Постанова від 11.12.2025 по справі 276/2088/24

Справа № 276/2088/24

Провадження по справі № 3-в/276/37/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2025 року с-ще Хорошів

Суддя Хорошівського районного суду Житомирської області Збаражський А.М., розглянувши подання подання Коростенського відділу державної виконавчої служби у Коростенському районі Житомирської області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу виконання рішення суду в частині конфіскації майна, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від 17 вересня 2024 року у справі №276/2088/24 ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 119 гривень з конфіскацією мисливської гладкоствольної зброї марки «ИЖ-58М», 16 калібру, № НОМЕР_1 .

Коростенський ВДВС звернувся до суду із поданням, в якому просить змінити спосіб і порядок виконання постанови у справі №276/2088/24 від 17.09.2022 Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області у частині конфіскації мисливської гладкоствольної зброї марки «ИЖ-58М», 16 калібру, № НОМЕР_1 на її знищення.

Подання обґрунтоване тим, що під час виконання рішення суду 30.10.2024 державним виконавцем винесено постанову про опис та арешт майна боржника. 28.11.2024 від Житомирської обласної військової адміністрації надійшла інформація про незатребуване майно, а саме майно, яке підлягало конфіскації: мисливську гладкоствольну зброю марки «ИЖ-58М», 16 калібру, № НОМЕР_1 .

Згідно протоколу обшуку від 22.07.2023 мисливську гладкоствольну зброю марки «ИЖ-58М», 16 калібру, № НОМЕР_1 передано до слідчого управління ГУНР в Житомирській області.

В поданні зазначено, що державним виконавцем після вжиття заходів передбачених законом неможливо виконати рішення суду.

Представник ДВС будучи повідомленим про час та місце розгляду справи, до суду не прибув.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлене наступне.

Відповідно до ст. 304 КУпАП питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.

Судом встановлено, що постановою Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від 17 вересня 2024 року у справі №276/2088/24 ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 190 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 119 гривень з конфіскацією мисливської гладкоствольної зброї марки «ИЖ-58М», 16 калібру, № НОМЕР_1 .

Даний вид адміністративного стягнення передбачений ст. 174 КУпАП, а саме накладення штрафу від ста до ста п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією зброї, пристроїв для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії і бойових припасів.

Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Постановою державного виконавця від 28.10.2024 року відкрито виконавче провадження №76399530 за вказаним виконавчим документом суду у частині виконання вказаного рішення суду про конфіскацію мисливської гладкоствольної зброї марки «ИЖ-58М», 16 калібру, № НОМЕР_1 .

На даний час вказана постанова судді в частині конфіскації зброї не виконана.

Згідно з ч. 1 ст. 29 КУпАП конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду.

Відповідно до ст. 298, 300, 304 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами. Постанова про накладення адміністративного стягнення виконується уповноваженим на те органом у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами України. Питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.

Згідно зі ст. 314, 315 КУпАП виконання постанови про конфіскацію предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, здійснюється шляхом вилучення конфіскованого предмета і примусового безоплатного звернення цього предмета у власність держави. Реалізація конфіскованих предметів, які стали знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, провадиться в порядку, встановлюваному законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 61 Закону України «Про виконавче провадження» реалізація арештованого майна (крім майна, вилученого з цивільного обороту, обмежено оборотоздатного майна та майна, зазначеного у частині восьмій статті 56 цього Закону) здійснюється шляхом електронних торгів або за фіксованою ціною.

Згідно зі ст. 62 Закону України «Про виконавче провадження» виконання рішень про конфіскацію майна здійснюється органами державної виконавчої служби в порядку, встановленому цим Законом. Реалізація конфіскованого майна здійснюється в порядку, встановленому цим Законом. Розпорядження конфіскованим майном та майном, яке не підлягає реалізації, здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 року № 985 (надалі в тексті - Порядок № 985) реалізація майна, конфіскованого за рішенням суду і переданого органам державної виконавчої служби здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».

Згідно з п.8 Порядку № 985 мисливська вогнепальна, пневматична і холодна зброя, боєприпаси до зброї, а також засоби самооборони, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівливої дії, реалізовуються в установленому законом порядку.

З метою забезпечення розпорядження конфіскованим майном у способи, відмінні від реалізації, керівник органу державної виконавчої служби утворює комісію, яка складається з представників відповідного органу державної виконавчої служби, державної податкової інспекції у районі, місті (крім м. Києва), районної у місті, об'єднаної та спеціалізованої державної податкової інспекції головного управління ДПС, а якщо майно вилучено митницею - представників відповідної митниці (пункт 11 Порядку № 985).

Відповідно до п. 14 Порядку № 985 у разі коли майно, в тому числі транспортні засоби, не реалізовано у порядку, встановленому Законом України “Про виконавче провадження», державний виконавець вносить на розгляд комісії, яка утворена відповідно до пункту 11 цього Порядку (далі - комісія), пропозицію щодо безоплатної передачі майна органам державної влади, …, установам виконання покарань, слідчим ізоляторам, військовим формуванням, а також на благодійні цілі. У разі прийняття комісією рішення про можливість безоплатної передачі майна орган державної виконавчої служби розміщує інформацію щодо цього майна на веб-сайті з питань реалізації арештованого державними виконавцями майна. Якщо протягом місяця з моменту розміщення повідомлення жодна з осіб, яким надано право на безоплатне отримання майна, не звернулася до державного виконавця щодо його отримання, державний виконавець виносить на розгляд комісії питання щодо переробки, знищення (утилізації) майна. Рішення щодо переробки, знищення (утилізації) майна приймається також в разі, коли за рішенням комісії майно не було безоплатно передано жодній з осіб, які виявили бажання його отримати.

Згідно з п. 25 вказаного Порядку тимчасово, на період воєнного стану в Україні, за рішенням керівника обласної військової адміністрації конфісковане за рішенням суду і передане органам державної виконавчої служби майно може бути безоплатно передано Збройним Силам, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Держприкордонслужбі, МВС, Національній поліції, ДСНС, Управлінню державної охорони, Держспецзв'язку, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, державним органам, установам (організаціям), які утримуються за рахунок бюджетних коштів (далі - суб'єкти, яким передається майно), для потреб оборони держави, забезпечення національної безпеки, відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, забезпечення енергетичної безпеки держави, продовольчої безпеки населення (далі - майно для потреб оборони та національної безпеки).

Відповідно до п. 22 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року поліція, у відповідності до покладених на неї завдань, здійснює у визначеному законом порядку приймання, зберігання, знищення вилученої, добровільно зданої або знайденої вогнепальної, газової, холодної та іншої зброї, боєприпасів, набоїв, вибухових речовин та пристроїв, наркотичних засобів або психотропних речовин.

Згідно з п. 15 Інструкції про порядок приймання, зберігання, обліку, знищення чи реалізації вилученої, добровільно зданої, знайденої зброї та боєприпасів до неї, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31травня 1993 року №314 у випадку прийняття відповідними органами рішення про конфіскацію чи відшкодування вилучення зброї і боєприпасів вони передаються до складів управлінь (відділів) МТ і ТЗ ГУМВС, УМВС, УМВС України на транспорті.

Крім того, відповідно до п. 28 цієї ж Інструкції на зброю, бойові припаси, спеціальні засоби, що категоруються технічною комісією, складається акт (додаток 12), який підписується головою та членами комісії і затверджується начальником ГУМВС, УМВС, УМВС на транспорті, а згідно з абзацем 3 вказаного пункту, для реалізації зброї необхідно отримати дозвіл ДРЗ МВС України.

Пунктом 29 та підпунктом 29.1 зазначеної Інструкції передбачено, що на підставі рішення технічної комісії непридатні зброя і боєприпаси знищуються щокварталу у порядку, передбаченому пп. 30-41 даної Інструкції, придатні - для подальшого використання передаються працівниками служби озброєння управлінь (відділів) МТ і ТЗ за накладною (додаток № 10); мисливська нарізна і гладкоствольна зброя та боєприпаси до неї - у торговельні організації.

За таких обставин, вказаний акт технічного стану зброї є достатнім для її реалізації, утилізації, передачі у відповідні служби чи організації. Відповідне рішення про подальшу долю конфіскованого та підданого технічному огляду майну, у тому числі і про знищення, вправі прийняти відповідна технічна комісія.

Як вбачається із матеріали справи доказів на підтвердження неможливості виконання постанови суду в частині конфіскації зброї, в тому числі доказів неможливості реалізувати мисливську гладкоствольну зброю марки «ИЖ-58М», 16 калібру, № НОМЕР_1 через торгівельні мережі суду не надано. Водночас зазначено, що незатребуваність майна, яке підлягає конфіскації, а саме гладкоствольної зброю марки «ИЖ-58М», 16 калібру, № НОМЕР_1 за зверненням до Житомирської обласної військової адміністрації від 28.11.2024 року №1783/5-12, не є підставою для зміни способу виконання рішення суду з конфіскації на знищення конфіскованого майна, оскільки таке майно в подальшому може бути затребуване в період дії воєнного стану в Україні.

Окрім того, санкцією ст.174 КУпАП не передбачено знищення зброї, а також главою 29КУпАП не передбачено заміни конфіскації предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, на його знищення.

Згідно з ч. 5 ст.124Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Виконання судового рішення як завершальна стадія судового провадження є невід'ємним елементом права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Практика Європейського суду з прав людини (справи "Юрій Миколайович Іванов проти України", "Горнсбі проти Греції") говорить, що право на справедливий суд є ілюзорним, якщо судове рішення залишається невиконаним.

Виконавець зобов'язаний вживати передбачених Законом України «Провиконавче провадження» заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії (ст. 18). Лише за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, державний виконавець має право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Розглянувши подання та долучені матеріали, суд приходить до висновку, що державним виконавцем не проведено усіх необхідних дій з метою виконання судового рішення в частині конфіскації зброї.

З огляду на вищенаведене, подання про заміну способу та порядку виконання рішення суду задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись ст. 29, 298, 300, 304, 314, 315 КУпАП, ст. 18, 33, 61, 62 Закону України «Про виконавче провадження», Порядком розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 року № 985, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні подання Коростенського відділу державної виконавчої служби у Коростенському районі Житомирської області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу виконання постанови Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від 19 травня 2022 року в частині конфіскації мисливської гладкоствольної зброї, - відмовити.

Постанова суду набирає чинності з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.

Суддя: А.М.Збаражський