09 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 160/10983/25
(суддя Серьогіна О.В., м. Дніпро)
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Чередниченка В.Є. (доповідач),
суддів: Іванова С.М., Шальєвої В.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 липня 2025 року у справі №160/10983/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 15 квітня 2025 року звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області згідно з яким просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області №047150027911 від 19.07.2024 року в частині відмови у зарахуванні до стажу роботи на посаді прокурора відповідно до Закону України «Про прокуратуру» всіх періодів роботи ОСОБА_1 в органах прокуратури з 18.03.2005 року по 14.05.2020 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати до стажу роботи на посаді прокурора відповідно до Закону України «Про прокуратуру» всіх періодів роботи ОСОБА_1 в органах прокуратури з 18.03.2005 року по 14.05.2020 року, що дає право на пенсію відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з моменту первісного звернення, а саме з 12.07.2024 року.
Позов обґрунтовано тим, що за період роботи в органах прокуратури, позивачу не було враховано весь відповідний «прокурорський стаж» та в рішенні вказано, що стаж роботи в прокуратурі складає 13 років 0 місяців 7 днів, однак фактично в прокуратурі позивач працював з 18.03.2005 року по 14.05.2020 року, що підтверджується копією трудової книжки, що фактично перевищує встановлений законом термін для призначення відповідної пенсії у 15 років.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 липня 2025 року позов задоволено частково.
Суд, визнав протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області №047150027911 від 19.07.2024 року про відмову у призначенні пенсії за віком за вислугою років відповідно до Закону України від 14.10.2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру».
Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.07.2024 року №3202 про призначення пенсії за віком за вислугою років відповідно до Закону України від 14.10.2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру», дослідивши наявність підстав для зарахування до стажу роботи на посаді прокурора відповідно до Закону України «Про прокуратуру» всіх періодів роботи ОСОБА_1 в органах прокуратури з 18.03.2005 року по 14.05.2020 року, що дає право на пенсію відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», з урахуванням відомостей наявних у трудовій книжці ОСОБА_1 НОМЕР_1 від 03.03.2000 року, зазначивши причини незарахування в разі їх наявності, з урахуванням висновків суду в даній справі. У задоволенні іншої частини позову відмовив.
Рішення суду мотивовано тим, що суд дослідив Форму РС-право від 30.04.2025 року та встановив, що стаж роботи позивача в органах прокуратури складає більше 15 років, однак зі змісту спірного рішення неможливо встановити, які саме періоди роботи позивача в органах прокуратури не було зараховано до стажу роботи на посаді прокурора та причини такого не зарахування. Відповідачем не виконано вимоги п. 10 Порядку № 383, п. 4.2 Порядку № 22-1, а також ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині перевірки достовірності поданих позивачем відомостей, умов його праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію і передчасно не зараховано певні періоди до стажу за вислугу років.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач, зазначаючи про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, оскаржив його в апеляційному порядку. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
Апеляційна скарга фактично обґрунтована тим, що згідно з наданими до заяви документами про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, трудова книжка, диплом, довідка про стаж) стаж за вислугу складає 17 років 1 місяць 17 днів; стаж на право «прокурори/слідчий склад» - 13 років 0 місяців 7 днів; загальний стаж - 24 роки 11 місяців 6 днів.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції з'ясовано та знайшло підтвердження під час апеляційного розгляду справи, що 12.07.2024 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою №3202 про призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 14.10.2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру» (а.с.25).
Разом з заявою позивачем були надані усі необхідні документи, зокрема: трудову книжку, довідки про підтвердження характеру роботи, довідки про розмір заробітної плати та інше.
Вказана заява позивача була опрацьована Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області за принципом екстериторіальності.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 19.07.2024 року за № 047150027911 позивачу відмовлено у призначенні пенсії та зазначено наступне. Згідно з наданими до заяви документами про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 (довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, трудова книжка, диплом, довідка про стаж) стаж за вислугу складає 17 років 1 місяць 17 днів; стаж на право «прокурори/слідчий склад» - 13 років 0 місяців 7 днів; загальний стаж - 24 роки 11 місяців 6 днів. Заявником не подано довідки про посадовий оклад за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії. Вирішено відмовити гр. ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю довідки про посадовий оклад та відсутністю необхідного стажу роботи за вислугу років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів, передбаченого ст.86 Закону України «Про прокуратуру» (а.с.11).
Законність та обґрунтованість вищезазначеного наказу є предметом спору переданого на вирішення суду.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскарженого рішення, враховуючи положення частини 1 статті 308 КАС України, щодо розгляду справи в межах доводів та вимог апеляційної скарги, виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закону №1058-IV) заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному управлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до ч. 5 ст. 45 Закону №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Пенсійне забезпечення прокурорів та працівників прокуратури визначено в Законі України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року №1697-VII, який набрав чинності 15.07.2015 (далі - Закон №1697).
Відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» (далі Закон № 1697-VII) прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: з 1 жовтня 2020 року і пізніше - 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років.
Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
До вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на посадах прокурорів (в тому числі адміністративних) органів прокуратури, стажистами, на посадах помічників і старших помічників прокурорів; слідчими, суддями; на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції, кримінально-виконавчої служби, офіцерського складу Збройних Сил України, Служби безпеки України, інших утворених відповідно до законодавства України військових формувань, на посадах державних службовців, які обіймають особи з вищою юридичною освітою; у науково-навчальних закладах Офісу Генерального прокурора працівникам, яким до набрання чинності цим законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), у тому числі час наукової та викладацької роботи в інших науково-навчальних закладах, якщо вони мали науковий ступінь чи вчене звання; на адміністративних та викладацьких посадах, посадах наукових працівників у Тренінговому центрі прокурорів України; на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, яким до набрання чинності цим Законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), були направлені туди, а потім повернулися в органи прокуратури; військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання. Як вбачається з трудової книжки позивача серія НОМЕР_1 від 03.03.2000 року останній з 18.03.2005 року по 14.05.2020 року працював в органах прокуратури на різних посадах, зокрема:
- 18.03.2005 року - призначений помічником прокурора Дзержинського районного у м. Кривого Рогу;
- 09.12.2005 року - призначений помічником прокурора м. Кривого Рогу;
- 06.12.2007 року - призначений виконуючим обов'язки заступника прокурора Жовтневого району м. Кривого Рогу (запис №11). Запис за №11 недійсний;
- 02.02.2009 року - призначений начальником відділу нагляду за додержанням законів при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства управління нагляду за додержанням і застосуванням законів на транспорті прокуратури Дніпропетровської області;
- 11.10.2010 року - призначений заступником начальника слідчого відділу слідчого управління прокуратури Дніпропетровської області;
- 14.02.2011 року - прийняв присягу працівника прокуратури;
- 24.03.2011 року - призначений старшим помічником прокурора Жовтневого району м. Кривого Рогу;
- 08.06.2012 року - переведений старшим прокурором прокуратури Жовтневого району м. Кривого Рогу;
- 23.02.2015 року - призначений прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях прокуратури області слідчого управління прокуратури Дніпропетровської області;
- 18.12.2017 року - призначений прокурором відділу нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях та інших заходів примусового характеру прокуратури Дніпропетровської області на час відпустки для догляду за дитиною основного працівника;
- 20.12.2017 року - призначений прокурором відділу нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних провадженнях та інших заходів примусового характеру прокуратури Дніпропетровської області;
- 14.05.2020 року - звільнений з посади органів прокуратури на підставі п.9 ч. 1 ст. 51 Закону України «Про прокуратуру» (а.с.6-9). Як вбачається з форми РС-право від 30.04.2025 року стаж роботи позивача в органах прокуратури складає більше 15 років.
При цьому, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 19.07.2024 року за № 047150027911 позивачу відмовлено у призначенні пенсії та зазначено про те, що згідно з наданими до заяви документами про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 (довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, трудова книжка, диплом, довідка про стаж) стаж за вислугу складає 17 років 1 місяць 17 днів; стаж на право «прокурори/слідчий склад» - 13 років 0 місяців 7 днів; загальний стаж - 24 роки 11 місяців 6 днів. Заявником не подано довідки про посадовий оклад за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії. Вирішено відмовити гр. ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю довідки про посадовий оклад та відсутністю необхідного стажу роботи за вислугу років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів, передбаченого ст.86 Закону України «Про прокуратуру».
Натомість, як правильно звернув увагу суд першої інстанції зі змісту вищезазначеного рішення неможливо встановити, які саме періоди роботи позивача в органах прокуратури не було зараховано до стажу роботи на посаді прокурора та причини такого не зарахування.
Враховуючи те, що трудова книжка позивача містить відомості про роботу позивача в органах прокуратури з 18.03.2005 року по 14.05.2020 року, натомість рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 19.07.2024 року за № 047150027911 не зараховано вищезазначений період роботи до стажу роботи на посадах прокурорів без зазначення підстав такого не зарахування, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що рішення №047150027911 є протиправним та підлягає скасуванню, так як відповідач не повно та поверхнево дослідив подані позивачем документи.
З урахуванням зазначеного, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції під час розгляду цієї справи об'єктивно, повно та всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення справи, дав їм правильну юридичну оцінку і ухвалив законне, обґрунтоване рішення без порушень норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому рішення суду першої інстанції необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Керуючись: пунктом 1 частини 1 статті 315, статтями 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, Третій апеляційний адміністративний суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області - залишити без задоволення, а рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 липня 2025 року у справі №160/10983/25 - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 09 грудня 2025 року.
Головуючий - суддя В.Є. Чередниченко
суддя С.М. Іванов
суддя В.А. Шальєва