Рішення від 10.12.2025 по справі 905/697/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5

РІШЕННЯ

іменем України

10.12.2025 Справа №905/697/25

Господарський суд Донецької області у складі судді Демідової П.В., при секретарі судового засідання Курило Є.П., розглянувши в судовому засіданні матеріали справи №905/697/25

за позовом: Першого заступника керівника Волноваської окружної прокуратури у Донецькій області, м.Волноваха, Донецька область в інтересах держави в особі позивача Донецької обласної державної адміністрації, м.Краматорськ, Донецької обласної військової адміністрації, м.Краматорськ, Донецька область,

до відповідача-1: Старомлинівської сільської ради, с.Старомлинівка, Волноваський р-н, Донецька область,

до відповідача-2: Старомлинівської сільської військової адміністрації Волноваського району Донецької області, с.Старомлинівка, Волноваський р-н, Донецька область,

за участю третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Державного підприємства “Великоанадольське лісове господарство», с.Єлизаветівка, Покровський район, Донецька область,

за участю третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, м.Краматорськ, Донецька область,

про витребування земельної ділянки загальною площею 1,3690 га, що є частиною земельної ділянки з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267 площею 7,6408га, в межах 10 поворотних точок.

Представники учасників провадження у справі:

Прокурор: Кадацька Д.М. (в режимі відеоконференції) - на підставі службового посвідчення;

від позивача: Бусел С.Ю. (в режимі відеоконференції) - самопредставництво;

від відповідача-1: Панфілова М.П. (в режимі відеоконференції) - самопредставництво;

від відповідача-2: не з'явився;

від третьої особи-1: не з'явився;

від третьої особи-2: не з'явився.

СУТЬ СПРАВИ:

Перший заступник керівника Волноваської окружної прокуратури у Донецькій області в інтересах держави в особі позивача Донецької обласної державної адміністрації, Донецької обласної військової адміністрації звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом до Старомлинівської сільської ради та Старомлинівської сільської військової адміністрації Волноваського району Донецької області про усунення перешкоди у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою лісогосподарського призначення з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300 площею 4,0000 га шляхом скасування вчиненої 05.05.2017 у Державному земельному кадастрі державної реєстрації дії щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267 площею 7,6408 га, розташованої в межах території Старомлинівської сільської ради Волноваського району Донецької області, а також усунення перешкоди у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою лісогосподарського призначення з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300 площею 4,0000 га шляхом скасування вчиненої 16.06.2021 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обмежень державної реєстрації дії щодо права комунальної власності Старомлинівської сільської ради на земельну ділянку з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267 площею 7,6408 га, розташованої в межах території Старомлинівської сільської ради Волноваського району Донецької області.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що земельна ділянка з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267, яка перебуває у комунальній власності Старомлинівської сільської ради частково накладається на землі державної власності лісогосподарського призначення з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300, які перебувають у постійному користуванні ДП «Великоанадольське лісове господарство», при цьому вказані землі не передавались з державної власності у комунальну, у зв'язку з чим земельна ділянка державного лісового фонду вибула із власності держави поза волею власника, що створює перешкоди у користуванні та розпорядженні зазначеними ділянками та є підставою для скасування державної реєстрації прав відповідача-1 на земельну ділянку з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267 у відповідних реєстрах.

Обґрунтовуючи підстави для представництва інтересів держави прокурор зазначає, що незаконне вилучення земель державної власності лісогосподарського призначення, їх передача у комунальну власність як земель сільськогосподарського призначення не відповідає суспільному інтересу та порушує інтереси держави у сфері ефективного використання земельних та лісових ресурсів, оскільки унеможливлюють реалізацію державної політики по забезпеченню охорони, відтворення та сталого використання земельних і лісових ресурсів з урахуванням екологічних, економічних, соціальних та інших інтересів суспільства.

За змістом частин 3-5 статті 53 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами.

Частиною 4 статті 53 ГПК України передбачено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Питання представництва інтересів держави прокурором у суді врегульовано у статті 23 Закону України “Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII. Ця стаття визначає, що представництво прокурором держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом (ч.1). Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження (далі - компетентний орган), а також у разі відсутності такого органу (ч.3). Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень (ч.4).

Звертаючись до правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеній у постанові від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18, суд зазначає, що системне тлумачення положень статті 53 ГПК України та статті 23 Закону України “Про прокуратуру» дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво у суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва.

Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України “Про прокуратуру», прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Якщо прокурору відомо причини не звернення компетентним органом самостійно до суду із позовом за захистом інтересів держави, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові (правові висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у пунктах 38-40, 42, 43 постанови від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18).

Прокурор у поданому позові наголошує на тому, що незаконне формування та реєстрація права комунальної власності на спірну земельну ділянку як ділянку сільськогосподарського призначення за рахунок земель лісового фонду порушує виключне право власності держави на розпорядження землями лісового фонду, яке реалізується через відповідні органи державної влади, при цьому суспільний інтерес полягає у задоволенні потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно важливого та соціально значущого питання - зміни цільового призначення земельної ділянки, відновленні правового порядку в частині визначення меж компетенції органів державної влади та місцевого самоврядування.

Відповідно до ст.1 Лісового кодексу України (далі - ЛК України) ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

Статтею 7 ЛК України передбачено, що ліси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

У державній власності перебувають усі ліси України, крім лісів, що перебувають у комунальній або приватній власності. Право державної власності на ліси набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій відповідно до закону (ст.8 ЛК України).

Згідно зі ст.57 ЛК України, зміна цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання в цілях, не пов'язаних з веденням лісового господарства, провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земельних ділянок у власність або надання у постійне користування відповідно до Земельного кодексу України.

Зі змісту позовних вимог вбачається, що при формуванні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності та її передачі у комунальну власність Головним управлінням Держгеокадастру у Донецькій області незаконно включено до її складу землі лісового фонду загальною площею 1,3690га, які належать державі, внаслідок чого виникла ситуація наявності речових прав державної та комунальної власності на одну і ту ж частину земельної ділянки. Вказане свідчить про порушення прав держави як власника земельної ділянки лісового фонду та інтересів держави, як гаранта дотримання принципу верховенства права, а також про наявність суспільного інтересу в дотриманні вимог чинного законодавства в частині набуття та реалізації права власності на землі лісу, у зв'язку з чим виникла необхідність у захисті вказаних прав та інтересів.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.31 Лісового кодексу України, обласні державні адміністрації у сфері лісових відносин у межах своїх повноважень на їх території передають у власність, надають у постійне користування для ведення лісового господарства земельні лісові ділянки, що перебувають у державній власності, на відповідній території.

Частиною 5 ст.122 Земельного кодексу України передбачено, що обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Отже, розпорядником земельних ділянок лісогосподарського призначення за межами населених пунктів є обласні державні адміністрації, а щодо спірної земельної ділянки безпосередньо Донецька обласна державна адміністрація.

У зв'язку з військовою агресією Російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан, який неодноразово продовжувався та діє станом на теперішній час.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації.

У районі, області військові адміністрації утворюються у разі нескликання сесії відповідно районної, обласної ради у встановлені Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" строки або припинення їх повноважень згідно із законом, або для здійснення керівництва у сфері забезпечення оборони, громадської безпеки і порядку. У разі прийняття рішення про утворення районних, обласних військових адміністрацій їх статусу набувають відповідно районні, обласні державні адміністрації, а голови районних, обласних державних адміністрацій набувають статусу начальників відповідних військових адміністрацій (ч.4 ст.4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).

Військові адміністрації населених пунктів, районні, обласні військові адміністрації здійснюють свої повноваження протягом дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування. У разі утворення районних, обласних військових адміністрацій у день набрання чинності актом Президента України про їх утворення припиняються повноваження відповідних районних, обласних військово-цивільних адміністрацій (ч.8, ч.9 ст.4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).

Указом Президента України «Про утворення військовий адміністрацій» № 68/2022 від 24.02.2022 утворено, зокрема, Донецьку обласну війську адміністрацію; визначено, що у зв'язку з утворенням військових адміністрацій, зазначених у цій статті, обласні, Київська міська державні адміністрації та голови цих адміністрацій набувають статусу відповідних військових адміністрацій та начальників цих військових адміністрацій.

Враховуючи зазначене, станом на теперішній час Донецька обласна державна адміністрація набула статусу Донецької обласної військової адміністрації.

Як вбачається з матеріалів позовної заяви Волноваська окружна прокуратура неодноразово зверталась до Донецької обласної державної адміністрації з листами від 29.03.2024 №51-1025вих-24, від 07.05.2025 №51/1-615вих-25, в яких просила повідомити чи вживала Донецька обласна державна адміністрація та чи планує вживати в майбутньому заходи щодо захисту інтересів держави шляхом звернення до суду із відповідною позовною заявою за встановленим фактом порушення, у разі невжиття таких заходів повідомити про причини.

У відповідь на вказані листи Донецька обласна державна адміністрація зазначила, що не зверталась до суду із позовом, посилаючись на відсутність технічних можливостей для встановлення підстав для звернення (листи №476/0/151-24/05 від 25.04.2024 та №0.3/24-3508/4-25 від 04.06.2025).

Докази в підтвердження самостійного вжиття Донецькою обласною державною адміністрацією будь-яких заходів для усунення виявлених прокуратурою порушень інтересів держави матеріали справи не містять, що свідчить про бездіяльність уповноваженого на представництво інтересів держави органу.

Волноваська окружна прокуратура повідомленням (в порядку ст.23 Закону України “Про прокуратуру») від 02.07.2025 №51/1-795вих-25 повідомила Донецьку обласну державну адміністрацію про представництво інтересів держави шляхом подання відповідної позовної заяви до суду.

Оскільки уповноваженим органом не вжито заходів з метою усунення порушень законодавства, прокурор процесуально правомірно подав зазначений позов в інтересах держави в особі Донецької обласної державної адміністрації, Донецької обласної військової адміністрації, в якості позивача, та представництво прокурора в межах справи №905/697/25 відповідає вимогам Закону України “Про прокуратуру» та ГПК України.

Господарський суд ухвалою від 28.07.2025 (з урахуванням ухвали суду від 11.08.2025) прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №905/697/25; визначив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначив на 27.08.2025; залучив до участі у справі, в якості третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Державне підприємство «Великоанадольське лісове господарство», на стороні позивача; залучив до участі у справі, в якості третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області, на стороні відповідача.

14.08.2025 від відповідача-2 через підсистему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на те, що він є неналежним відповідачем у справі, оскільки відповідно до положень ч.2 ст.15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» він не має права на вирішення питання відчуження з комунальної власності земельних ділянок будь-якими способами та заявлений позивачем спосіб усунення перешкод у користуванні спірною земельною ділянкою не відноситься до його повноважень, передбачених статтею 15 Закону, оскільки відповідні рішення про державну реєстрацію земельної ділянки приймають державні кадастрові реєстратори територіальних органів земельних ресурсів, а до Державного реєстру прав - державні реєстратори. До того ж, доказів скасування та визнання нечинним наказу ГУ Держгеокадастру у Донецькій області від 04.12.2020 №13-ОТГ «Про передачу земельних ділянок державної власності в комунальну власність» позивачем не надано.

14.08.2025 від відповідача-1 через підсистему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на те, що заявлена позивачем вимога не може бути ним виконана з огляду на відсутність повноважень передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування», а також через відсутність правових підстав та повноважень на скасування державної реєстрації як земельної ділянки так і речового права, оскільки саме відповідний державний реєстратор уповноважений на внесення відповідних записів до реєстрів, у зв'язку з чим він не є належним відповідачем у справі.

19.08.2025 від прокуратури через підсистему «Електронний суд» надійшла відповідь на відзив Старомлинівської сільської військової адміністрації Волноваського району Донецької області, в якому прокурор не погоджується з доводами викладеними відповідачем-2 у відзиві, з огляду на наступне: належним відповідачем у справі є Старомлинівська сільська рада Волноваського району, повноваження якої тимчасово виконує відповідач-2, оскільки у період дії воєнного стану він наділений повноваженнями щодо прийняття рішень з питань, які стосуються регулювання земельних відносин, згідно п.26 ч.2. ст.15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»; заявлений спосіб захисту є належним та ефективним, оскільки зайняття земельних ділянок шляхом часткового накладання не пов'язано з позбавленням власника його володіння та без скасування державної реєстрації земельної ділянки власник зобов'язаний вживати додаткових заходів для відновлення стану законності. Щодо питання не скасування наказу ГУ Держагеокадастру у Донецькій області від 04.12.2020 №13-ОТГ прокурор посилаючись на практику Верховного суду зазначає, що незалежно від того оскаржене рішення органу державної влади чи місцевого самоврядування чи ні суди мають самостійно дати йому правову оцінку та викласти у мотивувальній частині судового рішення.

19.08.2025 від прокуратури через підсистему «Електронний суд» надійшла відповідь на відзив Старомлинівської сільської ради Волноваського району, в якій прокурор не погоджується з доводами відповідача-1, викладеними у відзиві, з огляду на таке: відповідач-1 є належним відповідачем у справі, оскільки спір щодо державної реєстрації прав чи обтяжень має розглядатися як спір, що пов'язаний з порушенням цивільних прав позивача на земельну ділянку особою на користь якої державним реєстратором прийнято оспорюване рішення. Щодо належності способу захисту та не скасування наказу ГУ Держагеокадастру у Донецькій області від 04.12.2020 №13-ОТГ прокурором зазначено тотожні доводи, які викладені у відповіді на відзив відповідача-2.

20.08.2025 від третьої особи-2 через підсистему «Електронний суд» надійшли пояснення, в яких вона зазначає, що: на момент державної реєстрації права комунальної власності на ділянку з кадастровим номером 142185200:01:001:0267, відомості Державного земельного кадастру не містили обмежень чи застережень щодо її цільового призначення чи можливого перетину із землями іншої категорії.

25.08.2025 від відповідача-2 через підсистему «Електронний суд» надійшли заперечення (на відповідь на відзив), в яких він зазначає, що недоцільно даний позов вважати негаторним, оскільки в позові не зазначено в чому саме полягає перешкоджання у праві користування земельною ділянкою відповідачами; зазначено, що державна реєстрація права комунальної власності земельної ділянки 142185200:01:001:0267 здійснена у встановленому законодавством порядку та на підставі документів, які не визнанні в установленому порядку нечинними та не скасовані, також, позивачем не долучено документів в підтвердження звернення про реєстрацію земельної ділянки за кадастровим номером 1421285200:01:001:0300, або відмови в державній реєстрації зазначеної земельної ділянки. Відповідач-2 наголошує, що одночасно з посиланням прокуратури на негаторний позов, нею у відповіді наводяться постанови Великої Палати Верховного Суду, які в свою чергу стосуються віндикаційних позовів щодо земельних ділянок.

26.08.2025 від відповідача-1 через підсистему «Електронний суд» надійшли заперечення (на відповідь на відзив), в яких він зазначає, що Старомлинівська сільська рада продовжує виконувати деякі функції органів місцевого самоврядування, обсяг яких обмежено за відсутності більшості депутатів та кворуму виконавчого комітету, проте не має повноважень щодо вирішення питання, заявленого у позовній заяві та не є належним відповідачем, оскільки державна реєстрація є виключно компетенцією державного кадастрового реєстратора; в умовах подання позову про усунення перешкод у користуванні належним майном, прокурор посилається на приклад щодо відсутності необхідності пред'явлення вимоги про недійсність чи незаконність рішення органів державної влади чи місцевого самоврядування, у спорі з віндикаційним позовом; державна реєстрація речових прав на земельну ділянку з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300 не відбулась, у зв'язку з чим вирішення питання щодо виділення та реєстрації земельної ділянки площею 7,6408 з кадастровим номером 142185200:01:001:0267 за певним власником відбулось раніше, ніж земельної ділянки площею 4,0 га за кадастровим номером 1421285200:01:001:0300, що не оспорюється позивачами.

Господарський суд ухвалою від 27.08.2025 відклав підготовче засідання у справі №905/697/25 на 16.09.2025 року об 11:30год.

В підготовчому засіданні 16.09.2025 за участю прокурора, представників позивача та відповідача-1 оголошено перерву до 23.09.2025 року об 11:30 год.

Господарський суд ухвалою від 23.09.2025 відмовив у задоволенні клопотання прокурора про зупинення провадження у справі №905/697/25 від 16.09.2025; задовольнив клопотання прокурора та третьої особи-2 про подовження строків підготовчого провадження; продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів; оголосив перерву у підготовчому засіданні до 13.10.2025 року.

09.10.2025 від третьої особи-2 через підсистему «Електронний суд» надійшли додаткові пояснення у справі, в яких вона зазначила, що відповідно до даних картографічної основи Державного земельного кадастру, земельна ділянка з кадастровим номером 142185200:01:001:0267 не розташована в межах інформаційного шару Державного земельного кадастру «Ліси», а також проінформовано про відсутність доступу до внесення змін, реєстрації, припинення, скасування та інших змін щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 1421285200:01:001:0300 площею 4,0000га та 142185200:01:001:0267 площею 7,6408га, які розташовані в межах території Старомлинівської сільської ради, згідно з наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 23.03.2025 №104 «Про внесення змін до переліку територій, на яких припиняється доступ користувачів до Державного земельного кадастру».

Господарський суд ухвалою від 13.10.2025 заяву третьої особи-2 про участь у судових засіданнях в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою власних технічних засобів задовольнив частково; відклав підготовче засідання на 27.10.2025 року .

23.10.2025 від прокуратури через підсистему «Електронний суд» надійшла заява про зміну предмету позову (у порядку ст.46 Господарського процесуального кодексу України), в якій він змінює позовні вимоги, виклавши їх у наступні редакції: «Витребувати у Старомлинівської сільської ради Волноваського району Донецької області, повноваження якої виконує Старомлинівська сільська військова адміністрація Волноваського району Донецької області на користь держави в особі Донецької обласної державної адміністрації земельну ділянку загальною площею 1,3690 га, що є частиною земельної ділянки з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267 площею 7,6408га, в межах 10 поворотних точок за наступними координатами: 1) Х 5280699,4600 Y 6173425,4100; 2) Х 5280666,8600 Y 6173442,7300; 3) Х 5280464,0400 Y 6173562,6100; 4) Х 5280462,6944 Y 3173563,3885; 5) Х 5280534,6230 Y 6173490,9730; 6) Х 5280698,5662 Y 6173324,5338; 7) Х 5280699,5800 Y 6173326,6500; 8) Х 5280733,3201 Y 6173396,3496; 9) Х 5280727,9610 Y 6173412,2430; 10) Х 5280725,8957 Y 6173414,6903.».

Обґрунтовуючи подану заяву прокурор посилається на те, що у випадку незаконного, без відповідної правової підстави заволодіння земельною ділянкою шляхом державної реєстрації право власності (включаючи права володіння, користування та розпорядження) і далі належатиме власникові, внаслідок чого останній має право витребувати це майно з незаконного володіння особи, за якою воно зареєстроване на праві власності. При цьому, витребування як належний спосіб захисту у цій справі не може бути застосовано щодо всієї земельної ділянки площею 7,6408 га, така вимога може розглядатися тільки щодо тієї частини земельної ділянки, що накладається на землі лісогосподарського призначення, у зв'язку з чим вимога щодо витребування спірної частини земельної ділянки у відповідача -Старомлинівської сільської ради Волноваського району, повноваження якої виконує Старомлинівська сільська військова адміністрація Волноваського району Донецької області буде ефективним та достатнім способом захисту порушених прав власника.

Господарський суд ухвалою від 27.10.2025 відклав розгляд справи на 04.11.2025.

03.11.2025 від третьої особи-2 через підсистему «Електронний суд» надійшло клопотання про надання інформації на виконання ухвали суду, в якому вона повідомила, що відомості, наведені у листі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 12.04.2024 № 13-5-0.63- 1234/2-24, є достовірними, з огляду на відсутність у фондах Головного управління землевпорядної документації щодо спірних ділянок, а також з урахуванням виявлених невідповідностей у даних Національної кадастрової системи, твердження про відмінність фактичного місця розташування земельної ділянки від даних кадастру є обґрунтованим і підтвердженим.

04.11.2025 від позивача через підсистему «Електронний суд» надійшли додаткові пояснення, в яких він зазначає про неможливість встановлення факту порушення інтересів держави у сфері земельних відносин, посилаючись на відсутність достатніх та достовірних даних, які б підтверджували факт формування земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267 за рахунок земель лісогосподарського призначення з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300, оскільки відсутність землевпорядної документації, непроведення топографо-геодезичних робіт та неможливість фактичного виїзду на місцевість у зв'язку з тимчасовою окупацією території унеможливлюють встановлення фактичних меж земельних ділянок та перевірку відповідності відомостей Державного земельного кадастру їх реальному розташуванню. Крім того, матеріали наявні в розпорядженні облдержадміністрації, інформація, надана відповідними компетентними органами, не містять підтверджень наявності лісових насаджень на спірній території та не підтверджують віднесення частини земельної ділянки до земель лісогосподарського призначення.

Господарський суд ухвалою від 04.11.2025 відклав підготовче засідання на 18.11.2025 року та у наступному ухвалою від 12.11.2025 підготовче засідання по справі №905/697/25 переніс на 20.11.2025 року.

14.11.2025 від прокуратури через підсистему «Електронний суд» надійшли пояснення в яких прокурор наголосив, що: належність земельної ділянки з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300 до земель лісогосподарського призначення, яка перебуває у постійному користуванні третьої особи-1 підтверджується доданими до позовної заяви документами; перетин спірних земельних ділянок підтверджується також тематичними картами ретроспективного супутникового моніторингу території цим земельних ділянок, наданими Національним центром управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України; конфігурація земельної ділянки площею 4,0000га, яку передано в користування третій особі-1, збігається з конфігурацією земельної ділянки з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300; ні третьою особою-2 ні позивачем не доведено, що земельна ділянка з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300 відрізняється від місця розташування цієї ж земельної ділянки, відображеної в Національній кадастровій системі України; відомості про площу перетину, координат поворотних точок меж і даних про прив'язку поворотних точок до пунктів державної геодезичної мережі земельної ділянки частини земельної ділянки з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267, яка накладається на земельну ділянку з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300, наданих сертифікованим інженером-землевпорядником Саприкіним О.В., встановлені відповідно до даних Національної кадастрової системи (поземельних книг) та Банку геодезичних даних.

17.11.2025 від третьої особи-2 через підсистему «Електронний суд» надійшли додаткові пояснення у справі, в яких вона зазначила про можливість внесення змін до Державного земельного кадастру без необхідності скасування державної реєстрації всієї земельної ділянки, на підставі рішення суду, яким підтверджено факт належності частини зареєстрованої земельної ділянки до земель лісового фонду.

Господарський суд ухвалою від 20.11.2025 клопотання заявника від 23.10.2025 про зміну предмету позову задовольнив; закрив підготовче провадження та призначив судове засідання на 09.12.2025 року.

Прокурор в судове засідання з'явилась, брала участь у засіданні в режимі відеоконференції, підтримала заявлені позовні вимоги та наполягала на їх задоволенні.

Представник позивача в судове засідання з'явилась, брала участь у засіданні в режимі відеоконференції, надала відповіді на поставлені судом питання.

Представник відповідача-1 в судове засідання з'явилась, брала участь у засіданні в режимі відеоконференції, заперечувала проти заявлених вимог та просила відмовити у їх задоволенні.

Представник третьої особи-2 в судове засідання з'явився, брав участь у засіданні в режимі відеоконференції, надав відповіді на поставлені судом питання.

Представники відповідача-2 та третьої особи-1 у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені шляхом направлення копії ухвали суду від 20.11.2025 до електронних кабінетів. Згідно довідок, сформованих у системі «Діловодство спеціалізованого суду» копії ухвали доставлені відповідачу-2 та третій особі-1 до електронних кабінетів - 21.11.2025.

Згідно з п.2 ч.6 ст.242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Враховуючи зазначене, та беручи до уваги доставлення копії ухвали суду відповідачу-2 та третій особі-1 через сервіс Електронного кабінету ЄСІТС, вони є такими, що належним чином повідомлені про розгляд справи.

Заслухавши присутніх в судовому засіданні представників учасників провадження у справі, з'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, згідно з Державним актом на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ №061791 від 18.09.2012, на підставі розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації від 25.05.2012 №321, Державному підприємству «Великоанадольське лісове господарство» надано право постійного користування земельною ділянкою площею 4,0000га, що розташована у Донецькій області, Великоновосілківський район Стармлинівська сільська рада, за межами населеного пункту, для залісення деградованих та малопродуктивних земель та ведення лісового господарства.

05.05.2017 Відділом у Великоновосілківському районі міськрайонного управління у Великоновосілківському районі та м.Донецьку Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області відкрито поземельну книгу щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1421285200010010300, місце розташування якої - Донецька область, Великоновосілківський район, цільове призначення - землі лісогосподарського призначення, площею - 4,0000 гектарів, форма власності - державна; власники (користувачі) - ДП, з місцезнаходженням - 804, Донецька область, Великоновосілківський, смт.Комсомольський, вул.Висоцького, 9; дата державної реєстрації державного акту - 03.04.2004.

З інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна відомості щодо права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300 відсутні (інформаційна довідка №434300833 від 07.07.2025).

05.05.2017 Відділом у Великоновосілківському районі міськрайонного управління у Великоновосілківському районі та м.Донецьку Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області відкрито поземельну книгу щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267, місце розташування якої - Донецька область, Великоновосілківський район, Старомлинівська сільська рада, цільове призначення - землі сільськогосподарського призначення, площею - 7,6408 гектарів, форма власності - державна; власники (користувачі) - Великоновосілківська райдержадміністрація, з місцезнаходженням - 804, 85500, Донецька область, Великоновосілківський р-н, смт.Велика Новосілка, вул.Октябрська, 34.

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області №13-ОТГ від 04.12.2020 «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» передано Старомлинівській сільській об'єднаній територіальній громаді, в особі Старомлинівської сільської ради, у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1730,1386 га, які розташовані в адмінмежах Старомлинівської сільської об'єднаної територіальної громади Великоновосілківського району Донецької області за межами населеного пункту згідно з актом приймання-передачі; право власності на земельні ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Згідно з додатком до наказу Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 04.12.2020 №13-ОТГ, земельна ділянка з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267, площею 7,6408га, з цільовим призначенням 01.01 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, включена до переліку.

З акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 04.12.2020 вбачається, що Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області відповідно до наказу Головного управління Держагеокадастру у Донецькій області від 04.12.2020 №13-ОТГ передало із державної власності, а Старомлинівська сільська рада прийняла у комунальну власність Старомлинівської сільської об'єднаної територіальної громади Великоновосілківського району Донецької області земельні ділянки згідно з додатком. Згідно з додатком до акту, до переліку включена земельна ділянка з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267, площею 7,6408га, з цільовим призначенням 01.01 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267, площею 7,6408 зареєстровано 16.06.2021 за територіальною громадою, в особі Старомлинівської сільської ради (інформаційна довідка №413172202 від 13.02.2025).

23.06.2021 відповідні зміни внесені до розділу 3 поземельної книги.

Волноваською окружною прокуратурою в ході вивчення стану додержання вимог законодавства у сфері розпорядження земельними ділянками лісогосподарського призначення, розташованими в межах Волноваського району Донецької області, встановлено факт імовірного порушення інтересів держави у сфері земельних відносин шляхом формування земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267 площею 7,6408 га за рахунок частини земельної ділянки лісогосподарського призначення з кадастровим №1421285200:01:001:0300 площею 4,00га, яка перебуває у постійному користуванні ДП “Великоанадольське лісове господарство».

Волноваська окружна прокуратура звернулась до ВО «Укрдержліспроект» з листом №51-3341ВИХ-23 від 25.12.2023, в якому просила надати у строк не пізніше 19.01.2024 включно інформацію щодо накладення земельної ділянки з кадастровим №1421285200:01:001:0267 на землі лісогосподарського призначення, які перебувають у постійному користуванні державного лісогосподарського підприємства, а також відомості про орієнтовну площу перетину таких земельних ділянок шляхом формування витягу з картографічної бази даних матеріалів лісовпорядкування ДП «Великоанадольський лісгосп».

У відповідь на вказаний запит Українське державне проектне лісовпорядне виробниче об'єднання (ВО «Укрдержліспроект») надало витяг з картографічної бази даних матеріалів лісовпорядкування з нанесеними межами частини кварталу 97 і межами його таксаційних виділів Великоновосілківського лісництва ДП «Великоанадольський лісгосп» відповідно до матеріалів лісовпорядкування 2020 року та межами земельних ділянок, що нанесені згідно з наданими каталогами координат (лист №03-1346 від 29.12.2023).

Листом №51-1028ВИХ-24 від 29.03.2024 Волноваська окружна прокуратура звернулась до Кабінету Міністрів України, в якому просила повідомити чи надавалась Кабінетом Міністрів України в період до 04.12.2020 добровільна відмова, згода на вилучення, припинення права постійного користування ДП «Великоанадольський лісгосп», відведення або зміну цільового призначення земельної ділянки лісогосподарського призначення з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300 будь-яким фізичним або юридичним особам.

Секретаріат Кабінету Міністрів України листом №8135/0/2-24 від 03.04.2024 повідомив прокуратуру, що рішень про погодження зміни цільового призначення, відведення, вилучення, припинення права постійного користування ДП «Великоанадольське лісове господарство» земельної ділянки із зазначеним у запиті номером не приймалося.

Волноваська окружна прокуратура звернулась до Старомлинівської сільської ради з листом №51/1-1451ВИХ-24 від 23.09.2024, в якому просила надати копію рішення (розпорядження) про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок від 09.01.2007, розробленої ПП Ревіним І.М. щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267; технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок від 09.01.2007, розробленої ПП Ревіним І.М. щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267.

У відповідь Старомлинівська сільська рада повідомила, що у зв'язку з тимчасовою окупацією Старомлинівської сільської ради Волноваського району Донецької області не має доступу до архівної документації та не може надати копію запитуваного рішення, також інформація станом на 2022-2023 роки щодо реєстрації земельних ділянок відсутня (лист №629-02 від 30.09.2024).

Волноваська окружна прокуратура звернулась з листом №51/1-1453ВИХ-24 від 23.09.2024 до Донецької обласної державної адміністрації, в якому просила надати копію розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації від 25.05.2012 №321, яким у постійне користування ДП «Великоанадольське лісове господарство» передано земельну ділянку з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300, розташовану за межами населеного пункту колишньої Старомлинівської сільської ради Великоновосілківського (нині - Волноваського) району Донецької області та додатків до нього (проекту землеустрою, тощо).

Донецька обласна державна адміністрація, Донецька обласна військова адміністрація листом №0.3/24-6157/4-24 від 16.12.2024 повідомила Волноваську окружну прокуратуру, що надати копію розпорядження від 25.05.2012 №321 не вбачається за можливе у зв'язку з тим, що внаслідок непередбачуваних обставин через захоплення у 2014 році будівлі облдержадміністрації, було залишено організаційно-розпорядчу документацію, а також пошкоджено систему електронного документообігу та контролю.

Листом №51/1-166ВИХ-25 від 21.02.2025 Волноваська окружна прокуратура звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, в якому просила повідомити на підставі яких документів Головне управління дійшло висновку, що земельна ділянка з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300 відрізняється від місця розташування цієї ж земельної ділянки, відображеної у Національній кадастровій системі України, а також надати поземельні книги щодо земельних ділянок з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267 та 1421285200:01:001:0300 в паперовому та електронному вигляді.

У відповідь на вказаний лист Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області повідомило, що: відповідно до схеми землеустрою техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель Старомлинівської сільської ради Великоносілківського району Донецької області, земельна ділянка з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300 має інше місце розташування ніж відображене у Національній кадастровій системі України; інформацію про земельну ділянку з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300 до Державного земельного кадастру внесено некоректно: відсутні відомості про власника та користувача, та про документ, яким посвідчується право постійного користування земельною ділянкою, а також датою реєстрації правовстановлюючого документа значиться 03.04.2004; будь-яка землевпорядна документація на земельні ділянки з кадастровими номерами 1421285200:01:001:0267, 1421285200:01:001:0300 її розробниками до Головного управління не передана: територію Старомлинівської сільської територіальної громади Великоновосілківського району Донецької області, відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 (із змінами) віднесено до територій активних бойових дій, на якій не здійснюються повноваження державних кадастрових реєстраторів, внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про об'єкти Державного земельного кадастру та користування такими відомостями, зокрема, шляхом доступу Державного земельного кадастру припинено (лист 10-5-0.1701-640/2-25 від 28.02.2025).

Волноваська окружна прокуратура звернулась з листом №51/1-167ВИХ-25 від 21.02.2025 до ДП «Великоанадольське лісове господарство» в якому просить: пояснити (за можливості), який документ, що стосується земельної ділянки з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300, яким органом виданий та зареєстрований 03.04.2004 (за наявності надати його копію); зазначити, в якому саме кварталі за даними матеріалів лісовпорядкування знаходиться земельна ділянка з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300, яка частково перетинається з земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267, а також надати належним чином завірені копії: статуту ДП «Великоанадольський лісгосп», затвердженого в установленому порядку; розпорядження (рішення) про передачу земельних ділянок у постійне користування ДП «Великоанадольський лісгосп» та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою; планово-картографічних матеріалів лісовпорядкування (проект організації та розвитку лісового господарства ДП «Великоанадольське лісове господарство», таксаційного опису, планшету лісовпорядкування та плану лісових насаджень кварталу 58 Великоновосілківського лісництва ДП).

ДП «Великоанадольське лісове господарство» у відповідь на запит повідомило, що земельна ділянка з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300 площею 4,0 га була надана йому у постійне користування на підставі державного акту, за рахунок деградованих та малопродуктивних земель для ведення лісового господарства (залісення), при цьому набуття права на вказану земельну ділянку відбулось після формування матеріалів організації та розвитку лісового господарства ДП «Великоанадольське лісове господарство» 2004 року, у зв'язку з чим вказана земельна ділянка відсутня на планово-картографічних матеріалах, та у таксаційному описі. Також, повідомлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300 площею 4,0га межує з кварталом 58 від 1,2 та під час проведення робіт з лісовпорядкування лісового фонду у 2021 році підприємством ВО «Укрдержліспроєкт» зазначена земельна ділянка була частково приєднана до кварталу 97 (квартал 58 згідно матеріалів 2004 року), з нанесенням її на планово-картографічні матеріали - квартал 97 виділ 5,7, частина вказаної земельної ділянки, яка частково перетинається з земельною ділянкою з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267 не була включена до кварталу 97, при цьому підприємство зазначило про неможливість надати затребувані документи, у зв'язку з відсутністю доступу до робочої документації та майна підприємства (лист №31 від 27.02.2025).

Волноваська окружна прокуратура звернулась з листом №51/1-168ВИХ-25 від 21.02.2025 до ВО «Укрдержліспроект», в якому просила уточнити, в якому саме кварталі за даними матеріалів лісовпорядкування знаходиться земельна ділянка з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300, яка частково перетинається з земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267.

У відповідь на вказаний запит ВО «Укрдержліспроект» повідомило, що за матеріалами лісовпорядкування 2004 року земельні ділянки лісового фонду ДП «Великоанадольське лісове господарство» у кварталі 58 Великоновосілківського лісництва відповідають кварталу 97 за матеріалами лісовпорядкування 2020 року, зміна нумерації квартальної мережі проведена при лісовпорядкуванні 2020 року (лист №03/382-25 від 12.03.2025).

Листом №51/1-1013ВИХ-25 від 20.03.2025 Волноваська окружна прокуратура звернулась до Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України, в якому просить надати наявні у розпорядженні матеріали космічного знімання на територію інтересу (супутникові знімки), знімки аерокосмічних систем нагляду та контролю (ретроспективного супутникового моніторингу) в розрізі відомостей, за допомогою яких можливо встановити, чи розташована земельна ділянка з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267 площею 7,6408 га у період часу з 01.01.2004 і до теперішнього часу в межах земель державного лісового фонду.

Національний центр управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України листом №1138-5-04.01.02-2025 від 25.03.2025 надало наявні матеріали космічного знімання на території інтересу та звернуло увагу на те, що надані дані ДЗЗ мають похибку географічної прив'язки до 20 метрів, тому відображені у додатку контури земельних ділянок з кадастровим номерами: 1421285200:01:001:0267 та 1421285200:01:001:0300 можуть не співпадати з фактичними.

Згідно з наданими Національним центром управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України тематичних карт, земельні ділянки з кадастровим номерами 1421285200:01:001:0267 та 1421285200:01:001:0300 частково перетинаються.

Волноваська окружна прокуратура листом (в порядку ст.23 Закону України “Про прокуратуру») від 02.07.2025 №51/1-795вих-25 повідомила Донецьку обласну державну адміністрацію про представництво інтересів держави шляхом подання відповідної позовної заяви до суду.

Незаконна, без відповідної правової підстави передача у комунальну власність та реєстрація права власності за відповідачем-1 на земельну ділянку сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267, яка частково накладається на земельну ділянку лісогосподарського призначення з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300, що перебуває у постійному користування третьої особи-1 стало підставою для звернення прокурора до суду з позовом про витребування частини земельної ділянки площею 1,3930га із незаконного володіння.

Дослідивши матеріали справи на підставі приписів чинного законодавства, суд виходить з наступного.

Щодо неналежних відповідачів у справі.

Належним відповідачем є особа, яка є суб'єктом матеріального правовідношення, тобто особа, за рахунок якої можливо задовольнити позовні вимоги, захистивши порушене право чи інтерес позивача.

За змістом статті 48 Господарського процесуального кодексу України, визначення відповідача (відповідачів), предмета та підстав позову є правом позивача. Натомість встановлення належності відповідача (відповідачів) й обґрунтованості позову є обов'язком суду, який виконується під час розгляду справи.

Вказана правова позиція також викладена в постановах Великої Палати Верховного Суду від 17.04.2018 у справі № 523/9076/16-ц, від 20.06.2018 у справі № 308/3162/15-ц, від 21.11.2018 у справі № 127/93/17-ц, від 12.12.2018 у справах № 570/3439/16-ц і № 372/51/16-ц, від 11.09.2019 у справі № 910/7122/17.

Вирішуючи спір, суд залежно від характеру правовідносин зобов'язаний визначити суб'єктний склад спору і норми матеріального права, які підлягають застосуванню, та, встановивши факт пред'явлення позову до неналежного відповідача, відсутність клопотань про заміну первісного відповідача належним відповідачем, незалучення до участі у справі співвідповідача, суд відмовляє в задоволенні позову саме із зазначених підстав. Схожий за змістом висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 22.09.2022 у справі № 125/2157/19.

Отже, пред'явлення позову до неналежного відповідача (неналежного складу відповідачів) є самостійною підставою для відмови в позові.

У поданому відзиві Старомлинівська сільська рада наголошує, що не є належним відповідачем у даній справі, оскільки нею не вчинялись дії та не приймались рішення щодо зміни цільового призначення спірних земельних ділянок та будь-які рішення, які б суперечили законодавству, крім того заявлені позовні вимоги щодо скасування державної реєстрації не віднесено до компетенції відповідача-1.

Прокурор у відповіді на відзив наголошує, що належним відповідачем у справі є особа, на користь якої державним реєстратором прийняте оспорюване рішення або щодо державної реєстрації права якої вимагають внесення запису, оскільки право комунальної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано за Старомлинівською сільською радою Волноваського району 16.06.2021 він є належним відповідачем у справі.

Відповідно до ст.387 Цивільного кодексу України (далі -ЦК України) власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

Набуття особою володіння нерухомим майном полягає у внесенні запису про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно за цією особою. Якщо право власності на спірне нерухоме майно зареєстроване за іншою особою, то належному способу захисту права відповідає вимога про витребування від (стягнення з) цієї особи нерухомого майна. Метою віндикаційного позову є забезпечення введення власника у володіння майном, якого він був позбавлений. У випадку позбавлення власника володіння нерухомим майном означене введення полягає у внесенні запису про державну реєстрацію за власником права власності на нерухоме майно, а функцією державної реєстрації права власності є оголошення належності нерухомого майна певній особі (особам). Рішення суду про витребування з володіння відповідача нерухомого майна саме по собі є підставою для внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про державну реєстрацію за позивачем права власності на нерухоме майно; такий запис вноситься у разі, якщо право власності на нерухоме майно зареєстроване саме за відповідачем, а не за іншою особою.

Вказане узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, яка викладена в постанові від 23.11.2021 у справі № 359/3373/16-ц.

Враховуючи зазначене, належним відповідачем за позовом про витребування від особи земельної ділянки є особа, за якою зареєстроване право власності на таку ділянку.

Отже, в умовах реєстрації права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267 за територіальною громадою, в особі Старомлинівської сільської ради, яка, за доводами прокуратури, сформована за рахунок частини земельної ділянки лісогосподарського призначення з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300, та перебуває у постійному користуванні третьої особи-1, Старомлинівська сільська рада є належним відповідачем у справі.

Посилання на відсутність повноважень щодо скасування державної реєстрації, оскільки вказані функції віднесені до повноважень державних реєстраторів, беручи до уваги зміну предмету позову та відсутність вимог про скасування державної реєстрації звернутої до відповідачів, в умовах реєстрації спірної земельної ділянки за відповідачем-1 є безпідставними.

Старомлинівська сільська військова адміністрація Волноваського району Донецької області у поданому відзиві зауважила, що є неналежним відповідачем у справі, оскільки відповідно до положень ч.2 ст.15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» не має права на вирішення питання відчуження з комунальної власності земельних ділянок будь-якими способами.

Прокурор у відповіді на відзив відповідача-2 зазначив, що Старомлинівська сільська військова адміністрація Волноваського району Донецької області, у період воєнного стану, наділена повноваженнями щодо прийняття рішень з питань, які стосуються земельних відносин, передбачених п.26 ч.2 ст.15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», у зв'язку з чим вона тимчасово виконує повноваження Старомлинівської сільської ради, яка є належним відповідачем у справі.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, введено в Україні воєнний стан, який неодноразово продовжувався та діє станом на теперішній час.

На територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації. Військові адміністрації населених пунктів утворюються в межах територій територіальних громад, у яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи, та/або сільські, селищні, міські голови не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, а також в інших випадках, передбачених цим Законом. (ч.ч.1, 2 ст.4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).

Відповідно до п.26 ч.2 ст.15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» військові адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження із вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (крім вирішення питань відчуження з комунальної власності земельних ділянок та надання таких земельних ділянок в оренду на строк понад один рік).

Розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до Земельного кодексу України належить до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин (ст.12).

Частиною 2 статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» у разі утворення військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) Верховна Рада України за поданням Президента України може прийняти рішення про те, що у період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування, зокрема, начальник військової адміністрації, крім повноважень, віднесених до його компетенції цим Законом, здійснює повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови.

Станом на теперішній час відповідне рішення про виконання начальником Старомлинівської сільської військової адміністрації Волноваського району Донецької області повноважень Старомлинівської сільської ради не прийнято, що не заперечується учасниками провадження у справі, у зв'язку з чим вирішення питання відчуження з комунальної власності земельних ділянок покладено на Старомлинівську сільську раду.

За своїм змістом термін «відчуження» означає перехід права власності на певне майно від однієї особи до іншої в добровільному або примусовому порядку. Враховуючи, що витребування майна із чужого незаконного володіння є способом повернення майна, в даному випадку, у зв'язку з реєстрацію права власності за відповідачем, така вимога підпадає під термін відчуження.

Отже, належним відповідачем у даній справі є Старомлинівська сільська рада, як особа, за якою зареєстрована земельна ділянка сільськогосподарського призначення за кадастровим номером 1421285200:01:001:0267, щодо якої виник спір в частині можливого її формування за рахунок земельної ділянки лісогосподарського призначення з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300 та до повноважень якої належить питання відчуження з комунальної власності земельних ділянок.

При цьому, враховуючи зазначене, Старомлинівська сільська військова адміністрація Волноваського району Донецької області обмежена у виконанні своїх повноважень, статтею 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та не уповноважена на прийняття таких рішень, у зв'язку з чим є неналежним відповідачем у справі.

Щодо способу захисту прав позивача.

Статтею 15 ЦК України унормовано право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорення. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Наведена норма визначає об'єктом захисту саме порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов'язано із позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, спричинена поведінкою іншої особи.

Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення. Способи захисту цивільного права чи інтересу - це закріплені законом матеріально-правові заходи охоронного характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав, інтересів і вплив на правопорушника (постанова Великої Палати Верховного Суду від 22.08.2018 у справі № 925/1265/16). Тобто це дії, спрямовані на запобігання порушенню або на відновлення порушеного, невизнаного, оспорюваного цивільного права чи інтересу. Такі способи мають бути доступними й ефективними (постанови Великої Палати Верховного Суду від 29.05.2019 у справі № 310/11024/15-ц, від 01.04.2020 у справі № 610/1030/18).

Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорювання. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорювання та спричиненим цими діяннями наслідкам (постанови Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 338/180/17, від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16, від 30.01.2019 у справі № 569/17272/15-ц).

Спосіб захисту права є ефективним тоді, коли він забезпечуватиме поновлення порушеного права, а в разі неможливості такого поновлення - гарантуватиме можливість отримати відповідну компенсацію. Тобто цей захист має бути повним і забезпечувати у такий спосіб досягнення мети правосуддя та процесуальну економію (постанова Великої Палати Верховного Суду від 22.09.2020 у справі № 910/3009/18).

Спосіб захисту права або інтересу повинен бути таким, щоб у позивача не виникала необхідність повторного звернення до суду (постанова Великої Палати Верховного Суду від 26.01.2021 у справі № 522/1528/15-ц). При цьому Велика Палата Верховного Суду у постанові від 08.02.2022 у справі № 209/3085/20 зазначила, що судове рішення не повинне породжувати стан невизначеності у відносинах позивача з відповідачем і вимагати від них подальшого вчинення узгоджених дій для вичерпання конфлікту.

Отже, спосіб захисту повинен відповідати змісту порушеного права та природі спірних правовідносин.

Прокурор звернувся до суду із позовною заявою, в якій просив усунути перешкоди Донецькій обласній державній адміністрації у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою лісогосподарського призначення з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300 площею 4,0000 га шляхом скасування вчиненої 05.05.2017 у Державному земельному кадастрі та 16.06.2021 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267 площею 7,6408 га, розташованої в межах території Старомлинівської сільської ради Волноваського району Донецької області.

В подальшому предмет позову змінено та прокурором заявлено вимогу про витребування земельної ділянки загальною площею 1,3690 га, що є частиною земельної ділянки з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267 площею 7,6408га, в межах 10 поворотних точок.

Серед способів захисту речових прав цивільне законодавство виокремлює, зокрема, витребування майна з чужого незаконного володіння (стаття 387 ЦК України) й усунення перешкод у здійсненні права користування та розпоряджання майном (стаття 391 ЦК України). Зазначені способи захисту можуть бути реалізовані шляхом подання віндикаційного та негаторного позовів відповідно.

Віндикаційний позов - це вимога про витребування власником свого майна з чужого незаконного володіння. Тобто позов неволодіючого власника до володіючого невласника. Віндикаційний позов заявляється власником при порушенні його правомочності володіння, тобто тоді, коли майно вибуло з володіння власника: (а) фізично - фізичне вибуття майна з володіння власника має місце у випадку, коли воно в нього викрадене, загублене ним тощо; (б) «юридично» - юридичне вибуття майна з володіння має місце, коли воно хоч і залишається у власника, але право на нього зареєстровано за іншим суб'єктом.

Територіальна громада в особі Старомлинівської сільської ради є особою, за якою зареєстроване право власності на спірну частину земельної ділянки, та за принципом реєстраційного підтвердження володіння є володільцем такого об'єкта. Натомість держава в особі Донецької обласної державної адміністрації, за якою не зареєстроване право власності на такий об'єкт, не є його володільцем. Договірні відносини між радою та адміністрацією щодо спірного майна відсутні, оскільки відповідна земельна ділянка набута радою на підставі рішення органу державної влади. Звідси належному способу захисту прав у спірних правовідносинах відповідає позовна вимога про витребування нерухомого майна від відповідача, за яким зареєстроване право власності на об'єкт нерухомості.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 22.01.2025 у справі № 446/478/19, зазначила, що у разі часткового накладання спірної земельної ділянки на земельну ділянку позивача, витребування як належний спосіб захисту не може бути застосовано щодо всієї земельної ділянки, така вимога може розглядатися тільки щодо тієї частини земельної ділянки, що накладається.

Для вирішення подібних спорів земельна ділянка має бути ідентифікована, зокрема, шляхом визначення координат поворотних точок меж і даних про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі (стаття 15 Закону України «Про Державний земельний кадастр»). Не може бути належним (правомірним) спосіб захисту, який спричиняє втручання у право на майно, щодо якого немає спору. Таке втручання не може визнаватися законним. Судове рішення про витребування частини земельної ділянки, що накладається, є підставою для внесення інформації щодо прав на земельні ділянки до Державного земельного кадастру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно в порядку, визначеному законодавством.

Отже, у такому випадку належним (правомірним) способом захисту може бути позов речово-правового характеру, зокрема віндикаційний позов про витребування тієї частини земельної ділянки, що накладається на земельну ділянку позивача.

З огляду на предмет і підстави заявленого прокурором позову, належним способом захисту порушеного права у справі, що розглядається, є віндикаційний позов, а саме, позов про витребування частини земельної ділянки, що накладається, що відповідає заявленій вимозі, викладеній у заяві про зміну предмету позову.

Щодо суті спору.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.84 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

Землі лісогосподарського призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності (ч.1 ст.56 ЗК України).

До земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства (ч.1 ст.55 ЗК України).

Згідно зі ст.57 ЗК України земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.

Статтею 17 ЛК України (в редакції чинній станом на дату передачі земельної ділянки лісогосподарського призначення у постійне користування третій особі) у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським

підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи. Ліси надаються в постійне користування на підставі рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, прийнятого в межах їх повноважень за погодженням з органами виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, територіальними органами центральних органів виконавчої влади з питань лісового господарства та з питань охорони навколишнього природного середовища. Право постійного користування лісами посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.

В підтвердження передачі земельної ділянки лісогосподарського призначення площею 4,0000га Державному підприємству “Великоанадольське лісове господарство», як спеціалізованому державному лісогосподарському підприємству, до матеріалів справи долучено копію державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ №061791 від 18.09.2012.

Згідно з інформації, викладеної у листі №31 від 27.02.2025 третьою особою-1 підтверджено, що передана, згідно державного акту у постійне користування земельна ділянка має кадастровий номер 1421285200:01:001:0300, та межує з кварталом 58 від 1, 2. Означена земельна ділянка також відображена у плані лісонасаджень Великоновосілківського лісництва Державному підприємству “Великоанадольське лісове господарство» (квартал 58 за даними лісовпорядкування 2004 року).

З пояснень ДП “Великоанадольське лісове господарство» квартал 58 від 1, 2 змінено на квартал 97 виділ 5, 7, за матеріалами лісовпорядкування 2020, що також підтверджується листом ВО «Укрдержліспроект» №03/382-25 від 12.03.2025. Передача саме вказаної земельної ділянки узгоджується з розділом 2 поземельної книги щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300, зокрема, опис меж земельної ділянки: від А до Б землі на території Старомлинівської сільської ради, від Б до А - ДП «Великоанадольське лісове господарство».

Виходячи із зазначеного, саме земельна ділянка з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300 була передана у постійне користування ДП «Великоанадольське лісове господарство» у 2012 році. Право власності на вказану земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не зареєстровано.

З матеріалів справи вбачається, що 05.05.2017 Відділом у Великоновосілківському районі міськрайонного управління у Великоновосілківському районі та м.Донецьк Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області здійснено державну реєстрацію земельної ділянки сільськогосподарського призначення, площею 7,6408 га з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267 на праві власності Великоновосілківської райдержадміністрації.

Вказана земельна ділянка на підставі наказу Головного управління Держагеокадастру у Донецькій області від 04.12.2020 №13-ОТГ передана Старомлинівській сільській об'єднаній територіальній громаді, в особі Старомлинівської сільської ради, у комунальну власність, що підтверджується актом приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 04.12.2020. Право власності зареєстровано 16.06.2021, згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №413172202 від 13.02.2025.

Згідно з витягом з картографічної бази даних ДП «Великоанадольський лісгосп» Великоновосілківського лісництва частини кварталу №97, наданої Українським державним проектним лісовпорядним виробничим об'єднанням (ВО «Укрдержліспроект»), земельна ділянка з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300 перетинається із земельною ділянкою з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267.

Вказане також підтверджується співставленням даних геоінформаційної системи «Ліси України», вебресурсу «Відкриті дані земельного кадастру України» та Національної кадастрової системи, а також тематичними картами ретроспективного супутникового моніторингу кадастрових ділянок 1421285200:01:001:0267 та 1421285200:01:001:0300, копії яких долучені до матеріалів справи.

Головне управління Держгеокадастру у своїх поясненнях та клопотаннях наголошувало, що земельна ділянка з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300 має інше місце розташування ніж відображене у Національній кадастровій системі України, відповідно до схеми землеустрою техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель Старомлинівської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області, викопіювання з якої надається. При цьому, зауважуючи, що будь-яка землевпорядна документація на земельні ділянки з кадастровими номерами 1421285200:01:001:0267 та 1421285200:01:001:0300 її розробниками до Головного управління не передана.

Згідно з фрагментом схеми землеустрою техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель Старомлинівської сільської ради Великоносілківського району Донецької області, викопіювання якого додається до листа 10-5-0.1701-640/2-25 від 28.02.2025 та схеми лотів (АСХК колхоз им.Кирова) Старомлинівської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області землі лісогосподарського призначення не перетинаються із землями запасу.

Статтею 1 Закону України «Про землеустрій» визначено, що документація із землеустрою (землевпорядна документація) - затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо.

Документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації. Схема землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць є видом документації із землеустрою (ст.25 Закону України «Про землеустрій»).

Відповідно до ст.45 Закону України «Про землеустрій» схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць розробляються з метою визначення перспективи щодо використання та охорони земель, для підготовки обґрунтованих пропозицій у галузі земельних відносин, організації раціонального використання та охорони земель, перерозподілу земель з урахуванням потреби сільського, лісового та водного господарств, розвитку сіл, селищ, міст, територій оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного призначення, природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення тощо. Схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць розробляються щодо території відповідного району, села, селища, міста.

Схема землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель відповідної адміністративно-територіальної одиниці включає, зокрема, матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування.

Виходячи із зазначеного, в умовах відсутності будь-якої землевпорядної документації щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 1421285200:01:001:0267 та 1421285200:01:001:0300 наданий фрагмент схеми землеустрою техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель Старомлинівської сільської ради Великоносілківського району Донецької області та схема лотів, не може достовірно свідчити про розташування вказаних земельних ділянок.

Матеріали справи не містять будь-яких інших доказів, окрім викопіювання фрагменту схеми землеустрою техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель Старомлинівської сільської ради Великоносілківського району Донецької області та схеми лотів (АСХК колхоз им.Кирова) Старомлинівської сільської ради Великоносілківського району Донецької області, в підтвердження іншого місця розташування земельної ділянки з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300.

Натомість, Українське державне проектне лісовпорядне виробниче об'єднання «Укрдержліспроект» (далі - ВО «Укрдержліспроект»), яким надано витяг з картографічної бази даних ДП «Великоанадольський лісгосп» Великоновосілківського лісництва частини кварталу №97 в підтвердження факту накладення спірних земельних ділянок, створене з метою проведення лісовпорядкування на всій території лісового фонду України, яке включає систему державних заходів, спрямованих на забезпечення охорони і захисту, раціонального використання, підвищення продуктивності лісів та їх відтворення, оцінку лісових ресурсів, а також підвищення культури ведення лісового господарства. ВО «Укрдержліспроект» здійснює комплекс лісовпорядних робіт для всіх лісокористувачів, незалежно від форм власності і відомчої підпорядкованості за єдиною системою в порядку, встановленому Державним агентством лісових ресурсів України за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища, тобто володіє інформацією про лісовпорядкування.

Вказане узгоджується з постановами Верховного Суду від 13 листопада 2019 року у справі № 361/6826/16-ц, від 24 квітня 2024 року у справі № 940/751/20.

Враховуючи зазначене, а також надані докази у вигляді скріншотів з даними геоінформаційної системи «Ліси України», вебресурсу «Відкриті дані земельного кадастру України» та Національної кадастрової системи, у вигляді поземельних книг, а також тематичні карти ретроспективного супутникового моніторингу кадастрових ділянок 1421285200:01:001:0267 та 1421285200:01:001:0300 факт часткового накладення земельної ділянки з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267 на земельну ділянку з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300 суд вважає доведеним.

Статтею 117 ЗК України передбачено, що передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом. У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні. На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки. Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.

До земель державної власності, які не можуть передаватися у комунальну власність, належать земельні ділянки, що використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації на території України на підставі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності, а також земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, крім випадків передачі таких об'єктів у комунальну власність.

Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб (ч.4 ст.122 ЗК України).

Центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів є Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15, у редакції чинній станом на дату передачі земельної ділянки з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267 у комунальну власність (далі - Положення від 14.01.2015 №15).

Підпунктом 31 пункту 4 Положення від 14.01.2015 №15, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи.

З матеріалів справи вбачається, що земельна ділянка з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267 площею 7,6408га передана у комунальну власність Старомлинівської сільської об'єднаної територіальної громади, в особі Старомлинівської сільської ради, на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру від 14.12.2020 №13-ОТГ, відповідна передача підтверджується актом приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 04.12.2020 та реєстрацією права власності у Державному реєстрі речових прав.

При цьому, судом встановлено факт часткового накладення земельних ділянок з кадастровими номерами 1421285200:01:001:0267 (сільськогосподарського призначення) та 1421285200:01:001:0300 (лісогосподарського призначення).

З наявних в матеріалах справи документів убачається, що земельна ділянка лісогосподарського призначення з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300 передана у постійне користування третій особі-1 у 2012 році, що підтверджується державним актом на право постійного користування земельної ділянкою серії ЯЯ №061791 від 18.09.2012, дата державної реєстрація вказаної земельної ділянки, згідно поземельної книги, 03.04.2004. Реєстрація земельної ділянки 1421285200:01:001:0300 відбулась 05.05.2017, що свідчить про формування та державну реєстрацію ділянки з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300 раніше земельної ділянки з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267.

Посилання відповідача у поданих запереченнях на відповідь на відзив на те, що державна реєстрація речових прав на земельну ділянку з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300 не відбулась, а виділення і реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267 було здійснено раніше є безпідставним, з огляду на наступне.

Згідно зі статтею 202 ЗК України, в редакції Кодексу від 01.01.2004, державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель. Державний реєстр земель складається з двох частин: а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок; б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.

Відповідно до ч.3 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» в редакції Закону від 01.07.2004, державна реєстрація прав базується на кадастровому номері, присвоєному у встановленому законом порядку.

Дані обліку земельних ділянок у Державному земельному кадастрі та кадастровий номер об'єкта нерухомості є основою для формування Державного реєстру прав (ч.2 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» в редакції Закону від 01.07.2004).

Частиною 3 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» в редакції Закону від 01.12.2020 (станом на дату передачі спірної земельної ділянки сільськогосподарського призначення), речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.

Враховуючи викладене, державна реєстрації земельної ділянки лісогосподарського призначення з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300 зареєстрована у відповідності до положень чинного на той час законодавства, що підтверджується даними із поземельної книги.

З огляду на зазначене, земельна ділянка сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267 частково сформована із земельної ділянки лісогосподарського призначення з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300.

Відповідно до ч.7 ст.20 Земельного кодексу України, в редакції від 16.10.2020, зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

Секретаріат Кабінету Міністрів України у відповіді на запит прокурора повідомив, що Кабінетом Міністрів України не приймались рішення про погодження зміни цільового призначення, відведення, вилучення, припинення права постійного користування Державного підприємства «Великоанадольське лісове господарство» земельної ділянки з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300 (лист 8135/0/2-24 від 03.04.2024).

Враховуючи зазначене, наказ Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 04.12.2020 №13-ОТГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» в частині передачі земельної ділянки з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267, площею 7,6408га, з цільовим призначенням 01.01 Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва не відповідає вимогам закону.

Згідно з положеннями стаття 15 Закону України «Про Державний земельний кадастр» земельна ділянка має бути ідентифікована, зокрема, шляхом визначення координат поворотних точок меж і даних про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі.

Виходячи із викладеного, з метою визначення площі перетину земельних ділянок 1421285200:01:001:0267 та 1421285200:01:001:0300 розташованої в межах спірної земельної ділянки, координат окружної межі та прив'язку меж до пунктів Державної геодезичної мережі прокурором залучено інженера-землевпорядника ФОП Саприкіна О.В., який за результатами виконаних робіт надав матеріали щодо частини спірної земельної ділянки з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267, яка накладається на земельну ділянку з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300, із визначенням координат її поворотних точок та їх прив'язок до пунктів ДГМ України на замовлення Донецької обласної прокуратури, що розташована за межами населених пунктів, на території Волноваського району (до об'єднання Великоновосілківського) Донецької області, Старомлинівська сільська рада, копії яких долучені до матеріалів справи.

З вказаних матеріалів вбачається, що загальна площа спірної частини земельних ділянок складає 1,3690га, з наступними координатами: 1) Х 5280699,4600 Y 6173425,4100; 2) Х 5280666,8600 Y 6173442,7300; 3) Х 5280464,0400 Y 6173562,6100; 4) Х 5280462,6944 Y 3173563,3885; 5) Х 5280534,6230 Y 6173490,9730; 6) Х 5280698,5662 Y 6173324,5338; 7) Х 5280699,5800 Y 6173326,6500; 8) Х 5280733,3201 Y 6173396,3496; 9) Х 5280727,9610 Y 6173412,2430; 10) Х 5280725,8957 Y 6173414,6903.

Позивач у наданих поясненнях зауважив, що матеріали щодо частини земельної ділянки, виготовлені ФОП Саприкіним не підтверджують факту часткового формування земельної ділянки з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267 за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300, оскільки земельні ділянки перебувають на тимчасово окупованій території, а роботи виконувались без виїзду на місцевість, крім того факт придбання координат не дає можливості достовірно встановити фактичні межі земельної ділянки, оскільки можуть бути використані виключно при виконанні топографічно-геодезичних робіт безпосередньо на місцевості.

Прокурор у поясненнях від 14.11.2025 зазначив, що вказані позивачем дані встановлені землевпорядником відповідно до даних Національної кадастрової системи (поземельних книг) та Банку геодезичних даних та не потребують виходу на місцевість оскільки визначені на підставі даних, що вже встановлені при формуванні та реєстрації земельних ділянок, які містяться у Державному земельному кадастрі.

Статтею 1 Закону України «Про топографо-геодезичну та картографічну діяльність» передбачено, що топографо-геодезичні та картографічні роботи - це процес створення геодезичних, топографічних і картографічних матеріалів, даних, топографо-геодезичної та картографічної продукції.

За змістом ст.791, 184 Земельного кодексу України, формування земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок, землеустрій передбачає, зокрема, встановлення в натурі (на місцевості) меж земельних ділянок, проведення топографо-геодезичних, картографічних, ґрунтових, геоботанічних та інших обстежень і розвідувань земель.

Суд зауважує, що в межах даної справи необхідно встановити саме межі перетину вже сформованих земельних ділянок з встановленими межами та координатами, а не сформувати нову земельну ділянку.

До того, ж загальновідомим є факт того, що Старомлинівська сільська територіальна громада, згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій України №376 від 28.02.2025, з 24.02.2022 по 04.03.2022 була віднесена до територій активних бойових дій, а з 05.03.2022 та по теперішній час є тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України, що унеможливлює проведення будь-яких робіт безпосередньо на місцевості.

При цьому, відповідно до ст.25 Закону України «Про Державний земельний кадастр» поземельна книга є документом Державного земельного кадастру, який, зокрема, містить відомості про земельну ділянку: а) кадастровий номер; б) площу; в) місцезнаходження (адміністративно-територіальна одиниця); г) склад угідь; ґ) цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); є) відомості про межі частини земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; ж) кадастровий план земельної ділянки; з) дату державної реєстрації земельної ділянки.

Банк геодезичних даних - система, що складається з баз даних геодезичних пунктів (супутникових, геодезичних, нівелірних, гравіметричних), системи керування базами даних геодезичних пунктів і прикладного програмного забезпечення для оброблення, зберігання та захисту даних, організації доступу до геодезичної інформації. Геодезичні, супутникові, нівелірні та гравіметричні дані, отримані в результаті топографо-геодезичної і картографічної діяльності, підлягають обліку, обробленню та збереженню в установленому законодавством порядку, що є основою банку геодезичних даних. Банк геодезичних даних формується з: результатів супутникових спостережень, які реєструються та накопичуються станціями спостережень глобальних навігаційних супутникових систем (дані траєкторних, метеорологічних, тропосферних та іоносферних вимірювань); результатів вимірювань та вирівнювання геодезичних, нівелірних і гравіметричних мереж, координат і висот пунктів, інших кількісних та якісних характеристик елементів Державної геодезичної мережі; відомостей про геодезичні знаки і центри геодезичних пунктів на території країни (п.п.2, 41, 42 Порядок побудови Державної геодезичної мережі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.2013 №646). Тобто банк геодезичних даних сформований в результаті топографо-геодезичної і картографічної діяльності.

Враховуючи, що поземельні книги щодо спірних земельних ділянок містять координати поворотних точок меж земельних ділянок, а отримані виписки з Банку геодезичних даних містять координати та висоти пунктів ДГМ, інженером - землевпорядником правомірно визначено координати меж земельної ділянки, яка складає 1,3960га та знаходиться в межах земельних ділянок 1421285200:01:001:0267 та 1421285200:01:001:0300, а також прив'язку меж до пунктів Державної геодезичної мережі, та надані матеріали підтверджують площу та координати перетину земельних ділянок.

Набуття відповідачем-1 у власність частини земельної ділянки лісогосподарського призначення з порушенням земельного законодавства порушує права та інтереси держави в особі Донецької обласної державної адміністрації в частині права вільного володіння і розпорядження земельною ділянкою 1421285200:01:001:0300, а також права ДП «Великоанадольське лісове господарство» в частині права користування нею, у зв'язку з чим земельна ділянка загальною площею 1,3690 га, що є частиною земельної ділянки з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267 площею 7,6408га підлягає поверненню позивачу.

З огляду на зазначене, позовну заява Першого заступника керівника Волноваської окружної прокуратури у Донецькій області в інтересах держави в особі позивача Донецької обласної державної адміністрації, Донецької обласної військової адміністрації до Старомлинівської сільської ради та Старомлинівської сільської військової адміністрації Волноваського району Донецької області, за участю третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Державного підприємства “Великоанадольське лісове господарство» та за участю третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про витребування земельної ділянки загальною площею 1,3690 га, що є частиною земельної ділянки з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267 площею 7,6408га, в межах 10 поворотних точок - задовольнити частково, а саме в частині вимог до Старомлинівської сільської ради. В частині вимог до Старомлинівської сільської військової адміністрації Волноваського району Донецької області в позові слід відмовити з підстав, зазначених вище.

Щодо судових витрат.

В поданій заяві про зміну предмету позову прокурор просить: стягнути з відповідача на користь Донецької обласної прокуратури витрати зі сплати судового збору в розмірі 2422,40грн; повернути Донецькій обласній прокуратурі зайво сплачений судовий збір в розмірі 2422,40 грн; стягнути з відповідача на користь Донецької обласної прокуратури витрати, пов'язані із залученням спеціаліста, в сумі 3000,00 грн.

В матеріалах справи містить копія платіжної інструкції №1199 від 01.07.2025 про сплату судового збору в розмірі 4844,80грн.

Вказана сума судового збору сплачена прокурором за подання позовної заяви з двома позовними вимогами немайнового характеру, а саме: усунути перешкоди у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою лісогосподарського призначення з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300 площею 4,0000 га шляхом скасування вчиненої 05.05.2017 у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267 площею 7,6408 га, розташованої в межах території Старомлинівської сільської ради Волноваського району Донецької області; усунути перешкоди у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою лісогосподарського призначення з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300 площею 4,0000 га шляхом скасування вчиненої 16.06.2021 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обмежень державної реєстрації права комунальної власності Старомлинівської сільської ради на земельну ділянку з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267 площею 7,6408 га, розташованої в межах території Старомлинівської сільської ради Волноваського району Донецької області.

В подальшому позовні вимоги змінено та прокурором заявлено одну вимогу немайнового характеру - витребування земельної ділянки загальною площею 1,3690 га, що є частиною земельної ділянки з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267 площею 7,6408га, в межах 10 поворотних точок.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Враховуючи зазначене, в умовах зміни позовних вимог, судовий збір в розмірі 2422,40грн, сплачений платіжною інструкцією №1199 від 01.07.2025, підлягає поверненню Донецькій обласній прокуратурі.

Статтею 129 ГПК України передбачено, що судовий збір та інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. При цьому, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд не може залишити по за увагою позицію Європейського суду з прав людини, висловлену у пункті 71 рішення від 20.10.2011 у справі «Rysovskyy v. Ukraine», в якої зазначено, що принцип «належного урядування», як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам. З іншого боку, потреба виправити допущену в минулому «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися у нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу. Ризик будь-якої помилки державного органу має покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються. У контексті скасування помилково наданого права на майно принцип «належного урядування» може не лише покладати на державні органи обов'язок діяти невідкладно, виправляючи свою помилку, а й потребувати виплати відповідної компенсації чи іншого виду належного відшкодування колишньому добросовісному власникові.

Судом встановлено, що земельна ділянка сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267, площею 7,6408га, сформована у 2017 році за рахунок земельної ділянки лісогосподарського призначення з кадастровим номером 1421285200:01:001:0300 площею 4,0000 до передачі її в комунальну власність та передана на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, у зв'язку з чим спір виник внаслідок неправильних дій саме державних органів, у зв'язку з чим суд дійшов висновку понесені судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 2422,40грн та витрат, пов'язаних із залученням спеціаліста, в сумі 3000,00грн залишити за заявником, який звернувся за захистом інтересів держави.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 74, 76, 86, 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позовну заяву Першого заступника керівника Волноваської окружної прокуратури у Донецькій області в інтересах держави в особі позивача Донецької обласної державної адміністрації, Донецької обласної військової адміністрації до Старомлинівської сільської ради та Старомлинівської сільської військової адміністрації Волноваського району Донецької області, за участю третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Державного підприємства “Великоанадольське лісове господарство» та за участю третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про витребування земельної ділянки загальною площею 1,3690 га, що є частиною земельної ділянки з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267 площею 7,6408га, в межах 10 поворотних точок - задовольнити частково.

2.Витребувати у Старомлинівської сільської ради (85552, Донецька, область, Волноваський район, село Старомлинівка, вул.Центральна, буд.97; код ЄДРПОУ 04340968) на користь держави в особі Донецької обласної державної адміністрації (84306, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Олекси Тихого, буд.6; код ЄДРПОУ 00022473) земельну ділянку загальною площею 1,3690 га, що є частиною земельної ділянки з кадастровим номером 1421285200:01:001:0267 площею 7,6408га, в межах 10 поворотних точок за наступними координатами: 1) Х 5280699,4600 Y 6173425,4100; 2) Х 5280666,8600 Y 6173442,7300; 3) Х 5280464,0400 Y 6173562,6100; 4) Х 5280462,6944 Y 3173563,3885; 5) Х 5280534,6230 Y 6173490,9730; 6) Х 5280698,5662 Y 6173324,5338; 7) Х 5280699,5800 Y 6173326,6500; 8) Х 5280733,3201 Y 6173396,3496; 9) Х 5280727,9610 Y 6173412,2430; 10) Х 5280725,8957 Y 6173414,6903.

3.Повернути Донецькій обласній прокуратурі (87500, Донецька область м.Маріуполь, вул.Університетська, буд.6; код ЄДРПОУ 25707002) з державного бюджету України судовий збір в сумі 2422,40грн, сплачений за платіжною інструкцією №1199 від 01.07.2025.

4.В іншій частині заявлених вимог - відмовити.

5.Рішення може бути оскаржене в Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку передбаченому розділом IV ГПК України.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повний текст рішення складено та підписано 10.12.2025.

Суддя П.В. Демідова

Інформацію щодо руху справи можна отримати на інформаційному сайті http://www.reyestr.court.gov.ua, веб-порталі "Судова влада України" (dn.arbitr.gov.ua).