Іменем України
11 грудня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/2059/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому проваджені) адміністративну справу за позовом адвоката Галкіна В'ячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему до Луганського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви адвоката Галкіна В'ячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яким просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 10.06.2025 № 241670047628 про відмову у перерахунку пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області розглянути повторно заяву про призначення/перерахунок пенсії від 03.06.2025 з зарахуванням до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею період роботи з 02.11.1992 по 04.01.1993 - учнем гірника підземного з повним робочим днем під землею, з 05.01.1993 по 05.09.1993 - гірником підземним з повним робочим днем під землею на шахті “Біжанівська» Виробничого об'єднання "Стахановвугілля", з 25.08.1998 по 31.12.1998, з 29.10.2001 по 23.08.2002 - гірником підземним з повним робочим днем під землею на шахті ім.С.М.Кірова; з 05.03.2008 по 24.03.2008 - гірником підземним з повним робочим днем під землею у ТОВ “Ремшахтострой»; з 21.03.2012 по 29.10.2012 - гірником підземним з повним робочим днем під землею у ВП шахта “Первомайська» ДП “Первомайськвугілля»; з 06.02.2013 по 01.08.2018 - гірником підземним з повним робочим днем під землею у ВП шахта “Карбоніт» ДП “Первомайськвугілля».
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ОСОБА_1 працював у період з 02.11.1992 по 04.01.1993 - учнем гірника підземного з повним робочим днем під землею, з 05.01.1993 по 05.09.1993 - гірником підземним з повним робочим днем під землею на шахті “Біжанівська» Виробничого об'єднання "Стахановвугілля", з 25.08.1998 по 31.12.1998, з 29.10.2001 по 23.08.2002 - гірником підземним з повним робочим днем під землею на шахті ім.С.М.Кірова; з 05.03.2008 по 24.03.2008 - гірником підземним з повним робочим днем під землею у ТОВ “Ремшахтострой»; з 21.03.2012 по 29.10.2012 - гірником підземним з повним робочим днем під землею у ВП шахта “Первомайська» ДП “Первомайськвугілля»; з 06.02.2013 по 01.08.2018 - гірником підземним з повним робочим днем під землею у ВП шахта “Карбоніт» ДП “Первомайськвугілля».
Тобто загалом позивач відпрацював з повним робочим днем під землею повних 8 років, а тому має право на зниження пенсійного віку на 8 років і виходу на пенсію за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку у віці 52 роки.
Позивач у цій справі є пенсіонером по інвалідності. 03 червня 2025 року він звернувся з заявою про переведення його на інший вид пенсії (з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах) так як набув таке право у відповідності до п.1 ч.2 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Заява позивача була розглянута відповідачем - Головним управлінням ПФУ в Сумській області, яке своїм рішенням від 10.06.2025 № 241670047628 відмовило позивачу у переведенні/призначенні пенсії за віком на пільгових умовах з підстав, не передбачених чинним законодавством, а саме: “ ОСОБА_1 виплату пенсії призупинено з 01.04.2024 як особі, що не пройшла фізичну ідентифікацію».
Крім того, при розгляді заяви про призначення/перерахунок пенсії в зв'язку з переходом на інший вид пенсії відповідачем безпідставно не було враховано до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею періоди його роботи з 02.11.1992 по 04.01.1993 - учнем гірника підземного з повним робочим днем під землею, з 05.01.1993 по 05.09.1993 - гірником підземним з повним робочим днем під землею на шахті “Біжанівська» Виробничого об'єднання "Стахановвугілля", з 25.08.1998 по 31.12.1998, з 29.10.2001 по 23.08.2002 - гірником підземним з повним робочим днем під землею на шахті ім.С.М.Кірова; з 05.03.2008 по 24.03.2008 - гірником підземним з повним робочим днем під землею у ТОВ “Ремшахтострой»; з 21.03.2012 по 29.10.2012 - гірником підземним з повним робочим днем під землею у ВП шахта “Первомайська» ДП “Первомайськвугілля»; з 06.02.2013 по 01.08.2018 - гірником підземним з повним робочим днем під землею у ВП шахта “Карбоніт» ДП “Первомайськвугілля», не дивлячись на те, що вони повністю підтверджуються даними його трудової книжки.
Сторона позивача вважає рішення відповідача про відмову у перерахунку пенсії в зв'язку з переходом на інший вид пенсії протиправною.
Правом подання відзиву на позовну заяву відповідач не користався.
Ухвалою суду від 10.11.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Дослідив матеріали справи, розглянув справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінив докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов такого.
Судом установлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та отримує пенсію по інвалідності, що підтверджено наявними в матеріалах справи копіями: паспорта громадянина України, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера та довідкою №1446 5042 2464 1422 від 20.09.2025.
03 червня 2025 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області з заявою, в якій просив про перехід на інший вид пенсії.
Вищевказану заяву розглянуто за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області.
Рішенням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області від 10.06.2025 № 241670047628 відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 , оскільки ОСОБА_1 виплату пенсії призупинено з 01.04.2024 як особі, що не пройшла фізичну ідентифікацію.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Згідно із ст. 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Відповідно до ст. 1 Закону № 1058-IV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
В силу п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Частиною 1 статті 9 Закону № 1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Частиною 1 статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).
Згідно з абзацом першим та другим пункту 1.1 розділу I "Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії" Порядку № 22-1, заява про призначення, перерахунок, поновлення, продовження пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4); заява про припинення виплати пенсії у зв'язку з тимчасовим проживанням за кордоном (додаток 9) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, про припинення виплати пенсії у зв'язку з тимчасовим проживанням за кордоном може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Згідно з абзацами першим, третім пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Пунктом 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку №22-1 встановлено, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;
проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного стажу роботи. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії;
з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до абзацу першого пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1, створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Пунктом 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 визначено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
Вирішуючи питання щодо зарахування до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею період роботи з 02.11.1992 по 04.01.1993 - учнем гірника підземного з повним робочим днем під землею, з 05.01.1993 по 05.09.1993 - гірником підземним з повним робочим днем під землею на шахті “Біжанівська» Виробничого об'єднання "Стахановвугілля", з 25.08.1998 по 31.12.1998, з 29.10.2001 по 23.08.2002 - гірником підземним з повним робочим днем під землею на шахті ім.С.М.Кірова; з 05.03.2008 по 24.03.2008 - гірником підземним з повним робочим днем під землею у ТОВ “Ремшахтострой»; з 21.03.2012 по 29.10.2012 - гірником підземним з повним робочим днем під землею у ВП шахта “Первомайська» ДП “Первомайськвугілля»; з 06.02.2013 по 01.08.2018 - гірником підземним з повним робочим днем під землею у ВП шахта “Карбоніт» ДП “Первомайськвугілля», суд виходить з наступного.
Рішенням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області від 10.06.2025 № 241670047628 відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 , оскільки ОСОБА_1 виплату пенсії призупинено з 01.04.2024 як особі, що не пройшла фізичну ідентифікацію.
З вищевказаного рішення вбачається, що ГУ ПФУ в Сумській області не надавало оцінку долученим ОСОБА_1 до заяви про перехід на інший вид пенсії від 03.06.2025 доказам та не прийняло рішення по суті заяви, а відмовило саме з підстав того, що виплата його пенсії була призупинена та через те, що позивач не пройшов ідентифікацію.
Суд зауважує, що завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як вбачається з оскаржуваного рішення, ГУ ПФУ в Сумській області не було надано оцінки по суті розгляду заяви від 03.06.2025, воно не містить конкретизації періодів, які не зараховані відповідачем до стажу позивача з наведенням правових підстав для їх не зарахування щодо кожного періоду та, відповідно мотивів відмови у переведенні на інший вид пенсії.
Крім того, суд зазначає, що підстава як призупинення виплати пенсії не є підставою для відмовити у задоволенні заяви позивача про перехід на інший вид пенсії.
Таким чином, вищенаведене свідчить про недотримання відповідачем принципів обґрунтованості та добросовісності рішення суб'єкта владних повноважень, дотримання яких перевіряється адміністративним судом відповідно до вимог пунктів 3, 5 частини другої статті 2 КАС України. Недотримання цих принципів є підставою для скасування такого рішення, оскільки з тексту оскаржуваного рішення неможливо визначити, які саме періоди роботи не зараховані відповідачем до пільгового стажу позивача, підстави не зарахування щодо кожного періоду, відповідно відсутні мотиви щодо відмови у переході на інший вид пенсії.
Оскільки рішення суду не може ґрунтуватись на припущеннях і домислах, відсутність в оскаржуваному рішенні конкретних періодів, правових обґрунтувань щодо кожного періоду та мотивів не зарахування до стажу позивача таких періодів, не дозволяє суду перевірити, чи правомірно відповідні періоди роботи не зараховані до пільгового стажу, і свідчить про те, що відповідач діяв необґрунтовано.
З огляду на наведене позовна вимога про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області від 03.06.2025 № 241670047628, є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушених прав, суд зазначає таке.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За встановлених в цій справі обставин, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача, який у повній мірі сприятиме їх відновленню, є:
визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області від 03.06.2025 № 241670047628;
зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву позивача від 03.06.2025 про перехід на інший вид пенсії, з урахуванням правових висновків суду.
Щодо вимог позову про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею період роботи з 02.11.1992 по 04.01.1993 - учнем гірника підземного з повним робочим днем під землею, з 05.01.1993 по 05.09.1993 - гірником підземним з повним робочим днем під землею на шахті “Біжанівська» Виробничого об'єднання "Стахановвугілля", з 25.08.1998 по 31.12.1998, з 29.10.2001 по 23.08.2002 - гірником підземним з повним робочим днем під землею на шахті ім.С.М.Кірова; з 05.03.2008 по 24.03.2008 - гірником підземним з повним робочим днем під землею у ТОВ “Ремшахтострой»; з 21.03.2012 по 29.10.2012 - гірником підземним з повним робочим днем під землею у ВП шахта “Первомайська» ДП “Первомайськвугілля»; з 06.02.2013 по 01.08.2018 - гірником підземним з повним робочим днем під землею у ВП шахта “Карбоніт» ДП “Первомайськвугілля», суд зазначає, що такі вимоги є передчасними, оскільки оскаржуваним рішенням не надавалась оцінка зарахування/не зарахування зазначених періодів роботи до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею, а тому у задоволенні цих вимог слід відмовити.
На підставі викладеного позовні вимоги належать до часткового задоволення.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
Частиною восьмою статті 139 КАС України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Ухвалою суду від 10.11.2025 відстрочено позивачу сплату судового збору у розмірі 968,96 грн.
Оскільки даний спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд дійшов висновку, що судовий збір у розмірі 968,96 грн слід стягнути до Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
Керуючись статтями 2, 5, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 257, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов адвоката Галкіна В'ячеслава Леонідовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області від 03.06.2025 № 241670047628.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.06.2025 про перехід на інший вид пенсії, з урахуванням правових висновків суду.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області до Державного бюджету України судовий збір у сумі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім грн 96 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Ірметова