Постанова від 10.12.2025 по справі 160/8776/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 160/8776/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Малиш Н.І. (доповідач), суддів: Баранник Н.П., Щербака А.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2025 року (суддя 1-ї інстанції Маковська О.В.) в адміністративній справі №160/8776/25 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

25.03.2025 ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 , в якій просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 при остаточному розрахунку при звільненні у повному обсязі сум грошового забезпечення за період з 29.01.2020 до 19.05.2023 включно, а також сум компенсації за невикористані дні щорічної основної відпустки за 2022 рік та сум компенсації за невикористані дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2020-2023 роки, з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 нарахування грошового забезпечення (щомісячні основні види грошового забезпечення, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та одноразові додаткові види грошового забезпечення) за період з 29.01.2020 до 19.05.2023 включно, а також сум компенсації за невикористані дні щорічної основної відпустки за 2022 рік та сум компенсації за невикористані дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2020-2023 роки, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове звання з їх визначенням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 01.01.2020 у розмірі 2102 гривні за 2020 рік, станом на 01.01.2021 у розмірі 2270 гривень за 2021 рік, станом на 01.01.2022 у розмірі 2481 гри за 2022 рік, станом на 01.01.2023 у розмірі 2684 гривні за 2023 рік, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1-14 до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, та здійснити виплату різниці з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що при звільненні з військової служби з позивачем проведено неповний розрахунок, зокрема, не в повному обсязі виплачене усе належне позивачу грошове забезпечення за період з 29.01.2020 до 19.05.2023, у тому числі не у повному розмірі нараховані та виплачені компенсаційні суми за дні невикористаних відпусток за 2020-2023 роки, у зв'язку із чим подається цей позов. Неповнота проведеного остаточного розрахунку пов'язана із застосуванням у 2020-2023 роках при обчисленні складових грошового забезпечення позивача розміру 1762 грн, як прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2018, коли як у 2020 році ПМПО складав 2102 грн, у 2021 році ПМПО складав 2270 грн, у 2022 році ПМПО складав 2481 грн, а у 2023 році - 2684 гривні відповідно. Позивач вказує, що для відновлення порушених прав відповідач має здійснити нарахування та виплату усіх складових грошового забезпечення за період з 29.01.2020 до 19.05.2023 включно, у тому числі компенсаційних сум, у належному розмірі відповідно до закону.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2025 року позов задоволено.

Відповідачем на вказане рішення суду подана апеляційна скарга, в якій посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що судом першої інстанції помилково застосовано п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, визначивши розміри посадового окладу, окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 та 14, з урахуванням раніше виплачених сум, враховуючи, що вказаний п.4 Постанови №704 застосовується для перерахунку грошового забезпечення пенсіонерів, а не діючих військовослужбовців. Також наголошує, що грошове забезпечення позивач отримував кожного місяця, у зв'язку із чим в момент отримання такої виплати повинен був дізнатися про порушення своїх прав. Відтак, відповідач вважає, що строк позовної давності за період перерахунку виплат за період з 19.07.2022 до 19.05.2023 сплинув через 3 місяці, а саме 19.08.2023.

Представником позивача подано відзив на апеляційну скаргу в якому просить відмовити у її задоволенні.

В силу пункту 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 з 24.05.2018 на посаді старшого стрільця згідно наказу №108 від 25.05.2018 та звільнений з військової служби наказом командира ВЧ НОМЕР_1 від 01.01.2025 №1.

Позивач 11.09.2019 отримав посвідчення серії НОМЕР_2 , відповідно до якого він має право на пільги, встановлені законодавством для ветеранів війни - учасників бойових дій.

30.08.2024 позивач отримав посвідчення серії НОМЕР_3 , відповідно до якого згідно з пунктом 11 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», є особою з інвалідністю 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни.

Згідно з наказом командира ВЧ НОМЕР_1 від 01.01.2025 №1 старшого сержанта ОСОБА_1 начальника сховища - інструктора роти розмінування звільненого наказом (по особовому складу) від 30.12.2024 №30-РС у запас Збройних Сил України за підпунктом «б» за станом здоров'я (за наявності інвалідності) відповідно до пункту третього частини 5 статті 26 Закону України «про військовий обов'язок і військову службу», вирішено вважати таким, що справи та посаду здав:

- з 01.01.2025 виключити зі списків особового складу частин з усіх видів забезпечення;

- вислуга років становить: календарна 06 років 08 місяців 12 днів, пільгова 01 рік 05 місяців 04 дні;

- щорічна основна відпустка: за 2022 рік не використана тривалістю 30 діб;

- додаткова відпустка зі збереженням заробітної плати учасникам бойових дій за 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 не надавалась. Виплатити компенсацію за дану по 14 діб на рік у сумі 64882,44 грн;

- виплатити, зокрема, компенсацію за невикористані 20 діб щорічної основної відпустки за 2022 рік у сумі 15448,20 грн.

Згідно з довідкою ВЧ НОМЕР_1 від 17.03.2025 №34, сержанту ОСОБА_1 у 2020 році нараховані такі основні та додаткові види грошового забезпечення:

- січень 2020: ПО 2820 грн; ОВЗ 600 грн; НВР (25%) 855 грн; НОПС (65%) 2778,75 грн; премія (123% від ПО) 3468,60 грн; разом 10522,39 грн;

- лютий 2020: ПО 2820 грн; ОВЗ 600 грн; НВР (25%) 855 грн; НОПС (65%) 2778,75 грн; премія (123% від ПО) 3468,60 грн; індексація 216,51 грн; разом 10738,86 грн;

- березень 2020: ПО 2820 грн; ОВЗ 600 грн; НВР (25%) 855 грн; НОПС (65%) 2778,75 грн; премія (123% від ПО) 3468,60 грн; грошова допомога для оздоровлення 10522,25 грн; індексація 216,51 грн; разом 21261,21 грн;

- квітень 2020: ПО 2820 грн; ОВЗ 600 грн; НВР (25%) 855 грн; НОПС (65%) 2778,75 грн; премія (123% від ПО) 3468,60 грн; індексація 216,51 грн; разом 10738,86 грн;

- травень 2020: ПО 2820 грн; ОВЗ 600 грн; НВР (25%) 855 грн; НОПС (65%) 2778,75 грн; премія (123% від ПО) 3468,60 грн; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань 600 грн; індексація 216,51 грн; разом 11338,86 грн;

- червень 2020: ПО 2820 грн; ОВЗ 600 грн; НВР (25%) 855 грн; НОПС (65%) 2778,75 грн; премія (123% від ПО) 3468,60 грн; індексація 216,51 грн; разом 10738,86 грн;

- липень 2020: ПО 2820 грн; ОВЗ 600 грн; НВР (25%) 855 грн; НОПС (65%) 2778,75 грн; премія (123% від ПО) 3468,60 грн; індексація 226,29 грн; разом 10748,64 грн;

- серпень 2020: ПО 2820 грн; ОВЗ 600 грн; НВР (25%) 855 грн; НОПС (65%) 2778,75 грн; премія (123% від ПО) 3468,60 грн; індексація 226,29 грн; разом 10748,64 грн;

- вересень 2020: ПО 2820 грн; ОВЗ 600 грн; НВР (25%) 855 грн; НОПС (65%) 2778,75 грн; премія (123% від ПО) 3468,60 грн; індексація 226,29 грн; разом 10748,64 грн;

- жовтень 2020: ПО 2878 грн; ОВЗ 600 грн; НВР (25%) 869,52 грн; НОПС (65%) 2725,93 грн; премія (118% від ПО) 3408,61 грн; індексація 80,30 грн; разом 10662,43 грн;

- листопад 2020: ПО 2910 грн; ОВЗ 600 грн; НВР (25%) 877,50 грн; НОПС (65%) 2851,88 грн; премія (116% від ПО) 3375,60 грн; разом 10614,98 грн;

- грудень 2020: ПО 2910 грн; ОВЗ 600 грн; НВР (25%) 877,50 грн; НОПС (65%) 2851,88 грн; премія (116% від ПО) 3375,60 грн; індексація 83,99 грн; разом 10698,97 грн;

- разом за 2020: ПО 34078,07 грн; ОВЗ 7200 грн; НВР 10319,52 грн; НОПС 33538,43 грн; премія 41377,21 грн; грошова допомога для оздоровлення 10522,25 грн; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань 600 грн; індексація 1925,71 грн; разом 139561,29 грн.

Згідно з довідкою ВЧ НОМЕР_1 від 17.03.2025 №35, сержанту ОСОБА_1 у 2021 році нараховані такі основні та додаткові види грошового забезпечення:

- січень 2021: ПО 2910 грн; ОВЗ 600 грн; НВР (25%) 877,50 грн; НОПС (65%) 2851,88 грн; премія (116% від ПО) 3375,60 грн; індексація 83,99 грн; разом 10614,98 грн;

- лютий 2021: ПО 2910 грн; ОВЗ 600 грн; НВР (25%) 877,50 грн; НОПС (65%) 2851,88 грн; премія (116% від ПО) 3375,60 грн; індексація 83,99 грн; разом 10614,98 грн;

- березень 2021: ПО 2910 грн; ОВЗ 600 грн; НВР (25%) 877,50 грн; НОПС (65%) 2851,88 грн; премія (116% від ПО) 3375,60 грн; індексація 165,71 грн; разом 10614,98 грн;

- квітень 2021: ПО 2910 грн; ОВЗ 600 грн; НВР (25%) 877,50 грн; НОПС (65%) 2851,88 грн; премія (116% від ПО) 3375,60 грн; індексація 165,71 грн; разом 10614,98 грн;

- травень 2021: ПО 2910 грн; ОВЗ 600 грн; НВР (25%) 877,50 грн; НОПС (65%) 2851,88 грн; премія (116% від ПО) 3375,60 грн; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань 600 грн; індексація 165,71 грн; разом 10614,98 грн;

- червень 2021: ПО 2910 грн; ОВЗ 600 грн; НВР (25%) 877,50 грн; НОПС (65%) 2851,88 грн; премія (116% від ПО) 3375,60 грн; індексація 249,70 грн; разом 10614,98 грн;

- липень 2021: ПО 2910 грн; ОВЗ 600 грн; НВР (25%) 877,50 грн; НОПС (65%) 2851,88 грн; премія (116% від ПО) 3375,60 грн; індексація 261,69 грн; разом 10614,98 грн;

- серпень 2021: ПО 2997,74 грн; ОВЗ 636,13 грн; НВР (25%) 908,47 грн; НОПС (65%) 2952,52 грн; премія (110% від ПО) 3302,49 грн; грошова допомога для оздоровлення 10968,38 грн; індексація 405,34 грн; разом 10797,35 грн;

- вересень 2021: ПО 3080 грн; ОВЗ 670 грн; НВР (25%) 937,50 грн; НОПС (65%) 3076,88 грн; премія (105% від ПО) 3234 грн; індексація 540,03 грн; разом 10614,98 грн;

- жовтень 2021: ПО 3080 грн; ОВЗ 670 грн; НВР (25%) 937,50 грн; НОПС (65%) 3046,88 грн; премія (105% від ПО) 3234 грн; індексація 540,03 грн; разом 10614,98 грн;

- листопад 2021: ПО 3080 грн; ОВЗ 670 грн; НВР (25%) 937,50 грн; НОПС (65%) 3046,88 грн; премія (105% від ПО) 3234 грн; індексація 540,03 грн; разом 10614,98 грн;

- грудень 2021: ПО 3080 грн; ОВЗ 670 грн; НВР (25%) 937,50 грн; НОПС (65%) 3046,88 грн; премія (105% від ПО) 3234 грн; індексація 563,19 грн; разом 10614,98 грн;

- разом за 2021: ПО 35687,74 грн; ОВЗ 7516,13 грн; НВР 10800,97 грн; НОПС 35103,14 грн; премія 39867,69 грн; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань 600 грн; грошова допомога для оздоровлення 10968,38 грн; індексація 3765,12 грн; разом 128975,67 грн.

Згідно з довідкою ВЧ НОМЕР_1 від 17.03.2025 №36, сержанту ОСОБА_1 у 2022 році нараховані такі основні та додаткові види грошового забезпечення:

- січень 2022: ПО 3080 грн; ОВЗ 670 грн; НВР (25%) 937,50 грн; НОПС (65%) 3046,88 грн; премія (95% від ПО) 2910,60 грн; індексація 563,19 грн; разом 11208,17 грн;

- лютий 2022: ПО 3080 грн; ОВЗ 670 грн; НВР (30%) 1125 грн; НОПС (65%) 3168,75 грн; премія (217% від ПО) 6683,60 грн; індексація 672,35 грн; разом 15399,70 грн;

- березень 2022: ПО 3080 грн; ОВЗ 670 грн; НВР (30%) 1125 грн; НОПС (65%) 3168,75 грн; премія (217% від ПО) 6683,60 грн; додаткова винагорода 30000 грн; індексація 672,35 грн; разом 45399,70 грн;

- квітень 2022: ПО 3080 грн; ОВЗ 670 грн; НВР (30%) 1125 грн; НОПС (65%) 3168,75 грн; премія (217% від ПО) 6683,60 грн; грошова допомога на оздоровлення 14727,35 грн; додаткова винагорода 30000 грн; індексація 672,35 грн; разом 60127,05 грн;

- травень 2022: ПО 3080 грн; ОВЗ 670 грн; НВР (30%) 1125 грн; НОПС (65%) 3168,75 грн; премія (217% від ПО) 6683,60 грн; додаткова винагорода 30000 грн; індексація 913,01 грн; разом 45640,36 грн;

- червень 2022: ПО 3080 грн; ОВЗ 670 грн; НВР (30%) 1125 грн; НОПС (65%) 3168,75 грн; премія (217% від ПО) 6683,60 грн; додаткова винагорода 131935,48 грн; індексація 1017,21 грн; разом 147680,04 грн;

- липень 2022: ПО 3080 грн; ОВЗ 670 грн; НВР (30%) 1125 грн; НОПС (65%) 3168,75 грн; премія (217% від ПО) 6683,60 грн; додаткова винагорода 25161,29 грн; індексація 1066 грн; разом 40954,64 грн;

- серпень 2022: ПО 3080 грн; ОВЗ 670 грн; НВР (30%) 1125 грн; НОПС (65%) 3168,75 грн; премія (217% від ПО) 6683,60 грн; додаткова винагорода 30000 грн; індексація 1281,80 грн; разом 46009,15 грн;

- вересень 2022: ПО 3080 грн; ОВЗ 670 грн; НВР (30%) 1125 грн; НОПС (65%) 3168,75 грн; премія (217% від ПО) 6683,60 грн; додаткова винагорода 30000 грн; індексація 1281,80 грн; разом 46009,15 грн;

- жовтень 2022: ПО 3080 грн; ОВЗ 670 грн; НВР (30%) 1125 грн; НОПС (65%) 3168,75 грн; премія (217% від ПО) 6683,60 грн; додаткова винагорода 30000 грн; індексація 1281,80 грн; разом 46009,15 грн;

- листопад 2022: ПО 3080 грн; ОВЗ 670 грн; НВР (30%) 1125 грн; НОПС (65%) 3168,75 грн; премія (217% від ПО) 6683,60 грн; додаткова винагорода 34591,40 грн; індексація 1424,80 грн; разом 50743,55 грн;

- грудень 2022: ПО 3080 грн; ОВЗ 670 грн; НВР (30%) 1125 грн; НОПС (65%) 3168,75 грн; премія (217% від ПО) 6683,60 грн; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань 670 грн; додаткова винагорода 30000 грн; індексація 1470,83 грн; разом 46868,18 грн;

- разом за 2022: ПО 36960 грн; ОВЗ 8040 грн; НВР 13312,50 грн; НОПС 37903,13 грн; премія 76430,20 грн; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань 670 грн; грошова допомога для оздоровлення 14727,35 грн; додаткова винагорода 401688,17 грн; індексація 12317,49 грн; разом 602048,84 грн.

Згідно з довідкою ВЧ НОМЕР_1 від 17.03.2025 №37, сержанту ОСОБА_1 у 2023 році нараховані такі основні та додаткові види грошового забезпечення:

- січень 2023: ПО 3080 грн; ОВЗ 670 грн; НВР (30%) 937,50 грн; НОПС (65%) 3046,88 грн; премія (229% від ПО) 7053,20 грн; додаткова винагорода 30000 грн; разом 44787,58 грн;

- лютий 2023: ПО 3080 грн; ОВЗ 670 грн; НВР (30%) 1125 грн; НОПС (65%) 3168,75 грн; премія (492% від ПО) 15153,60 грн; грошова допомога для оздоровлення 23197,35 грн; разом 46394,70 грн;

- березень 2023: ПО 3080 грн; ОВЗ 670 грн; НВР (30%) 1125 грн; НОПС (65%) 3168,75 грн; премія (492% від ПО) 15153,60 грн; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань 23197,35 грн; додаткова винагорода 219354,84 грн; разом 265749,54 грн;

- квітень 2023: ПО 3080 грн; ОВЗ 670 грн; НВР (30%) 1125 грн; НОПС (65%) 3168,75 грн; премія (492% від ПО) 15153,60 грн; додаткова винагорода 96666,67 грн; разом 119864,02 грн;

- травень 2023: ПО 3080 грн; ОВЗ 670 грн; НВР (30%) 1125 грн; НОПС (65%) 3168,75 грн; премія (492% від ПО) 15153,60 грн; разом 23197,35 грн.

Крім того, довідкою ВЧ НОМЕР_1 від 17.03.2025 №39 підтверджено, що позивачу у січні 2025 року нараховано до виплати:

- ПО 96,77 грн; ОВЗ 23,87 грн; НВР (30%) 36,19 грн; НОПС (65%) 101,94 грн; премія (505% від ПО) 448,68 грн;

- компенсація за невикористані дні щорічної основної відпустки за 2022 рік: 15448,20 грн;

- компенсація за невикористані дні щорічної основної відпустки за 2025 рік: 23172,30 грн;

- грошова компенсація за невикористані дні додаткової відпустки за 2019-2025 рік: 75696,18 грн;

- одноразова грошова допомога при звільненні (за станом здоров'я): 65516,90 грн;

- всього: 184581,04 грн.

Позивач вважає, що з ним проведено неповний розрахунок, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції задовольняючи позов дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо обчислення та виплати грошового забезпечення позивача в спірний період без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня відповідного календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт.

Спірним у справі є вирішення питання щодо правомірності дій відповідача з приводу нарахування та виплати позивачу грошового забезпечення з 29.01.2020 по 19.05.2023 із використанням показника прожиткового мінімуму станом на 01.01.2018, замість використання показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023.

Переглядаючи судове рішення, в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів суду апеляційної інстанції доходить наступного висновку.

Приписами частини другої статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини п'ятої статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Статтею 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 за №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ) визначено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України (статті 2 Закону №2011-ХІІ).

Приписами частини 1 статті 9 Закону №2011-ХІІ встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з частинами 2, 3 статті 9 Закону 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

З аналізу вищевказаних норм законодавства, вбачається, що грошове забезпечення включає в себе усі, встановлені законом, надбавки, доплати та винагороди, передбачені під час проходження служби.

Відповідно до абзацу 1 частини 4 статті 9 Закону 2011-ХІІ грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Постановою № 704 встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 2 постанови № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до постанови № 704 визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 постанови № 704 (в первинній редакції на дату прийняття) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Також, суд апеляційної інстанції зазначає, що додатки 1, 12, 13, 14 до постанови № 704 містять примітки, відповідно до яких, зокрема посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 103, пунктом 6 якої внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додаються. Зокрема, у постанові № 704 пункт 4 викладено в такій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».

Тобто, на момент набрання чинності постановою № 704 (01.03.2018) пункт 4 було викладено в редакції змін, викладених згідно із пунктом 6 постанови № 103, а саме: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

З огляду на викладене, станом на 01.03.2018 пункт 4 постанови № 704 визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.

29.01.2020 Шостий апеляційний адміністративний суд своєю постановою у справі №826/6453/18 визнав протиправним та скасував пункт 6 Постанови № 103, який вносив зміни в п. 4 Постанови № 704.

Таким чином, з дня набрання чинності постанови Шостого апеляційного адміністративного суду у справі № 826/6453/18 діє редакція п. 4 постанови №704, яка була чинною до внесення вказаних змін, тобто з 29.01.2020 розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Колегія суддів наголошує, що з 29.01.2020 була відновлена дія такої величини обчислення розміру окладу за посадою та окладу за військовим званням як прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня календарного року на відміну від попереднього правила обчислення розміру окладу за посадою та окладу за військовим званням як прожитковий мінімумом для працездатних осіб, встановлений законом на 01.01.2018.

Верховним Судом у постанові від 19.01.2022 по справі № 826/9052/18 було викладено висновки про необхідність зобов'язання Кабінету Міністрів України скасувати підпункт 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 стосовно внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», що додатково свідчить про неможливість застосування п. 4 Постанови № 704 в редакції Постанови № 103.

При цьому колегія суддів вважає за необхідне врахувати правову позицію викладену Верховним Судом у постанові від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21.

Так, у рішенні суду зроблено наступні висновки:

- з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

- встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.

Прожитковий мінімум щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Прожитковий мінімум для працездатних осіб:

- станом на 01.01.2018 встановлений в розмірі 1762,00 грн. (стаття 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» № 2246-VIII);

- станом на 01.01.2020 встановлений в розмірі 2027,00 грн. (стаття 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» №294-IX);

- станом на 01.01.2021 встановлений в розмірі 2189,00 грн. (стаття 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» №1082-IX);

- станом на 01.01.2022 встановлений в розмірі 2481,00 грн. (стаття 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» №1928-IX);

- станом на 01.01.2023 встановлений в розмірі 2684,00 грн. (стаття 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» № 2710-IX).

За наведених обставин, з 29.01.2020 грошове забезпечення військовослужбовців повинно розраховуватися із використанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, який щороку збільшувався в законах про Державний бюджет України, у зв'язку з чим і настала подія підвищення розміру винагороди за службу військовослужбовця.

Суд також зазначає, що з урахуванням приписів Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом МО України від 07.06.2018 № 260, одноразові додаткові види грошового забезпечення (винагороди, допомоги), одноразова грошова допомога при звільненні охоплюються поняттям грошове забезпечення та є його складовими елементами.

Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704»(далі -Постанова 481), яка набрала чинності 20.05.2023, скасовано підпункт 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», та внесено зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», шляхом викладення абзацу першого в такій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».

Отже, з 20.05.2023 вказані зміни врегулювали питання визначення розміру посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні, а не розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.

На підставі наведеного, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що оскільки норма пункту 3 розділу ІІ Закону № 1774-VІІІ не втратила чинності і має вищу юридичну силу за положення п. 4 Постанови № 704, у редакції до внесення змін, внесених Постановою № 103, а також додатків 1, 12, 13, 14 Постанови № 704, відповідачем протиправно не здійснено перерахунок та виплату грошового забезпечення позивача з 29.01.2020 по 19.05.2023 із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023.

З огляду на викладене, з урахуванням наведених законодавчих норм, висновків Верховного Суду та встановлених обставин, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що порушене відповідачем право позивача на отримання грошового забезпечення у належному розмірі за період з 29.01.2020 по 19.05.2023 підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання відповідача здійснити нарахування позивачу грошового забезпечення (щомісячні основні види грошового забезпечення, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та одноразові додаткові види грошового забезпечення) за період з 29.01.2020 до 19.05.2023 включно, а також сум компенсації за невикористані дні щорічної основної відпустки за 2022 рік та сум компенсації за невикористані дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2020-2023 роки, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військове звання з їх визначенням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 01.01.2020 у розмірі 2102 гривні за 2020 рік, станом на 01.01.2021 у розмірі 2270 гривень за 2021 рік, станом на 01.01.2022 у розмірі 2481 грн за 2022 рік, станом на 01.01.2023 у розмірі 2684 гривні за 2023 рік, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1-14 до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704, та здійснити виплату різниці з урахуванням виплачених сум.

Щодо доводів відповідача про пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду, суд апеляційної інстанції з урахуванням правової позиції Верховного Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду, викладеній у постанові від 21.03.2025 у справі №460/21394/23 не знаходить правових підстав для перегляду висновку суду першої інстанції про відсутність порушень строків звернення до суду.

Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.

Розподіл судових витрат не здійснюється у відповідності до норм ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2025 року в адміністративній справі №160/8776/25 - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки визначені ст.ст. 328, 329 КАС України.

Повне судове рішення складено 10 грудня 2025 року.

Головуючий - суддя Н.І. Малиш

суддя Н.П. Баранник

суддя А.А. Щербак