09 грудня 2025 рокуСправа №160/24387/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, відповідача-2: Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, відповідача-3: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: приватне акціонерне товариство завод «Павлоградхіммаш» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
25 серпня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: приватне акціонерне товариство завод «Павлоградхіммаш», в якій, з урахуванням уточненої позовної заяви, просить:
визнати протиправними дії та скасувати Рішення за № 912160174438 від 17.07.2025 про відмову у не прийнятті довідки про заробітну плату від 24.06.2025 року за № 24.06.25 для нарахування пенсії відповідно п. 1 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видану ПАТ «Павлоградхіммаш» за рішенням Павлоградського міськрайонного суду у Дніпропетровській області за №185/8676/24 від 17 березня 2025 року Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області (21005 Вінницька область, м. Вінниця, вул. Зодчих 22, Код 13322403).
визнати протиправними дії та скасувати Рішення за № о/р 912160174438 від 23.09.2025 року про відмову у нарахуванні пенсійних виплат відповідно довідки про заробітну плату від 24.06.2025 року за № 24.06.25 за п. 1 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видану ПАТ «Павлоградхіммаш» за рішенням Павлоградського міськрайонного суду у Дніпропетровській області за № 185/8676/24 від 17 березня 2025 року Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (Код за ЄДРПОУ 13844159, 54000 Україна, м. Миколаїв, вул. Морехідна, буд. 1).
зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (Код за ЄДРПОУ 13844159, 54000 Україна, м. Миколаїв, вул. Морехідна, буд. 1) прийняти до розрахунку пенсії довідку видану ПАТ завод «Павлоградхіммаш» за Рішенням Павлоградського міськрайонного суду у Дніпропетровській області у справі №185/8676/24 та здійснити розрахунок пенсійних виплат відповідно заяви від 10.07.2025 року враховуючи, п. 1 ст. 54 Спеціального Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» редакція від 28.02.1991 року із змінами.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що він перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України як особа з інвалідністю ІІ групи внаслідок аварії на ЧАЕС та отримує пенсію по віку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
10 липня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії в частині "Зміна надбавки", долучивши до заяви заочне рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області та довідку про заробітну плату працівників в зоні відчуження в 1986-1990 роках №2406/25 від 24.06.2025 року видану ПАТ «Павлоградхіммаш».
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №912160174438 від 17.07.2025 року ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії щодо зміни надбавки відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з відсутністю підстав для його проведення.
15.09.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії відповідно до пункту 1 статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до заяви долучивши довідку про заробітну плату працівників в зоні відчуження в 1986-1990 роках №2406/25 від 24.06.2025 року видану ПАТ «Павлоградхіммаш» та акт зустрічної перевірки від 08.09.2025 року №0400-011005-1/18598.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №912160174438 від 23.09.2025 року відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки в довідці від 27.12.1993 №21486 виданій ЦА МО зазначено кількість днів (виїздів) у вересні 1986 - 7, а в довідці про заробітну плату від 24.06.2025 №2406/25, виданій ПАТ завод «Павлоградхіммаш» зазначено кількість днів (виїздів) у вересні 1986 - 21, тоді як в акті зустрічної перевірки від 08.09.2025 року №0400-011005-18598 зазначено кількість днів (виїздів) у вересні 1986 - 07, 14, 21 вересня.
ОСОБА_1 вважає протиправними та такими, що підлягають скасуванню рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №912160174438 від 17.07.2025 року та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №912160174438 від 23.09.2025 року, оскільки не здійснено перерахунок пенсійних виплат з урахуванням довідки про заробітну плату від 24.06.2025 №2406/25, видану ПАТ завод «Павлоградхіммаш», у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з цим позовом.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25 серпня 2025 року для розгляду адміністративної справи №160/24387/25 визначено суддю Олійника В.М.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі №160/24387/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, третя особа: приватне акціонерне товариство завод «Павлоградхіммаш» про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
18 вересня 2025 року на адресу суду через систему «Електронний суд» від представника Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області надійшов відзив на позовну заяву вх.№49404/25, в якому представник відповідача-1 з позовними вимогами, викладеними в позовній заяві, не погоджується та вважає їх необґрунтованими з наступних підстав.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України як особа з інвалідністю ІІ групи внаслідок аварії на ЧАЕС та отримує пенсію по віку відповідно до Закону України ««Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
10.07.2025 року ОСОБА_1 звернувся за перерахунком пенсії за віком, а саме «Зміна надбавки» відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого ПКМУ від 23.11.2011 року №1210, передбачено, що у разі коли особа звернулася за призначенням пенсії з урахуванням заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, органи Пенсійного фонду України визначають два показники середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, (Кзс): обчислений відповідно до абзаців шостого-дванадцятого цього пункту, а також відповідно до абзаців тринадцятого - шістнадцятого цього пункту, і призначають пенсію з урахуванням вищого середньомісячного коефіцієнта заробітної плати.
Нарахування заробітної плати за виконання роботи в зоні відчуження провадиться лише на підставі первинних документів, які підтверджують періоди роботи в зоні відчуження із зазначенням населених пунктів та кількості робочих годин щоденно в зоні відчуження (табель обліку робочого часу, особові рахунки з розшифровкою кодів виплат того часу, шляховий лист, тощо), завірених організацією в складі якої особа працювала в зоні відчуження (відповідно до листа Міністерства праці України «Про оплату праці громадян, які виконували роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках» від 24.04.1997 року № 06-1695).
До заяви щодо перерахунку пенсії в частині «Зміна надбавки» позивачем було надано заочне рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області, справа №185/8676/24, провадження №2/185/840/25 від 17.03.2025 року яким зобов'язано ПАТ завод «Павлоградхіммаш» видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках та надано довідку про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках № 2406/25 від 24.06.2025 року видану ПАТ завод «Павлоградхіммаш» м.Павлоград Дніпропетровської області, за період роботи серпень 1986 року - 10 днів; вересень 1986 року - 21 день.
У матеріалах пенсійної справи наявна довідка з Центрального архіву Міністерства оборони України №21486 від 27.12.1993 року, в якій зазначено дні роботи в зоні відчуження ОСОБА_1 , а саме у вересні 1986 року - 1, 2, 3, 6, 9, 15, 21 (7 днів).
Однак, провести зазначений перерахунок неможливо у зв'язку з розбіжністю в кількості днів зазначених у довідці №2406/25 від 24.06.2025 року за вересень 1986 - 21 день не відповідає кількості днів - 7 днів згідно довідки з Центрального архіву Міністерства оборони України №21486 від 27.12.1993 року.
Крім того суми заробітної плати за серпень 1986 року не підтверджено первинними документами або актом перевірки.
За результатами розгляду заяви позивача рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №912160174438 від 17.07.2025 року ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії щодо зміни надбавки відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з відсутністю підстав для його проведення.
З урахуванням викладеного, представник відповідача-1 просила відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.10.2025 року клопотання ОСОБА_1 про залучення співвідповідачів - задоволено:
Залучено до участі у справі №160/24387/25 у якості відповідача-2: Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (код ЄДРПОУ 13844159, місцезнаходження: вул. Морехідна, буд. 1, м. Миколаїв, 54008).
Залучено до участі у справі №160/24387/25 у якості відповідача-3: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, місцезнаходження: вул. Набережна Перемоги, буд. 26, місто Дніпро, 49094).
Розгляд адміністративної справи №160/24387/25 розпочато спочатку.
10 жовтня 2025 року на адресу суду від ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив вх.№92125/25, в якій позивач не погоджується з доводами відповідача-1, вважає їх необґрунтованими та помилковими, враховуючи наступне.
Статтею 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт в зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівників державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Відповідно до частини 1 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Відповідно до пункту 4 статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військкоматами). Для нарахування пенсії немає значення кількість відпрацьованих днів у зоні, але працедавцем заробітна плата нарахована за 21 робочий день за працю у зоні відчуження відповідно картки особистого рахунку.
З урахуванням викладеного, ОСОБА_1 вважає протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України щодо відмови в здійсненні перерахунку пенсії без урахування довідки про заробітну плату в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 24.06.2025 №2406/25, виданій ПАТ завод «Павлоградхіммаш».
21 жовтня 2025 року на адресу суду через систему «Електронний суд» від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області надійшов відзив на позовну заяву вх.№49404/25, в якому представник відповідача-2 з позовними вимогами, викладеними в позовній заяві, не погоджується та вважає їх необґрунтованими з наступних підстав.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058.
Відповідно до статті 57 Закону №796 визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У разі обчислення пенсії відповідно до частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:
- менше 12 місяців, - заробітна плата (дохід) визначається шляхом поділу загальної суми заробітної плати (доходу) за календарні місяці роботи на кількість зазначених місяців;
- не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - заробітна плата (дохід) визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;
менше місяця, - заробітна плата (дохід) визначається за відповідний календарний місяць з додаванням до заробітної плати (доходу) на основній роботі.
Для обчислення пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 цього Закону особам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 цього Закону, стосовно яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, особам, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) визначається виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Порядок визначення заробітної плати (доходу), у тому числі заробітної плати (доходу), передбаченої частиною четвертою цієї статті, для обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінет Міністрів України від 23.11.2011 №1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення. Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Таким чином, заробітна плати, з якої визначається пенсія, особам 2, 3, 4 категорії, що працювали на територіях радіоактивного забруднення, розраховується відповідно до статті 40 Закону №1058 із врахуванням заробітної плати за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року та заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
До заяви щодо перерахунку пенсії Позивачем було надано довідку про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження 1989-1990 роках №2406/25 від 24.06.2025 видану ПАТ завод «Павлоградхіммаш» м. Павлоград Дніпропетровської області за період роботи серпень 1986 року - 10 днів; вересень 1986 року - 21 день.
Водночас, в матеріалах пенсійної справи наявна довідка з Центрального архіву Міністерства оборони України №21486 від 27.12.1993, в якій зазначено дані роботи в зоні відчуження, а саме в вересні 1986 року - 1-3, 6, 9 15,21 (7 днів).
Таким чином, провести зазначений перерахунок неможливо у зв'язку з розбіжністю в кількості днів зазначених у довідці № 2406/25 від 24.06.2025 за вересень 1986 - 21 день не відповідає кількості днів - 7 днів згідно довідки з Центрального архіву Міністерства оборони України № 21486 від 27.12.1993.
Додатково зазначаємо, що суми заробітної плати за серпень 1986 року не підтверджено первинними документами або актом перевірки.
Відтак, рішення Головного управління від 17.07.2025 року №912160174438 є правомірним та законним, з урахуванням чого, представник відповідача-2 просила відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
30 жовтня 2025 року на адресу суду через систему «Електронний суд» від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву вх.№57767/25, в якому представник відповідача-3 з позовними вимогами, викладеними в позовній заяві, не погоджується та вважає їх необґрунтованими з наступних підстав.
ОСОБА_1 з 08.02.2008 року перебуває на обліку в Головному управлінні як особа з інвалідністю другої групи внаслідок аварії на ЧАЕС та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV.
10.07.2025 та 15.09.2025 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління з заявою про перерахунок пенсії.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 17.07.2025 року №912160174438 та рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області від 23.09.2025 року №912160174438 ОСОБА_1 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії.
Пунктом 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210, передбачено, що у разі коли особа звернулася за призначенням пенсії з урахуванням заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, органи Пенсійного фонду України визначають два показники середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, (Кзс):
- обчислений відповідно до абзаців шостого - дванадцятого цього пункту,
- обчислений відповідно до абзаців тринадцятого - шістнадцятого цього пункту.
Пенсія призначається з урахуванням вищого середньомісячного коефіцієнта заробітної плати.
Нарахування заробітної плати за виконання роботи в зоні відчуження провадиться лише на підставі первинних документів, які підтверджують періоди роботи в зоні відчуження із зазначенням населених пунктів та кількості робочих годин щоденно в зоні відчуження (табель обліку робочого часу, особові рахунки з розшифровкою кодів виплат того часу, шляховий лист, тощо), завірених організацією в складі якої особа працювала в зоні відчуження (відповідно до листа Міністерства праці України «Про оплату праці громадян, які виконували роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках» від 24.04.1997 року № 06-1695).
До заяви про перерахунку пенсії було надано заочне рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 17.03.2025 по справі №185/8676/24 (яким зобов'язано ПАТ завод «Павлоградхіммаш» видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках) та довідку про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 24.06.2025 № 2406/25, видану ПАТ завод «Павлоградхіммаш» м. Павлоград Дніпропетровської області за період роботи серпень 1986 року - 10 днів; вересень 1986 року - 21 день.
Проте, у матеріалах пенсійної справи наявна довідка з Центрального архіву Міністерства оборони України №21486 від 27.12.1993 року, в якій зазначено дні роботи в зоні відчуження ОСОБА_1 , а саме в вересні 1986 - 1-3, 6, 9, 15, 21 (7 днів).
З огляду на наявність розбіжностей в кількості днів зазначених у довідці № 2406/25 від 24.06.2025 (21 день) та в довідці від 27.12.1993 № 21486 (7 днів), тоді як в акті зустрічної перевірки від 08.09.2025 №0400-011005-1/18598 не має інформації про кількість днів (виїздів), з огляду на що, відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії на підставі поданих документів.
Суми заробітної плати за серпень 1986 року не підтверджено первинними документами або актом перевірки.
З урахуванням викладеного, представник відповідача-3 просила відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Протягом строку, визначеного в ухвалі про відкриття провадження, представник третьої особи пояснень щодо позову, відзиву на позовну заяву не надав, з заявами та клопотаннями на адресу суду не звертався.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 з 08.02.2008 року перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області як особа з інвалідністю ІІ групи внаслідок аварії на ЧАЕС та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV.
10.07.2025 року ОСОБА_1 звернувся за перерахунком пенсії за віком, а саме «Зміна надбавки» відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого ПКМУ від 23.11.2011 року №1210, передбачено, що у разі коли особа звернулася за призначенням пенсії з урахуванням заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, органи Пенсійного фонду України визначають два показники середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, (Кзс): обчислений відповідно до абзаців шостого-дванадцятого цього пункту, а також відповідно до абзаців тринадцятого - шістнадцятого цього пункту, і призначають пенсію з урахуванням вищого середньомісячного коефіцієнта заробітної плати.
Нарахування заробітної плати за виконання роботи в зоні відчуження провадиться лише на підставі первинних документів, які підтверджують періоди роботи в зоні відчуження із зазначенням населених пунктів та кількості робочих годин щоденно в зоні відчуження (табель обліку робочого часу, особові рахунки з розшифровкою кодів виплат того часу, шляховий лист, тощо), завірених організацією в складі якої особа працювала в зоні відчуження (відповідно до листа Міністерства праці України «Про оплату праці громадян, які виконували роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках» від 24.04.1997 року № 06-1695).
До заяви щодо перерахунку пенсії в частині «Зміна надбавки» позивачем було надано заочне рішення Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області, справа №185/8676/24, провадження №2/185/840/25 від 17.03.2025 року яким зобов'язано ПАТ завод «Павлоградхіммаш» видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках та надано довідку про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках № 2406/25 від 24.06.2025 року видану ПАТ завод «Павлоградхіммаш» м.Павлоград Дніпропетровської області, за період роботи серпень 1986 року - 10 днів; вересень 1986 року - 21 день.
У матеріалах пенсійної справи наявна довідка з Центрального архіву Міністерства оборони України №21486 від 27.12.1993 року, в якій зазначено дні роботи в зоні відчуження ОСОБА_1 , а саме у вересні 1986 року - 1, 2, 3, 6, 9, 15, 21 (7 днів).
Представники ПФУ вважають, що провести зазначений перерахунок неможливо в зв'язку з розбіжністю в кількості днів зазначених у довідці №2406/25 від 24.06.2025 року за вересень 1986 - 21 день не відповідає кількості днів - 7 днів згідно довідки з Центрального архіву Міністерства оборони України №21486 від 27.12.1993 року.
Крім того суми заробітної плати за серпень 1986 року не підтверджено первинними документами або актом перевірки.
За результатами розгляду заяви позивача рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №912160174438 від 17.07.2025 року ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії щодо зміни надбавки відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з відсутністю підстав для його проведення.
Судом встановлено, що відповідно до акту зустрічної перевірки Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №0400-011005-1/18598 від 08.09.2025 року в розділі «Висновки» зазначено, що за результатами перевірки довідки від №2406/25 від 24.06.2025 року на ім'я ОСОБА_1 , розбіжностей з даними первинних документів не встановлено.
15.09.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії відповідно до пункту 1 статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до заяви долучивши довідку про заробітну плату працівників в зоні відчуження в 1986-1990 роках №2406/25 від 24.06.2025 року видану ПАТ «Павлоградхіммаш» та акт зустрічної перевірки від 08.09.2025 року №0400-011005-1/18598.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №912160174438 від 23.09.2025 року відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки в довідці від 27.12.1993 №21486 виданій ЦА МО зазначено кількість днів (виїздів) у вересні 1986 - 7, а в довідці про заробітну плату від 24.06.2025 №2406/25, виданій ПАТ завод «Павлоградхіммаш» зазначено кількість днів (виїздів) у вересні 1986 - 21, тоді як в акті зустрічної перевірки від 08.09.2025 року №0400-011005-18598 зазначено кількість днів (виїздів) у вересні 1986 - 07, 14, 21 вересня.
ОСОБА_1 вважає протиправними та таким, що підлягають скасуванню, рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №912160174438 від 17.07.2025 року та рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №912160174438 від 23.09.2025 року, оскільки не здійснено перерахунок пенсійних виплат з урахуванням довідки про заробітну плату від 24.06.2025 №2406/25, виданій ПАТ завод «Павлоградхіммаш», у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пунктів 1, 6 частини 1 статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону №1058 в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно зі статтею 10 Закону № 1058 особа, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один з цих видів пенсії за її вибором.
Відповідно до частини 3 статті 45 Закону №1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Пунктом 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 передбачено, що у разі коли особа звернулася за призначенням пенсії з урахуванням заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, органи Пенсійного фонду України визначають два показники середньомісячного коефіцієнта заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії, (Кзс):
- обчислений відповідно до абзаців шостого - дванадцятого цього пункту,
- обчислений відповідно до абзаців тринадцятого - шістнадцятого цього пункту.
Пенсія призначається з урахуванням вищого середньомісячного коефіцієнта заробітної плати.
Нарахування заробітної плати за виконання роботи в зоні відчуження провадиться лише на підставі первинних документів, які підтверджують періоди роботи в зоні відчуження із зазначенням населених пунктів та кількості робочих годин щоденно в зоні відчуження (табель обліку робочого часу, особові рахунки з розшифровкою кодів виплат того часу, шляховий лист, тощо), завірених організацією в складі якої особа працювала в зоні відчуження (відповідно до листа Міністерства праці України «Про оплату праці громадян, які виконували роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках» від 24.04.1997 року № 06-1695).
Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінет Міністрів України від 23.11.2011 №1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення. Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Таким чином, заробітна плати, з якої визначається пенсія, особам 2, 3, 4 категорії, що працювали на територіях радіоактивного забруднення, розраховується відповідно до статті 40 Закону №1058 із врахуванням заробітної плати за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року та заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
До заяви щодо перерахунку пенсії позивачем було надано довідку про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження 1989-1990 роках №2406/25 від 24.06.2025 видану ПАТ завод «Павлоградхіммаш» м. Павлоград Дніпропетровської області за період роботи серпень 1986 року - 10 днів; вересень 1986 року - 21 день.
Щодо рішення відповідача-1, суд зазначає наступне.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №912160174438 від 17.07.2025 року ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку пенсії щодо зміни надбавки відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з відсутністю підстав для його проведення.
Оскільки спірні правовідносини фактично стосуються переходу з одного виду пенсії на інший, суд вважає, що позовні вимоги в частині необхідності здійснювати перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону №1058 в частині "Зміна надбавки" на підставі довідки про заробітну плату працівників в зоні відчуження в 1986-1990 роках №2406/25 від 24.06.2025 року видану ПАТ «Павлоградхіммаш», задоволенню не підлягають.
Щодо рішення відповідача-2, суд виходить з наступного.
Статтею 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт в зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівників державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
Відповідно до частини 1 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Відповідно до пункту 4 статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військкоматами).
Відповідно до статті 57 Закону №796 визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У разі обчислення пенсії відповідно до частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:
- менше 12 місяців, - заробітна плата (дохід) визначається шляхом поділу загальної суми заробітної плати (доходу) за календарні місяці роботи на кількість зазначених місяців;
- не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - заробітна плата (дохід) визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;
менше місяця, - заробітна плата (дохід) визначається за відповідний календарний місяць з додаванням до заробітної плати (доходу) на основній роботі.
Для обчислення пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 цього Закону особам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 цього Закону, стосовно яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, особам, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) визначається виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Порядок визначення заробітної плати (доходу), у тому числі заробітної плати (доходу), передбаченої частиною четвертою цієї статті, для обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Суд приходить до висновку, що для призначення, нарахування та виплати пенсії відповідно до частини 1 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» кількість відпрацьованих днів у зоні не враховується.
Отже, особам, які отримали інвалідність внаслідок каліцтва чи захворювання, зумовленого ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, надано право на призначення пенсії на особливих умовах із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.
Така пенсія визначається з цієї заробітної плати у розмірі відшкодування фактичних збитків та в залежності від кількості відпрацьованих місяців (днів) у зоні відчуження відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Для розрахунку пенсії позивачем було надано довідку про заробітну плату працівників в зоні відчуження в 1986-1990 роках №2406/25 від 24.06.2025 року видану ПАТ «Павлоградхіммаш».
Суд при вирішенні спору по суті враховує, що відповідно до акту зустрічної перевірки Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №0400-011005-1/18598 від 08.09.2025 року в розділі «Висновки» зазначено, що за результатами перевірки довідки від №2406/25 від 24.06.2025 року на ім'я ОСОБА_1 , розбіжностей з даними первинних документів не встановлено.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що належним способом захисту є необхідність визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №912160174438 від 23.09.2025 року про відмову ОСОБА_1 в здійсненні з 10.07.2025 року переходу з пенсії за віком на пенсію по інвалідності відповідно до пункту 1 статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням довідки про заробітну плату працівників в зоні відчуження в 1986-1990 роках №2406/25 від 24.06.2025 року виданої ПАТ «Павлоградхіммаш», і як наслідок, для належного переходу на інший вид пенсії, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (код ЄДРПОУ 13844159) здійснити з 10.07.2025 року призначення, нарахування та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до пункту 1 статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням довідки про заробітну плату працівників в зоні відчуження в 1986-1990 роках №2406/25 від 24.06.2025 року виданої ПАТ «Павлоградхіммаш», з урахуванням виплачених сум.
Суд враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява №65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), «Проніна проти України» (Заява №63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява №4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).
Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих правових підстав для часткового задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 .
Щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Судом встановлено, що позивач звільнений від сплати судового збору, у зв'язку з чим розподіл судових витрат судом не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, відповідача-2: Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, відповідача-3: Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: приватне акціонерне товариство завод «Павлоградхіммаш» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області №912160174438 від 23.09.2025 року про відмову ОСОБА_1 в здійсненні з 15.09.2025 року переходу з пенсії за віком на пенсію по інвалідності відповідно до пункту 1 статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням довідки про заробітну плату працівників в зоні відчуження в 1986-1990 роках №2406/25 від 24.06.2025 року, виданої ПАТ «Павлоградхіммаш».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (код ЄДРПОУ 13844159) здійснити з 15.09.2025 року призначення, нарахування та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) відповідно до пункту 1 статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням довідки про заробітну плату працівників в зоні відчуження в 1986-1990 роках №2406/25 від 24.06.2025 року, виданої ПАТ «Павлоградхіммаш», з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.М. Олійник