Постанова від 05.12.2025 по справі 487/6525/25

Справа № 487/6525/25

Провадження № 3/487/1439/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2025 року м. Миколаїв

Заводський районний суд м. Миколаєва у складі головуючого судді Сухаревич З.М., за участю секретаря Сердюк В.М., прокурора Чернявського Я.А., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Миколаєва, громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , не працює,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до наказу № 15-к від 20.03.2024 ОСОБА_1 з 21.03.2024 призначено на посаду головного спеціаліста відділу з гуманітарних питань та спорту адміністрації Заводського району Миколаївської міської ради.

Відповідно до розпорядження №61 рк від 21.03.2024 року ОСОБА_1 присвоєно 13 ранг посадової особи місцевого самоврядування віднесеного до шостої категорії посад.

Згідно з ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Відповідно до посадової інструкції головного спеціаліста відділу з гуманітарних питань та спорту адміністрації Заводського району Миколаївської міської ради виконує наступні обов'язки:

- організація проведення семінарів, інформаційно-просвітницькі заходи з питань попередження насильства в сім'ї протидії торгівлі людьми;

- ведення роботи з дітьми із сімей соціально не захищених категорій населення;

- виконання інших обов'язків та доручень, передбачених законодавством.

Таким чином, обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу з гуманітарних питань та спорту адміністрації Заводського району Миколаївської міської ради ОСОБА_1 є посадовою особою місцевого самоврядування та відповідно є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, і на нього поширюється юридична відповідальність за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією.

Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-" ґ " пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Указом Президента України від 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації на території України введено воєнний стан який діє до теперішнього часу.

У зв'язку з чим НАЗК відповідно до роз'яснень від 07.03.2022 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок)», які розроблені з урахуванням положень Закону України від 03.03.2022 № 2115-ІХ «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» - відтерміновано обов'язок подання декларації.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» №3384-ІХ який набрав чинності 12.10.2023 року - відновлено обов'язок декларування.

Відповідно до роз'яснення НАЗК «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» від 13.11.2023 №4 визначено, що щорічну декларацію за 2023 рік потрібно подати до - 31.03.2024 року.

Водночас, якщо подана декларація кандидата на посаду охоплювала попередній звітний рік, а в особи виник обов'язок подати щорічну декларацію за той самий звітний період, то особа зобов'язана подати щорічну декларацію.

У відповідності до ч. 2 ст. 8 КУпАП Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.

Згідно з ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

Таким чином, ОСОБА_1 будучи головним спеціалістом відділу з гуманітарних питань та спорту адміністрації Заводського району Миколаївської міської ради зобов'язаний до 31.03.2024 (включно) окрім декларації «кандидата на посаду» подати «щорічну» декларацію за 2023 рік.

Оглядом публічної сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, «щорічна» за 2023 рік подав лише 15.04.2024, чим допустив порушення встановленого строку подання електронної декларації, що підтверджується витягом з вебсайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 (ІПН- НОМЕР_1 ) встановлено, що останній роботу щодо заповнення декларації розпочав 15.04.2024 о 07 год. 20 хв, та о 09 год. 11 хв. заповнив всі розділи декларації та успішно її подав.

Відповідно до інформації наданої Адміністрацією Заводського району Миколаївської міської ради ОСОБА_1 ознайомлювали з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» під особистий підпис.

З моменту відновлення етапу декларування 12.10.2023 до кінцевого терміну подачі декларації типу «щорічна» за 2023 рік - 31.03.2024, законодавцем надано достатньо часу для збору всіх необхідних даних та подачі декларації в установлений Законом термін.

Відповідно листа Національного агентства з питань запобігання корупції , де вказані дати некоректної роботи Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в якому чітко вказано, через збій у роботі програмного забезпечення інформаційно-комунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - Реєстр), помилки у роботі Реєстру спостерігались у період з 23.10.2023 по 14.11.2023 та 23.12.2023 та частково в інші дні, які зазначені в листі.

В дні необхідності подання ОСОБА_1 декларації Реєстр працював в належному режимі.

Отже ОСОБА_1 не мав поважних причин подати електронну декларацію з порушенням визначених законодавством строків.

Таким чином, 15.04.2024 ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто несвоєчасне, без поважних причин подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме «щорічна» 2023 рік.

Крім цього, відповідно до абз. 1 ч. 2 т. 45 Закону України "Про запобігання корупції", особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до роз'яснення НАЗК «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» від 13.11.2023 №4 визначено, що декларація з позначкою «при звільненні» подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими - протягом 30 днів з дня припинення перебування на посаді/в статусі, що визначені ст. 3 Закону.

Згідно наказу №64-к від 08.07.2024 ОСОБА_1 звільнено 11.07.2024 року з посади головного спеціаліста відділу з гуманітарних питань та спорту адміністрації Заводського району Миколаївської міської ради.

Таким чином, ОСОБА_1 будучи головним спеціалістом відділу з гуманітарних питань та спорту адміністрації Заводського району Миколаївської міської ради зобов'язаний подати декларацію типу «при звільненні» до 10.08.2024 (включно).

Оглядом публічної сторінки Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, «при звільненні» подав лише 12.08.2024, чим допустив порушення встановленого строку подання електронної декларації, що підтверджується витягом з вебсайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до інформації наданої Адміністрацією Заводського району Миколаївської міської ради ОСОБА_1 ознайомлювали з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» під особистий підпис.

ОСОБА_1 не мав поважних причин подати електронну декларацію з порушенням визначених законодавством строків.

Таким чином, 12.08.2024 ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто несвоєчасне, без поважних причин подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме «при звільненні» за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

В судовому засіданні прокурор вважав доведеними обставини, викладені в протоколах та просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та призначити стягнення у мінімальному розмірі, передбаченому санкцією цієї статті за два протоколи.

ОСОБА_1 в судовому засіданні провину визнав, підтвердив викладені у протоколах обставини, пояснив, що вперше був суб'єктом декларування, тому не знав строки подання декларацій. Як тільки йому повідомили про необхідність подання декларації, він подав їх.

Вислухавши думку прокурора, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.

Відповідно до п.п. «в» п. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України "Про запобігання корупції": Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Указом Президента України від 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації на території України введено воєнний стан який діє до теперішнього часу.

У зв'язку з чим НАЗК відповідно до роз'яснень від 07.03.2022 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок)», які розроблені з урахуванням положень Закону України від 03.03.2022 № 2115-ІХ «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» - відтерміновано обов'язок подання декларації.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» №3384-ІХ який набрав чинності 12.10.2023 року - відновлено обов'язок декларування.

Відповідно до роз'яснення НАЗК «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» від 13.11.2023 №4 визначено, що щорічну декларацію за 2023 рік потрібно подати до - 31.03.2024 року.

Водночас, якщо подана декларація кандидата на посаду охоплювала попередній звітний рік, а в особи виник обов'язок подати щорічну декларацію за той самий звітний період, то особа зобов'язана подати щорічну декларацію.

Відповідно до абз. 1 ч. 2 т. 45 Закону України "Про запобігання корупції", особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП за вказаних вище обставин, підтверджується доказами дослідженими під час судового розгляду, зокрема:

- скрін-шот подачі декларацій суб'єкта декларування;

- повідомлення НАЗК про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 15.04.2024;

- послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 ;

- наказ від 20.03.2024 № 15-к «Про призначення на посаду ОСОБА_1 »;

- наказ від 08.07.2024 №64-к «Про звільнення ОСОБА_1 »;

- посадова інструкція посадової особи місцевого самоврядування, головного спеціаліста відділу з гуманітарних питань та спорту адміністрації Заводського району, затверджена 21 березня 2024 року;

- присяга посадової особи місцевого самоврядування - ОСОБА_1 ;

- розпорядження Миколаївського міського голови від 21 березня 2024 №61рк;

- особова картка №161 ОСОБА_1 ;

- ознайомлення та повідомлення-пам'ятка про ознайомлення посадової особи з вимогами стосовно подання декларації після звільнення;

- відповідь Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій від 01.04.2024 № 47-07/21165-24.

Вищевказані докази знаходяться в об'єктивному взаємозв'язку між собою і нічим не спростовані.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов переконання, що ОСОБА_1 порушив вимоги ч.ч. 1, 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», тобто останній своїми діями скоїв правопорушення передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до ч.2 ст. 36 КУпАП у разі, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Виходячи з вищенаведеного, на підставі ст. 36 КУпАП, суд вважає за доцільне об'єднати в одне провадження справи відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (протокол №486 від 30.08.2025 та протокол № 487 від 30.08.2025).

При вирішенні питання про міру адміністративного стягнення суд враховує характер вчинених правопорушень, відомості про особу порушника, відсутність обставин, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність.

Враховуючи викладене, суд приходить до переконання, що для досягнення мети адміністративного стягнення необхідною та достатньою мірою відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАПє штраф в розмірі по 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 850,00 грн.

На підставі ч.2 ст.36 КУпАП суд вважає необхідним остаточно накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення, в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених - штраф у розмірі 850,00 грн, оскільки застосування саме такого стягнення буде достатнім для його виправлення і попередить нові правопорушення.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 39-1, 40-1, 221, 283, 284, 294 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративні справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (протокол №486 від 30.08.2025 та протокол № 487 від 30.08.2025) об'єднати в одне провадження, надавши справам загальний номер провадження № 3/487/1439/25.

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення із застосуванням ч.2 ст.36 КУпАП - у вигляді штрафу в розмірі 850,00 грн.

Отримувач: Миколаїв.ГУК/Заводськ.р-н/21081100

Код отримувача (ЄДРПОУ) 37992030

Банк отримувача: Казначейство України(ел. адм. подат.)

Номер рахунку (IBAN): UA698999980313030106000014480

Код класифікації доходів бюджету: 21081100,

Призначення платежу: за рішенням №487/6525/25, 487/6527/25

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.

Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106

Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783

Банк отримувача Казначейство України (ЕАП)

Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001

Код класифікації доходів бюджету 22030106

Призначення платежу: за рішенням №487/6525/25, 487/6527/25

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (ч. 1 ст. 307 КУпАП).

Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія, не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого ч. 1 ст. 307 КУпАП, має бути надано суду, який виніс постанову.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом (ч. 2 ст. 308 КУпАП).

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягнути подвійний розмір штрафу, а саме 1700,00 грн.

Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Заводський районний суд м. Миколаєва протягом 10 днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Строк пред'явлення до виконання три місяці з дня винесення постанови.

Суддя: З.М. Сухаревич