Справа№592/14448/25
Провадження №2/592/3158/25
10 грудня 2025 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі:
головуючого судді - Катрич О.М.
за участю секретаря судового засідання - Дядечко Г.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми цивільну справу за позовом представника позивача Кордюка Віталія Петровича, який діє в інтересах ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Сумської міської ради, Сумської міської ради в особі Управління «Центр надання адміністративних послуг м. Суми» Сумської міської ради про визнання наймачем кімнати та зобов'язання вчинити дії щодо приватизації,-
Представник позивача Кордюк В.П., який діє в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що з 2017 року позивач зареєстрована в гуртожитку по АДРЕСА_1 . З моменту вселення та до теперішнього часу ОСОБА_1 фактично проживає в кімнаті АДРЕСА_2 . 19.08.2014 Рішенням Виконкому Сумської міської ради № 399 затверджено Акт приймання-передачі до комунальної власності територіальної громади міста Суми гуртожитку за адресою: м. Суми, вул. Декабристів, 76 від регіонального відділення Фонду державного майна України по Сумській області. 20.06.2018 року рішенням Сумської міської ради № 3607-МР було зараховано до комунальної власності територіальної громади міста Суми гуртожиток за адресою: АДРЕСА_1 . Таким чином, власником гуртожитку є територіальна громада м. Суми. 05.10.2016 Сумська міська рада своїм рішенням № 1225-МР надала дозвіл на приватизацію кімнат у гуртожитку по АДРЕСА_1 . Бажаючи скористатись своїм правом на приватизацію кімнати в гуртожитку, ОСОБА_1 в лютому 2017 року зверталася до управління обліку, розподілу та приватизації житла Сумської міської ради з заявою щодо приватизації кімнати у гуртожитку по АДРЕСА_1 за нею. Листом від 25.08.2025 року відповідач 2 повідомив позивача про відмову приватизації кімнати, в якому причиною відмови було зазначено: відсутність ордеру про надання житлової площі у Позивача; відсутність реєстрації Позивача саме в кімнаті АДРЕСА_2 . На думку позивача така відмова в частині приватизації кімнати саме за нею є необґрунтованою та незаконною. Позивач користується кімнатою на підставі та в порядку визначеному законодавством, підпадає під дію Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» та має право на отримання кімнати № НОМЕР_1 у Гуртожитку у власність.
В лютому відповідач 1 надав Сумському міському об'єднанню громадян «Вікторія» дозвіл на проведення технічної інвентаризації всього будинку за адресою: АДРЕСА_1 .
В 2018 році інвентаризація була проведена, за результатами якої були змінені номера кімнат. В зв'язку з чим зокрема протоколом загальних зборів мешканців гуртожитку за адресою: АДРЕСА_1 від 28 березня 2018 року було затверджено фактичні номера займаних кімнат мешканцями.
Просить суд зобов'язати Сумську міську раду в особі Управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» Сумської міської ради вчинити дії щодо приватизації за ОСОБА_1 кімнати АДРЕСА_3 , без надання ордера про надання житла.
Позивач та його представник в судове засідання не з'явилися. Представник позивача надав до суду клопотання, в якому справу просив розглядати без його участі та участі позивача. Позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив задовольнити.
Представник відповідача Виконавчого комітету Сумської міської ради в судове засідання не з'явилася, надала до суду заяву, в якій справу просила розглядати без участі представника. У відзиві на позов заперечувала проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 . Зазначила, що відповідно до пункту 18 положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого Наказом Міністерства з питань житлово - комунального господарства України від 16.12.2009 №396 громадянином до органу приватизації подається копія ордеру. Позивач до позову копії ордеру не надав, та повідомив про його відсутність, також подається копія договору найму жилого приміщення та/або копія договору оренди житла. Крім того, зазначила, що відповідно до ст.2 ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду» до об'єктів приватизації належать житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), які використовуються громадянами на умовах найму. Відповідно до наданих до органу приватизації документів позивачам необхідно зареєструватися у кімнаті АДРЕСА_3 (а.с.34-36).
Перевіривши матеріали справи та дослідивши докази по справі, вислухавши пояснення представника позивача суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради №399 від 19.08.2014 року затверджено акт приймання - передачі до комунальної власності територіальної громади міста Суми гуртожитку за адресою: АДРЕСА_1 , від регіонального відділення Фонду державного майна України по Сумській області (а.с.6).
Рішенням VII скликання XIV сесії Сумської міської ради №1225-МР від 05.10.2016 вирішено надати дозвіл на приватизацію кімнат у гуртожитку по АДРЕСА_1 їх законними мешканцями в порядку, установленому чинним законодавством (а.с.7).
Рішенням VII скликання XLI сесії Сумської міської ради №3607-МР від 20.06.2018, вирішено зарахувати до комунальної власності територіальної громади міста Суми 986/1000 гуртожитку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 ; Департаменту забезпечення ресурсних платежів СМР взяти на оперативний облік майно, зазначене в пункті 1 цього рішення, у порядку, установленому чинними нормативно - правовими актами (а.с.8).
На звернення ОСОБА_1 щодо надання копії ордеру на кімнату АДРЕСА_3 , Сумське міське об'єднання громадян « ІНФОРМАЦІЯ_1 » мешканців гуртожитку по АДРЕСА_1 повідомило позивача про те, що об'єднання не має змоги надати копії вищезазначеного ордеру в зв'язку з тим, що під час прийняття гуртожитку їм не була передана картотека його попереднім власником. В тому числі їм не були передані відповідні документи по кімнаті АДРЕСА_2 (а.с.10).
Протоколом загальних зборів мешканців гуртожитку за адресою: АДРЕСА_1 від 28.03.2018 затверджено список мешканців, які фактично проживають в кімнатах гуртожитку за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.18).
Згідно додатку №1 до протоколу загальних зборів мешканці гуртожитку за адресою: АДРЕСА_1 від 28.03.2018 переліку осіб на загальних зборах та списку мешканців, що фактично проживають в гуртожитку вбачається, що ОСОБА_1 є кімнатонаймачем та фактично проживає у кімнаті АДРЕСА_2 (а.с.18 зворот - 19).
З копії паспорту ОСОБА_1 вбачається, що у відбитку про реєстрацію вона зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 (а.с.13-14).
Рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми від 07.12.2021, зобов'язано Управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» СМР вчинити дії по приватизації за ОСОБА_2 та ОСОБА_3 кімнати АДРЕСА_5 , без надання ордера про надання житла та інформації щодо місця реєстрації ОСОБА_2 у період з 1996 по 2002 рік (а.с.46-47).
Згідно із копії листа від 25.08.2025 року Управлінням «Центр надання адміністративних послуг» СМР позивачеві було відмовлено в приватизації кімнати АДРЕСА_3 , мотивуючи тим, що вона не надала копії ордеру на кімнату АДРЕСА_3 . Відповідно до наданих до органу приватизації документів позивач зареєстрована у кімнаті АДРЕСА_5 , а отже необхідно зареєструватися у кімнаті АДРЕСА_2 . А тому у зв'язку з відсутністю ордера, відсутністю реєстрації у кімнаті №21 задовольнити заяву стосовно передачі у приватну власність кімнату АДРЕСА_3 управління «Центр надання адміністративних послуг у м. Суми» не має законних підстав (а.с.16).
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №451538377 від 11.11.2025, відомості про право власності за адресою: АДРЕСА_6 , відсутні (а.с.45).
З довідки, наданої 17.11.2025 року Сумським міським об'єднанням громадян «Вікторія» мешканців гуртожитку по АДРЕСА_1 , вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_6 , при приватизації кімнат у гуртожитку були зміни в нумерації кімнат. Станом на 01.11.2025 заборгованість з утримання гуртожитку та відшкодування комунальних платежів відсутня (а.с.51 зворот).
Відповідно до ст. 47 Конституції України, кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.
Згідно ст. 1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» приватизація державного житлового фонду - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і та ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.
Відповідно до частини 1 статті 2 вказаного Закону до об'єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі - квартири (будинки), які використовуються громадянами на умовах найму.
Частиною 3 статті 8 Закону передбачено, що передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Передача житлових приміщень у гуртожитках у власність мешканців гуртожитків здійснюється відповідно до закону.
Органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом (частина 10 статті 8 Закону).
Отже, перелік підстав для відмови у приватизації житлових приміщень є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.
Пунктом 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян визначено перелік документів, які необхідно надати до органу приватизації для оформлення приватизації, зокрема, копію ордера на жиле приміщення або ордера на жилу площу в гуртожитку. У пункті 17 визначено, що громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім'ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації, де одержує бланк заяви та необхідну консультацію.
Статтею 328 ЦК України визначено підстави набуття права власності. Так, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно статті 345 ЦК України фізична особа може набути право власності у разі приватизації державного майна та майна, що є в комунальній власності.
Відповідно до положень зазначених законів право на приватизацію житлових приміщень у гуртожитках державного житлового фонду мають громадяни України, які постійно на законних підставах проживають у них.
Судом достовірно встановлено, що позивач на законних підставах займає спірне житлове приміщення у гуртожитку і його право на це приміщення ніким не оспорюється, що підтверджується матеріалами справи.
Також судом встановлено, що кімната АДРЕСА_3 , підлягає приватизації і ніяких обмежень щодо її приватизації не має.
Відсутність у позивача ордеру на жиле приміщення позбавляє її можливості реалізувати своє право на приватизацію кімнати АДРЕСА_3 .
Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за необхідне захистити житлові права позивача, а тому позов в частині зобов'язання відповідача здійснити приватизацію кімнати без ордеру підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 7, 8, 10, 12, 13, 81, 83, 133, 141 ЦПК України, ст. 47 Конституції України, ст.ст. 1, 2, 6, 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», суд
Позов представника позивача ОСОБА_4 , який діє в інтересах ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Сумської міської ради, Сумської міської ради в особі Управління "Центр надання адміністративних послуг м. Суми" Сумської міської ради про визнання наймачем кімнати та зобов'язання вчинити дії щодо приватизації - задовольнити.
Зобов'язати Сумську міську раду в особі Управління «Центр надання адміністративних послуг м. Суми» Сумської міської ради вчинити дії щодо приватизації за ОСОБА_1 , кімнати АДРЕСА_3 , без надання ордеру.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Виконавчий комітет Сумської міської ради, м. Суми, майдан Незалежності, 2, ЄДРПОУ 04057942.
Відповідач: Сумська міська рада в особі Управління «Центр надання адміністративних послуг м. Суми» Сумської міської ради, м. Суми, вул. Британська, 21, код ЄДРПОУ 23823253.
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Ольга КАТРИЧ