Рішення від 08.12.2025 по справі 200/7505/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2025 року Справа№200/7505/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув у спрощеному позовному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення від 19.09.2025 № 047350008866 про відмову в призначенні пенсії з 11.09.2025;

зобов'язати зарахувати до пільгового стажу роботи, згідно з записами диплому про навчання серії НОМЕР_1 та трудової книжки серії НОМЕР_2 періоди: - за Списком робіт затвердженому Постановою КМУ від 31.03.1994 N 202 розділ І, періоди роботи з 01.09.2005 по 11.06.2008, з 28.07.2008 по 31.05.2018, з 04.06.2018 по 04.11.2019, з 06.11.2019 по 24.01.2025, з 17.02.2025 по 11.09.2025, - на провідній професії прохідником періоди роботи з 01.09.2005 по 11.06.2008, з 28.07.2008 по 31.05.2018, з 04.06.2018 по 04.11.2019, з 06.11.2019 по 24.01.2025, з 17.02.2025 по 11.09.2025;

зобов'язати обчислити періоди роботи з 01.09.2005 по 11.06.2008, з 28.07.2008 по 31.05.2018, з 04.06.2018 по 04.11.2019, з 06.11.2019 по 24.01.2025, з 17.02.2025 по 11.09.2025 на провідних професіях з кратністю відповідно до Постанови КМУ № 81 від 22.02.1992, та роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 та донарахувати додатково по три місяці підземного стажу за кожний повний рік ;

зобов'язати призначити пенсію відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 11.09.2025.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішенням відповідача від 19.09.2025 № 047350008866 йому відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Позивач вважає зазначене рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки не погоджується із правильністю визначення тривалості пільгового стажу.

За змістом позову відповідачем під час обчислення стажу роботи на пільгових умовах протиправно не враховано до пільгового стажу період його навчання у Селидівському гірничому технікумі за спеціальністю гірничий технік-технолог з 01.09.2005 по 12.06.2008 оскільки після закінчення навчання в межах 3 місячного терміну він був зарахований на роботу за професією прохідника з повним робочим днем під землею.

Крім цього, за змістом позову, згідно зі ст. 48 Кодексу законів про працю України у редакції, чинній до 10.06.2021, трудова книжка є основним документом, що підтверджує трудову діяльність позивача, а тому стаж його роботи, у т.ч. пільговий мав обчислюватися на підставі записів трудової книжки.

У наданому до суду позові позивач також зауважив на протиправності обчислення тривалості стажу без застосування кратності відповідно до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення"».

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, підстави незгоди із позовом навів у наданому до суду відзиві. У наданому до суду відзиві відповідач зауважив на недопущенні ним порушень застосування положень чинного законодавства під час обчислення тривалості пільгового стажу позивача. Посилаючись на недостатність пільгового стажу для призначення позивачу пенсії на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідач зауважив на правомірності рішення від 19.09.2025.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06.10.2025 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

11.09.2025 позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся через веб-портал Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком.

В ході автоматизованого розподілу за принципом екстериторіальності відповідальним структурним підрозділом за розгляд заяви позивача про перерахунок пенсії та прийняття рішення визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, що є відповідачем у справі.

19.09.2025 відповідачем прийняте рішення № 047350008866 про відмову в призначенні пенсії за віком через недостатність пільгового стажу роботи.

В рішенні зазначено, що позивачу виповнилося повних 37 років. Під час розгляду заяви позивача відповідачем встановлено, що страховий стаж позивача становить 34 роки 1 місяць 2 дні, пільговий стаж особи на посадах на підземних і відкритих гірничих роботах - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України (Постанова КМУ від 31.03.1994 № 202) (25 років) на дату звернення становить 18 років 10 місяців 20 днів, з них роботи підземні, провідні професії (20 років) - 11 років 11 місяців 11 днів. Пільговий стаж за Списком № 1 становить 17 років 2 місяці 3 дні. В рішенні зазначено, що за результатами розгляду заяви під час призначення пенсії не зараховано періоди навчання, оскільки позивач навчався з 2005 по 2008 рік та згідно довідки ОК-5, страхові внески за цей період сплачені лише за період роботи, який перетинався з навчанням.

Згідно з розрахунком стажу пільговий стаж обчислено таким чином:

період з 14.05.2007 по 26.06.2007 врахований як стаж згідно з «ст.14, пост.202, підземні, сп.1, р.1, п-р.1, п.а»;

період з 02.01.2008 по 31.03.2008 врахований як стаж згідно з «ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в»;

період з 28.07.2008 по 31.05.2018, за виключенням 30.04.2013, 30.09.2013, 30.05.2014-31.05.2014, 28.08.2014-30.08.2014, 31.10.2014, 31.10.2015, 30.09.2016, 30.06.2017, 30.04.2018 врахований як стаж згідно з «ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в»;

період з 04.06.2018 по 04.11.2019 врахований як стаж згідно з «ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в»

період з 06.11.2019 по 14.09.2021 та з 01.10.2021 по 31.12.2024 врахований як пільговий стаж за Списком №1;

період з 17.02.2025 по 31.07.2025 врахований як стаж згідно з «ст.14, П/П, підземні, сп.1 р.1 п-р.1 п.а-в».

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.

Відповідно до частини 3 статті 114 Закону № 1058-ІV право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років. За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті. Відповідно до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Частиною 5 цієї статті визначено, що у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Згідно зі ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (надалі за текстом Порядок № 637) закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Згідно з п. 3 цього Порядку за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Пунктом 20 вказаного Порядку встановлено, що у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Київській та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно зі ст. 44 Закону № 1058 призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою Правління пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ

Спірним питанням у межах цієї справи є правомірність рішення відповідача від 19.09.2025 про відмову відповідача у призначенні позивачу пенсії на підставі заяви від 11.09.2025 за ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з підстав недостатності пільгового стажу.

Під час перевірки правильності обчислення пільгового стажу суд надає оцінку розрахунку стажу, що наявний в матеріалах справи.

Згідно із зазначеним розрахунком стажу відповідачем враховано до пільгового стажу занятість на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин період з 14.05.2007 по 16.06.2007, як занятість на провідних посадах на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин періоди роботи з 02.01.2008 по 31.03.2008, з 28.07.2008 по 31.05.2018 (за виключенням 30.04.2013, 30.05.2013, 30.05.2014-31.05.2014, 28.08.2014-30.08.2014, 31.10.2014, 31.10.2015, 30.06.2016, 30.06.2017 та 30.04.2018), періоди роботи з 01.09.2005 по 11.06.2008 та період роботи з 17.02.2025 по 31.07.2025, з огляду на що вимоги позивача в частині зобов'язання зарахувати зазначені періоди до пільгового стажу як роботи згідно зі Списком робіт, що затверджений постановою КМУ від 31.03.1994 № 202, є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

При вирішенні питання щодо правомірності неврахування до пільгового стажу решти спірних періодів після 01.09.2005, суд застосовує положення ст. 24 Закону № 1058, відповідно до якої страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, оскільки всі спірні періоди роботу стосуються періоду після запровадження персоніфікованого обліку.

Суд не приймає як необґрунтовані доводи позивача про достатність відомостей трудової книжки для обчислення пільгового стажу за період до червня 2021 року, вмотивовані посиланнями на ст. 48 Кодексу законів по працю України та зазначає, що за наявності розбіжностей загальних і спеціальних (виняткових) норм, необхідно керуватися принципом Lex specialis (лат. - спеціальний закон, спеціальна норма), відповідно до якого при розбіжності загального і спеціального закону діє спеціальний закон, а також принципом Lex specialis derogat generali, суть якого зводиться до того, що спеціальний закон скасовує дію (для цієї справи) загального закону; спеціальна норма має перевагу над загальною.

У разі якщо норми нормативних актів рівної юридичної сили містять різні моделі правового регулювання, перевагу при застосуванні слід надавати тій нормі, яка регулює вужче коло суспільних відносин, тобто є спеціальною.

Саме такий підхід застосував Верховний Суд у постанові від 29.01.2019 у справі №807/257/14. Крім того, про перевагу норм lex specialis над іншими загальними нормами зазначає у своїх рішеннях і Європейський суд з прав людини (п. 69 рішення у справі "Ніколова проти Болгарії" № 7888/03 тощо).

Таким чином, у спірних правовідносинах, що виникли з приводу обчислення стажу для призначення пенсії застосуванню підлягають норми Закону № 1058.

Щодо неврахованих періодів у складі пільгового стажу 30.04.2013, 30.05.2013, 30.05.2014-31.05.2014, 28.08.2014-30.08.2014, 31.10.2014, 31.10.2015, 30.06.2016, 30.06.2017 та 30.04.2018, суд виходить із такого.

Відповідно до трудової книжки серії НОМЕР_2 протягом періоду з 28.07.2008 по 31.05.2018 позивач працював у ВП «Шахта Росія» ДП «Селидіввугілля» прохідником 5 розряду (записи 4-7 трудової книжки). Професія прохідника є провідною на підземних роботах. Втім, у відомостях про спецстаж Індивідуальних відомостей про застраховану особу окремі дні з періоду з 28.07.2008 по 31.05.2018, а саме: 30.04.2013, 30.05.2013, 30.05.2014-31.05.2014, 28.08.2014-30.08.2014, 31.10.2014, 31.10.2015, 30.06.2016, 30.06.2017 та 30.04.2018 не визначені як такі, протягом яких позивач був зайнятим як працівник провідних професій, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників, - за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня.

Суд зазначає, що відсутність у відомостях про спецстаж інформації про врахування окремих днів до пільгового стажу потребує отримання додаткових документів задля з'ясування підстав їх неврахування. При цьому відомості трудової книжки не можуть вважатися такими, що доповнюють Індивідуальні відомості про застраховану особу, оскільки містять лише записи про прийняття на роботу та звільнення, відомості про посаду, переведення на роботу за іншою посадою та не містять відомостей з приводу невиконання трудових обов'язків працівником у певному періоді роботи.

Таким чином, враховуючи відсутність у відповідача на час розгляду заяви позивача про призначення пенсії документів, які б надавали можливість встановити підстави незазначення в Індивідуальних відомостях про особу зайнятості позивача на підземних роботах за провідною професією в окремі дні, суд дійшов висновку про правомірність неврахування 30.04.2013, 30.05.2013, 30.05.2014-31.05.2014, 28.08.2014-30.08.2014, 31.10.2014, 31.10.2015, 30.06.2016, 30.06.2017 та 30.04.2018 до пільгового стажу позивача як роботи працівників провідних професій, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників, - за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня.

Щодо врахування періоду роботи з 06.11.2019 по 24.01.2025 як роботи за Списком № 1, а не за Списком робіт, що затверджений постановою КМУ від 31.03.1994 № 202, суд виходить із такого.

Відповідно до відомостей трудової книжки серії НОМЕР_2 позивач з 06.11.2019 по 24.01.2025 працював у ТОВ «Шахтобудівельна компанія» повний робочий день в шахті за професією прохідника (записи 8, 9 трудової книжки). Згідно з відомостями про спецстаж Індивідуальних відомостей про застраховану особу зазначений період позначено за кодом ЗПЗ013А1 - працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461, і за результатами атестації робочих місць.

В цьому випадку, враховуючи віднесення занятості на підземних роботах протягом повного робочого дня до робіт, що визначені Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461 та робіт, що визначені Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженим постановою КМУ від 31.03.1994 № 202, суд дійшов висновку, що відомості трудової книжки, що містять інформацію про професію позивача протягом спірного періоду та відомості про спецстаж у сукупності надають можливість встановити наявність підстав для включення зазначеного періоду до пільгового стажу як працівника провідних професій, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників, - за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня.

Отже, під час вирішення питання щодо врахування такого періоду відповідач безпідставно не прийняв до уваги відомості про роботу у трудовій книжці позивача та не врахував період роботи позивача з 06.11.2019 по 24.01.2025 до пільгового стажу як роботу працівників провідної професії, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників, - за Списком робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня. З огляду на зазначене вимоги позивача про зобов'язання врахувати вказаний період до пільгового стажу згідно зі Списком, що затверджений постановою КМУ від 31.03.1994 № 202, як працівника провідної професії підлягають задоволенню.

Щодо врахування періоду роботи з 01.08.2025 по 11.09.2025 до пільгового стажу суд зазначає, що відповідно до п. 4.3. Порядку № 22-1 страховий стаж для призначення пенсії обчислюється станом на місяць, що передує місяцю звернення особи із заявою про призначення пенсії, згідно з Порядком №22-1. У разі, якщо відомості про нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за місяць, що передує місяцю подання особою заяви, надійшли протягом чотирьох місяців з дня звернення особи відповідно за призначенням, переведенням з одного виду пенсії на інший, перерахунком пенсії або у разі автоматичного призначення пенсії за віком (без звернення особи) - досягнення особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, орган, що призначає пенсію, протягом місяця з дня надходження цих відомостей, переглядає прийняте рішення. При цьому, якщо за результатами перегляду рішення про призначення пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі здійснюється з місяця, наступного за місяцем надходження відомостей. Рішення про перерахунок пенсії переглядається на найбільш вигідних умовах відповідно до абзаців першого-третього частини четвертої статті 42 Закону.

В Індивідуальних відомостях про застраховану особу відсутні відомості про сплату єдиного внеску за серпень 2025 року. Таким чином, враховуючи звернення позивача із заявою 11.09.2025 та відсутність на час розгляду відповідачем заяви позивача про призначення пенсії відомостей про сплату єдиного внеску за серпень 2025 року, питання врахування періоду з 01.08.2025 по 30.08.2025 до стажу має вирішуватися протягом місяця після надходження інформації про сплату внесків, а підстави вирішення питання про врахування до стажу періоду з 01.09.2025 по 11.09.2025 відсутні. Оскільки питання врахування до стажу, у т.ч. пільгового, періоду з 01.08.2025 по 31.08.2025, має бути вирішено управлінням пенсійного фонду після надходження інформації про сплату страхових внесків, звернення позивачем до суду із вимогою його врахувати є передчасним, а тому такі вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Під час вирішення питання правомірності неврахування до пільгового стажу періодів навчання позивача у Селидівському гірничому технікумі з 01.09.2005 по 13.05.2007 та з 27.06.2007 по 01.01.2008 та з 01.04.2008 по 11.06.2008 суд виходить із такого.

Згідно з дипломом молодшого спеціаліста серії НОМЕР_1 та додатку до нього позивач з вересня 2005 року по 11.06.2008 навчався у Селидівському гірничому технікумі за спеціальністю «Технологія розробки корисних копалин» та здобув кваліфікацію гірничий технік технолог, відповідно до відомостей трудової книжки позивач у період навчання працював у ВП «Шахта Росія» ДП «Селидівугілля» з 02.01.2008 по 22.03.2008 учнем прохідника з повним робочим днем в шахті, з 23.03.2008 по 21.04.2008 - дублером гірничого майстра (записи 1-3 трудової книжки), з 28.07.2008 - прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею, згідно з розрахунком стажу до пільгового стажу також враховано періоди роботи позивача з 14.05.2007 по 26.06.2007, з 02.01.2008 по 31.03.2008,з 28.07.2008 по 31.05.2018, до страхового стажу враховано періоди з 15.07.2006 по 05.08.2006.

Статтею 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту» визначено, що час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.

Згідно з дипломом серії НОМЕР_1 позивач навчався за спеціальністю «Технологія розробки корисних копалин» та здобув кваліфікацію гірничий технік технолог, втім згідно з трудовою книжкою серії НОМЕР_2 з 28.07.2008 був зарахований на роботу за професією прохідника. Відповідно до класифікатора професій ДК 003:2010, затвердженого Наказом Держспоживстандарту України від 28.07.2010 № 327, професія технік-технолог гірничий відноситься до підкласу КП 3117 технічні фахівці в галузі видобувної промисловості та металургії, професія прохідник відноситься до підкласу КП 7111 Гірники та кар'єрні робітники, Підрозділ 71 робітники з видобутку корисних копалин і на будівництві. Таким чином, професія гірничого техніка-технолога та професія гірника є різними професіями, перша відноситься до розряду фахівці, інша - до робітників, а тому працевлаштування позивача протягом 3 місяців після закінчення Селдівського гірничого технікуму на роботу за професією прохідника не свідчить про його працевлаштування за набутою спеціальністю. З огляду на зазначене, підстави для врахування періоду навчання позивача з 01.09.2005 по 11.06.2008 до спеціального стажу роботи за професією прохідника відсутні.

Отже, із врахуванням наведеного вище суд дійшов висновку про неправильне обчислення відповідачем тривалості стажу позивача. Так, під час його обчислення відповідач протиправно врахував період роботи позивача з 06.11.2019 по 24.01.2025 як роботу за Списком № 1, а не роботу працівника провідної професії згідно зі Списком, що затверджений постановою від 31.03.1994 № 202, що свідчить про неправильність визначення відповідачем тривалості пільгового стажу та є підставою для визнання протиправним та скасування прийнятого відповідачем рішення від 19.09.2025 про відмову в призначенні пенсії та наявність підстав для задоволення вимог позивача в цій частині.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити взаємне зарахування періодів роботи на основних професіях та робіт зі Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку (Постанова № 202), із застосуванням роз'яснення від 20.01.1992 № 8 "Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсії незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", суд зазначає наступне.

Згідно із пунктом 5 постанови Верховної Ради України "Про порядок введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення"" від 06.12.1991 № 1931-XII Міністерству соціального забезпечення України було надано право давати роз'яснення про порядок застосування Закону України "Про пенсійне забезпечення", обов'язкові для всіх підприємств, установ і організацій, розташованих на території України.

На виконання постанови Верховної Ради України "Про порядок введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 06.12.1991 № 1931-XII Міністерством соціального забезпечення України видано роз'яснення від 20.01.1992 № 8 "Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсії незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 "Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення"" працівникам, зайнятим на підземних роботах та в металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", але не відпрацювавши повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися за наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього:

кожного повного року гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік роботи 3 місяці;

кожного повного року роботи, передбаченої у відповідних розділах Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, - за 9 місяців.

Тобто, відповідно до роз'яснення Міністерства соціального захисту населення України від 20.01.1992 № 8 основною умовою для взаємозаліку пільгового трудового стажу роботи є наявність 10-річного стажу роботи.

У листі від 02.10.2018 № 19997/0/2-18, адресованому Пенсійному фонду України Міністерство соціальної політики України зазначило про доцільність застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 "Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Згідно з листом Міністерства соціальної політики України від 12.09.2018 № 1209-27 до законодавчого врегулювання питання внесення змін до статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", органи Пенсійного фонду України при призначенні пенсії відповідно до частини третьої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховують Роз'яснення № 8.

Суд зазначає, що статтею 114 Закону № 1058-IV встановлено можливість взаємного зарахування періодів роботи як за Списком робіт і професій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202, так і періодів роботи, передбаченої у відповідних розділах Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а Роз'ясненням № 8 лише розтлумачено як правильно застосовувати цю норму.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 18.11.2024 у справі № 200/1009/24.

Отже, суд вважає, що правила кратності полягають у наступному: в разі, якщо особа не має достатньо "підземного" стажу, до нього може додатково зараховуватися інший пільговий стаж, зокрема, "підземний" стаж на провідних професіях зараховується із збільшеною кратністю. Так, стаж на провідних професіях зараховується до "підземного" із збільшеною кратністю 1.25 (1 рік роботи за 1 рік роботи 3 місяці), а решта видів пільгового стажу за Списком 1, що не відносяться до підземного, із зменшеною кратністю 0.75 (1 рік роботи за 9 місяців).

Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача в частині зобов'язання розрахувати періоди роботи на провідних професіях з 02.01.2008 по 31.03.2008, з 28.07.2008 по 31.05.2018 (за виключенням 30.04.2013, 30.05.2013, 30.05.2014-31.05.2014, 28.08.2014-30.08.2014, 31.10.2014, 31.10.2015, 30.06.2016, 30.06.2017 та 30.04.2018), з 04.06.2018 по 04.11.2019, з 06.11.2019 по 24.01.2025, з 17.02.2025 по 31.07.2025 з кратністю відповідно до Роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 та донарахувати за кожний повний рік такої роботи додатково по три місяці підземного стажу.

На підставі ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України з метою забезпечення ефективного захисту порушеного права позивача, суд вважає з необхідне вийти за межі заявлених позивачем вимог та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії від 11.09.2025.

Щодо вимог позивача про зобов'язання призначити пенсію, то зазначені вимоги не підлягають задоволенню як передчасні, оскільки питання призначення пенсії вирішується після обчислення тривалості стажу, що входить до дискреційних повноважень відповідача.

Таким чином, вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Частиною 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Враховуючи виникнення спору через неправомірні дії відповідача, суд вважає за можливе присудити на користь позивача з бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у вигляді сплаченого судового збору за квитанцією від 29.09.2025 № T8LF-FBEF-KFEE в сумі 968,96 грн.

Беручи до уваги викладене вище, на підставі положень Законів України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області рішення від 19.09.2025 № 047350008866 про відмову в призначенні пенсії з 11.09.2025.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11.09.2025 про призначення пенсії за віком на підставі ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зарахувати період роботи ОСОБА_1 з 06.11.2019 по 24.01.2025 як роботу за провідної посадою згідно зі Списком, що затверджений постановою від 31.03.1994 № 202.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області розрахувати періоди роботи ОСОБА_1 з 02.01.2008 по 31.03.2008, з 28.07.2008 по 31.05.2018 (за виключенням 30.04.2013, 30.05.2013, 30.05.2014-31.05.2014, 28.08.2014-30.08.2014, 31.10.2014, 31.10.2015, 30.06.2016, 30.06.2017 та 30.04.2018), з 04.06.2018 по 04.11.2019, з 06.11.2019 по 24.01.2025, з 17.02.2025 по 31.07.2025 на провідних професіях з кратністю відповідно до Постанови КМУ № 81 від 22.02.1992 та Роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 та донарахувати за кожний повний рік роботи додатково по три місяці підземного стажу.

В задоволені решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відомості про сторін:

ОСОБА_1 (позивач) - адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ,

Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (відповідач) - юридична адреса: 18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, ЄДРПОУ 21366538.

Суддя А.С. Михайлик