Справа № 420/14058/25
11 грудня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправними дії та скасувати рішення 18 РВЛК від 18.02.2025 р., що стосується перегляду ступеня придатності ОСОБА_1 до військової служби у довідці ВЛК від 20.01.2025 р. № 90;
- визнати протиправними дії та скасувати довідку військово-лікарської комісії від 20.01.2025 р. № 90 в частині визначення ступеня придатності до військової служби;
- зобов'язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних сил України скасувати довідку військово-лікарської комісії від 20.01.2025 р. № 90 в частині визначення ступеня придатності до військової служби;
- зобов'язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних сил України прийняти рішення про направлення ОСОБА_1 на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК для визначення ступеня придатності, з урахуванням неналежної оцінки діагностованих під час огляду захворювань без врахування всіх їх характеристик, не врахування у висновку комісії інших захворювань, а також при розгляді даної скарги просимо взяти до уваги надані медичні документи, а саме: Виписки №980, Виписки №6603, Виписки №№4116, Рентгенограми від 21.08.2024 р., Висновок лікаря ортопеда травматолога від 07.11.2024 р., Висновок лікаря ортопеда травматолога від 25.11.2024 р., МРТ лівого колінного суглобу від 13.11.2024 р. МРТ правого колінного суглобу від 13.11.2024 р. Висновок лікаря ортопеда травматолога від 09.12.2024 р., Виписки №№8180, Виписки №2611, Рентгенографія від 02.01.2025 р., Запис лікаря-травматолога від 13.01.2025 р., Ендоскопічного висновку від 24.07.2024, Результати УЗД-обстеження органів черевної порожнини від 24.07.2024 р., Ренгенографії від 14.01.2025 р. та від 15.01.2025 р., в яких ОСОБА_1 діагностовано, зокрема: "М19.1 Післятравматичний артроз інших суглобів. Післятравматичний гонартроз. Кіста Бекера. Больовий синдром. МРТ ознаки початкових дегенеративних змін колінного суглоба, хондромаляції надколінка 2 ст. по Outerbridge, ганглієвої кісти підколінної ямки, медіопателярна складка тип С по Sakakibara. Помірні фіброзні зміни інфрапателярного жирового тіла. Навантажувальний артрит обох колінних суглобів. Хондромаляція обох надколінників 2 ступеня. Суглобові щілини праворуч 0,65 см., ліворуч 0,7 см., є субхондральний склероз суглобових поверхонь у ділянці виростків стегнових і великогомілкових кісток до 1 мм, більше зліва. Горбки міжвиросткових підвищень обох колінних суглобів загострені. Ехоознаки екхімози печінки, дифузні зміни підшлункової залози. Дуоденопатія. С90.8 Інші розлади вегетативної нервової системи. Нейроциркуляторна дистонія, змішаний варіант, кризовий перебіг. Вагосулярні кризи важкого типу. Наслідки мінно-вибухової травми 29.08.2022). Акубаротравми. Двобічний мезотимпаніт."
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 20.01.2025 р. військово-лікарською комісією проведено медичний огляд ОСОБА_2 , за результатами якого складено довідку від 20.01.2025 р. № 90, відповідно до якої позивача на підставі статей 77-г, 78-в, 23-в, 64-в, 61-в графи ІІ Розкладу хвороб, графи ТВД визнано придатним до військової служби. Аргументуючи протиправність такої довідки, позивач вказує на помилкове трактування дігностованих ОСОБА_2 захворювань, а саме щодо: артозу обох колінних суглобів, акубаротравматичного ураження обох вух, екхімози печінки та дифузних змін підшлункової залози, дуоденопапії (хвороба стравоходу, шлунка та дванадцятипалої кишки), розладів вегетативної нервової системи. У зв'язку з неповним дослідженням наданих медичних документів НОМЕР_1 РВЛК, яка в свою чергу, виходячи із наданої відповіді, не реалізувала належним чином свої повноваження, виникла необхідність у зверненні до ЦВЛК Збройних сил України із скаргою на результат перегляду довідки військово-лікарської комісії від 20.01.2025 р. № 90. В свою чергу відповідачем надано відповідь від 27.03.2025 р. № 598/9/7693, якою повідомлено, що підстави для скасування Постанови ВЛК про ступінь придатності до військової служби позивача згідно Довідки ВЛК від 20.01.2025 р. № 90 чи його направлення на контрольний медичний огляд ВЛК на теперішній час не вбачається. Позивач вважає свої права порушеними, а дії й рішення відповідача протиправними, тому звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою від 09.05.2025 р. відкрито спрощене провадження у справі та надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подачі відзиву на позовну заяву.
Дану ухвалу разом з позовною заявою та додатками доставлено до електронного кабінету відповідача 10.05.2025 р.
Станом на 11.12.2025 р. відповідач відзив на позовну заяву не надав.
Згідно ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки від сторін не надходило заяв про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, молодший сержант ОСОБА_1 призваний ІНФОРМАЦІЯ_1 у Збройні Сили України в квітні 2019 року.
На момент виникнення спірних правовідносин позивач проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_2 на посаді стрільця.
20.01.2025 р. військово-лікарською комісією Військової частини НОМЕР_3 проведено медичний огляд, за результатами якої позивачу видано довідку від 20.01.2025 р. № 90 з наступним змістом:
"Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок, захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): (ТОО) Віддаленні наслідки вибухової травми (29.08.2022р): акубаротравматичного ураження обох вух з пошкодженням барабанних перетинок, у вигляді двобічної хронічної змішаної приглухуватості легкого ступеню (AD-25 дБ, AS-33 дБ); вогнепального осколкового сліпого поранення правої п'яти з переломом п'яткової кістки, у вигляді зміцнілого рубця ділянки правої п'яти, консолідованого перелому правої п'яткової кістки з больовим синдромом та без порушення функції; множинних вогнепальних осколкових сліпих поранень м'яких тканин середньої третини правого стегна, лівого передпліччя, лівої бічної черевної стінки, ліковано консервативно, у вигляді зміцнілих рубців, наявності сторонніх тіл (металевої щільності) без порушення функції. (Згідно з Наказом МОЗ України від 04.07.2007 № 370 ступінь травми - тяжкий).
Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини. (Довідка № 157п від 10.01.2023р. видана командиром в/ч НОМЕР_4 ). (М17) Деформуючий артроз обох колінних суглобів І ступеня без порушення функції. шийного, остеохондроз грудного та (М42) Розповсюджений міжхребцевий поперекового відділів хребта І ступеня, грижі Шморля L.3-LA-L.5-S1 з больовим синдромом та без порушення функції. (М54) Хронічна вертеброгенна торако-люмбалгія, стадія нестійкої ремісії, у вигляді помірного больового, м'язово-тонічного синдромів з незначним порушенням функції.
Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби.
На підставі статей 77-г, 78-в, 23-в, 64-в, 61-в графи II Розкладу хвороб, графи - ТДВ - Придатний до військової служби".
04.02.2025 р. представником позивача подано скаргу до 18 Регіональної військово-лікарської комісії на довідку від 20.01.2025 р. № 90, в якій просив: скасувати довідку військово-лікарської комісії від 20.01.2025 р. № 90 в частині визначення ступеня придатності до військової служби та направити ОСОБА_1 на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК для визначення ступеня придатності, з урахуванням неналежної оцінки діагностованих під час огляду захворювань без врахування всіх їх характеристик, не врахування у висновку комісії інших захворювань за наданими медичними документами, а саме: Виписки №980, Виписки №6603, Виписки №№4116, Рентгенограми від 21.08.2024 р., Висновок лікаря ортопеда травматолога від 07.11.2024 р., Висновок лікаря ортопеда травматолога від 25.11.2024 р., МРТ лівого колінного суглобу від 13.11.2024 р. МРТ правого колінного суглобу від 13.11.2024 р. Висновок лікаря ортопеда травматолога від 09.12.2024 р., Виписки №8180, Виписки №2611, Рентгенографія від 02.01.2025 р., Запис лікаря-травматолога від 13.01.2025 р., Ендоскопічного висновку від 24.07.2024, Результати УЗД-обстеження органів черевної порожнини від 24.07.2024 р., Ренгенографії від 14.01.2025 р. та від 15.01.2025 р., в яких ОСОБА_1 діагностовано, зокрема: "М19.1 Післятравматичний артроз інших суглобів. Післятравматичний гонартроз. Кіста Бекера. Больовий синдром. МРТ ознаки початкових дегенеративних змін колінного суглоба, хондромаляції надколінка 2 ст. по Outerbridge, ганглієвої кісти підколінної ямки, медіопателярна складка тип С по Sakakibara. Помірні фіброзні зміни інфрапателярного жирового тіла. Навантажувальний артрит обох колінних суглобів. Хондромаляція обох надколінників 2 ступеня. Суглобові щілини праворуч 0,65 см., ліворуч 0,7 см., є субхондральний склероз суглобових поверхонь у ділянці виростків стегнових і великогомілкових кісток до 1 мм, більше зліва. Горбки міжвиросткових підвищень обох колінних суглобів загострені. Ехоознаки екхімози печінки, дифузні зміни підшлункової залози. Дуоденопатія. С90.8 Інші розлади вегетативної нервової системи. Нейроциркуляторна дистонія, змішаний варіант, кризовий перебіг. Вагосулярні кризи важкого типу. Наслідки мінно-вибухової травми 29.08.2022). Акубаротравми. Двобічний мезотимпаніт.".
Листом від 18.02.2025 р. № 181-3 18 Регіональною військово-лікарською комісією повідомлено, що за результатами вивчення наданих документів відсутні підстави вважати, що висновки військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_3 про придатність до військової служби є помилковими.
24.02.2025 р. представник позивача звернувся зі скаргою до Центральної ВЛК, в якій просив: скасувати рішення 18 РВКЛ щодо перегляду ступеня придатності ОСОБА_3 до військової служби; скасувати довідку військово-лікарської комісії від 20.01.2025 р. № 90 в частині визначення ступеня придатності до військової служби та направити ОСОБА_1 на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК для визначення ступеня придатності, з урахуванням неналежної оцінки діагностованих під час огляду захворювань без врахування всіх їх характеристик, не врахування у висновку комісії інших захворювань за наданими медичними документами, а саме: Виписки №980, Виписки №6603, Виписки №№4116, Рентгенограми від 21.08.2024 р., Висновок лікаря ортопеда травматолога від 07.11.2024 р., Висновок лікаря ортопеда травматолога від 25.11.2024 р., МРТ лівого колінного суглобу від 13.11.2024 р. МРТ правого колінного суглобу від 13.11.2024 р. Висновок лікаря ортопеда травматолога від 09.12.2024 р., Виписки №№8180, Виписки №2611, Рентгенографія від 02.01.2025 р., Запис лікаря-травматолога від 13.01.2025 р., Ендоскопічного висновку від 24.07.2024, Результати УЗД-обстеження органів черевної порожнини від 24.07.2024 р., Ренгенографії від 14.01.2025 р. та від 15.01.2025 р., в яких ОСОБА_1 діагностовано, зокрема: "М19.1 Післятравматичний артроз інших суглобів. Післятравматичний гонартроз. Кіста Бекера. Больовий синдром. МРТ ознаки початкових дегенеративних змін колінного суглоба, хондромаляції надколінка 2 ст. по Outerbridge, ганглієвої кісти підколінної ямки, медіопателярна складка тип С по Sakakibara. Помірні фіброзні зміни інфрапателярного жирового тіла. Навантажувальний артрит обох колінних суглобів. Хондромаляція обох надколінників 2 ступеня. Суглобові щілини праворуч 0,65 см., ліворуч 0,7 см., є субхондральний склероз суглобових поверхонь у ділянці виростків стегнових і великогомілкових кісток до 1 мм, більше зліва. Горбки міжвиросткових підвищень обох колінних суглобів загострені. Ехоознаки екхімози печінки, дифузні зміни підшлункової залози. Дуоденопатія. С90.8 Інші розлади вегетативної нервової системи. Нейроциркуляторна дистонія, змішаний варіант, кризовий перебіг. Вагосулярні кризи важкого типу. Наслідки мінно-вибухової травми 29.08.2022). Акубаротравми. Двобічний мезотимпаніт."
Листом від 27.03.2025 р. № 598/9/7693 Центральною ВЛК Збройних Сил України представника позивача повідомлено про те, що за встановленим молодшому сержанту ОСОБА_1 діагнозом постанову ВЛК військової частини НОМЕР_3 про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК від 20.01.2025 р. № 90 та рішення 18 регіональної ВЛК від 18.02.2025 р. № 181-3 прийнято обґрунтовано, відповідно до вимог Положення. При встановлені діагнозу та прийнятті постанови ВЛК результати обстежень враховано, всі захворювання які діагностовано у молодшого сержанта ОСОБА_1 , на момент огляду, зазначено вірно. Наявність у молодшого сержанта ОСОБА_1 захворювань, не зазначених у довідці ВЛК, які можуть змінити ступінь придатності до військової служби не підтверджено медичною документацією. Підстав для скасування постанови ВЛК військової частини НОМЕР_3 про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК від 20.01.2025 № 90 чи направлення молодшого сержанта ОСОБА_1 начальником ЦВЛК ЗС України на контрольний медичний огляд ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби на теперішній час немає. У разі погіршення стану здоров'я, молодшому сержанту ОСОБА_1 пропонується звертатись встановленим порядком до командування військової частини, у якій він проходить військову службу, з метою направлення його на обстеження та лікування, а у разі необхідності на медичний огляд ВЛК, до закладів охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України за територіальним принципом.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо скасування довідки ВЛК від 20.01.2025 р. № 90, рішення НОМЕР_1 РВЛК від 18.02.2025 р. № 181-з та щодо не направлення позивача на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК протиправною, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.
Положеннями ч.2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 65 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Спеціальним нормативним-правовим актом, який здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби є Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 р. № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону № 2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями (ч.2 ст.1 Закону № 2232-ХІІ).
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (ч.3 ст.1 Закону № 2232-ХІІ).
Згідно ч.5 ст.1 Закону № 2232-XII від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Приписами ч.7 ст.1 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Приписами ч.9 ст.1 Закону № 2232-ХІІ передбачено, що щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Положеннями ч.1-4 ст.2 Закону № 2232-ХІІ визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України.
Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями.
Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 р. № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу (далі - ВЛЕ) в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 р. за № 1109/15800 (далі - Положення № 402, Положення про ВЛЕ).
Згідно п. 1.1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I - II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів ( п. 1.2 розділу І Положення № 402)
Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі -ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК(ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Пунктом 2.4.5 розділу І Положення №402 визначено, що ВЛК регіону має право: приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.
У разі незгоди з рішенням ВЛК регіону таке рішення може бути оскаржено до ЦВЛК.
Згідно п. 2.3 розділу І Положення № 402, на Центральну військово-лікарську комісію покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.
Центральна військово-лікарська комісія має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
Згідно пп.2.3.1 п.2.3 глави 2 розділу І Положення № 402 ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.
Відповідно пп.2.3.4 п.2.3 глави 2 розділу І Положення № 402 ЦВЛК має право: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у військових, цивільних лікувальних закладах, військових частинах; перевіряти організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у військових, цивільних лікувальних закладах, медичних підрозділах військових частин та ВВНЗ у цілях військово-лікарської експертизи; витребовувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок, а саме: виписки (витяги) з матеріалів адміністративного розслідування, матеріалів дізнання або судового розгляду, а також витяги з наказів, актів; особові та пенсійні справи, медичні документи (у разі витребовування оригіналів зазначених документів вони повертаються за належністю після складання протоколу); архівні довідки, характеристики та інші документи, необхідні для прийняття постанови (у разі надання копій зазначених вище документів копії підшиваються до складеного протоколу та передаються до архіву зі строком зберігання 50 років); залучати головних медичних фахівців Міністерства оборони України, лікарів-спеціалістів Національного військово-медичного клінічного центру та інших військових лікувальних закладів, спеціалістів інших спеціальностей, начальників медичної служби та представників командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, для вирішення питань військово-лікарської, лікарсько-льотної експертизи; перевіряти у військових комісаріатах і закладах охорони здоров'я України організацію, стан та результати лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів; направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників; запитувати від військових, цивільних лікувальних закладів, військових частин, військових комісаріатів і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи; надавати до Генерального штабу Збройних Сил України, командуванням видів, Сил підтримки Збройних Сил України, керівникам органів місцевої адміністрації результати лікувально-оздоровчої роботи, проведеної серед допризовників та призовників, медичного огляду військовослужбовців, членів їх сімей, кандидатів на навчання у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів та іншого контингенту; розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України; надавати роз'яснення щодо формулювання постанов ВЛК (ЛЛК).
Відповідно до п.п.2.3.5. п.2.3 глави 2 розділу І Положення № 402 - рішення, постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Системний аналіз вищенаведених приписів Положення № 402 дає підстави прийти до висновку, що ЦВЛК, яка має у штаті медичних працівників та як установа, наділена повноваженнями щодо розгляду, перегляду, скасування, затвердження, незатвердження та контролю за постановами будь-якої ВЛК (включно з їх переглядом по суті прийнятих діагнозів) є єдиним компетентним суб'єктом владних повноважень, що контролює усі ВЛК та перевіряє прийняті ними рішення з метою захисту військовозобов'язаних, військовослужбовців та резервістів.
Тому саме з огляду на свій статус у системі військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України ЦВЛК й наділена широким спектром прав та повноважень, які вона повинна використовувати у своїй діяльності максимально повно та ефективно, а не ухилятися від їх використання під приводом того, що це не є обов'язком для неї.
Суд враховує, що Верховний Суд у постанові від 13.06.2018 р. у справі № 806/526/16 зазначив: "у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, оскільки це потребує спеціальних знань медицини.
Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.
Враховуючи вказану практику Верховного Суду, суд не надає оцінку діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби. При цьому, суд зосереджує увагу при розгляді цієї справи на дотриманні відповідачем процедури перегляду висновків військово-лікарських комісій нижчих рівнів.
Судом встановлено, що позивач оскаржує відмову ЦВЛК у задоволенні скарги щодо скасування довідки ВЛК від 20.01.2025 р. № 90, рішення НОМЕР_1 РВЛК від 18.02.2025 р. № 181-з та щодо не направлення позивача на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.
В аргументування позовних вимог представник позивача зазначає, що відповідач відмовив позивачу без належної оцінки інших наданих до скарги податків, без направлення запитів до закладів охорони здоров'я (установ), узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи для з'ясування фактичних обставин та причин хвороб, що, у свою чергу, свідчить про порушення відповідачем порядку розгляду скарги та прийняття протиправного рішення, внаслідок якого не скасовано постанову ВЛК в частині встановлення причинного зв'язку та тяжкості захворювань.
За результатом розгляду скарги позивача начальник комісії - голова ЦВЛК ЗС України листом від 27.03.2025 р. за №598/9/7693 повідомив позивача про те, що підстав для перегляду та скасування висновку військово-лікарської комісії в/ч НОМЕР_3 про ступінь придатності до військової служби, оформлений довідкою від 20.01.2025 р. № 90 та рішення НОМЕР_1 РВЛК від 18.02.2025 р. № 181-з немає, і порекомендував, у разі незгоди з цим рішенням звернутись до суду. Тобто відповідачем розглянуто скаргу представника позивача в порядку Закону України "Про звернення громадян", про що й наявна вказівка в самому листі.
Суд звертає увагу на те, що даний лист не містить жодної оцінки відповідних спеціалістів ЦВЛК, які мають дискреційні повноваження, щодо спростування або не спростування наданих позивачем документів, зокрема щодо перегляду рішення військово-лікарської комісії , яке викладене в довідці від 20.01.2025 р. за № 90. Проте, саме ЦВЛК ЗС України в силу своїх дискреційних повноважень повинна була надати таку оцінку та надати позивачу повну та обґрунтовану відповідь/рішення щодо правомірності висновку ВЛК військової частини, а також перевіряти правомірність дій РВЛК.
З урахуванням вищенаведеного виходить що ЦВЛК ЗС України, при розгляді скарги позивача щодо скасування довідки ВЛК від 20.01.2025 р. № 90, рішення НОМЕР_1 РВЛК від 18.02.2025 р. № 181-з, свій висновок повинна була оформити не листом, а вмотивованим рішенням (постановою) з викладенням всіх обставин та аргументів, з відповідним медичним обстеженням позивача та з винесенням постанови за результатами такого розгляду.
Отже, зважаючи на те, що в рамках розгляду даної справи з'ясовано, що відповідач не здійснив, як того вимагає Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, що затверджено наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402, належного розгляду скарги позивача на висновок військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_3 , оформлений довідкою від 20.01.2025 р. № 90 та рішення 18 Регіональної військово-лікарської комісії від 18.02.2025 р. № 181-з, має місце протиправна бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача є зобов'язання Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України повторно розглянути скаргу позивача на висновок військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_3 , оформлений довідкою від 20.01.2025 р. № 90 та рішення 18 Регіональної військово-лікарської комісії від 18.02.2025 р. № 181-3 й прийняти постанову відповідно до п.п.2.3.3 - 2.3.5 п.2.3 глави 2 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 р. № 402, з урахуванням висновків суду.
Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Положеннями ч.1 ст.90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача.
Позивач звільнений від сплати судового збору, інших витрат не поніс, а тому відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_5 ) до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (01133, м.Київ, вул.Госпітальна, буд.16, код ЄДРПОУ 08356179) про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (01133, м.Київ, вул.Госпітальна, буд.16, код ЄДРПОУ 08356179) щодо нездійснення, у встановленому законом порядку, розгляду скарги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_5 ) на висновок військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_3 , оформлений довідкою від 20.01.2025 р. № 90 та рішення 18 Регіональної військово-лікарської комісії від 18.02.2025 р. № 181-3.
Зобов'язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України (01133, м.Київ, вул.Госпітальна, буд.16, код ЄДРПОУ 08356179) повторно розглянути скаргу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_5 ) на висновок військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_3 , оформлений довідкою від 20.01.2025 р. № 90 та рішення 18 Регіональної військово-лікарської комісії від 18.02.2025 р. № 181-3, й прийняти постанову відповідно до п.п.2.3.3 - 2.3.5 п.2.3 глави 2 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року № 402, з урахуванням висновків суду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко