Україна
Донецький окружний адміністративний суд
08 грудня 2025 року Справа№200/3893/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області,
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити пенні дії, -
ОСОБА_1 через свого представника, адвоката Трун Ольгу Валентинівну, звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:
- визнати протиправним дії відповідача, які полягають в неправильному проведені індексації пенсії;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії, застосувавши коефіцієнт збільшення при проведені перерахунку - 1.115, до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача - 13 559,41 грн (за 2021, 2022, 2023 роки) та перерахувати пенсію позивачу, з урахуванням вказаних показників, починаючи з 1 березня 2025 року.
Ухвалою суду від 2 червня 2025 року відкрито провадження у справі; призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи; запропоновано відповідачу надати суду відзив на позовну заяву; зобов'язано відповідача надати суду додаткові докази по справі.
10 червня 2025 року до суду від відповідача надійшов відзив на позов та додаткові докази по справі.
Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.
В обґрунтування позовних вимог у позові зазначено наступне.
Позивач перебуває на обліку у відповідача з 2024 року та отримує пенсію за віком.
Після ознайомлення із протоколом розрахунку розміру своєї пенсії, який міститься на вебпорталі Пенсійного фонду України в її особистому кабінеті, виявила, що розрахунок розміру її пенсії не відповідає вимогам Закону, а саме: відповідачем проведено індексацію пенсії з 1 березня 2025 року, за наслідком якої встановлено надбавку в розмірі 100 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 встановлено, що з 1 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.115.
На переконання позивача відповідачем безпідставно не застосовано зазначений коефіцієнт при проведенні індексації її пенсії, чим порушено її право на отримання пенсії у належному розмірі.
Посилається на рішення Верховного Суду від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23 та від 16 квітня 2025 року у справі № 200/5836/24 (а.с. 1-3).
У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зазначає про відсутність підстав для задоволення заявлених позивачем позовних вимог, обґрунтовуючи це наступним.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з 29 липня 2024 року як отримувач пенсії за віком відповідно до п. 2 ч. 2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV, пенсію позивачу призначено на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 листопада 2024 року по справі № 200/6251/24 (набрало законної сили 13 березня 2025 року).
При призначенні ОСОБА_1 з 29 липня 2024 року пенсії за віком застосовано середній показник заробітної плати (доходу) в Україні за попередні три роки (2021-2023) в розмірі 13 559,41 грн.
Позивачу з 1 березня 2025 року здійснено перерахунок «Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку середній показник заробітної плати (доходу) в Україні 13 559,41 грн збільшено на коефіцієнт 1.023, який склав 13 871,28 грн та встановлено доплату «Доплата до 100 грн індексації 1 березня 2025 року» в розмірі 20,85 грн.
Отже, пенсію ОСОБА_1 обчислено відповідно до діючого законодавства.
Також у відзиві зазначено, що заяви про перерахунок пенсії за встановленою формою позивачем не подавалось.
Заява позивача від 7 травня 2024 року складена у довільній формі, не містить відомостей про паспорт, відомостей щодо способу виплати (отримання) пенсії (банківський рахунок або поштою), відомостей щодо виключення з підрахунку заробітної плати певного періоду або щодо проведення виключення автоматизованим способом, також заява не містить розписки-повідомлення уповноваженої посадової особи органу Пенсійного фонду України щодо прийняття цієї заяви і додатних до неї документів.
Відповідач стверджує, що ним не порушено вимог чинного законодавства, тому просить суд відмовити позивачу у задоволенні її позовних вимог у повному обсязі (а.с. 24-29).
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), є громадянкою України згідно з паспортом серії НОМЕР_1 від 2 грудня 2011 року, РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 6-9).
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, є органом державної влади та належним відповідачем у справі (а.с. 30).
Як встановлено судом, позивач перебуває на обліку у відповідача з 29 липня 2024 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (а.с. 10, 24-29, 44-45).
Так, рішенням територіального органу Пенсійного фонду України від 31 березня 2025 року ОСОБА_1 на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 18 листопада 2024 року по справі № 200/6251/24 призначено пенсію за віком з 29 липня 2024 року в розмірі 3 511,75 грн (а.с. 44).
У вказаному рішенні, зокрема, зазначено: умови призначення - ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; середньомісячний заробіток - 10246.03000; дата звернення - 29 липня 2024 року; […] розмір пенсії за віком (ст. 27) (10246,03*0.33583) - 3 440,92 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 3 роки) - 70,83 грн; загальний розмір пенсії - 3 511,75 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 червня 2024 року; розмір пенсії з надбавками - 3 511,75 грн (а.с. 44).
Як вбачається з протоколу розрахунку заробітку для обчислення призначеної позивачу пенсії за віком (у додатках: «зп призначення»), для обчислення розміру пенсії позивача враховано наступне:
Загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 33 роки 7 місяців 8 днів (403 м);
Загальний страховий стаж після 1 липня 2000 року - 22 роки 4 місяці 9 днів (268 м);
Дата вводу заробітку - 29 липня 2024 року;
Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2021 - 2023 роки) - 13 559,41 грн;
Останній місяць врахованої зарплати - 31 березня 2024 року;
Максимальна дата оптимізації - 31 березня 2024 року;
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 179.09626 (до оптимізації);
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 144.32658 (після оптимізації);
Кількість місяців заробітної плати - 269 (до оптимізації);
Кількість місяців, виключених оптимізацією - 40 (межах 10%);
Кількість місяців, виключених додатково, - 38 (понад 10%);
Кількість місяців заробітної плати - 191 (після оптимізації);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 0.66579 (до оптимізації);
Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 191.00000;
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 0.75564 (після оптимізації);
Середньомісячний заробіток для обчислення 10246.03000 (а.с. 53).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області «про перерахунок пенсії» від 1 квітня 2025 року здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (вид перерахунку - індивідуально (масовий), індексація заробітку) з 1 березня 2025 року; відповідно до якого: середньомісячний заробіток - 10481.69000; дата перерахунку - 31 березня 2025 року; […] розмір пенсії за віком (ст. 27) (10481,69*0.33583) - 3 520,07 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 3 роки) - 70,83 грн; загальний розмір пенсії - 3 590,90 грн; місяць підвищення розміру пенсії - 1 березня 2025 року; доплата до 100 грн індексації 1 березня 2025 року» - 20,85 грн; розмір пенсії з надбавками - 3 611,75 грн (а.с. 45).
Як вбачається з протоколу розрахунку заробітку для обчислення пенсії (у додатках: «зп 03.25»), для обчислення пенсії позивача враховано наступне:
Загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 33 роки 7 місяців 8 днів (403 м);
Загальний страховий стаж після 1 липня 2000 року - 22 роки 4 місяці 9 днів (268 м);
Дата вводу заробітку - 29 липня 2024 року;
Середній заробіток за 3 попередні роки (за 2021 - 2023 роки) - 13 559,41 грн;
Коефіцієнт збільшення показника середньої ЗП - 1.023;
Збільшений на коефіцієнт показник ЗП - 13 871.28;
Останній місяць врахованої зарплати - 31 березня 2024 року;
Максимальна дата оптимізації - 31 березня 2024 року;
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 179.09626 (до оптимізації);
Сума коефіцієнтів заробітної плати - 144.32658 (після оптимізації);
Кількість місяців заробітної плати - 269 (до оптимізації);
Кількість місяців, виключених оптимізацією - 78 (межах 10%);
Кількість місяців, виключених додатково, - 0 (понад 10%);
Кількість місяців заробітної плати - 191 (після оптимізації);
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 0.66579 (до оптимізації);
Страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 191.00000;
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 0.75564 (після оптимізації);
Середньомісячний заробіток для обчислення - 10481.69000 (а.с. 49).
За поясненням позивача, після ознайомлення із протоколом розрахунку розміру пенсії, будучі не згодною із тим, що відповідачем не застосовано належний коефіцієнт при проведенні індексації пенсії, позивач звернулась до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 48 Конституції України кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ).
За визначенням, наведеним в ч. 1 ст. 1 Закону № 1282-ХІІ, для цілей цього Закону індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єкти індексації грошових доходів населення визначені ст. 2 Закону № 1282-ХІІ.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.
Частиною 5 ст. 2 Закону № 1282-ХІІ встановлено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз.абз. 2 і 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абз. 2 цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення, що передбачено абз. 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 цієї частини (абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV).
З аналізу положень абз. 1 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV слідує, що індексація пенсії проводиться не шляхом безпосереднього збільшення розміру призначеної пенсії, а шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
В свою чергу, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, для цілей індексації збільшується за правилами, визначеними абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону 1058-IV враховується для обчислення пенсії, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 1 лютого 2008 року № 4-4, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2008 року за № 146/14837 (про що зазначено у п. 1.1 цього Порядку) (далі - Порядок № 4-4).
Згідно з п. 1.2 Порядку № 4-4 цей Порядок визначає механізм розрахунку показників заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії за місяць (для розрахунку індивідуального коефіцієнту заробітної плати (доходу) застрахованої особи) та за рік (для визначення заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії, скоригованої згідно з ч. 2 ст. 40 Закону).
Постановою Кабінет Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).
Пунктом 2 вказаного Порядку установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з даним Порядком проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1.17; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 грн, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Пунктом 3 Порядку № 124 визначено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абз. 3 ч. 3 ст. 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).
Згідно з п. 4 Порядку № 124 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається з урахуванням таких показників як:
ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);
ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:
ЗСЗ = Псзсп(1) : Псзп(2) х 100% - 100%, де:
Псзп(1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;
Псзп(2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Починаючи з 2021 року показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначатиметься як співвідношення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.
25 лютого 2025 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі - Постанова № 209), пунктом 1 якої установлено, що з 1 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1.115.
Відповідно до пп. 6 п. 2 цієї Постанови з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058-IV за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 року включно, які не підвищені згідно з п. 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення:
[…]
для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2024 році, - 1.023.
Верховний Суд у постанові від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23 вказав, що положення Порядку № 124 не узгоджені з приписами ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти: показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону); показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року (за приписами Порядку № 124).
Верховний Суд зазначив, що з огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами під час проведення індексації пенсії […] Порядок № 124 підлягає застосуванню лише в частині, що не суперечить положенням Закону № 1058-IV.
16 квітня 2025 року Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду прийняв постанову у справі № 200/5836/24, в якій також вказав про неузгодженість приписів ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV та Порядку № 124 і що Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону № 1058-IV.
Як встановлено судом, у квітні 2025 року ГУ ПФУ в Донецькій області при здійсненні перерахунку призначеної позивачу пенсії з 1 березня 2025 року відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, Порядку № 125 та п. 1 Постанови № 209 не застосовувало коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні, у розмірі 1.115 - за поясненням відповідача у зв'язку із тим, що індексація призначеної позивачу пенсії у 2025 році здійснювалась згідно із приписами п. 6 Постанови № 209 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначенні позивачу пенсії (13 559,41 грн), на коефіцієнт збільшення 1.023.
Отже, в порушення вимог ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV при проведенні індексації призначеної позивачеві пенсії у 2025 році відповідач протиправно не застосовував до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні (13 559,41 грн), коефіцієнт 1.115, а здійснив індексацію пенсії відповідно до пп. 6 п. 2 Постанови № 209, застосувавши до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні (13 559,41 грн) коефіцієнт 1.023, що мало своїм наслідком встановлення призначеної позивачу пенсії у розмірі меншому, ніж передбачено ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, що є неприпустимим.
Зазначений висновок суду узгоджується із висновками Першого апеляційного адміністративного суду, наведеними у постановах від 6 жовтня 2025 року у справі № 200/4324/25, від 23 жовтня 2025 року у справі № 200/4794/25, від 25 листопада 2025 року у справі № 200/4244/25, від 4 грудня 2025 року у справі № 360/1132/25.
З огляду на встановлені фактичні правові обставини та правове регулювання спірних правовідносин, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Донецькій області щодо проведення перерахунку (індексації) пенсії позивача на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, Порядку № 125 та Постанови № 209 із застосуванням до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні, який становив 13 559,41 грн, коефіцієнта 1.023.
Виходячи з приписів ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача провести з 1 березня 2025 року перерахунок пенсії позивача відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії за 2021-2023 роки (в розмірі 13 559,41 грн) на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.115 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" та здійснити виплату перерахованої пенсії із урахуванням раніше проведених виплат.
Таким чином, адміністративний позов позивача підлягає задоволенню в повному обсязі.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Згідно з платіжною інструкцією № 0.0.4391599093.1 від 31 травня 2025 року та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Держбюджету України, позивачем за подання позову було сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн (а.с. 16, 18).
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Беручи до уваги приписи ст. 139 КАС України та висновок суду про задоволенні позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача витрати останньої зі сплати судового збору в розмірі 968,96 грн.
Керуючись ст.ст. 2-4, 6, 9, 12, 48, 72-78, 90, 94, 132, 139, 245, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити пенні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з проведення у квітні 2025 року індексації призначеної ОСОБА_1 пенсії із застосовуванням до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії позивача при її призначенні (за 2021-2023 роки в розмірі 13 559,41 грн), коефіцієнта у розмірі 1.023.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 1 березня 2025 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії (за 2021-2023 роки в розмірі 13 559,41 грн), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1.115 відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" та здійснити виплату перерахованої пенсії із урахуванням раніше проведених виплат.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, зареєстроване місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.
Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.П. Волгіна