Рішення від 10.12.2025 по справі 380/14942/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2025 рокусправа № 380/14942/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження клопотання про призначення експертизи в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Гарнізонної військово-лікарської комісії № 1 військової частини НОМЕР_1 , за участю третіх осіб - Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, військової частини НОМЕР_2 , військової частини НОМЕР_3 про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Гарнізонної військово-лікарської комісії № 1 військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), за участю третіх осіб - Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (далі - третя особа-1), військової частини НОМЕР_2 (далі - третя особа-2), у якому просить:

- визнати протиправною та скасувати постанову відповідача, яка оформлена довідкою військово-лікарської комісії від 14.07.2025 № 2025-0714-1152-3604-0 щодо встановленого рівня придатності до військової служби солдата ОСОБА_1 ;

- зобов'язати відповідача провести військово-лікарську експертизу стану здоров'я позивача, військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 , з метою визначення ступеня придатності до військової служби з урахуванням результатів судової експертизи;

- зобов'язати відповідача направити солдата позивача до Військово-медичного клінічного центру Західного регіону для повного медичного обстеження.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що за результатами проведеного Кам'янко-Бузькою ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 медичного огляду позивач визнаний придатним до військової служби на підставі статті 62в, графи ІІ Розладу хвороб ТДВ.

Не погоджуючись із висновком ВЛК позивач звернувся зі скаргами до обласної комісії ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 та до Центральної ВЛК ЗСУ. втім жодної відповіді позивач не отримав.

У відповідь на адвокатський запит обласна комісія ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 надала відповідь, повідомивши позивача, що відповідно до вимог п.1.4 глави І та п.6.6 глави 6 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, військовослужбовці оглядаються ВЛК у закладах охорони здоров'я за територіальним принципом або за місцем лікування, навчання, перебування у відрядженні, за місцем проведення відпустки. За направленням на медичний огляд військовослужбовцю потрібно звернутися до прямого начальника.

Відповідно до наданої відповіді ОСОБА_1 подав рапорт командиру військової частини НОМЕР_2 про проходження ВЛК. Медичний огляд проведений 14.07.2025 гарнізонною ВЛК №1 військової частини НОМЕР_1 , за результатами якого складена довідка № 2025-0714-1152-3604-0 про те, що ОСОБА_1 придатний до військової служби.

Позивач вважає прийняте рішення протиправним та таким, що порушує його права, свободи й законні інтереси, оскільки при прийнятті спірного рішення відповідачем не застосовано метод індивідуальної оцінки стану здоров'я ОСОБА_1 , чим порушені вимоги п. 6.9 глави 6 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу ЗСУ.

Позивач наголошує, що відповідач не врахував рекомендації профільних лікарів щодо спостереження у ревматолога, вживання відповідних медикаментів.

Стверджує, що огляд носив формальний характер, був поверхневим без здійснення додаткових досліджень та без направлення позивача до госпіталю для повного стаціонарного обстеження.

Ухвалою від 23.07.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Ухвалою від 23.07.2025 відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні заяви про забезпечення позову.

07.08.2025 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позову, з огляду на таке.

Так, позивач стверджує, що наявні у нього хвороби, які підпадають під статтю 64 та під статтю 30 Розкладу хвороб Наказу МОУ № 402, не враховані гарнізонною ВЛК при проведенні медичного огляду та що вказані діагнози зафіксовані у Довідці ВЛК №2025-0714-1152-3604-0 від 14.07.2025, яка винесена за результатами такого медичного огляду. На підтвердження наявних захворювань позивач посилається на медичні документи, які, ніби то, мали б підтверджувати наявність у нього відповідних діагнозів, а саме: на карту обстеження, медичного огляду військовозобов'язаного від 24.03.2025, фотографії, рентгензнімки стоп та довідку ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 № 2025-0324-2140 від 24.03.2025.

Відповідач наголошує, що такі твердження позивача не заслуговують на увагу, оскільки обов'язок гарнізонної ВЛК щодо врахування діагнозів, які містяться в наданих військовослужбовцем медичних документах прямо залежить від виконання військовослужбовцем свого обов'язку, передбаченого абзацом 3 пункту 6.8 глави 6 розділу ІІ Наказу МОУ № 402 щодо надання таких документів, чого Позивачем зроблено не було. Жодного із вищезазначених документів до гарнізонної ВЛК під час проведення медичного огляду ним надано не було. Жодного із вищезазначених документів до гарнізонної ВЛК під час проведення медичного огляду позивач не надав.

З урахуванням того, що необхідні документи позивачем не були надані, останній, як того вимагає абзац 2 пункту 6.8 глави 6 розділу ІІ Наказу МОУ № 402, був оглянутий хірургом, терапевтом, невропатологом, офтальмологом, оториноларингологом, дерматовенерологом, психіатром, стоматологом та травматологом. Також виконані лабораторні дослідження, ЕКГ-дослідження та проведене рентгенологічне обстеження органів грудної клітки.

Із наведених підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою від 21.08.2025 військова частина НОМЕР_3 залучена до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Ухвалою від 08.12.2025 суд відмовив ОСОБА_1 у задоволенні клопотання про призначення судово-медичної експертизи.

Розглянувши наявні у справі документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.

24.03.2025 Кам'янка-Бузькою ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 проведений медичний огляд ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Згідно із Довідкою № 2025-0324-2140 на підставі ст. 62в графи ІІ, Розладу хвороб, ТДВ визнано придатним до військової служби.

Відповідно до поіменного списку військовозобов'язаних, які призвані ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_1 25.03.2025 відправлений у розпорядження командира військової частини НОМЕР_2 .

11.04.2025 ОСОБА_1 подав до ІНФОРМАЦІЯ_6 та Центральної військово-лікарської комісії скаргу, у якій просив скасувати довідку ВЛК від 24.03.2025 № 2025-0324-2140 та призначити повторний медичний огляд.

20.05.2025 представник позивача звернувся до обласної комісії ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 із адвокатським запитом, у якому просив повідомити про результатами розгляду скарги позивача, поданої 11.04.2025.

У відповідь на адвокатський запит від 20.05.2025 ІНФОРМАЦІЯ_7 листом від 28.05.2025 за № 1159/8/2844 повідомив адвоката, що на скаргу ОСОБА_1 надана відповідь від 19.05.2025 № 1159/8/2647. Зауважив, що відповідно до пп. 2.3.4 п. 2.3 глави 2 розділу І Положення № 402 ЦВЛК має право розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь якої ВЛК. Згідно з пп. 2.4.5 п. 2.4 глави 2 розділу І Положення ВЛК регіону має право приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.

02.05.2025 представник позивача звернувся до командира військової частини НОМЕР_2 із адвокатським запитом, у якому просив повідомити чи було видано направлення на медичний огляд ВЛК військовослужбовцю ОСОБА_1 для проходження ВЛК з метою визначення ступеня придатності/непридатності до військової служби, службову характеристику для проведення медичного огляду та пакет інших документів.

12.05.2025 військова частина НОМЕР_2 листом за № 2216/4/10/7 повідомила адвоката, що відповідно до п. 6.6 глави 6 розділу ІІ Положення військовослужбовці скеровуються на проходження ВЛК згідно е-черги через систему "Доктор Елекс". Також зазначила, що військовослужбовець ОСОБА_1 був зареєстрований для проходження ВЛК у військовій частині НОМЕР_1 на 13.05.2025.

14.07.2025 Гарнізонною ВЛК № 1 військової частини НОМЕР_1 проведений медичний огляд солдата ОСОБА_1 , за результатами якого складена Довідка від 14.07.2025 № 2025-0714-1152-3604-0, в якій зазначено: "На підставі статті 17в, 30в, 62в, 64в графи ІІ Розладу хвороб Придатний до військової служби".

Не погодившись із висновком ВЛК про придатність військової служби, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступні обставини та приписи законодавства.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 65 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

За змістом п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Також Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 оголошено загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.

У подальшому Указами Президента України воєнний стан неодноразово продовжений.

Станом на дату розгляду справи воєнний стан в Україні триває.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII, норми якого суд застосовує в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 2232-ХІІ).

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Статтею 70 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я" від 19.11.1992 № 2801-XII визначено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджене Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, приписи якого суд застосовує в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Положення № 402).

Відповідно до п. 1.2 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це:

медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;

визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;

встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.

Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.

Аналіз зазначених норм Положення № 402 дає підстави для висновку, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються штатні та позаштатні військово-лікарські комісії, які проводять медичний огляд військовослужбовців та військовозобов'язаних, зокрема, з метою визначення ступеня придатності до військової служб, за результатами якого приймають постанови, що оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання ВЛК.

Пунктом 1.1 розділу ІІ Положення № 402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний час та під час дії особливого періоду. При встановленні діагнозу насамперед враховуються результати фізикального обстеження та спеціальних досліджень. Якщо дані попередньої медичної документації не співпадають з результатами актуального обстеження, проводиться спільний огляд (консиліум) за участі провідних (головних) медичних фахівців, під час якого може прийматись рішення про неврахування контраверсійних результатів попередніх досліджень (документів, виписок, заключень тощо) та госпіталізацій при винесенні експертного рішення.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3) (п.1 Розділу ІІ Положення № 402).

Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).

За змістом п 1.4 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд контингентів, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення, проводиться в порядку, визначеному таблицею.

Главою 3 Розділу ІІ Положення № 402 визначено порядок проведення медичного огляду військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період.

Відповідно до пункту 3.4 Розділу ІІ Положення № 402 перед оглядом військовозобов'язаних їм проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту "В" (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту "С" (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Особам старшим 40 років обов'язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями.

Направлення для проведення вказаних лабораторних та інструментальних досліджень може здійснюватися лікарями із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які залучаються для проведення медичного огляду військовозобов'язаних.

Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов'язаний, що характеризують його стан здоров'я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.

Під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний прибуває на медичний огляд ВЛК з результатами рентгенологічного обстеження органів грудної клітки.

ЕКГ виконується після 40-річного віку та за наявності медичних показань. Інші лабораторні та інструментальні дослідження виконуються за показанням.

Пунктом 3.8 розділу ІІ Положення № 402 передбачено, що Постанови ВЛК ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.

За приписами п. 20.3 розділу ІІ Положення № 402 при медичному огляді військовослужбовців та інших осіб ВЛК приймаються постанови такого змісту: "Придатний" (зокрема, до військової служби та до військової служби за контрактом), "Непридатний", "Потребує", "Тимчасово непридатний" тощо.

Водночас, згідно з абзацами 1-3 пункту 2.1 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Відповідно до абзаців 1-3 пункту 2.2 розділу І Положення № 402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать:

- Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК);

- ВЛК регіону.

Пунктом 2.3 розділу І Положення № 402 передбачено, що ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.

На ЦВЛК покладається, зокрема організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України (абзац 1 підпункту 2.3.3 пункту 2.3 розділу І Положення № 402).

Як зазначено у підпункті 2.3.4 пункту 2.3 розділу I Положення № 402 ЦВЛК має право, зокрема: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у закладах охорони здоров'я (установах), військових частинах; перевіряти організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у закладах охорони здоров'я (установах), медичних підрозділах військових частин та ВВНЗ у цілях військово-лікарської експертизи; розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.

Згідно з пп. 2.3.5 п. 2.3 розділу I Положення № 402 Постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.

Відповідно до підпункту 2.4.3 пункту 2.4 розділу І Положення № 402, за рішенням ЦВЛК на ВЛК регіону покладається розгляд, контроль, затвердження постанов позаштатних постійно діючих ВЛК, організованих при військових частинах, які дислокуються на території регіону, незалежно від підпорядкування.

За змістом пп. 2.4.4 п. 2.4 розділу І Положення № 402, на ВЛК регіону покладаються, зокрема: організація військово-лікарської експертизи, керівництво підпорядкованими ВЛК, контроль за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності; контроль за організацією та проведенням медичного огляду осіб, визначених у пункті 1.2 розділу I Положення, поповнення, що прибуває для комплектування Збройних Сил України, з метою правильного розподілу його за родами військ, військовими частинами (кораблями), підрозділами та військовими спеціальностями, а також кандидатів на навчання за військовими спеціальностями з урахуванням стану здоров'я та фізичного розвитку.

Відповідно до пп. 2.4.5 п. 2.4 розділу І Положення № 402 ВЛК регіону має право, зокрема: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК та давати їм роз'яснення з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у закладах охорони здоров'я (установах), військових частинах; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.

Рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд (пп. 2.4.6. п. 2.4 розділу І Положення № 402).

Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (пп. 2.4.10. п. 2.4 розділу І Положення № 402).

Відповідно до пп. 2.5.1. п. 2.5. розділу І Положення № 402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ВЛК ТЦК та СП; ВЛК розвідувального органу Міністерства оборони України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.

Згідно із п. 2.8 розділу І Положення № 402 ВЛК ТЦК та СП створюється при районному (міському) ТЦК та СП.

Роз'яснення ВЛК регіону та ЦВЛК з питань військово-лікарської експертизи є обов'язковими для виконання ВЛК ТЦК та СП. ВЛК ТЦК та СП має право приймати постанови відповідно до цього Положення (пп. 2.8.2. п. 2.8 розділу І Положення № 402).

За приписами пп. 2.8.3. п. 2.8 розділу І Положення № 402 ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) ТЦК та СП, крім постанов, які згідно з цим Положенням підлягають розгляду, контролю та затвердженню ЦВЛК, ВЛК регіону.

На ВЛК районного (міського) ТЦК та СП покладається огляд громадян відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення. Рішенням ВЛК регіону на ВЛК ТЦК та СП покладається огляд інших громадян (пп. 2.8.4. п. 2.8 розділу І Положення № 402).

У порядку контролю на ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, області, міста Києва покладається огляд (переогляд) осіб відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення. У воєнний час перевірка свідоцтв про хворобу з постановами про непридатність до військової служби проводиться за наданими на розгляд з ТЦК та СП медичними документами, а за медичними показаннями - шляхом проведення контрольного медичного огляду перед направленням на затвердження в штатні ВЛК (пп. 2.8.5. п. 2.8 розділу І Положення № 402).

Строки проведення медичних оглядів, а також лабораторних та інструментальних досліджень, включно з необхідністю направлення на додаткові методи дослідження, лабораторні обстеження, визначаються з урахуванням необхідності отримання повної та об'єктивної інформації про стан здоров'я людини, та не можуть становити більше 14 днів (пп. 2.8.6. п. 2.8 розділу І Положення № 402).

Пунктами 3.3. та 3.4 глави 3 розділу І Положення № 402 визначено. Що скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16.11.2016 № 608 "Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення".

Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій.

Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП.

Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_9 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.

Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.

У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.

Наведені вище приписи Положення № 402 у сукупності свідчить про те, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються штатні та позаштатні військово-лікарські комісії, які проводять медичний огляд осіб, передбачених п. 1.1 розділу І Положення № 402, зокрема, з метою визначення ступеня придатності до військової служб, за результатами якого приймають постанови, що оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання ВЛК. До штатних ВЛК належать, зокрема, ВЛК регіону, до повноважень яких належить розгляд скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи. ВЛК регіону також мають право оглядати військовослужбовців, скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти військових на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд. Постанови регіональних ВЛК можуть бути оскаржені до ЦВЛК або до суду.

Суд встановив, що відповідно до направлення військової частини НОМЕР_2 від 17.06.2025 №548 позивач був направлений на медичний огляд до військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 для визначення ступеню придатності до військової служби.

Медичний огляд ОСОБА_1 14.07.2025 проведений Гарнізонною ВЛК №1 військової частини НОМЕР_1 .

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу проведені наступні дослідження: аналіз сечі загальний (000027); аналіз крові № 503 від 19.06.2025; клінічний аналіз крові на вміст глюкози №115 від 18.06.2025; кардіографічне дослідження від 17.06.2025.

Також відповідно до картки обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 проведено медичне обстеження позивача терапевтом 19.06.2025, хірургом 18.06.2025, невропатологом 04.07.2025, офтальмологом 04.07.2025, лор 09.07.2025, дерматовенерологом 19.06.2025, психіатром 18.06.2025, стоматологом 19.06.2025, травматологом 09.07.2025.

Після проведення обстеження позивачу видана Довідка № 2025-0714-1152-3604-0 від 14.07.2025, відповідно до якої ВЛК на підставі статті 17в, 30в, 62в, 64в графи ІІ розладу хвороб дійшла висновку про придатність ОСОБА_1 до військової служби.

Позивач у позовній заяві зазначає, що ВЛК не враховані рекомендації профільних лікарів щодо спостереження у ревматолога та не було проведено додаткових досліджень.

Не погоджуючись із постановою ВЛК - Довідкою ВЛК№ 2025-0714-1152-3604-0 від 14.07.2025 та зафіксованими у ній висновками, позивач не надав доказів на підтвердження його звернення до регіональної ВЛК зі скаргою чи заявою щодо перегляду такого, як і не надав доказів звернення зі скаргою до ЦВЛК.

Положення № 402 не передбачає право особи, що проходила медичний огляд, оскаржувати постанови штатних (позаштатних) ВЛК у судовому порядку, що свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Суд звертає увагу на постанову від 10.02.2022 у справі № 160/7153/20, в якій Верховний Суд наголосив, що перевірка правильності прийнятого військово-лікарською комісією рішення виключно за медичними показниками не входить до компетенції адміністративного суду.

Адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим частиною другою статті 2 КАС України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 12.02.2021 у справі № 820/5570/16 від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18 про те, що надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби виходить за межі судового розгляду суду касаційної інстанції.

Дискреційні повноваження - це повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору із будь-ким. З огляду на положення статті 2 КАС України щодо компетенції адміністративного суду останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Отже, питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

Водночас, розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити їх законність в межах дотримання процедури прийняття таких.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 16.04.2025 у справі № 160/31586/23.

Таким чином, враховуючи висновки суду касаційної інстанції, суд констатує, що при дослідженні дотримання процедури прийняття спірної довідки гарнізонною ВЛК № 1 військової частини НОМЕР_1 суд не встановив порушень вимог Положення № 402.

Доводи позивача про те, що він звертався із скаргою до ЦВЛК про незгоду з рішенням ВЛК, суд не бере до уваги, оскільки будь-яких рішень за наслідками наданої позивачем заяви, останнім не наведено, матеріали справи не містять.

Наведена, на думку позивача, бездіяльність ЦВЛК може бути оскаржена позивачем у судовому порядку та не підлягає оцінці в межах розгляду цієї справи, виходячи із суб'єктного складу відповідачів та заявлених позовних вимог.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування висновку гарнізонної ВЛК № 1 військової частини НОМЕР_4 від 14.07.2025 № 2025-0714-1152-3604-0 є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

За приписами ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно із ч. 1, ч. 4 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Частиною 1 ст. 77 КАС України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відтак, суд дійшов висновку про відмову ОСОБА_1 у задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 2, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог до Гарнізонної військово-лікарської комісії № 1 військової частини НОМЕР_1 , за участю третіх осіб - Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, військової частини НОМЕР_2 , військової частини НОМЕР_3 про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяКисильова Ольга Йосипівна