09 грудня 2025 року м. Житомир справа № 240/18487/25
категорія 113080000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо не внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, про виключення ОСОБА_1 з військового обліку;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відомості про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженця м. Коростеня, Житомирської області, з військового обліку та про оголошення його у розшук.
В обґрунтування позову вказує, що у 2018 році під час проходження ВЛК позивач був визнаний обмежено придатним до військової служби. За усним повідомленням ІНФОРМАЦІЯ_3 документи позивача щодо визнання його обмежено придатним до військової служби, на початку збройної агресії рф проти України, були знищені. При цьому, письмового повідомлення з даного приводу, позивач не отримав. З метою визначення придатності до військової служби позивачем 12 квітня 2022 року було пройдено військово-лікарську комісію у ІНФОРМАЦІЯ_6 . За результатами проведеного медичного огляду ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_7 позивач був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 на підставі 17-а графи II Розкладу хвороб, графи Б ТДВ F41.0, що підтверджується довідкою військово-лікарської комісії №234/1 від 12.04.2022. В подальшому, у розділі 19 військового квитка серії НОМЕР_1 позивача було зроблено відповідну відмітку про виключення його з військового обліку. Позивач у позові зазначає також, що у липні 2024 року він, з метою актуалізації даних, які містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зайшов у мобільний застосунок Резерв + та уточнив свої дані і при цьому виявив, що він не знятий з військового обліку. Відразу, а саме: 11.07.2024 звернувся з письмовою заявою до ІНФОРМАЦІЯ_7 в якій повідомив, що на підставі висновку ВЛК визнаний непридатним з виключенням з військового обліку про що має відповідну відмітку з печаткою у військовому квитку. На звернення позивача було отримано відповідь за №1043/3/224/1121 від 19.07.2024, що він був повторно поставлений на військовий облік ІНФОРМАЦІЯ_2 по причині не надання свідоцтва про хворобу. Оскільки, наказу про поновлення позивача на військовому обліку не має, 13 травня 2025 року позивач звернувся з письмово заявою до начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 в якій просив внести дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про його виключення з військового обліку. Саме внесення запису у п.19 військового квитка про виключення з військового обліку, як це передбачено ч.6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», на переконання позивача, є свідченням виключення позивача з військового обліку. А внесення таких даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів є похідним від цієї дії. Очікуючи вчинення відповідачем дій про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про виключення позивача з військового обліку позивач виявив, що 13.07.2025 у мобільному застосунку Резерв+ є запис про те, що його розшукує ТЦК та СП. На переконання позивача, внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів є неправомірним так як, з моменту внесення запису у військовий квиток про виключення з військового обліку позивач втратив статус військовозобов'язаного та на нього не поширюється правила військового обліку. Просить позов задовольнити.
Суддя своєю ухвалою від 25.07.2025 прийняла позовну заяву до розгляду та відкрила спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Станом на дату розгляду справи, відповідач відзив на позовну заяву не надіслав, а тому, в силу приписів ч. 6 ст. 162 КАС України, суд розглядає справу за наявними матеріалами.
У період із 06.08.2025 по 26.08.2025 та із 29.10.2025 по 13.11.2025 головуюча у справі суддя перебувала у відпустці.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Встановлено, що у військовому квитку серії НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_1 , міститься наступна інформація:
"4. Військове звання молодший лейтенант, присвоєне наказом Міністра оборони України №723 від 18 липня 2011 р."
"19. Відмітка про виключення з військового обліку" (а.с. 12): 12 квітня 2022 р. Виключений з обліку ІНФОРМАЦІЯ_3 на підставі 17-а графи ІІ Розкладу хвороб графи Б ТДВ F41.0. Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.
До позову позивачем додано довідку військово-лікарської комісії №234/1 від 12.04.2022, у якій вказано, що проведено огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_7 12.04.2022 та ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (а.с. 13).
У військово-обліковому документі (застосунок Резерв+) ОСОБА_1 зазначено наступне:
станом на 17.07.2024: на обліку; дата уточнення даних 06.07.2024; дані уточнено вчасно; категорія обліку: військовозобов'язаний (а.с. 30).
станом на 14.03.2025: на обліку; дата уточнення даних 06.07.2024; дані уточнено вчасно; категорія обліку: військовозобов'язаний (а.с. 31).
станом на 16.07.2025: на обліку; військовозобов'язаний. Вас розшукує ТЦК від 13.07.2025 (а.с. 32).
З матеріалів справи вбачається, що листом від 19.07.2024 №1043/3/224/1121 ІНФОРМАЦІЯ_8 повідомив ОСОБА_1 про наступне: "У 2022 році посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 Вас було виключено з військового обліку з порушенням вимог керівних документів, а саме: статті 22.5 наказу Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 “Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» та Інструкції з обліку військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки. У воєнний час на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку складається “Свідоцтво про хворобу», але Вами такий документ не був наданий. У зв'язку з чим, Житомирською спеціалізованою прокуратурою у військовій та оборонній сфері Центрального регіону та вищим військовим командуванням було поставлено завдання на поновлення Вас на військовому обліку, до поки Ви не представите до ІНФОРМАЦІЯ_3 необхідні документи, саме: “Свідоцтво про хворобу», за якою ВЛК визнало Вас непридатним до військової служби та “Довідки ВЛК». Після надання до ІНФОРМАЦІЯ_3 визначених документів, Вас буде виключено з військового обліку згідно керівних документів." (а.с. 14)
Позивач направив відповідачу скаргу від 30.07.2024 у якій просив повідомити підстави для поновлення його на військовому обліку та виключити його з військового обліку (а.с. 15).
Встановлено, що адвокатом в інтересах ОСОБА_1 були скеровані адвокатські запити до ІНФОРМАЦІЯ_3 у який просить повідомити про стан розгляду скарги ОСОБА_1 від 30.07.2024.
Листом від 11.10.2024 №10/8674 та від 24.01.2025 №10/479, ІНФОРМАЦІЯ_9 повідомив адвоката про наступне: " ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , отримав Довідку ВЛК за № 234/1 і на підставі цього був визнаний непридатним до військової служби з виключенням військового обліку. Будучи офіцером запасу, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , мав отримати свідоцтво про хворобу, яке мало було розглянуто ВЛК регіону. Виходячи із наказу МОУ № 402 від 14.08.2008 року «Про затвердження Положенню про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» в редакції від 16.04.2022 року, порушена процедура виключення з військового обліку, оскільки будучи офіцером запасу, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , мав отримати свідоцтво про хворобу, яке мало було розглянуто ВЛК регіону, саме тому він не підлягав виключенню з військового обліку за станом здоров'я."
У відповідь на адвокатський запит від 28.03.2025, у якому останній просив повідомити про те, коли і ким прийнято рішення про поновлення позивача на військовому обліку офіцерів запасу, як особи, виключеної з військового обліку за станом здоров'я, ІНФОРМАЦІЯ_2 листом №3/2122 від 29.04.2025 повідомив: " ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , отримав Довідку ВЛК за № 234/1 і на підставі цього був визнаний непридатним до військової служби з виключенням військового обліку. Будучи офіцером запасу, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , мав отримати свідоцтво про хворобу, яке мало бути розглянуто ВЛК регіону. Виходячи із наказу МОУ № 402 від 14.08.2008 року «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» в редакції від 16.04.2022 року, порушена процедура виключення з військового обліку, оскільки будучи офіцером запасу, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , мав отримати свідоцтво про хворобу, яке мало було розглянуто ВЛК регіону, саме тому він не підлягав виключенню з військового обліку за станом здоров'я. З приводу поновлення на військовому обліку офіцерів запасу: відповідно до відомостей наявних в АІТС «ОБЕРІГ» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , не виключали з військового обліку офіцерів запасу, відповідно і поновлень на облік не відбувалось. З приводу наказу № 385 від 05.09.2023 року: відповідно до відомостей наявних в АІТС «ОБЕРІГ» та в особовій справі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , відсутні відомості щодо наказу про поновлення на військовому обліку офіцерів запасу" (а.с 27).
Позивачем до позову додано заяву від 13.05.2025 про внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резурвістів, адресовану начальнику ІНФОРМАЦІЯ_3 , у якій просив: "повідомити мене про те, чи вносились працівниками ІНФОРМАЦІЯ_12 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резурвістів дані про моє виключення з військового обліку. Якщо ні, то прошу такі дані внести до вказаного Реєстру на підставі зробленої відмітки у моєму військовому квитку" (а.с. 28).
У позові позивач вказує, що станом на дату звернення до суду (липень 2025 року), дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку не внесені та не відмовлено у вчиненні вказаних дій.
Звертаючись до суду з позовом, позивач вважає протиправною та такою, що порушує його права, бездіяльність відповідача щодо не внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтями 17 та 65 Конституції України встановлено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави та справою всього Українського народу. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Цей конституційний обов'язок реалізується через проходження громадянами України військової служби відповідно до закону.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (затвердженим Законом України від 24.02.2022 року №2102-IX) введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 року строком на 30 діб. Строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався та діє на момент виникнення даних спірних правовідносин та на дату розгляду справи.
Преамбулою Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII ( далі - Закон № 2232-XII) визначено, що цей Закон здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.
Відповідно до ч.3 ст. 1 Закону № 2232-XII військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до ч.9 ст.1 Закону № 2232-XII призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку. Форма, порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначаються Кабінетом Міністрів України, а для військовослужбовців - відповідно Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, розвідувальними органами України, Управлінням державної охорони України та Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України.
Згідно із частиною десятою статті 1 Закону № 2232-XII громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до ст.33 Закону № 2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Загальне керівництво роботою, пов'язаною з організацією та веденням військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, контроль за станом цієї роботи в центральних та місцевих органах виконавчої влади, інших державних органах (крім Служби безпеки України та розвідувальних органів України), органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від підпорядкування і форми власності здійснює Генеральний штаб Збройних Сил України. Функціонування системи військового обліку забезпечується органами (підрозділами) Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, розвідувальними органами України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, правоохоронними органами спеціального призначення, місцевими державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування (ч.2).
Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний (ч.3).
Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.5).
За правилами ч.1 ст.34 Закону № 2232-XII персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до пункту 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII в редакції на дату проходження позивачем ВЛК, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 (далі - Порядок №1487).
Відповідно до п. 3 Порядку №1487 військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.
Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пунктом 79 Порядку №1487 визначено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;
здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;
проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;
Відповідно до статті 1 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16 березня 2016 року № 1951-VIII (далі - Закон №1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Положеннями пункту 1 частини 1 статті 2 Закону № 1951-VIII визначено, що основними завданнями Реєстру є зокрема, ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України.
Відповідно до статті 3 Закону № 1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є: 1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.
Оформлення документів військового обліку громадян України здійснюється з використанням засобів Реєстру.
Частиною 8 статті 5 Закону № 1951-VIII встановлено, що органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Згідно з ч.9 статті 5 Закону № 1951-VIII органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 9 Закону № 1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Частиною 1 статті 14 Закону № 1951-VIII встановлено, що ведення Реєстру включає
1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;
2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;
3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.
Відповідно до частини 3 статті 14 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.
У той же час, відповідно до пункту 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 (далі - Порядок № 559) військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа.
Відповідно до пунктів 3 та 4 Порядку № 559 відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним (крім військово-облікових документів військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів). Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через: електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).
У разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Пунктом 7 Порядку № 559 визначено, що військово-обліковий документ в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації.
Формування та відображення військово-облікового документа в електронній формі здійснюється автоматично за умови підключення електронного пристрою до Інтернету та наявності у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей, визначених у пункті 8 цього Порядку.
Відповідно до пункту 8 Порядку № 559 військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності): 1) прізвище; 2) власне ім'я (усі власні імена); 3) по батькові (за наявності); 4) дата народження; 5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті); 6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; 8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів; 9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів); 10) військово-облікова спеціальність; 11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку); 12) відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку); 13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення; 14) адреса місця проживання; 15) номери засобів зв'язку; 16) адреси електронної пошти (за наявності); 17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом; 18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.
Таким чином, саме на відповідача, як суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо внесення відповідних змін у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі відомостей, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку, покладено обов'язок внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до записів у військовому квитку серії НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_1 , міститься наступна інформація:
"4. Військове звання молодший лейтенант, присвоєне наказом Міністра оборони України №723 від 18 липня 2011 р."
"19. Відмітка про виключення з військового обліку" (а.с. 12): 12 квітня 2022 р. Виключений з обліку Коростенського РТЦКтаСП На підставі 17-а графи ІІ Розкладу хвороб графи Б ТДВ F41.0. Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.
Разом з тим, в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відсутні відомості щодо військово-облікових даних позивача, зокрема про те, що він виключений з військового обліку, оскільки така відмітка відсутня у військово-обліковому документі позивача у застосунку Резерв+.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 13.05.2025, метою внесення даних про виключення позивача з військового обліку військовозобов'язаних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації та Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних, позивач звернувся із письмовою заявою до начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 про внесення інформації про виключення його з військового обліку військовозобов'язаних з додатками.
До позову додав копію заяви від 13.05.2025 (а.с. 28-29).
Водночас, судом не встановлено, а відповідачем не доведено, що заяву позивача від 13.05.2025 щодо внесення відомостей про непридатність до військової служби з додатками належним чином розглянуто, та за наслідками її розгляду прийнято рішення.
В той же час, відповідач, який є суб'єкт владних повноважень, не може утриматись від прийняття рішення, що входить до його виключної компетенції, та, відповідно, відсутність належним чином оформленого рішення про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або мотивованої відмови у внесенні змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.
При цьому, аргументи позивача зводяться до того, що невнесення відомостей у Реєстр про виключення позивача з військового обліку через неналежне виконання посадовими особами відповідача певних етапів процедури такого виключення суперечить принципу правової визначеності, а тому позивач просить суд зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про виключення позивача з військового обліку, а також видалити з реєстру інформацію про розшук, як особи, яка ухиляється від військового обліку, у зв'язку з відсутністю підстав для його включення до військового обліку.
Однак, з аналізу приписів Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу, Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №559, слідує, що вирішення питання про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відноситься до дискреційних повноважень відповідача.
Суд не може підміняти відповідача, уповноваженого на здійснення відповідних дій щодо перевірки наведених у заяві відомостей та внесення відповідних змін до електронного реєстру та військово-облікового документу або відмовити у внесенні таких змін.
При цьому суд враховує, що основними засадами ведення Реєстру є: 1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а тому відповідач повинен прийняти мотивоване рішення щодо актуалізації даних позивача в Реєстрі які на час звернення до нього позивача були відсутні в Реєстрі.
За таких підстав, суд дійшов висновку, що належним та достатнім способом захисту буде зобов'язання відповідача розглянути по суті заяву позивача від 13.05.2025 та прийняти відповідне рішення за результатами її розгляду.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн
У зв'язку із частковим задоволенням позовних вимог та сплатою судового збору за одну позовну вимогу немайнового характеру, суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у повному розмірі.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Частково задовольнити позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ: НОМЕР_3 ) про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 13 травня 2025 року.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 13 травня 2025 року та прийняти відповідне рішення за результатами її розгляду.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати у сумі 1211 ( одна тисяча двісті одинадцять ) гривень 20 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Лавренчук
09.12.25