11 грудня 2025 року м. Ужгород№ 260/62/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Іванчулинця Д.В., розглянувши в письмовому провадження в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) в особі представника - адвоката Білей Світлани Василівни (далі - представник позивача) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач), яким просить суд:
1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком з 26 вересня 2024 року;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок пенсії за віком з 17 липня 2023 із нарахуванням та виплатою пенсії за період з 17 липня 2023 року по 28 листопада 2023 року включно.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 березня 2024 року у справі №260/324/24 позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області № 072050012448 від 30.11.2023 року «Про відмову в призначенні пенсії за віком, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області зарахувати ОСОБА_1 : - періоди роботи: з 08.07.1988р по 26.10.1988 , з 10.04.1993 р. по 05.10.1994 р. , з 04.05.1995 р. по 30.04.1996 р. до загального стажу роботи, - а також в розрахунку один місяць служби за три місяці до пільгового стажу період безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України: з 28 квітня 2022 року по 22 травня 2022 року, з 13 липня 2022 року по 21 вересня 2022 року, з 23 верееня 2022 року по 12 листопада 2022 року, з 18 листопада 2022 року по 31 грудня 20202 року, з 01 липня 2023 року по 26 липня 2023 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , від 28.11.2023 р. про призначення пенсії згідно статті 26 та п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач 10.09.2024 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області із заявою про перерахунок пенсії за віком, що підтверджується відповідною заявою. Головним управлінням Пенсійного фонду України у Закарпатській області листом від 20 вересня 2024 року №4600-4401/п-02/8-0700/24 повідомлено позивача, про відсутність підстав для розгляду звернення позивача, додано лист Головного управління пенсійного фонду в Закарпатській області від 10.07.2024 року № 3561-3196/п-02/8-0700/24 відповідно до якого заяву позивача розглянуто, рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 08.04.2024 року у справі №260/324/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Вінниці області виконано, зараховано спірні періоди роботи позивача та повторно розглянуто заяву від 28.11.2023 року про призначення пенсії згідно ст. 36 та п. 4 ч. 1 ст. 115 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування." Рішення суду виконано. Пенсію призначено на підставі рішення суду згідно поданої заяви від 28.11.2023 року. Позивач вважає дії відповідача, щодо призначення пенсії за віком з 28 листопада 2024 року, а не з 26 вересня 2023 року, протиправними.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 13 січня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі.
20 січня 2025 року відповідачем подано до суду відзив на позов в якому проти заявлених позовних вимог заперечив, аргументуючи їх безпідставністю. Зокрема, зазначив, що ОСОБА_1 10 вересня 2024 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області із заявою про перерахунок пенсії за віком з 17 липня 2023 із нарахуванням та виплатою пенсії за період з 17 липня 2023 року по 28 листопада 2023 року включно Листом від 20 вересня 2024 року №4600-4401 /п-02/8-0700/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Закарпатській області повідомлено позивача, про відсутність підстав для розгляду звернення позивача, додано лист Головного управління пенсійного фонду в Закарпатській області від 10.07.2024 року № 3561- 3196/п-02/8-0700/24 відповідно до якого заяву позивача розглянуто, рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 08.04.2024 року у справі №260/324/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України виконано в межах покладених зобов'язань. Пенсію призначено на підставі рішення суду, згідно поданої заяви від 28.11.2023 року. Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області повідомляє про відсутність підстав призначити пенсію по віку у зв'язку із відсутністю достатньої кількості загального страхового стажу.
28 січня 2025 року представник позивача скористався своїм правом та подано до суду відповідь на відзив.
Дослідивши подані сторонами документи та матеріали справи, розглянувши доводи сторін, наведені ними в письмових заявах, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , звернувся із заявами 26 вересня 2023 року, 31.10.2023 року та 28.11.2023 року щодо призначення пенсії по віку відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 року №25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», з 01.04.2021 органами Пенсійного фонду застосовується принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення (перерахунки) пенсій.
Нова технологія передбачає опрацювання заяв про призначення (перерахунки) пенсій бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає пенсіонер.
На підставі повного, всебічного та об'єктивного розгляду заяви ОСОБА_1 та доданих до неї документів, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області (структурний підрозділ, що розглядав вказану заяву за принципом екстериторіальності) від 30.11.2023 року №072050012448 позивачу відмовлено у призначенні пенсії по віку, у зв'язку із відсутністю страхового стражу через не зарахування роботи - періоди роботи: з 08.07.1988 по 26.10.1988, з 10.04.1993 по 05.10.1994, з 04.05.1995 по 30.04.1996. До загального стажу роботи, - а також в розрахунку один місяць служби за три місяці до пільгового стажу за період безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України: з 28 квітня 2022 року по 22 травня 2022 року, з 13 липня 2022 року по 21 вересня 2022 року, з 23верееня 2022 року по 12 листопада 2022 року, з 18 листопада 2022 року по 31 грудня 20202 року, з 01 липня 2023 року по 26 липня 2023 року.
Не погойдавшись з рішенням Головного управління про відмову в призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 звернувся з позовною заявою до Закарпатського окружного адміністративного суду.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 березня 2024 року у справі №260/324/24 заяву ОСОБА_1 задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Головного Управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області № 072050012448 від 30.11.2023 року «Про відмову в призначенні пенсії за віком, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області зарахувати ОСОБА_1 : періоди роботи: з 08.07.1988 по 26.10.1988, з 10.04.1993 по 05.10.1994, з 04.05.1995 по 30.04.1996 до загального стажу роботи, - а також в розрахунку один місяць служби за три місяці до пільгового стажу період безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації проти України: з 28 квітня 2022 року по 22 травня 2022 року, з 13 липня 2022 року по 21 вересня 2022 року, з 23верееня 2022 року по 12 листопада 2022 року, з 18 листопада 2022 року по 31 грудня 20202 року, з 01 липня 2023 року по 26 липня 2023 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , від 28.11.2023р. про призначення пенсії згідно статті 26 та п.4 ч.1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач 10.09.2024 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області із заявою про перерахунок пенсії за віком.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Закарпатській області листом від 20 вересня 2024 року №4600-4401/п-02/8-0700/24 повідомлено позивача, про відсутність підстав для розгляду звернення позивача, додано лист Головного управління пенсійного фонду в Закарпатській області від 10.07.2024 року № 3561-3196/п-02/8-0700/24 відповідно до якого заяву позивача розглянуто, рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 08.04.2024 року у справі №260/324/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Вінницькій області виконано, зараховано спірні періоди роботи позивача та повторно розглянуто заяву від 28.11.2023 року про призначення пенсії згідно ст. 36 та п. 4 ч.1 ст. 115 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування." Рішення суду виконано. Пенсію призначено на підставі рішення суду згідно поданої заяви від 28.11.2023 року.
Позивач вважає дії відповідача, щодо призначення пенсії за віком з 28 листопада 2024 року, а не з 26 вересня 2023 року, протиправними та звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).
Статтею 26 Закону № 1058-IV визначені умови призначення пенсії за віком. Згідно із частиною першою статті 44 Закону №1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному управлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частина перша статті 45 Закону №1058-IV передбачає, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до пункту 1.6. Порядку № 22-1 звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
За змістом пункту 1.7 Порядку №22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону. Органи Пенсійного фонду наділені повноваженнями збирати необхідні для розгляду заяви особи (у тому числі щодо призначення пенсії) документи.
Аналіз положень вказаного Порядку дає підстави для висновку про те, що, встановивши, що до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, зобов'язаний письмово повідомити заявника про те, які документи необхідно подати додатково, та в заяві про призначення пенсії зробити відповідний запис.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 23 квітня 2019 року у справі № 759/12575/15-а щодо аналогічних правовідносин.
Також у випадку виявленої відсутності необхідних документів для призначення особі пенсії, пенсійний орган має можливість вчинити дії, спрямовані на їх отримання від відповідних органів (осіб).
Право особи на отримання належних їй пенсійних виплат не може ставитись у залежність від наявності певних недоліків оформлення документів, за які особа не відповідає. Працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення документів на підприємстві, а неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки чи іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення визначених законом прав.
Верховний Суд у постанові від 24 грудня 2019 року у справі №209/2050/17 зазначає, що право особи на пенсію також не може залежати від встановлення усіх обставин, які мають значення для вирішення питання про призначення пенсії, і підлягає поновленню з моменту його виникнення, тобто з дня первинного звернення до пенсійного органу.
Судом у рішенні Закарпатського окружного адміністративного суду від 08.03.2024 р. встановлено, протиправністю відмови в призначенні пенсії та незарахування спірного трудового стажу позивача, таке рішення про відмову в призначенні пенсії скасовано.
Позивач при повторному зверненні 28.11.2023 року до заяви про призначення пенсії не подавав інших документів на підтвердження страхового стажу, окрім тих, які були подані при первинному зверненні за призначенням пенсії.
Орган пенсійного фонду не врахував первинні документи позивача у зв'язку із чим ОСОБА_1 змушений був звертатись до суду. Оскільки станом на момент первинного звернення із заявою про призначення пенсії у позивача був наявний необхідний страховий стаж для призначення пенсії, у пенсійного органу були підстави для врахування спірних періодів роботи та призначення пенсії позивачу з дати набуття права на отримання пенсії.
Згідно з позицією Верховного Суду у постанові від 21 лютого 2018 року у справі №687/975/17 про те, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення документів на підприємстві, неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки чи іншої документації з вини адміністрації підприємства, відтак вказані обставини не можуть бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань з призначення пенсії за віком.
Відповідно до підпункту 2 пункту 6 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, Управління Фонду має право отримувати безоплатно в установленому законодавством порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності і від фізичних осіб підприємців відомості про нарахування, обчислення і сплату страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для здійснення покладених на управління Фонду завдань.
Враховуючи вищенаведене, у випадку виникнення сумнівів щодо достовірності поданих особою документів відповідач наділений правом звернення до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій з метою отримання інформації, необхідної для здійснення їхньої діяльності. Однак, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області таким правом не скористалося.
Як зазначалось вище, відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону №1058- IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Враховуючи досягнення позивачем віку 60 років 16.07.2023 року та його звернення із первинною заявою про призначення пенсії 26 вересня 2023 року, право на отримання пенсії за віком відповідно до приписів статті 45 Закону №1058-IV у нього виникло з 16 липня 2023 року (тобто з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку), оскільки первинне звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Отже суд вважає неправомірним призначення пенсії позивачу за віком з дати повторного звернення з відповідною заявою з врахуванням того, що встановлено відсутність підстав для відмови заявнику у призначенні пенсії на підставі заяви від 26 вересня 2023 року.
Частиною першою ст. 77 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідності до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Питання розподілу судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. 241, 243, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії за віком з 26 вересня 2024 року.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок пенсії за віком з 17 липня 2023 із нарахуванням та виплатою пенсії за період з 17 липня 2023 року по 28 листопада 2023 року включно.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяД.В. Іванчулинець