Справа № 545/1972/25
Провадження № 3/545/575/25
"08" грудня 2025 р. суддя Полтавського районного суду Полтавської області Цибізова С. А., розглянувши матеріали, які надійшли з ВП №2 Полтавського РУП ГУНП у Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , інші дані суду не відомі,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
ОСОБА_1 26.04.2025 о 12:00 год в с. Пожарна Балка, вул. Гоголя, 17 керував транспортним засобом Mitsubisi д.н.з. НОМЕР_2 з ознаками алкогольного сп'яніння, мав різкий запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода, поведінка, що не відповідає дійсності. Від проходження на стан сп'яніння відмовився в присутності двох свідків, також відмовився проїхати в медичний заклад в м. Полтава, вул. Медична,1 та через алкотестер Драгер. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п.2.5 ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП.
У судове засідання 11.11.2025 ОСОБА_1 не з'явився, повідомлявся про місце, день та час слухання справи шляхом направлення повістки на адресу проживання, заяв чи клопотань від нього не надходило.
Захисник-адвокат Лисенко С.Ю. просив закрити провадження у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення. В обґрунтування своєї позиції зазначив про недоведеність факту керування ОСОБА_2 транспортним засобом та порушення правил дорожнього руху. Зазначив, що знаходження за кермом транспортного засобу, яке не є в стані руху (знаходиться в нерухомому стані), не є доказом вчинення правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП, оскільки саме по собі перебування особи в транспортному засобі в тому числі на місці водія, не доводить факт керування транспортним засобом. Окрім того посилався на упередженість свідків, з якими в ОСОБА_1 попередньо виник кгонфлікт.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов наступного.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, відомостями та інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ст.ст. 252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 130 КУпАП встановлена відповідальність, зокрема, за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
В п. 2.5 Правил дорожнього руху України встановлено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Зі змісту п. 2-4 Розділу 1 «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 року №1452/735, вбачається, що огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота), зокрема, поведінка, що не відповідає обстановці, звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.
За змістом п. 6 Розділу І Інструкції, огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Статтею 266 КУпАП встановлено, що огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно з п.8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України
від 17 грудня 2008 р. № 1103 із змінами внесеними згідно з Постановами КМ № 57 від 20.01.2023 року та № 690 від 13.06.2024 року, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
За змістом зазначених положень особу може бути притягнуто до адміністративної відповідальності, коли вона керувала транспортним засобом в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння. При цьому фіксація факту відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я із застосуванням лише технічних засобів відеозапису відповідає вимогам закону.
Дослідивши матеріали справ, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП є доведеною та підтверджується дослідженими судом доказами у їх сукупності:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 775654 від 26.04.2025 в якому викладено об'єктивну сторону правопорушення (а.с.1);
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння від 26.04.2025, де вказані виявлені ознаки алкогольного сп'яніння, а саме різкий запах з порожнини рота, нестійка хода, поведінка, що не відповідає дійсності (а.с.3);
- письмовими поясненнями гр. ОСОБА_3 від 26.04.2024, відповідно до яких 26.04.2024 близько 12:00 невідомий чоловік під'їхав до її будинку та почав запитувати, що вона тут робить (а саме в себе на подвір'ї), на що остання відповіла, що проживає за цією адресою. Невідомий чоловік почав їй погрожувати, потім вийшов з автомобіля Mitsubisi зеленого кольору д.н.з. НОМЕР_2 з ознаками алкогольного або наркотичного сп'яніння, після приїзду працівників поліції намагався поїхати з місця правопорушення на автомобілі (а.с.4);
- письмовими поясненнями гр. ОСОБА_4 від 26.04.2025, з яких вбачається, що 26.04.2025 близько 11:50 невідомий чоловік на автомобілі Mitsubisi зеленого кольору д.н.з. НОМЕР_2 керував даним транспортним засобом з ознаками алкогольного або наркотичного сп'яніння, після чого його дружина зателефонувала на лінію 102. Після приїзду працівники поліції запропонували даному громадянину, а саме було встановлено - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння із застосуванням спеціального технічного приладу Алкотестер Драгер, ОСОБА_1 від проходження відмовився, поліцейські оголосили йому права та повідомили, що стосовно нього буде складено адміністративний матеріал. Також зазначив, що під час розмови поліцейських з ОСОБА_1 , останній закрився в автомобілі та намагався втекти з місця події (а.с.5);
- відео-зйомкою подій, оглянутою судом, на якій зафіксовано факт відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на неодноразові пропозиції працівника поліції (а.с.7). Окрім цього, з відеозйомки подій вбачається, що ОСОБА_1 намагався покинути місце події, сидівши за кермом автомобіля та намагаючись привести його в рух (14:18:50), надалі працівниками поліції було запропоновано в установленому законодавством порядку пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння (14:22:24), а також роз'яснено його права (14:23:23).
Суд вважає, що позиція захисту про недоведеність керування транспортним засобом ОСОБА_1 у даному адміністративному провадженні та відсутності у його діях ознак адміністративного правопорушення спростовується наявними матеріалами справи.
Так, у письмових поясненнях, наданих працівникам поліції, свідка ОСОБА_3 зазначено, що невідомий чоловік, як було встановлено надалі ОСОБА_1 , під'їхав до її будинку на автомобілі Mitsubisi зеленого кольору д.н.з. НОМЕР_2 з ознаками алкогольного або наркотичного сп'яніння. Аналогічні пояснення надав свідок ОСОБА_4 . З відеозапису подій вбачається, що ОСОБА_1 уникав спілкування з працівниками поліції, зачинившись в автомобілі, надалі намагався покинути місце події, привівши у рух транспортний засіб. При цьому, твердження захисника про те, що свідок була учасником конфлікту саме по собі її показів та показів іншого свідка не спростовує.
Таким чином доведено, що ОСОБА_1 , своїми діями порушив п.2.5 ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення та особу ОСОБА_1 , обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, необхідно визнати його винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу з позбавленням права керувати транспортними засобами.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП правопорушник зобов'язаний сплатити судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 130 ч.1, 213, 221, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605,60 грн. (одержувач ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача : Казначейство України ( ЕАП ), рахунок отримувача : UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Копія платіжного документу подається до суду.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
- витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Полтавський районний суд Полтавської області.
Суддя: С. А. Цибізова