповідача як суб'єкта владних повноважень.

Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції не погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.

З огляду на все викладене вище, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу позивача задовольнити частково, рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким позов задовольнити частково.

В силу ч. 5 ст. 328 КАС України рішення суду апеляційної інстанції не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.

Ураховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору, тому розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись 241-245, 250, 311, 317, 321, 322, 327, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.06.2025 року - скасувати та прийняти нову постанову.

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн., згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області поновити нарахування та провести виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» у розмірі 2000 грн., з дати її припинення.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття 27.11.2025 та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.

В силу п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.

Головуючий - суддя Ю. В. Дурасова

суддя О.М. Лукманова

суддя Л.А. Божко