Постанова від 09.12.2025 по справі 685/1087/25

Справа № 685/1087/25

Провадження № 3/685/451/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2025 року селище Теофіполь

Суддя Теофіпольського районного суду Хмельницької області Турчин-Кукаріна І.В.,

за участю секретаря судового засідання Медун В.Р.,

прокурора Радчишина В.О.,

особи, щодо якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 ,

розглянувши матеріали, які надійшли від Хмельницького управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України

про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Святець Теофіпольського району Хмельницької області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 , безперервно проходячи службу в ДСНС України з 27.12.2019 по 01.10.2021, займаючи посаду пожежного-рятувальника караулу 36 державної пожежно-рятувальної частини 4 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Хмельницькій області, будучи відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, припинивши 01.10.2021 діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, всупереч вимогам абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин 24.04.2025 подав щорічну декларацію суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (протокол про адміністративне правопорушення № 87-2025 від 29.10.2025).

У судовому засіданні прокурор Радчишин В.О. підтримав протокол про адміністративне правопорушення № 87-2025 від 29.10.2025, оголосив його, повідомив його зміст та обставини, викладені у матеріалах справи про притягнення до адміністративної відповідальності, просив суд притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, наклавши на нього штраф.

ОСОБА_1 у судовому засіданні після роз'яснення прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та отримання пам'ятки про процесуальні права та обов'язки, повідомив, що професійною правничою допомогою у справі користуватись не бажає, хоче надати пояснення, за змістом яких вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнав,про наявність поважних причин несвоєчасного подання відповідної декларації не повідомив, однак щиро розкаявся у вчиненому, пояснивши, що вчасно не подав відповідну декларацію з причини необізнаності зі змінами у законодавстві.

Як вбачається із дослідженої в судовому засіданні копії витягу із наказу № 602 від 27.12.2019, виданого ГУ ДСНС України у Хмельницькій області, 27.12.2019 ОСОБА_1 призначено на посаду пожежного-рятувальника 36 державного пожежно-рятувального поста ГУ ДСНС України у Хмельницькій області із встановленням посадового окладу у розмірі 2730 гривень, присвоївши спеціальне звання «рядовий служби цивільного захисту», відповідний оклад за спеціальним званням у розмірі 530 гривень, надбавку за особливості проходження служби 50 відсотків із одночасним укладенням контракту про проходження служби цивільного захисту терміном на 3 (три) роки, з 27.12.2019.

Відповідно до копії витягу із наказу № 506 від 01.10.2021, виданого ГУ ДСНС України у Хмельницькій області, 01.10.2021 молодшого сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 звільнено з посади пожежного-рятувальника караулу 36 державної пожежно-рятувальної частини 4 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Хмельницькій області, зі служби цивільного захисту, дострокове розірвання контракту та виключення з кадрів ДСНС в запас Збройних Сил (з постановкою на військовий облік) за п. 173, 176 підпунктом 6 (у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового і начальницького складу).

Особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування визначені як суб'єкти, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», та зазначені у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції».

За змістом п.п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, особи начальницького складу служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України є особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та суб'єктами, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1052, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Як визначено ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у п. 1 та п.п. «а», «в»-«ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, є суб'єктами декларування.

Відповідно до ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» в редакції, чинній на дату звільнення ОСОБА_1 із займаної ним посади пожежного-рятувальника караулу 36 державної пожежно-рятувальної частини 4 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Хмельницькій області, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану» № 2381-IX від 08.07.2022, який набрав чинності 03.08.2022, Розділ XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» доповнено пунктом 2-7 такого змісту: «установити, що суб'єкт декларування зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування».

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-IX від 20.09.2023, який набрав чинності 12.10.2023, у розділі XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» пункт 2-7 викладено в редакції, згідно з якою з дня набрання чинності цим Законом України здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом.

Тобто, з 12.10.2023 обов'язок подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в Україні відновлено, граничним строком для подання декларацій для осіб, які не подали їх у 2022-2023 роках, є 31.01.2024.

З наявної у справі роздруківки послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 вбачається, у період з 18.10.2021 по 24.04.2025 ОСОБА_1 входив до електронного кабінету, заповнював та зберігав чернетки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, 24.04.2025 о 12:39 год подав зазначену декларацію.

Таким чином, датою вчинення ОСОБА_1 діяння (дії) з подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, є 24.04.2025.

Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , безперервно проходячи службу в ДСНС України з 27.12.2019 по 01.10.2021, займаючи посаду пожежного-рятувальника караулу 36 державної пожежно-рятувальної частини 4 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Хмельницькій області, будучи відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, припинивши 01.10.2021 діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, всупереч вимогам абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин 24.04.2025 подав щорічну декларацію суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є порушенням вимог фінансового контролю, яке тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На вимогу ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

За змістом ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У цій справі вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 87-2025 від 29.10.2025, складеним оперуповноваженим відділу оперативних розробок Хмельницького управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України капітаном поліції Месропяном А.Н., а також долученими до зазначеного протоколу та дослідженими в судовому засіданні документами:

- копією листа Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції за результатами проведеної перевірки щодо ОСОБА_1 з додатками у вигляді послідовності дій користувача Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинив ОСОБА_1 за запитуваний період та інформацію про подані декларації до Реєстру, з яких вбачається, що 24.04.2025 ОСОБА_1 підтвердив подання документа кваліфікованим електронним підписом (ЕЦП) о 12:39 год;

- роздруківкою зазначеної декларації за 2021 рік із зазначенням дати, часу подання: 24.04.2025, 12:39 год;

- копією витягу із наказу № 602 від 27.12.2019, виданого ГУ ДСНС України у Хмельницькій області, про призначення ОСОБА_1 27.12.2019 на посаду пожежного-рятувальника 36 державного пожежно-рятувального поста ГУ ДСНС України у Хмельницькій області;

- копією витягу із наказу № 506 від 01.10.2021, виданого ГУ ДСНС України у Хмельницькій області, про звільнення молодшого сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 01.10.2021 з посади пожежного-рятувальника караулу 36 державної пожежно-рятувальної частини 4 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Хмельницькій області, зі служби цивільного захисту, дострокове розірвання контракту та виключення з кадрів ДСНС в запас Збройних Сил (з постановкою на військовий облік) за п. 173, 176 підпунктом 6 (у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту особою рядового і начальницького складу);

- копією пам'ятки при звільненні із служби цивільного захисту (роботи) осіб начальницького складу та державних службовців ДСНС України (Закон України від 14.10.2014 № 1700-VII «Про запобігання корупції»), на якій міститься особистий підпис ОСОБА_1 від 21.08.2020 та з якої вбачається, що ОСОБА_1 був ознайомлений із обов'язком подати декларацію після звільнення наступного року після припинення діяльності;

- копією розписки ОСОБА_1 від 01.10.2021, про те, що він отримав в ВП ГУ ДСНС свої документи: трудову книгу серії НОМЕР_2 , військовий квиток № НОМЕР_3 , довідку № 29, витяг з наказу про звільнення, а також про те, що ОСОБА_1 про здачу декларації за поточний рік та за 2021 рік повідомлений;

- копією рапорта оперуповноваженого Хмельницького управління ДВБ НП України капітана поліції А.Месропяна, з якого вбачається, що в ході виконання заходів щодо виявлення адміністративних правопорушень пов?язаних з корупцією, встановлено, що ОСОБА_1 , звільнившись 01.10.2021 з посади пожежного-рятувальника караулу 26 державної пожежно-рятувальної частини 4 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Хмельницькій області, несвоєчасно, без поважних причин подав щорічну декларацію (після звільнення) за 2021 рік. В ході перевірки даного факту, під час телефонної розмови ОСОБА_1 повідомив, що своєчасно декларацію не подав, оскільки на території України у 2022 році почався воєнний стан, а тому не міг взяти відомості про свої доходи, про окремі положення визначення порядку подання декларацій в умовах воєнного стану не пізніше 31.01.2024 ОСОБА_1 не знав. Також зазначив, щорічну декларацію за 2021 рік подав 24.04.2025 за місцем свого проживання по АДРЕСА_2 ;

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 29.10.2025, з яких вбачається, що ОСОБА_1 своєчасно не подав декларацію після звільнення за 2021 рік, оскільки на території України у 2022 році почався воєнний стан, тому він не міг взяти відомості про свої доходи, про окремі положення визначення порядку подання декларацій в умовах воєнного стану не пізніше 31.01.2024 ОСОБА_1 не знав, зазначену декларацію подав 24.04.2025 за місцем свого проживання.

На виконання обов'язку, передбаченого ст. 245 КУпАП забезпечити своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності, а також на вимогу ст. 252 КУпАП оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя дійшла висновку про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Суддя при розгляді справи враховує, що на час розгляду цієї справи адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ст. 172-6 КУпАП (несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), за своїм характером, на відміну від кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-3 КК України (неподання суб'єктом декларування декларації), є діянням, яке об'єктивується у активній поведінці (дії), а саме у поданні відповідної декларації, проте несвоєчасно (не у встановлені законом строки) та при цьому без поважних на те причин. Відповідна дія об'єктивована, як вбачається із матеріалів справи та поданої декларації, 24.04.2025, що є датою вчинення правопорушення.

Відтак, строки накладення адміністративного стягнення, встановлені ст. 38 КУпАП, зокрема, шість місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше двох років з дня його вчинення, на час розгляду справи судом не сплинули.

Із урахуванням обставин справи, за відсутності обставин, які обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, з урахуванням позиції прокурора, який просив врахувати щире розкаяння ОСОБА_1 , суд визнає щире каяття винного обставиною, що пом'якшує його відповідальність, та тому не вбачає необхідним застосовувати стягнення, передбачене ст. 30 КУпАП, а також вважає за достатнє для виправлення особи накласти адміністративне стягнення у виді мінімального штрафу, передбаченого санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до положень ст. 40-1 КУпАП, з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, підлягає стягненню судовий збір у розмірі, визначеному ст. 4 Закону України «Про судовий збір», який на підставі п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» визначається у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить у 2025 році 605,60 грн.

Враховуючи наведене, керуючись статтями 27, 172-6, 221, 245-252, 276-279, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -

ПОСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок (стягувач: Головне управління Національної поліції у Хмельницькій області, отримувач: ГУК у Хмельницькій обл./ Теофіпольська СТГ (селище Теофіполь, Хмельницька обл.), ЄДРПОУ отримувача: 37971775, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA718999980314020542000022773, код класифікації доходів бюджету: 21081100).

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок (стягувач: Державна судова адміністрація України (вул. Липська, 18/5 м. Київ), отримувач коштів: ГУК у м. Києві / м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Штраф, накладений судом за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься в установу банку України.

Відповідно до статті 308 КУпАП, у разі несплати штрафу у строк, установлений ч. 1 статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Роз'яснити особі, яка притягається до відповідальності, що надання Теофіпольському районному суду Хмельницької області оригіналу платіжного документа про сплату штрафу за зазначеними у постанові реквізитами у повному розмірі у встановлений 15-денний строк з дня вручення постанови про накладення штрафу виключить звернення постанови до примусового виконання, тому докази сплати штрафу потрібно подати суду.

На підставі ч. 2 ст. 308 КУпАП, у разі несплати штрафу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, з метою примусового виконання цієї постанови органу державної виконавчої служби стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) подвійний розмір штрафу в сумі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.

Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Теофіпольський районний суд Хмельницької області протягом десяти днів з дня її винесення.

У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

Повний текст постанови складено 09.12.2025.

Суддя І.В. Турчин-Кукаріна