Справа №-613/1940/25 Провадження №-3/613/667/25
10 грудня 2025 року м. Богодухів
Суддя Богодухівського районного суду Харківської області Сеник О.С., розглянувши матеріали, що надійшли від Богодухівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 2 ст. 130 КУпАП, -
15.09.2025 о 23.27 год. у м. Богодухів Харківської оласті по вул. Покровській, 20 водій ОСОБА_1 керував автомобілем VOLKSWAGEN CARAVELLE номерний знак НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння із застосуванням спеціального технічного засобу «Драгер» на місці зупинки транспортного засобу та в закладі охорони здоров'я КНП «Богодухівська ЦРЛ» відмовився під відеозапис нагрудної ВodyCam № 3, чим повторно протягом року вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність ч. 2 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання повторно не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Клопотань про розгляд справи за його відсутності або про відкладення судового розгляду не подавав.
Відповідно до ст.129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
В рішенні Європейського суду з прав людини «Пономарьов проти України» від 03.04.2008 року (заява №3236/03, п. 41) зазначено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Враховуючи, що ОСОБА_1 належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, в судове засідання повторно не прибув, причини неприбуття суду не повідомив, беручи до уваги, що згідно з вимогами ст.268 КУпАП адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст.130 КУпАП, не відноситься до правопорушень, по яким присутність у судовому засіданні особи обов'язковою, суддя вважає, що розгляд справи слід провести за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши наявні матеріали справи про адміністративне правопорушення та оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суддя приходить до таких висновків.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (далі по тексту - ПДР) водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
В рішенні Європейського суду з прав людини у справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007, зазначено, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі держави.
Відповідно до статті 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
За приписами ч.ч.1-3 ст.266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд особи, яка керувала, зокрема, транспортним засобом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення.
Відповідно до пункту 6 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1103 від 17.12.2008 (далі по тексту - Порядок № 1103), водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.
За приписами п. 8 Порядку № 1103 у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Аналогічні приписи містять пункти 2, 6, 7 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за № 1413/27858 (далі по тексту - Інструкція).
Частиною 1 статті 130 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність, у т.ч., за відмову водія від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння відповідно до встановленого порядку, а частиною 2 статті 130 КУпАП - за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами в їх сукупності, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 455173 від 16.09.2025, складеним у відповідності до вимог ст.ст. 256, 266 КУпАП та Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України №1395 від 07.11.2015, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.11.2015 за №1408/27853, яким зафіксовано порушення ОСОБА_1 п.2.5 ПДР;
- постановою поліцейського серії ЕНА № 5731135 від 16.09.2025 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ч.1 ст.121 КУпАП за порушення п.31.4.7 «ї» ПДР - керування транспортним засобом, у якого у темну пору доби не працювали задні габаритні ліхтарі;
- рапортами поліцейського СРПП Богодухівського РВП про те, що після оформлення адміністративного матеріалу стосовно ОСОБА_1 автомобіль VOLKSWAGEN CARAVELLE д.н.з. НОМЕР_1 , яким керував останній, тимчасово не затримувався, оскільки суттєво не перешкоджав дорожньому руху; у водія ОСОБА_1 посвідчення водія тимчасово не вилучалося, оскільки останній позбавлений права керування транспортним засобом;
- письмовим направленням від 15.09.2025 до КНП Богодухівська ЦРЛ на огляд особи з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції на ім'я ОСОБА_1 , результати огляду - відмовився;
- відеозаписом з відеореєстратора патрульного автомобіля, яким зафіксовано зупинку автомобіля VOLKSWAGEN CARAVELLE д.н.з. НОМЕР_1 , у якого не працював задній лівий стоп-сигнал;
- відеозаписами з нагрудної камери поліцейського, якими зафіксовано спілкування працівників поліції з ОСОБА_1 , який знаходився на водійському сидінні автомобіля VOLKSWAGEN CARAVELLE д.н.з. НОМЕР_1 , повідомлення про причини зупинки - несправність заднього лівого стоп-сигналу, вимогу поліцейського надати документи, що посвідчують особу та документи на транспортний засіб, ухилення ОСОБА_1 від надання документів, установлення його особи, демонстрацію ОСОБА_1 несправності заднього лівого стоп-сигналу, надання ОСОБА_1 документів, перевірку документів на транспортний засіб, констатацію наявності у ОСОБА_1 ознак алкогольного сп'яніння, пропозицію пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою спеціального технічного засобу «Драгер» або в КНП Богодухівська ЦРЛ, на що ОСОБА_1 спочатку погодився на проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу «Драгер», проте, після початку проходження такого огляду відмовився, посилаючись на те, що він є військовослужбовцем, тому працівники поліції не мають повноважень пропонувати йому проходження огляду на стан сп'яніння, оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення, вручення ОСОБА_1 протоколу під підпис;
- копією постанови Чугуївського районного суду Харківської області від 28.05.2025 по справі № 636/1690/25, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та накладено на нього штраф у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік. Постанова набрала законної сили 09.06.2025;
- листом ТСЦ МВС № 6343 від 17.09.2025, яким підтверджено, що за даними Єдиного державного реєстру МВС ОСОБА_1 отримав посвідчення водія серії НОМЕР_2 від 11.11.2004, яке вилучене на підставі постанови Дарницького районного суду м. Києва від 19.05.2022 за ч.2 ст.130 КУпАП та знаходиться на збереженні у ТСЦ МВС 8042 РСЦ ГСЦ МВС в м. Київ;
- копією протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 455154 від 16.09.2025, складеного стосовно ОСОБА_1 за ч.5 ст.126 КУпАП за порушення п.2.1. «а» ПДР (керування автомобілем VOLKSWAGEN CARAVELLE д.н.з. НОМЕР_1 , будучи позбавленим права керування транспортним засобом).
З огляду на викладене, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП, повністю підтверджена наявними доказами.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Згідно з ч. 2 ст.130 КУпАП повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або адміністративний арешт на строк десять діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 від 31.03.2001, власником автомобіля VOLKSWAGEN CARAVELLE д.н.з. НОМЕР_1 є ОСОБА_2 .
Оскільки вказаний автомобіль належать не ОСОБА_1 , а іншій особі, у суду відсутні підстави для оплатного вилучення вказаного транспортного засобу у ОСОБА_1 ..
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 11.11.2004 отримав посвідчення водія серії НОМЕР_2 категорії «В», яке було вилучене на підставі постанови Дарницького районного суду м. Києва від 19.05.2022 за ч.2 ст.130 КУпАП і знаходиться на зберіганні у ТСЦ МВС 8042.
Отже, строк адміністративного стягнення за постановою Дарницького районного суду м. Києва від 19.05.2022 сплив.
Разом з тим, адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.130 КУпАП, було вчинене ОСОБА_1 в період дії адміністративного стягнення, накладеного постановою Чугуївського районного суду Харківської області від 28.05.2025 по справі № 636/1690/25, у виді позбавлення права керування транспортними засобами строком 1 рік.
Враховуючи викладене, слід призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої ч. 2 ст. 130 КУпАП, у виді штрафу в розмірі 2000 (двох тисяч) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 (три) роки.
За приписами ч.3 ст.30 КУпАП якщо особою, позбавленою права керування транспортним засобом, до закінчення строку дії такого стягнення вчинено нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення приєднується невідбута частина стягнення. При цьому загальний строк позбавлення права керування транспортним засобом може перевищувати гранично допустимий строк, передбачений частиною другою цієї статті.
Таким чином, до стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами на строк 3 роки, призначене за адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.130 КУпАП, слід приєднати невідбуту частину стягнення за постановою Чугуївського районного суду Харківської області від 28.05.2025 по справі № 636/1690/25 (набрала законної сили 09.06.2025) строком 5 місяців 29 днів, остаточно визначивши ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 2000 (двох тисяч) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 (три) роки 5 місяців 29 днів.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 8, 33, 40-1, ч. 1 ст. 130, ст.ст. 245, 251, 252, 268, 280, 283-285, 294 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП та застосувати щодо нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави (отримувач коштів ГУК Харківськ обл./Харківобл/21081300, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37874947, Банк отримувач -Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA168999980313020149000020001, код класифікації доходів бюджету 21081300) у розмірі 2000 (двох тисяч) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000,00 грн. (тридцять чотири тисячі гривень 00 коп.), з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 (три) роки.
На підставі ч. 3 ст. 30 КУпАП до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення, призначеного ОСОБА_1 цією постановою, приєднати невідбуту частину стягнення, призначеного постановою Чугуївського районного суду Харківської області від 28.05.2025 по справі № 636/1690/25 у вигляді позбавлення права керування транспортним засобом, визначивши остаточне стягнення у виді штрафу в розмірі 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі (тридцять чотири тисячі гривень 00 коп.), з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 3 (три) роки 5 (п'ять) місяців 29 (двадцять дев'ять) днів.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави (Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувач Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106) в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Роз'яснити, що штраф, відповідно до ст. 307 КУпАП, має бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у вищезазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Богодухівський районний суд Харківської області протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
Суддя О.С. Сеник