Справа №463/11580/25
Провадження №3/463/2207/25
10 грудня 2025 року м. Львів
Суддя Личаківського районного суду м. Львова - Стрепко Н.Л., розглянувши об'єднані судом в одне провадження адміністративні матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Львівській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , українки, громадянки України, пенсіонерки, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2, ч. 2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 18 листопада 2025 року о 23:00 год. перебуваючи за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 , вчинила домашнє насильство психологічного характеру відносно малолітнього внука ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме умисно висловлювала погрози, словесні образи, нецензурну лайку, чим завдала шкоду психологічному здоров'ю малолітнього, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Окрім того ОСОБА_1 18 листопада 2025 року о 23:00 год. перебуваючи за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 , вчинила домашнє насильство психологічного характеру відносно своєї невістки ОСОБА_3 , а саме умисно висловлювала погрози, словесні образи, нецензурну лайку, чим завдала шкоду психологічному здоров'ю потерпілої, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Матеріали справ надійшли до Личаківського районного суду м. Львова 28 листопада 2025 року та були призначені до розгляду в судових засіданнях.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судові засідання 1 грудня 2025 року та 10 грудня 2025 року не з'явилась, про причини неявки суд не повідомила, клопотання про відкладення розгляду справи не подала, про розгляд справи була повідомлена у встановленому законом порядку, а саме шляхом скерування судових повісток повідомленнями у месенджер «Viber» за номером телефону, вказаним в протоколах про адміністративне правопорушення, що підтверджується довідками про доставку їй таких 28 листопада 2025 року та 1 грудня 2025 року відповідно.
При цьому з протоколів про адміністративні правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 була повідомлений працівниками поліції, що розгляд адміністративних справ за такими відбудеться у Личаківському районному суду м. Львова.
Відповідно до ст. 268 КУпАП під час відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності справу може бути розглянуто у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Окрім того Європейський суд з права людини в рішенні від 7 липня 1989 року у справі «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Також суд звертає увагу на те, що Європейський суд з прав людини в рішенні від 16 лютого 2017 року у справі «Каракуця проти України» наголошує на тому, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Однак, ОСОБА_1 до суду не прибула, своїм правом взяти участь у судовому розгляді не скористалась.
Оскільки ОСОБА_1 знала, що стосовно неї складено протоколи про адміністративні правопорушення, була повідомлений працівниками поліції, що розгляд даних справ здійснюватиметься Личаківським районним судом м. Львова, була повідомлена судом про дату, час та місце розгляду справи у встановленому законом порядку, однак у жодне судове засідання не з'явилась, до участі у справі захисника не залучила, пояснень по суті вчиненого правопорушення до суду не скерувала, вину та факт вчинення правопорушень не заперечила, а тому, з урахуванням того, що розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 173-2 КУпАП може проводитися у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суд приходить до висновку про можливість розгляду такої у відсутності останньої.
Оглянувши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази, суд приходить до наступного.
Положеннями ч. 1 ст. 173-2 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Частиною 2 вказаної статті Кодексу передбачено відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.
При цьому пунктом 3 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» встановлено, що домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Так відповідно до п. 14 такої психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №139153 від 18 листопада 2025 року ОСОБА_1 вміняється вчинення психологічного домашнього насильства відносно внука, а протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №139152 від 18 листопада 2025 року - психологічного домашнього насильства відносно невістки. Від підпису даних протоколів ОСОБА_1 відмовилась.
Так факт вчинення ОСОБА_1 вказаних правопорушень окрім зазначених протоколів про адміністративні правопорушення серії ВАД №139153 та №139152 від 18 листопада 2025 року, стверджується: терміновими заборонними приписами щодо кривдника серії АА №170468 та №474545 від 18 листопада 2025 року, складеними у зв'язку з вчиненням ОСОБА_1 психологічного домашнього насильства щодо малолітнього внука ОСОБА_2 та невістки ОСОБА_3 , відеозаписами, формами оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 18 листопада 2025 року, згідно з якими за результатами проведених з потерпілими бесід встановлено наявність низького рівня небезпеки вчинення кривдницею домашнього насильства щодо останніх, рапортом інспектора взводу №2 роти №4 батальйону №2 УПП у Львівській обл. ДПП старшого лейтенанта поліції Садової І. від 18 листопада 2025 року, згідно з яким ОСОБА_1 перебувала в п'яному вигляді з ознаками алкогольного сп'яніння, заявою ОСОБА_3 від 18 листопада 2025 року, в якій просить прийняти міри до її свекрухи ОСОБА_1 , яка систематично вчиняє відносно неї та її малолітнього сина домашнє насильство психологічного характеру.
Відтак, з врахуванням наведеного вище, вважаю, що ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачені ч.ч. 1, 2 ст. 173-2 КУпАП.
Згідно з ч. 2 ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи вищенаведене, особу правопорушниці, тяжкість скоєного, вважаю за можливе для забезпечення виховання її в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нею нових правопорушень, не застосовувати до правопорушника покарання у вигляді громадських робіт чи адміністративного арешту, та обмежитись накладенням на неї адміністративного стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Окрім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 33, 35, 36, 40-1, 173-2, 268, 277, 283, 284, 294 КУпАП, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на неї адміністративне стягнення у виді адміністративного штрафу у розмірі 20 (двадцяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340 (триста сорок) гривень; правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на неї стягнення у виді штрафу в розмірі 30 (тридцяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) гривень.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення остаточно накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 30 (тридцяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 510 (п'ятсот десять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , в користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому даної постанови, а в разі її оскарження - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у визначений строк, постанова надсилається для примусового виконання, а штраф стягується у подвійному розмірі, тобто становитиме 1020 (одну тисячу двадцять) гривень.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Личаківський районний суд м. Львова.
Суддя: Стрепко Н.Л.