Головуючий І інстанції: Заічко О.В.
11 грудня 2025 р. Справа № 520/8581/25
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Катунова В.В.,
Суддів: Подобайло З.Г. , Чалого І.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.09.2025, майдан Свободи, 6, м. Харків, 61022, по справі № 520/8581/25
за позовом ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач), в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , Адреса місця реєстрації : АДРЕСА_1 ) згідно Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», відповідно до запису у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_2 виданого 04.03.2019 року ІНФОРМАЦІЯ_4 , виключений з військового обліку ст.41-а, 47-б графи ІІ розладу хвороб НМОУ №402/2008.
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 внести відомості про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , Адреса місця реєстрації : АДРЕСА_1 ) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, згідно Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», відповідно до запису у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного № НОМЕР_2 виданого 04.03.2019 року ІНФОРМАЦІЯ_4 , виключений з військового обліку ст.41-а, 47-б графи ІІ розладу хвороб НМОУ №402/2008.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2025 у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення Харківського окружного адміністративно суду від 16.09.2025 у справі №520/8581/25 за позовом ОСОБА_1 де ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні діїї та постановити нове рішення яким задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що судом першої інстанції доводи позивача було знехтувано та прийнято оскаржуване рішення. Вказав, що єдиною підставою відмови позивачу в задоволені позову стало те, що не надано доказів надсилання чи надання позивачем вказаної заяви та повного пакету документів відповідачу. Зазначив, що судом першої інстанції не враховано той факт, що позивач звернувся до відповідача 07.02.2025 із заявою в порядку ст.9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» про уточнення даних, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідач надав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив відмовити у її задоволенні.
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Предметом апеляційного оскарження є судове рішення, яке прийняте судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Згідно зі ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, відзив на апеляційну скаргу, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 виданого 04.03.2019 року ІНФОРМАЦІЯ_4 від 29.04.2015 року ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 визнаний непридатним до військової служби у мирний час обмежено придатний у воєнний час гр. 2 ст. 41Б, 47Б наказу МОУ №402-2008р. Призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_7 зарахований у запас 20.01.2001 року. Підлягає повторному медичному пересвідченню 29.04.2020. 05.02.2021 виключений з військового обліку за гр ІІ ст. 41 "а", 47 "б" НМОУ №402/2008.
07.12.2024 позивачем було встановлено застосунок «Резерв+», та стало відомо, щодо наявної інформації в застосунку позивач є військовозобов'язаним та перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ).
07.02.2025 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою в порядку ст.9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» про уточнення даних, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме:
- внести відомості Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, про виключення Позивача з військового обліку за станом здоров'я, у відповідності відомостей у тимчасовому посвідчені військовозобов'язаного № НОМЕР_2 виданого 04.03.2019 року ІНФОРМАЦІЯ_4 .
12.02.2025 позивачем отримано відповідь від відповідача на вказану заяву та повідомлено, що в ході опрацювання звернення встановлено, що на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 перебуває як "непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час" рішення ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 від 29.04.2025.
Повідомлено, що у зв'язку із знищенням документації ІНФОРМАЦІЯ_10 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) військовими рф під час окупації м. Вовчанськ Харківської області в 2022 році, а саме архівних книг протоколі ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_11 за 2021 рік перевірити факт винесення рішення від 05.02.2021 року про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку немає можливості. Рекомендовано звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_8 за місцем фактичного проживання для проходження повторної ВЛК для підтвердження ступіню придатності "непридатності до військової служби" для внесення даних до ЄДРПВР "Оберіг".
Не погоджуючись з вказаною бездіяльністю ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 , позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку, що позивачем не підтверджено належними доказами існування порушення його прав.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 1 Закону України від 25.03.1992 року № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон № 2232-XII) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Частиною 1 ст. 2 Закону № 2232-XII встановлено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави є військовозобов'язаними (ч. 9 ст. 1 Закону № 2232-XII).
Згідно з ч. 10 ст. 1 Закону № 2232-XII громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 33 № 2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Згідно з ч. 5 цієї статті Закону, військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч. 1 ст. 34 Закону № 2232-XII).
Пунктом 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою КМУ від 30.12.2022 №1487 передбачено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: - організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; - здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; - проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; - виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені в Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16 березня 2017 року № 1951-VIII (далі Закон № 1951-VIII).
Статтею 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру є:
1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;
2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період;
3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (ч. 1 ст. 2 Закону № 1951-VIII).
Частиною 1 ст.5 Закону № 1951-VIII передбачено, що держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.
Відповідно до ч.1 ст. 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:
1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Права та обов'язки призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені статтею 9 Закону № 1951-VIII, до яких віднесено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:
1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Надання громадянам України інформації відповідно до статті 9 цього Закону здійснюється згідно з Порядком ведення Реєстру, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та/або шляхом електронної інформаційної взаємодії через інформаційні (інформаційно-комунікаційні) системи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації, відповідно до законодавства про електронну інформаційну взаємодію (ч. 4 ст. 14 Закону № 1951-VIII).
Постановою КМУ від 16 травня 2024 № 559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа (далі - Порядок №559).
Відповідно до п. 3 Порядку №559 відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
За приписами п.п.12 п.8 Порядку №559 військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зокрема, відомості про перебування на військовому обліку (найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку)
Згідно з пунктом 4 Порядку №559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Таким чином, у разі виявлення невідповідностей в документах (в електронному чи паперовому вигляді) військовозобов'язаний повинен звернутись до РТЦКСП із заявою про усунення таких невідповідностей.
Звертаючись до суду, аргументи позивача фактично зводились до того, що відповідачем вчинено протиправну бездіяльність, який за наслідком розгляду заяви не вніс відповідні зміни в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення позивача з військового обліку.
Разом з тим, згідно з листом відповідача на звернення позивача щодо внесення в систему «Оберіг» відомостей про виключення з військового обліку, повідомлено, що під час окупації з 24.02.2022 по 09.09.2022 року м. Вовчанськ частина документів, в тому числі архівних, була втрачена. В обліковій картці до військового квитка на ім'я позивача, що є в наявності в картотеці, внесені відомості станом на 20.09.2019 року. Оскільки в наданому пакеті документів відсутні результати ВЛК, на основі якого могли бути внесені дані до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного, тому через відсутність всіх необхідних архівних документів, перевірити факт виключення не є можливим. Запропоновано надати за наявності висновок ВЛК (а.с. 13).
Крім того, в матеріалах справи наявний лист від 12.02.2025 №422 ІНФОРМАЦІЯ_8 , в якому позивача повідомлено, що в ході опрацювання звернення встановлено, що на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 перебуває як "непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час" рішення ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_6 від 29.04.2025.
Повідомлено, що у зв'язку із знищенням документації ІНФОРМАЦІЯ_10 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) військовими рф під час окупації м. Вовчанськ Харківської області в 2022 році, а саме архівних книг протоколі ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_11 за 2021 рік перевірити факт винесення рішення від 05.02.2021 року про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку немає можливості. Рекомендовано звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_8 за місцем фактичного проживання для проходження повторної ВЛК для підтвердження ступіню придатності "непридатності до військової служби" для внесення даних до ЄДРПВР "Оберіг" (а.с. 12).
При цьому, судовим розглядом встановлено, що за даними Витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку рядового, сержантського і старшинського складу запасу у вищевказаному відділі ІНФОРМАЦІЯ_8 . В графі - картотека обліку зроблено запис: «Картотека вільних залишків». В графі - звання, зроблено запис: «Солдат». Ідентифікатор військовозобов'язаного: 301020201455642100017. В графі - підкартотека обліку зроблено запис: «Користуються правом на відстрочку». В графі - ВОС зроблено запис: «(600) Електронних обчислювальних машин». В графі - код ВОС зроблено запис: «(543) Оператор». В графі - група обліку, зроблено запис: (А) Всі види Збройних Сил України, родів військ і служб, для яких не визначені особливі вимоги щодо проходження військової служби». Дата введення інформації про особу в систему: 30.10.2020. В графі - звірка контактних даних, зроблено запис: « 07.12.2024». В графі - звірка даних при особистій явці: 04.03.2019. В графі - звірка даних ОМС: запис відсутній. В графі - звірка даних підприємствами та ВНЗ: 20.09.2019.
Тобто, з вказаної інформації вбачається, що останні облікові дані при особистій явці внесені 04.03.2019, дані про проходження медичного огляду військово-лікарською комісією у лютому 2021 року відсутні.
Колегія суддів вказує, що доводи позивача зводяться до того, що він вважає, що відповідач повинен забезпечувати актуалізацію бази даних Реєстру.
Водночас матеріали справи не містять доказів наявності інших альтернативних шляхів, з яких можна встановити інформацію щодо військово-облікових даних позивача, крім його звернення з наданням наявних у нього документів та за необхідності підтвердження ступіню придатності до військової служби.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем не підтверджено належними доказами існування порушення його прав, тому позовна заява не підлягає задоволенню.
Щодо інших доводів скаржника, колегія суддів зазначає, що у рішення ЄСПЛ по справі "Ґарсія Руіз проти Іспанії", заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, Суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.
Згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін.
Оскільки, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.09.2025 по справі № 520/8581/25 залишити без змін .
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач В.В. Катунов
Судді З.Г. Подобайло І.С. Чалий