Рішення від 09.12.2025 по справі 320/6330/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2025 року № 320/6330/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Діски А. Б., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду в місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Київській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів: за 2008 рік - 1,29732; за 2009 рік - 1,33696; за 2010 рік - 1,05507; за 2011 рік - 1,17489; за 2012 рік - 1,17590; за 2013 рік - 1,14909; за 2014 рік -1,07919; за 2015 рік - 1,06584; за 2016 рік - 1,20527; за 2017 рік - 1,23555; за 2018 рік - 1,37070; за 2019 рік - 1,24787; за 2020 рік - 1,18413; за 2021 рік - 1,10425; за 2022 рік - 1,20905; за 2023 рік - 1,05944;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів: за 2008 рік - 1,29732; за 2009 рік - 1,33696; за 2010 р 1,05507; за 2011 рік - 1,17489; за 2012 рік - 1,17590; за 2013 рік - 1,14909; за 2014 1,07919; за 2015 рік - 1,06584; за 2016 рік - 1,20527; за 2017 рік - 1,23555; за 2018 1,37070; за 2019 рік - 1,24787; за 2020 рік - 1,18413; за 2021 рік - 1,10425; за 2022 - 1,20905; за 2023 рік - 1,05944, починаючи від 10.11.2008.

В обґрунтування позову зазначив, що з 2008 року отримує пенсію за вислугу років як працівник льотно-випробувального складу відповідно до Закону № 1788. Позивач звертався з заявою до відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії із застосуванням відповідних коефіцієнтів: за 2008-2023 роки. Проте, відповідач відмовив у перерахунку пенсії. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними.

Ухвалою судді Діски А. Б. відкрито провадження у справі, ухвалено проводити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у порядку письмового провадження).

Цією ж ухвалою встановлено відповідачу 15-денний строк для подання відзиву на позов, доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

Ухвалу суду відповідач отримав, однак станом на час розгляду справи, відзив на позов до суду не надано.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Ухвалою суду було витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .

Відповідачем було подано до суду необхідні матеріали пенсійної справи.

Дослідивши наявні матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Київській області та отримує пенсію за вислугу років (шифр 221) відповідно до Закону № 1788, з 10.11.2008, як працівник льотного та льотно-випробувального складу.

Відповідно до протоколу про призначення пенсії від 10.11.2008 № 406760, позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону № 1788, тривалість страхового стажу (повного) 38 роки 3 місяців 11 днів, з них за льотний екіпаж - 35 років 9 місяців 24 дні.

На адвокатський запит представника позивача, відповідач листом від 08.11.2023 № 1000-0202-8/169777 повідомив позивача, зокрема, що право на розрахунок пенсії за двоскладовою формулою мають право працівники льотного і льотно-випробного складу та особи льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілоти, штурмани, бортінженери, бортмеханіки, бортрадисти, льотчики-наглядачі) і борт-оператори, які виконують спеціальні роботи в польотах, за умови, що вони на 31.12.2003 мають спеціальний стаж - не менше ніж 25 років для чоловіків. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.08.2005 № 713 "Про внесення зміни до пункту 7 Порядку призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації" щороку, з 1 березня (починаючи з 2005 року), заробітна плата, з якої призначається (перераховується) пенсія відповідно до цього пункту, збільшується на коефіцієнт, який визначається шляхом ділення середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки за рік, що передує року, в якому провадиться перерахунок, на середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузі економіки, яка враховується під час призначення (перерахунку) пенсії.

Відповідач зазначив, що проведення розрахунку пенсії за двоскладовою формулою є недоцільним, оскільки розмір пенсії зменшується. А також відповідачем наведено розміри коефіцієнтів підвищення заробітку у 2008 - 2023 роках: 407,08 х 1,27549 х 1,3673 х 1,29184 х 1,29732 х 1,33696 х 1,05507 х 1,17489 1,1759 х 1,14909 х 1,07919 х 1,06584 х 1,20527 х 1,23555 х 1,3707 х 1,24787 х 1,18413 х 1,10425 х 1,20905 х 1,05944.

Не погодившись із такою відповіддю відповідача, позивач звернувся з цією позовною заявою до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» 05.11.1991 №1788-XII, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 09.07.2003 №1058-IV та Порядком призначення і виплати пенсії за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 418 від 21.07.1992 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.08.2005 № 713).

Відповідно до cт. 51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-VI (далі - Закон № 1058-IV) пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Приписами ч. 3 ст. 53 Закону № 1058-IV визначено, що працівникам льотно-випробного складу та особам льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотам, штурманам, бортінженерам, бортмеханікам, бортрадистам, льотчикам-наглядачам) і бортоператорам, які виконують спеціальні роботи в польотах, пенсії обчислюються з середньомісячного заробітку за роботу, що дає право на пенсію за вислугу років (частина перша статті 64 та статті 65, 66, 69), одержуваного перед її припиненням, і призначаються в розмірах, передбачених частинами першою - третьою, шостою статті 19 та статтею 21цього Закону для пенсій за віком, і не можуть перевищувати 85 процентів заробітку для працівників льотно-випробного складу та 75 процентів заробітку для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах. При цьому розмір пенсії для осіб льотних екіпажів повітряних суден цивільної авіації (пілотів, штурманів, бортінженерів, бортмеханіків, бортрадистів, льотчиків-наглядачів) і бортоператорів, які виконують спеціальні роботи в польотах, не може перевищувати дві з половиною величини середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує місяцю, з якого призначається пенсія.

Відповідно до ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники льотного і льотно-випробного складу після досягнення 50 років і за наявності вислуги років на цих посадах станом на 1 квітня 2015 не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок мають право на пенсію за вислугу років незалежно від відомчої підпорядкованості підприємств, установ і організацій, в яких вони зайняті.

Перелік посад працівників льотного складу, порядок обчислення строків вислуги років для призначення їм пенсій, а також порядок призначення і виплати пенсій льотно-випробному складу затверджуються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення строків вислуги років для призначення пенсій працівникам льотного складу, Перелік посад працівників льотного складу, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років та Порядок призначення і виплати пенсій за вислугу років працівникам льотно-випробного складу цивільної авіації затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1992 № 418 (далі Порядок № 418).

Згідно з п. 1 Порядку № 418 пенсії за вислугу років працівникам льотно-випробного складу встановлюються незалежно від віку при вислузі на посадах, які дають право на таку пенсію, у чоловіків не менше 25 років, у жінок не менше 20 років.

Відповідно до п. 7 Порядку № 418, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09.08.2005 № 713, у разі зростання середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, щороку з 1 березня (починаючи з 2005 року) заробіток, з якого призначається (перераховується) пенсія відповідно до цього пункту, збільшується на коефіцієнт, який визначається шляхом ділення середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за рік, що передує року, в якому проводиться перерахунок, на середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки, яка враховувалася під час призначення (перерахунку) пенсії. Коли розмір пенсії, обчислений із заробітку, визначеного відповідно до цього пункту, менший ніж розмір пенсії до перерахунку, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

З системного аналізу вказаних вище норм права вбачається, що працівники льотного і льотно-випробного складу мають право на призначення пенсії за окремими законодавчими нормами, застосування яких дозволяється за наявності у чоловіків 25 років вислуги на посадах, що віднесені льотного і льотно-випробного складу.

Разом з цим, спеціальними законодавчими актами передбачено не тільки особливості в визначенні середнього заробітку для призначення пенсії, а й запроваджено, починаючи з березня 2005 року, спеціальний механізм щорічного перерахунку вже призначеної пенсії з урахуванням коефіцієнтів зростання середньої заробітної плати.

Судом встановлено та визнається відповідачем, що льотний та льотно-випробувальний стаж позивача станом на час призначення пенсії позивачу складає 35 років 9 місяців 24 дні, тобто перевищує показник у 25 років.

Таким чином, суд вважає, що позивач має право на щорічний перерахунок його пенсії відповідно до п. 7 Порядку № 418 з урахуванням коефіцієнтів зростання середньої заробітної плати.

Так, норми Порядку № 418, в тому числі ті, що визначають право на щорічний перерахунок пенсії, є чинними та містять імперативне правило перерахунку пенсії всім працівникам, які мають льотний та льотно-випробний стаж більше 25 років. В даному випадку необхідною умовою для перерахунку пенсії відповідно до п. 7 Порядку № 418 є зростання середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, та наявність у позивача спеціальної вислуги років не менше 25.

Оскільки спеціальний стаж позивача перевищує зазначену вище межу, він має право на щорічний перерахунок його пенсії з урахуванням коефіцієнтів зростання середньої заробітної плати.

При цьому, згідно з п. 7 Порядку такий перерахунок пенсії проводиться у випадку зростання середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки в автоматичному режимі, проте відповідачем необґрунтовано відмовлено позивачу в перерахунку пенсії на підставі п. 7 Порядку № 418.

За таких обставин, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для визнання протиправною відмови відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів: за 2008 рік - 1,29732; за 2009 рік - 1,33696; за 2010 рік - 1,05507; за 2011 рік - 1,17489; за 2012 рік - 1,17590; за 2013 рік - 1,14909; за 2014 рік -1,07919; за 2015 рік - 1,06584; за 2016 рік - 1,20527; за 2017 рік - 1,23555; за 2018 рік - 1,37070; за 2019 рік - 1,24787; за 2020 рік - 1,18413; за 2021 рік - 1,10425; за 2022 рік - 1,20905; за 2023 рік - 1,05944 та зобов'язання останнього здійснити такий перерахунок із застосуванням вказаних коефіцієнтів.

Щодо дати, з якої має бути проведений перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.

Відповідно до частин першої, другої та третьої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду регламентовані статтею 123 КАС України, відповідно до частини третьої якої якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Звернувшись до суду з цим позовом 03.02.2024 позивач просив провести перерахунок пенсії позивача з 10.11.2008.

Разом з тим, представником позивача було подано до суду письмові пояснення, в яких зазначає, що права позивача мають бути захищені в межах шестимісячного строку, встановленого ч. 2 ст .122 КАС України.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24 грудня 2020 року у справі № 510/1286/16-а дійшла висновку, що норми, зокрема, статті 46 Закону № 1058-IV (щодо необмеження будь-яким строком невиплаченої пенсіонерові суми пенсії) підлягають застосуванню у справах за позовами про оскарження бездіяльності, дій та/або рішень суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку пенсійних виплат виключно за наявності таких умов:

1) ці суми мають бути нараховані пенсійним органом;

2) ці суми мають бути не виплаченими саме з вини держави в особі пенсійного органу.

У цій справі перерахунок пенсії позивача із застосуванням коефіцієнтів збільшення не проводився, тому відсутні підстави для застосування норми щодо необмеження будь-яким строком виплати пенсіонерові суми пенсії.

Суд зазначає, що реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності посадових осіб відповідача. Позивач, необґрунтовано не дотримуючись такого порядку, позбавляє себе можливості реалізовувати своє право на звернення до суду в межах строків звернення до суду, нереалізація цього права зумовлена його власною пасивною поведінкою.

Враховуючи наведене, а також те, що позивач звернувся до суду з цим позовом 03.02.2024 його права можуть бути захищені судом в межах шестимісячного строку, встановленого частиною другою статті 122 КАС України, тобто з 03.08.2023,а не 10.11.2008.

При цьому, враховуючи те, що позивач не звертався до суду з заявою про поновлення строку звернення до суду та подані представником позивача пояснення від 02.12.2025, позовні вимоги за період з 10.11.2008 до 02.08.2023 підлягають залишенню без розгляду відповідно до статті 123 КАС України.

Враховуючи вимоги ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати зі сплати судового збору, сплачених позивачем при зверненні до суду.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії за період з 10.11.2008 до 02.08.2023 залишити без розгляду.

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Київській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів: за 2008 рік - 1,29732; за 2009 рік - 1,33696; за 2010 рік - 1,05507; за 2011 рік - 1,17489; за 2012 рік - 1,17590; за 2013 рік - 1,14909; за 2014 рік -1,07919; за 2015 рік - 1,06584; за 2016 рік - 1,20527; за 2017 рік - 1,23555; за 2018 рік - 1,37070; за 2019 рік - 1,24787; за 2020 рік - 1,18413; за 2021 рік - 1,10425; за 2022 рік - 1,20905; за 2023 рік - 1,05944.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Андрія Саєнка, 10, код ЄДРПОУ 22933548) провести перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.н. НОМЕР_1 ) із застосуванням коефіцієнтів: за 2008 рік - 1,29732; за 2009 рік - 1,33696; за 2010 р 1,05507; за 2011 рік - 1,17489; за 2012 рік - 1,17590; за 2013 рік - 1,14909; за 2014 1,07919; за 2015 рік - 1,06584; за 2016 рік - 1,20527; за 2017 рік - 1,23555; за 2018 1,37070; за 2019 рік - 1,24787; за 2020 рік - 1,18413; за 2021 рік - 1,10425; за 2022 - 1,20905; за 2023 рік - 1,05944, починаючи з 03.08.2023.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.н. НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в сумі 1211,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Андрія Саєнка, 10, код ЄДРПОУ 22933548).

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Діска А.Б.