Ухвала від 11.12.2025 по справі 200/3815/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

11 грудня 2025 року Справа №200/3815/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучка В.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про зміну способу виконання рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У липні 2022 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області №1382 від 21.12.2021 року, виданої станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і ст. 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та зобов'язання з 01.04.2019 року перерахувати та виплачувати пенсію на підставі довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області №1382 від 21.12.2021 року, виданої станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і ст. 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.04.2019 року по день проведення перерахунку.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2022 року, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 09.10.2023 року, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з 01.04.2019 року провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області №1382 від 21.12.2021 року, виданої станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійні забезпечення осіб, звільнених з військової служби, військовослужбовців та членів їх сімей» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.04.2019 року по день проведення перерахунку.

25 листопада 2025 року до суду надійшла заява представника ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення суду, в якому він просить суд змінити спосіб і порядок виконання рішення суду від 07.11.2022 року у справі №200/3815/22 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити виплату різниці між фактично сплаченою та належною до сплати сумою пенсії Позивачу, починаючи з 01.04.2019, встановивши новий спосіб і порядок виконання рішення, а саме: Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь позивача різницю між фактично сплаченою та належною до сплати сумою пенсії у сумі 109 608,14 грн. (сто дев'ять тисяч шістсот вісім грн. 14 коп.).

Клопотання мотивоване тим, що на виконання вказаного судового рішення Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснило з 01 квітня 2019 року відповідний перерахунок пенсії, сума доплати пенсії становить 109 608,14 грн., що підтверджується листом відповідача та розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача. Однак виплату вказаної суми Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь позивача не здійснило, що свідчить про часткове невиконання рішення суду боржником. Таким чином, застосування процесуального механізму, передбаченого абзацом другим частини третьої статті 378 КАС України, про зміну способу і порядку виконання судового рішення із зобов'язання вчинити дії на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахованої суми (109 608,14 грн.) є єдиним дієвим та ефективним заходом, спрямованим на реальне поновлення порушених соціальних прав громадянина, а не на формальне завершення виконавчого провадження.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25.11.2025 року прийнято до провадження заяву стягувача про заміну способу та порядку виконання судового рішення у справі №200/3815/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

02 грудня 2025 року до суду надійшли заперечення відповідача на клопотання про зміну способу виконання рішення суду, які обґрунтовані тим, що Головне управління не відмовляється виконувати рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2022 у справі № 200/3815/22. На теперішній час судове рішення є виконаним у тій частині, що належить до компетенції пенсійного органу. А неотримання позивачем усієї суми заборгованості з виплати пенсії відбулося з незалежних від пенсійного органу обставин. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили, згідно з абзацом 2 пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31 серпня 2009 року № 31-2 (зі змінами). Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.2025 № 1152. Нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень. Виділення коштів із Державного бюджету на фінансування даного судового рішення не залежить від волі керівника Головного управління, а затвердження бюджету Пенсійного фонду України не входить до компетенції Головного управління. Так, способом відновлення порушеного права позивача у цій справі судом обрано зобов'язання Головного управління вчинити певні дії, а стягнення конкретних сум заборгованості з пенсійних виплат не було предметом позовних вимог та способом відновлення порушених прав. Таким чином, оскільки виконання рішення суду у справі № 200/3815/22 залежить від бюджетного фінансування, то його виконання не залежить від визначеного судом способу захисту. Враховуючи викладене, представник відповідача просив відмовити в задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну способу та порядку виконання судового рішення у повному обсязі.

Вирішуючи питання про зміну способу і порядку виконання рішення суду, суд зазначає наступне.

За статтею 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до частини першої та другої статті 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.

Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Згідно з частиною першою статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

На підставі ч. 3 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

Виходячи з системного аналізу приписів наведених норм, у першу чергу положень ст. 378 КАС України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 № 4094-IX, процесуальний закон не надає суду розсуду щодо задоволення/відмови у задоволенні заяви про заміну способу та порядку виконання рішення суду відносно обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, у разі якщо таке рішення набрало законної сили та не виконано суб'єктом владних повноважень протягом двох місяців з дня набрання законної сили, що є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання рішення від 07.11.2022 року відповідачем нараховано 109608,25 грн заборгованості за період з 01.04.2019 по 31.10.2023, що утворилась в результаті перерахунку та підлягає виплаті за рішенням суду.

Таким чином, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2022 року, що стосується виплати спірних сум, не виконано більше двох місяців з дня набрання законної сили.

Приймаючи до уваги наведене в сукупності, враховуючи факт невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням, суд дійшов висновку про наявність підстав для зміни способу і порядку виконання рішення шляхом стягнення відповідних виплат.

Отже, суд дійшов висновку про задоволення клопотання представника позивача про зміну способу виконання судового рішення.

На підставі викладеного, керуючись нормами Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Заяву представника ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення суду - задовольнити.

2. Змінити спосіб і порядок виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2022 року в адміністративній справі № 200/3815/22 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 заборгованості з пенсійних виплат за період з 01.04.2019 по 31.10.2023 у сумі 109 608,14 грн (сто дев'ять тисяч шістсот вісім грн 14 коп).

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя В.М. Чучко