Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
11 грудня 2025 року № 520/29063/25
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Заічко О.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ43983495) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати у повному обсязі податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області, код ЄДРПОУ 43983495, від 28.05.2025 року №0212937-2405-2030-UA63120270000028556 про нарахування ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1 ) податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за податковий період 2024 рік у сумі 4561,75 грн. за об'єкт Ідентифікатор об'єкта нерухомого майна 01.3624240.4999923.20250610.61.8007.94.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що Рішення від 28.05.2025 року №0212937-2405-2030-UA63120270000028556 вважає протиправним, прийнятим з порушенням норм матеріального права, що регулюють порядок стягнення місцевого податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та всупереч фактичним обставинам, які підтверджуються належними первинними документами - оригіналами правоустановчих документів на нерухоме майно та інформації із Державних реєстрів.
По справі було відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому ст. 262 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу та отримана ним.
Відповідач надав відзив на позов, у якому зазначив, що сформоване податкове повідомлення -рішення від 28.05.2025 року №0212937-2405-2030-UA63120270000028556 у розмірі 4 561,75 грн. розраховане за 3 місяці 2024 року у зв'язку із встановленням на території м. Харкова пільги зі сплати місцевого податку. Податок нарахований відповідно до рішення 11 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 22.02.2017 № 542/17 “Про місцеві податки і збори у місті Харкові» зі змінами та доповненнями та вимог пп. 69.22 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПКУ застосована ставка податку 1 відсоток від мінімальної заробітної плати. Також вказано, що головним правовстановлюючим документом визначення приналежності будівлі до конкретної категорії є витяг з Державного реєстру прав на нерухоме майно. Технічний паспорт не є правовстановлюючим документом, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, а лише описує об'єкт та визначає його складові для подальших дій. Визначення належності будівлі до того чи іншого класу проводиться на підставі документів, що підтверджують їх право власності з урахуванням класифікаційних ознак та функціонального призначення такого об'єкта нерухомості згідно з Державним класифікатором будівель та споруд ДК 018-2000, затвердженого Наказом від 17.08.2020 № 507 Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації. Ідентифікація будівель здійснюється за їх функціональним призначенням із застосуванням відповідної методики, затвердженої Державним класифікатором. З огляду на зазначене, для визначення класифікації будівель відповідно до Державного класифікатора, Позивачу необхідно звернутись до органу, уповноваженого на ведення Державного класифікатора - Державного науково - дослідного інституту автоматизованих систем у будівництві Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України - для отримання експертного висновку щодо приналежності описаного об'єкта нерухомості до певного класу будівель за Державним класифікатором. Отже, відповідач зазначає, що діяв в межах законодавства, а тому у задоволенні позову просить відмовити.
Представник позивачки надав пояснення на відзив, у яких підтримав позовні вимоги та зауважив, що відповідач утримався від оцінки законодавчих актів, на які посилається позивачка, обґрунтовуючи свій позов, та не надав жодного обґрунтування законності прийнятого відповідачем адміністративного акту, що є предметом спору. Крім того, представником зазначено, що податковий орган має обов'язок, обчислюючи податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, використовувати не тільки дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, але й наявні відомості з оригіналів відповідних документів платника, зокрема в документах на право власності, технічної документації, тощо. За наявності розбіжностей у таких даних оригінали документів, надані платником, зокрема документи на право власності, мають пріоритет над даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Також, на думку представника позивачки, надані відповідачу документи повно та всебічно дозволяють ідентифікувати об'єкт нерухомого майна, відмінний від земельної ділянки, що дозволяє його віднести до підпункту 8 пункту 5 Додатку №1 до рішення 11 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 22.02.2017 № 542/17 Про місцеві податки і збори у місті Харкові (з подальшими змінами та доповненнями), - інші будівлі, тому до вказаних нежитлових будівель має бути застосована ставка податку в розмірі 0,1% мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня відповідного року.
Згідно положень ст. ст. 12, 257 КАС України даний спір віднесено до категорії справ, що підлягають розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАСУ суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 є власницею групи нежитлових приміщень підвалу №13, 1-го поверху №19-22, 2-го поверху №4-13, 16-18, мезоніну №1-7, V загальною площею 257,0 кв.м. в нежитловій будівлі літ. «Г-2», за адресою АДРЕСА_2 . Реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 897807363101. Технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна при поточній інвентаризації виконаний посадовою особою ТОВ «АРХІЛАІН» ОСОБА_2 (серія, номер кваліфікаційного сертифіката АЕ 001402, АЕ 005552) та яким найменування об'єкта нерухомого майна : групи нежитлових приміщень підвалу №13, 1-го поверху №19-22, 2-го поверху №4-13, 16-18, мезоніну №1-7, V (заклад лікувально-профілактичний та оздоровчий (косметологічний кабінет, масаж, кімнати відпочинку)) в літ. «Г-2». Адреса об'єкта (місце розташування) Харківська область, Харківський район, Харківська територіальна громада, місто Харків, вулиця Сковороди Григорія 43, кв/оф. група нежитлових приміщень підвалу №13, 1-го поверху №19-22, 2-го поверху №4-13, 16-18, мезоніну №1-7, V (заклад лікувально-профілактичний та оздоровчий (косметологічний кабінет, масаж, кімнати відпочинку) Ідентифікатор об'єкта нерухомого майна 01.3624240.4999923.20250610.61.8007.94 (копія технічного паспорту додається). Реєстраційний номер у Реєстрі будівельної діяльності ТІ01:1383-8378-9778-6783.
Головним управлінням ДПС у Харківській області (далі - ГУ ДПС у Харківській області) було прийнято податкове повідомлення - рішення: від 28.05.2025 року №0212937-2405-2030-UA63120270000028556 (далі - Рішення №0212937-2405-2030-UA63120270000028556) про нарахування ОСОБА_1 (далі - Позивач) податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки у розмірі 4 561,75 грн. за 2024 рік.
Податкове повідомлення - Рішення: від 28.05.2025 року №0212937-2405-2030-UA63120270000028556 було отримане Позивачем у електронному кабінеті платника податку 18.07.2025 року, що зафіксовано Актом від 30.05.2025р.
Позивач, вважаючи протиправними рішення, звернувся з даним позовом до суду.
Згідно з пп. 16.1.4 п.16.1 ст. 16 ПК України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та в розмірах, встановленим цим Кодексом та законами з питань митної справи, що повністю узгоджується з приписами ст. 19 Конституції України щодо обов'язку кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
За визначенням, наведеним у ст.265 ПК України податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку та плати за землю.
Відповідно до пп. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 ПК України об'єктом оподаткування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є житлова та нежитлова нерухомість, в тому числі її частка.
Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості (пп. 266.1.1 п. 266.1 ст.261 ПК України).
Як встановлено положеннями пп. 266.3.1 та 266.3.2 п. 266.3 ст. 266 ПК України базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі його часток.
База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Приписами пп. 266.6.1 п. 266.6 ст. 266 ПК України передбачено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування (пп. 266.5.1 п. 266.5 ст. 266 ПК України).
Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з пп. 266.7.1 п.266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком) (пп. 266.7.2 п. 266.7 ст. 266 ПК України).
Згідно з Додатком № 1 до рішення 11 сесії Харківської міської ради 7 скликання Про місцеві податки і збори у місті Харкові від 22.02.2017 р. № 542/17 ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб встановлюються у відсотках до мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. м. бази оподаткування.
Так, пунктом 5 зазначеного вище Додатку № 1 встановлено ставки податку для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються у таких розмірах: 1) будівлі готельні - 1 відсоток; 2) будівлі офісні - 1 відсоток; 3) будівлі торговельні - 1 відсоток; 4) гаражі - 0,1 відсотка; 5) до 01.01.2019 року - будівлі промисловості та склади 0,25 відсотка, в подальшому підпункт 5 пункту 5 додатку 1 виключений згідно з рішенням 23 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 28.11.2018 р. № 1284/18 набрав чинності з 01.01.2019 р. 6) будівлі для публічних виступів (казино, ігорні будинки) - 1 відсоток; 7) господарські (присадибні) будівлі - 0 відсотків; 8) інші будівлі - 0,1 відсотка.
Також, відповідно до п.8 Додатку №1 до рішення 11 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 22.02.2017 № 542/17 Про місцеві податки і збори у місті Харкові (пункти 7, 8 додатка 1 в редакції рішення 29 сесії Харківської міської ради 8 скликання від 19.08.2024 № 633/24 зі змінами та доповненнями, внесеними згідно з рішенням 33 сесії Харківської міської ради 8 скликання від 03.12.2024 № 683/24, 38 сесії Харківської міської ради 8 скликання від 30.04.2025 № 801/25 та 45 сесісії Харківської міської ради 8 скликання від 25.09.2025 року №9920/25) встановлено, що за період з 01 квітня 2023 року по 31 грудня 2024 року ставка податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що перебуває у власності фізичних осіб, застосовується на рівні 0 відсотків. Відтак, податок обраховується за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 року за ставкою « 0%» за метр квадратний.
Відповідач посилався на те, що податок нарахований відповідно до рішення 11 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 22.02.2017 № 542/17 «Про місцеві податки і збори у місті Харкові» зі змінами та доповненнями (далі Рішення № 542/17), застосована ставка податку 1 відсоток від мінімальної заробітної плати. Також відповідачем зазначено, що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутня інформація про технічні характеристики нежитлової нерухомості, а саме невизначено підтип майна, яке належить ОСОБА_1 на праві власності.
Згідно з абзацом 7 підпункту 266.7.1 пункту 266.7 статті 266 ПК України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Відповідно до підпункту 14.1.129-1 пункту 14.1 статті 14 ПК України об'єкти нежитлової нерухомості - будівлі, їх складові частини, що не є об'єктами житлової нерухомості. До об'єктів нежитлової нерухомості відносяться: а) будівлі готельні - готелі, мотелі, кемпінги, пансіонати, ресторани та бари, туристичні бази, гірські притулки, табори для відпочинку, будинки відпочинку; б) будівлі офісні - будівлі фінансового обслуговування, адміністративно-побутові будівлі, будівлі для конторських та адміністративних цілей; в) будівлі торговельні - торгові центри, універмаги, магазини, криті ринки, павільйони та зали для ярмарків, станції технічного обслуговування автомобілів, їдальні, кафе, закусочні, бази та склади підприємств торгівлі й громадського харчування, будівлі підприємств побутового обслуговування; г) гаражі - гаражі (наземні й підземні) та криті автомобільні стоянки; ґ) будівлі промислові та склади; д) будівлі для публічних виступів (казино, ігорні будинки); е) господарські (присадибні) будівлі - допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо; є) інші будівлі.
Згідно з пунктом 5.3 статті 5 ПК України інші терміни, що застосовуються у цьому Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
У відзиві на позовну заяву відповідач наполягає на тому, що з метою ідентифікації об'єктів нерухомості в частині їх належності до відповідних типів нерухомого майна наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17.08.2020 №507 розроблений та затверджений Державний класифікатор будівель та споруд ДК018-2000 (далі Класифікатор), який містить Методику класифікації будівель за головною класифікаційною ознакою - їх цільовим функціональним призначенням (далі Методика).
16.05.2023р. Міністерством економіки України був прийнятий наказ № 3573 «Про затвердження національного класифікатора НК 018:2023 та скасування національного класифікатора ДК 018-2000». Пунктом 1 цього наказу був затверджений національний класифікатор НК 018:2023 "Класифікатор будівель і споруд". Та пунктом 2 скасувано національний класифікатор ДК 018-2000 "Державний класифікатор будівель та споруд", затверджений наказом Державного комітету України по стандартизації, метрології та сертифікації від 17.08.2000 № 507.
Згідно п.4. цей наказ набув чинності з 01.01.2024 року.
Тобто станом на 25.05.2025 року має застосовуватись не ДК 018-2000 а НК 018:2023.
При цьому, про використання НК 018:2023 внесені відповідні посилання до ст.266 згідно Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення онлайн-комунікації з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства» 23 лютого 2024 року № 3603-IX.
Щодо посилання на правову позицію висновку Верховного Суду, викладеному у постанові від 21 лютого 2020 року у справі №819/2191/17, суд зазначає, що обставини, щодо яких мав спір не релевантні обставинам цієї адміністративної справи.
Так розглядаючи спір щодо податкового повідомлення-рішення форми "Ф" №55683-13 від 19.06.2017, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2016 рік в розмірі 35470,04грн., Верховний Суд застосовував до правовідносин законодавство, яке регулювало правовідносини станом на 19.06.2017 року.
Проте, після 2017 року в законодавство було внесено зміни, в тому числі запроваджено ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, яка містить ідентифікатор нерухомого майна.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку надання адміністративних послуг у сфері будівництва та створення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва» від 17 жовтня 2019 року № 199-IX було внесено численні зміни у сферу містобудівельної діяльності.
Пунтом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №199- IX встановлено, що він набуває чинності з 1 грудня 2019 рок, а Статті 26-3, 26-5 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" не застосовуються з 1 грудня 2019 року по 29 лютого 2020 року, крім частин шостої - десятої, тринадцятої - п'ятнадцятої, сімнадцятої, абзаців сьомого та восьмого частини вісімнадцятої, частин дев'ятнадцятої та двадцять першої статті 26-3 зазначеного Закону, які не застосовуються з 1 грудня 2019 року по 30 листопада 2020 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.06.2021 року :681 «Деякі питання забезпечення функціонування Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва» було затверджено Порядок ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.
І саме Єдина державна електронна система у сфері будівництва передбачає ведення обліку об'єктів будівництва/закінчених будівництвом об'єктів та їх класів.
У зв'язку з чим вимоги щодо встановлення класу нерухомості, та процедури, на які посилається ВС у постанові від 21.02.2020 року у справі 819/2191/17, врегульовані на законодавчому рівні у інший спосіб станом на час прийняття ППР від 25.05.2025 року.
Крім того, суд зазначає, що особливості справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі - Податок) у період дії воєнного стану в Україні врегульовано нормами розділу ХІІ та підпунктом 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі - Кодекс).
Відповідно до положень підпункту 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу з урахуванням змін, внесених Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно», підставою для обчислення податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, що були пошкоджені або знищені, є відомості, визначені статтею 266 цього Кодексу, дані Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Реєстр майна), та дані Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначеного у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується:
- за 2021 рік та наступні податкові (звітні) періоди за знищені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних осіб, дані про знищення яких внесені до Реєстру майна;
- за період з 1 березня 2022 року та наступні податкові (звітні) періоди - за об'єкти нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, які були пошкоджені у 2022 році внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та дані про пошкодження яких внесені до Реєстру майна.
Нарахування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, по таких об'єктах нерухомого майна відновлюється починаючи з місяця, наступного за місяцем, в якому за даними Реєстру майна об'єкти нежитлової нерухомості капітально відремонтовані, реконструйовані, реставровані та визнані придатними для використання за цільовим призначенням;
-за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, пошкоджені (як такі, що потребують капітального ремонту, реконструкції чи реставрації) у податкових (звітних) періодах починаючи з 1 січня 2023 року внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було зафіксовано факт пошкодження житлової та/або нежитлової нерухомості за даними Реєстру майна, до першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому за даними Реєстру майна об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості капітально відремонтовані, реконструйовані, реставровані та визнані придатними для проживання / для використання за цільовим призначенням.
Нарахування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, по таких об'єктах нерухомого майна відновлюється починаючи з місяця, наступного за місяцем, в якому за даними Реєстру майна об'єкти нежитлової нерухомості капітально відремонтовані, реконструйовані, реставровані та визнані придатними для використання за цільовим призначенням.
Складені, надіслані (вручені) у 2022 та 2023 роках податкові повідомлення-рішення про сплату сум податку, обчисленого згідно із статтею 266 цього Кодексу, по об'єктах нерухомого майна, визначених у цьому підпункті, по яких не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, підлягають скасуванню (відкликанню), а грошові зобов'язання та податковий борг, визначені контролюючим органом по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, - анулюванню.
Також, у частині об'єктів житлової/нежитлової нерухомості, у тому числі їх часток, які внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, зазнали незначних пошкоджень, придатні для проживання / використання за цільовим призначенням (відповідно) та підлягають відновленню шляхом поточного ремонту, сільські, селищні, міські ради, військові адміністрації або військово-цивільні адміністрації мають право:
1) встановлювати ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в розмірі, меншому за розмір податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, встановлений рішенням відповідного органу місцевого самоврядування для певного типу об'єктів нерухомого майна, що сплачується на відповідній території;
2) звільняти від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
На період дії воєнного стану в Україні органам місцевого самоврядування (військовим адміністраціям та військово-цивільними адміністраціями) з урахуванням підпункту 69.34 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ надана можливість своїми рішеннями встановлювати індивідуальні пільги зі сплати місцевих податків і зборів.
Харківська міська рада таким правом щодо об'єктів нерухомості не скористалась.
Виключною умовою звільнення від оподаткування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, земельного податку та орендної плата за земельні ділянки державної та комунальної власності фізичних осіб, які є власниками об'єктів нерухомості пошкоджених чи знищених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, є занесення даних до Реєстру майна.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.06.2023 №624 «Деякі питання забезпечення функціонування Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» органи місцевого самоврядування є реєстраторами Реєстру майна.
30.12.2023 року внаслідок агресії Російської Федерації та порушення норм і звичаїв війни із невстановленої зброї та калібру були зруйновані приміщення в будівлі по АДРЕСА_3 та пошкоджені внаслідок вибуху приміщення по вул. Пушкінській 43 (вул. Відповідно до витягу Григорія Сковороди), про що порушено кримінальне провадження 12024221130000039 (витяг із Єдиного Реєстру досудових розслідувань) за ч.1 ст.438 КК України «Злочини проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку». Розслідування триває.
Відповідно до Витягу з Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федераціі, сформованого 01.07.2024 року л 14.08.14, наданого Департаментом житлово-комунального господарства Харківської міської ради, ОСОБА_3 , наявна інформація про пошкоджений об'єкт нерухомого майна: «приміщення нежитлові, приміщення інші, не класифіковані раніше», адреса: «Харківська область, Харківський район, Харківська ТГ, місто Харків, вул. Пушкінська, будинок 43, корпус/секція літ Г-2, приміщення 13-підвалу, 19-22-1 1-го поверху, 4-13-16-18 2-го поверху, 1-7 V мезоніну», розташування: « АДРЕСА_2 », найменування об'єкта: ФОП ОСОБА_1 , неж. Прим.підв.№13,1-го поверху, №19-22, 2 поверху №4-13,16-18, мезоніну 1-7, V літ Г-2. Реєстраційний номер акту комісійного обстеження в РПЗМ АКТ- КО-11.06.2024-156318, номер акту комісійного обстеження Ки-4927\1 від 16.02.2024, дата пошкодження 30.12.2023.
Про факт пошкодження об'єкту нерухомого майна внаслідок попадання у сусідній будинок, ймовірно снарядів Калібр, ГУ ДПС України в Харківській області була повідомлена листами від 19.01.2024 б/н, 23.01.2024 вих.23\01-24 (вх.ГУ ДПС від 22.01.2024 №4702/6/ЕКП75, від 24.01.2024 №5993/60.
В даних Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» відсутня інформація про те, що об'єкти нежитлової нерухомості, який належить ОСОБА_1 , капітально відремонтований, реконструйованіий, реставрований та визнаний придатним для використання за цільовим призначенням. У зв'язку з чим, відповідач був зобов'язаний згідно нормам розділу ХІІ та підпункту 69.22 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховувати та не вимагати сплачувати.
Також, як вбачається з п.7.4. Експертного висновку АС4 №2024502 класифікація за державним класифікатором будівель та споруд ДК 018:2000 і Переліку нерухомого майна, наведеному у додатку 1 до листа Фізичної особи ОСОБА_1 від 28.08.2021р. №б/н (4 об'єкт), відповідає чинним нормативним вимогам і може бути використана, не обмежуючись, для цілей, визначених ДК 018:2000.
Відповідно до додатку 1 до листа Фізичної особи ОСОБА_1 від 28.08.2021р. №б/н, визначено, що 3. Нежитлові приміщення в Літер Г-2 Загальною площею 257,0 кв.м -код ДКБС 1264.9 - Заклад лікувально-профілактичний та оздоровчий (косметологічний кабінет, масаж, кімнати відпочинку).
За таких обставин вказані приміщення підпадають під дію пункту 8 (інші) пункту 5 Додатку №1 до рішення 11 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 22.02.2017 № 542/17 Про місцеві податки і збори у місті Харкові, оскільки не є готелем, офісом, торгівельним приміщенням, гаражем, а також не є будівлею для публічних виступів, тому до вказаних нежитлових будівель має бути застосована ставка податку за період з 01.01.2024 по 31.12.2024 в розмірі 0% за метр квадратний.
Отже, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено належними та допустимими доказами законність та обґрунтованість оскаржуваних рішень,
Таким чином, суд вважає необхідним визнати протиправним та скасувати у повному обсязі податкове повідомлення - рішення, Головного управління ДПС у Харківській області, код ЄДРПОУ 43983495, від 28.10.2024 року № 2546147-2405-2030-UA63120270000028556 про нарахування ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1 ) податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за податковий період 2023 рік у сумі 11 395,03 грн. за об'єкт Ідентифікатор об'єкта нерухомого майна 01.3624259.4999939.20250609.81.8002.95.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ43983495) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати у повному обсязі податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області, код ЄДРПОУ 43983495, від 28.05.2025 року №0212937-2405-2030-UA63120270000028556 про нарахування ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1 ) податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за податковий період 2024 рік у сумі 4561,75 грн. за об'єкт Ідентифікатор об'єкта нерухомого майна 01.3624240.4999923.20250610.61.8007.94.
Стягнути з Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ43983495) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Заічко О.В.