Рішення від 11.12.2025 по справі 260/4725/24

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2025 року м. Ужгород№ 260/4725/24

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Іванчулинця Д.В., розглянувши в письмовому провадження в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) в собі представника - адвоката Гончарова Валентина Вікторовича (далі - представник позивача) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - відповідач), яким просить суд:

1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, викладене в листі від 14.03.2024 року про відмову у встановленні (перерахунку) пенсії ОСОБА_1 за особливі заслуги перед Україною і нарахуванні йому надбавки до пенсії в розмірі 4200,00 грн. відповідно до абзацу другого частини першої статті 5 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»;

2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області повторно розглянути по суті звернення заяву ОСОБА_1 від 23.02.2024 року про нарахування, починаючи з 01 липня 2023 року, надбавки до пенсії в розмірі 4200,00 грн. відповідно до абзацу другого частини першої статті 5 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» в редакції Закону України №3113-ІХ від 25.05.2023.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та йому призначено пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і має статус реабілітованої особи, а тому відповідно до пункту «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення» має право на підвищення пенсії. Позивач 23 лютого 2024 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою про нарахування йому надбавки до пенсії в розмірі 4200,00 грн., відповідно до ст. 5 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною». Листом від 14.03.2024 року №1430-1235/М-02/8-0700/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області позивачу надано відповідь, що пенсія за особливі заслуги борцям за незалежність встановлюється у строки, визначені частиною 3 статті 5 Закону №1767, але не раніше 01.07.2023 року на підставі довідок, що підтверджують вищезазначений статус осіб, виданих Регіональними комісіями, що утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі Радою міністрів Автономної Республіки Крим, головами обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. В матеріалах електронної пенсійної справи відсутні документи, що надають право на встановлення надбавки до пенсії чи призначення пенсії за особливі заслуги як борцю за незалежність України у XX столітті.

09 квітня 2024 року позивач повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою про нарахування йому надбавки до пенсії відповідно до абзацу другого частини першої статті 5 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» до якої долучив копію довідки від 20.07.1995 року №44к-269/94. Листом від 29.04.2024 року за №2497-2256/М-02/8-0700/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області позивачу надано відповідь, що у відповідності до статті 8 Закону України «Про звернення громадян» не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті. З вказаним рішенням позивач не погоджується та вважає, що має право на перерахунок спірної надбавки, що підтверджується поданими ним документами.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду було відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі.

Представником відповідача подано до суду відзив на позов в якому проти заявлених позовних вимог заперечив. Зазначив, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою про перерахунок пенсії зміну надбавки за особливі заслуги перед Україною як борцю за Незалежність України у ХХ-столітті. До заяви позивач надав довідку про засудження №44к-269/94 від 17 червня 2005 року, видану Апеляційним судом Закарпатської області. При розгляді заяви на перерахунок пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області було відмовлено позивачу у перерахунку пенсії з підстав, викладених в листі від 14.03.2024 року за №1430-1235/М-02/8-0700/24. 29 травня 2023 року Верховною Радою України прийнято Закон України №3113-ІХ «Про внесення змін до законів України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» та «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» стосовно борців за незалежність України у ХХ столітті та деяких інших осіб» (далі - Закон №3113), який набрав чинності з 01 липня 2023 року. Законом №3113 змінено, зокрема, перелік категорій громадян України, яким встановлюється пенсія за особливі заслуги перед Україною» (далі - Закон №1767), та розміри пенсій за особливі заслуги. Відповідно до внесених змін особи, які відповідно до Закону України «Про правовий статус та вшанування пам'яті борців за незалежність України у ХХ столітті» визнані борцями за незалежність України у ХХ столітті та відповідно «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917- 1991 років» реабілітовані, із числа тих, яких за політичними або релігійними мотивами було піддано репресіям у формі позбавлення волі (ув'язнення) або примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу (далі - борці за незалежність), набувають право на встановлення пенсії за особливі заслуги у розмірі 4200 грн. Така пенсія за особливі заслуги борцям за незалежність встановлюється у строки, визначені частиною третьою статті 5 Закону №1767, але не раніше 01 липня 2023 року на підставі довідок, що підтверджують вищезазначений статус осіб, виданих Регіональними комісіями, що утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі Радою міністрів Автономної Республіки Крим, головами обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. Оскільки у позивача відсутня довідка яка видається Регіональними комісіями, провести перерахунок за наданими документами немає підстав.

Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та йому призначено пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

23 лютого 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою про нарахування йому надбавки до пенсії в розмірі 4200,00 грн., відповідно до ст. 5 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною». Листом від 14.03.2024 року №1430-1235/М-02/8-0700/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області позивачу надано відповідь, що 29 травня 2023 року Верховною Радою України прийнято Закон України №3113-ІХ «Про внесення змін до законів України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» та «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» стосовно борців за незалежність України у ХХ столітті та деяких інших осіб» (далі - Закон №3113), який набирав чинності з 01 липня 2023 року. Законом №3113 змінено, зокрема, перелік категорій громадян України, яким встановлюється пенсія за особливі заслуги перед Україною» (далі - Закон №1767), та розміри пенсій за особливі заслуги. Відповідно до внесених змін особи, які відповідно до Закону України «Про правовий статус та вшанування пам'яті борців за незалежність України у ХХ столітті» визнані борцями за незалежність України у ХХ столітті та відповідно «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917- 1991 років» реабілітовані, із числа тих, яких за політичними або релігійними мотивами було піддано репресіям у формі позбавлення волі (ув'язнення) або примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу (далі-борці за незалежність), набувають право на встановлення пенсії за особливі заслуги у розмірі 4200 грн. Така пенсія за особливі заслуги борцям за незалежність встановлюється у строки, визначені частиною третьою статті 5 Закону №1767, але не раніше 01 липня 2023 року на підставі довідок, що підтверджують вищезазначений статус осіб, виданих Регіональними комісіями, що утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі Радою міністрів Автономної Республіки Крим, головами обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. Оскільки в заявника відсутня довідка видана Регіональними комісіями, провести перерахунок за наданими документами немає підстав, оскільки відсутня довідка видана Регіональними комісіями.

Не погодившись з вказаним рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про відмову в перерахунку пенсії № 1430-1235/М-02/8-0700/24 від 14.03.2024 року, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті та які мають значення для правильного вирішення спору, суд виходить з наступного.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про внесення змін до законів України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917 - 1991 років» та «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» стосовно борців за незалежність України у XX столітті та деяких інших осіб» від 29 травня 2023 року № 3113-IX надалі - Закон № 3113-IX, який набрав чинності 01 липня 2023 року, внесено зміни до таких законів України, а саме:

1. Частину другу статті 7-2 Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917 - 1991 років» доповнено пунктом 6 такого змісту:

« 6) надання довідок особам, яких визнано борцями за незалежність України у XX столітті відповідно до статті 1 Закону України «Про правовий статус та вшанування пам'яті борців за незалежність України у XX столітті» та відповідно до цього Закону реабілітовано, із числа тих, яких за політичними або релігійними мотивами було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув'язнення) чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу, для цілей, визначених пунктом 7 статті 1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною».

2. У Законі України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»:

1) преамбулу і статтю 1 викладено в такій редакції:

«Цей Закон передбачає встановлення для окремих категорій громадян за здійснення визначного геройського вчинку або визначного трудового досягнення у певний період додаткових соціальних благ у вигляді додаткових або підвищених грошових виплат, пільг або компенсацій для задоволення окремих потреб.

Додаткові соціальні блага встановлюються на постійній основі або на певний період у межах коштів, передбачених Державним бюджетом України. Додаткові соціальні блага у вигляді пенсії за особливі заслуги перед Україною встановлюються на постійній основі.

Стаття 1. Пенсія за особливі заслуги перед Україною (далі - пенсія за особливі заслуги) встановлюється таким громадянам України:

1) Героям України, особам, нагородженим орденом Героїв Небесної Сотні, чотирма і більше орденами України після проголошення незалежності України, особам, відзначеним почесним званням України «народний» після проголошення незалежності України;

2) ветеранам війни, які після проголошення незалежності України нагороджені орденом за особисту мужність (особистий внесок), виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України;

3) видатним спортсменам - переможцям Олімпійських та Паралімпійських ігор, Всесвітніх ігор глухих, чемпіонам і рекордсменам світу та Європи;

4) космонавтам, які здійснили політ у космос, членам льотно-випробувальних екіпажів літаків;

5) особам, відзначеним почесним званням України «заслужений», державною премією України, нагородженим одним із орденів України;

6) матерям, які народили п'ять і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку. Якщо у разі смерті матері або позбавлення її батьківських прав виховання дітей до зазначеного віку здійснювалося батьком, право на пенсію за особливі заслуги надається батьку. При цьому враховуються діти, усиновлені в установленому законом порядку;

7) особам, яких відповідно до Закону України «Про правовий статус та вшанування пам'яті борців за незалежність України у XX столітті» визнано борцями за незалежність України у XX столітті та відповідно до Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917 - 1991 років» реабілітовано, із числа тих, яких за політичними або релігійними мотивами було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув'язнення) чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу»;

2) частини першу, другу і четверту статті 5 викладено в такій редакції:

«Стаття 5. Пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у таких розмірах:

4200 гривень - особам, зазначеним у пункті 7 статті 1 цього Закону;

від 35 до 40 відсотків розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, - особам, зазначеним у пунктах 1 і 6 статті 1 цього Закону;

від 23 до 35 відсотків розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, - особам, зазначеним у пунктах 2 - 5 статті 1 цього Закону.

Розмір надбавки особам, зазначеним у пунктах 1 - 6 статті 1 цього Закону, визначається згідно із схемою визначення розмірів надбавок залежно від заслуг перед Україною, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, а особам, зазначеним у пункті 7 статті 1 цього Закону, - відповідно до абзацу другого частини першої цієї статті. У разі якщо особа одночасно має право на надбавки з кількох підстав, передбачених статтею 1 цього Закону, встановлюється надбавка, що є більшою, у максимальному розмірі»;

«У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок пенсії за особливі заслуги, розмір якої визначений відповідно до абзаців третього і четвертого частини першої цієї статті, з дати, з якої встановлено новий розмір прожиткового мінімуму. Розмір пенсії за особливі заслуги, визначений згідно з абзацом другим частини першої цієї статті, починаючи з 2024 року, щороку з 1 березня підвищується на коефіцієнт збільшення, який визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рішенням Кабінету Міністрів України»;

3) у частині другій статті 6 слова «або колишнього Союзу РСР» виключити.

Таким чином, відповідно до положень пункту 7 частини першої статті 1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» від 01 червня 2000 року № 1767-III надалі - Закон № 1767-III, у редакції Закону України від 29 травня 2023 року № 3113-IX, з 01 липня 2023 року встановлюється пенсія за особливі заслуги перед Україною таким громадянам України: особам, яких відповідно до Закону України «Про правовий статус та вшанування пам'яті борців за незалежність України у XX столітті» визнано борцями за незалежність України у XX столітті та відповідно до Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917 - 1991 років» реабілітовано, із числа тих, яких за політичними або релігійними мотивами було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув'язнення) чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу.

Згідно із частиною першою статті 5 Закону № 1767-III у редакції Закону № 3113-IX пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у таких розмірах, зокрема 4200 гривень - особам, зазначеним у пункті 7 статті 1 цього Закону.

З огляду на вищевикладене, суд приходить висновку, що з 01 липня 2023 року (дня набрання чинності Закону № 3113-IX) виникло право на пенсію за особливі заслуги перед Україною у осіб , яких відповідно до Закону України «Про правовий статус та вшанування пам'яті борців за незалежність України у XX столітті» визнано борцями за незалежність України у XX столітті та відповідно до Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917 - 1991 років» реабілітовано, із числа тих, яких за політичними або релігійними мотивами було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув'язнення) чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу. Вказана пенсія для таких осіб встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у розмірі - 4200 гривень.

При цьому відповідно до статті 2 Закону № 1767-III пенсії за особливі заслуги встановлюються територіальним органом Пенсійного фонду України.

Частиною третьою статті 5 вказаного Закону передбачено, що пенсія за особливі заслуги встановлюється з дня звернення за встановленням пенсії або з дня набуття права на неї, якщо звернення за її встановленням відбулося не пізніше 12 місяців з дня набуття права. Днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому заяви про встановлення пенсії за особливі заслуги з усіма необхідними документами. Якщо заява про встановлення пенсії за особливі заслуги надсилається поштою і до неї додаються всі необхідні документи, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. У разі якщо до заяви додані не всі необхідні документи, територіальний орган Пенсійного фонду України повідомляє заявникові, які документи мають бути подані додатково. Якщо такі документи будуть подані не пізніше трьох місяців з дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому або відправлення заяви про встановлення такої пенсії.

Згідно із положеннями статей 9 та 10 Закону № 1767-III заяву про встановлення (перерахунок) пенсії за особливі заслуги розглядає територіальний орган Пенсійного фонду України та в 10-денний строк з дня її подання з усіма необхідними документами приймає рішення про встановлення (перерахунок) або про відмову у встановленні (перерахунку) пенсії за особливі заслуги.

Порядок подання документів для встановлення пенсії за особливі заслуги та вимоги до них затверджуються правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Не пізніше 10 днів після прийняття рішення про встановлення (перерахунок) пенсії за особливі заслуги чи про відмову в її встановленні (перерахунку) територіальний орган Пенсійного фонду України видає або надсилає особі повідомлення про встановлення (перерахунок) пенсії за особливі заслуги чи про відмову у її встановленні (перерахунку) із зазначенням причин відмови та порядку оскарження такого рішення.

У разі виявлення нових даних про заслуги пенсіонера перерахунок пенсії за особливі заслуги здійснюється з дати подання заяви з усіма необхідними документами.

Відповідно до пункту 2.6 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року N 13-1) /надалі - Порядок №22-1/, при призначенні до пенсій надбавок, допомог, додаткової пенсії, компенсації, пенсії за особливі заслуги перед Україною та підвищень відповідно надаються такі документи:

1) про перебування на утриманні заявника непрацездатних членів сім'ї;

2) документи про визнання заявника ветераном війни, особою, на яку поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», або особою, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною (для підвищення пенсій згідно зі статтями 12 - 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»);

3) документи про визнання особи такою, що має особливі заслуги перед Батьківщиною (для підвищення пенсії відповідно до статті 9 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні»);

4) документи про визнання заявника реабілітованим або членом його сім'ї, якого було примусово переселено (для підвищення пенсії згідно з пунктом «г» статті 77 Закону України «Про пенсійне забезпечення»);

5) документи про надання статусу особи, яка проживає, працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус гірського (для підвищення пенсії згідно зі статтею 6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні»);

6) документи про надання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС чи потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для призначення додаткової пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»);

7) експертний висновок щодо встановлення причинного зв'язку смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (для призначення компенсаційної виплати відповідно до статті 52 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»);

8) документи про нагородження нагрудним знаком «Почесний донор України», «Почесний донор СРСР» (для встановлення надбавки відповідно до Закону України «Про донорство крові та її компонентів»);

9) висновок лікарсько-консультаційної комісії про необхідність постійного стороннього догляду (для встановлення надбавки на догляд відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року N 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян»);

10) документи про визнання особи жертвою нацистських переслідувань або дружиною (чоловіком) померлої жертви нацистських переслідувань (для підвищення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання згідно зі статтями 61 - 64 Закону України «Про жертви нацистських переслідувань»);

11) документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків непрацездатним членам сім'ї (для призначення надбавки на непрацездатних членів сім'ї) (за наявності);

12) висновок МСЕК про причинний зв'язок смерті, що настала внаслідок гострого професійного захворювання (отруєння), хронічного професійного захворювання або нещасного випадку на виробництві, крім випадків, коли причина смерті підтверджується актом про нещасний випадок за формою Н-1 (Н-1/П) (для призначення членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, доплати до пенсії у зв'язку з втратою годувальника, в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність);

13) документи, що підтверджують особливі заслуги перед Україною (для встановлення пенсії за особливі заслуги перед Україною відповідно до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»). При призначенні пенсії за особливі заслуги перед Україною у разі втрати годувальника надаються також документи, передбачені підпунктами 2 - 4, 6, 7, 9, 11 пункту 2.3 цього розділу (якщо вони відсутні у пенсійній справі особи, якій призначається пенсія, або пенсійній справі померлого годувальника). У разі смерті військовослужбовця, поліцейського, особи начальницького або рядового складу органів внутрішніх справ, особи начальницького або рядового складу державної пожежної охорони, особи начальницького або рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького або рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, особи начальницького або рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України надаються документи, які підтверджують факт загибелі (смерті) при виконанні службових обов'язків під час проходження військової служби, служби в Національній поліції, служби в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України чи Державній кримінально-виконавчій службі України внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаного під час виконання цих обов'язків, і посмертного нагородження державними нагородами України або колишнього Союзу РСР, зазначеними у статті 1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»;

14) документи про визнання особи постраждалим учасником Революції Гідності.

З огляду на вищевикладене правове регулювання пенсія за особливі заслуги встановлюється з дня звернення за встановленням пенсії або з дня набуття права на неї, якщо звернення за її встановленням відбулося не пізніше 12 місяців з дня набуття права. До заяви про призначення пенсії пенсія за особливі заслуги додаються документи, що підтверджують особливі заслуги перед Україною. При цьому, законодавством не визначений обов'язковий перелік таких документів, а відтак такими документами можуть бути будь-які документи, з яких можливо встановити факт наявності в особи особливих заслуг перед Україною, в тому числі факт реабілітації особи відповідно до Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917 - 1991 років», із числа тих, яких за політичними або релігійними мотивами було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув'язнення) чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу.

Судовим розглядом встановлено, що відповідно до Довідки Закарпатського обласного суду №44к-269/94 від 20 липня 1995 року ОСОБА_1 засуджений за ч.2 ст.190 КК УРСР на 2 роки 6 місяців позбавлення полі у ВТК суворого режиму. Ухвалою судової колегії в кримінальних справах Закарпатського обласного суду від 21 квітня 1982 року цей вирок залишено без змін. Проте, постановою президії Закарпатського обласного суду від 07 червня 1995 року вирок Ужгородського районного суду від 17.03.1982 року та ухвалу судової колегії в кримінальних справах Закарпатського обласного суду від 21.04.1982 року щодо ОСОБА_1 скасовано, а кримінальну справу провадженням закрито за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу злочину. ОСОБА_1 по даній справі реабілітований.

Відтак, суд приходить висновку, що позивачем було надано до його заяви документи, що підтверджують особливі заслуги перед Україною.

Відповідно до статті 7-2 Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917 - 1991 років» № 962-XII від 17 квітня 1991 року (назва вказаного закону до внесення змін Законом України від 13 березня 2018 року № 2325-VIII - «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні») у редакції від 29 травня 2023 року № 3113-IX, регіональні комісії є постійно діючими колегіальними органами, що утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі Радою міністрів Автономної Республіки Крим, головами обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

Завданнями регіональних комісій є, зокрема: надання довідок особам, яких визнано борцями за незалежність України у XX столітті відповідно до статті 1 Закону України «Про правовий статус та вшанування пам'яті борців за незалежність України у XX столітті» та відповідно до цього Закону реабілітовано, із числа тих, яких за політичними або релігійними мотивами було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув'язнення) чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу, для цілей, визначених пунктом 7 статті 1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною».

Таким чином, лише з 01 липня 2023 року (з дня набрання чинності Законом № 3113-IX) у регіональних комісій з'явилось повноваження надання довідок особам, яких визнано борцями за незалежність України у XX столітті відповідно до статті 1 Закону України «Про правовий статус та вшанування пам'яті борців за незалежність України у XX столітті» та відповідно до цього Закону реабілітовано, із числа тих, яких за політичними або релігійними мотивами було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув'язнення) чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу, для цілей, визначених пунктом 7 статті 1 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною».

Разом з тим, положеннями Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917 - 1991 років» № 962-XII від 17 квітня 1991 року не встановлений обов'язок подання таких довідок з метою призначення / перерахунку пенсії за особливі заслуги перед Україною.

Враховуючи відсутність визначеного законодавством переліку документів, що підтверджують особливі заслуги перед Україною, суд приходить висновку про неправомірність відмови у проведенні перерахунку за наданими позивачем документами з огляду на відсутність довідки, виданої Регіональними комісіями, а тому рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про відмову в перерахунку пенсії № 1430-1235/М-02/8-0700/24 від 14.03.2024 року є протиправним та підлягає скасуванню.

Таким чином, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області повторно розглянути заяву позивача від 23.02.2024 року про нарахування позивачу, починаючи з 01 липня 2023 року, надбавки до пенсії в розмірі 4200,00 грн відповідно до абзацу другого частини першої статті 5 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» в редакції Закону України №3113-ІХ від 25 травня 2023 року з урахуванням висновків суду, викладених в цьому рішенні.

Суд вважає, що саме такий спосіб захисту порушеного права позивача є належним та достатнім в даному випадку.

Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 90, 139, 243, 246, 249 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В С Т АН О В И В:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, викладене в листі від 14.03.2024 року про відмову у встановленні (перерахунку) пенсії ОСОБА_1 за особливі заслуги перед Україною і нарахуванні йому надбавки до пенсії в розмірі 4200,00 грн. відповідно до абзацу другого частини першої статті 5 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною».

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області повторно розглянути по суті звернення заяву ОСОБА_1 від 23.02.2024 року про нарахування, починаючи з 01 липня 2023 року, надбавки до пенсії в розмірі 4200,00 грн. відповідно до абзацу другого частини першої статті 5 Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» в редакції Закону України №3113-ІХ від 25.05.2023.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяД.В. Іванчулинець