Справа № 560/16648/25
іменем України
09 грудня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправним та скасування індивідуального акту, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом від 25.09.2025, в якому просить: 1) Визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт - довідку військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 №2025-0805-1754-2302-0 від 05.08.2025; 2) Зобов'язати військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_3 провести повторне обстеження ОСОБА_1 з дослідженням усіх наявних медичних документів та прийняти відповідне рішення, яким постановити визнати ОСОБА_1 таким, що: «придатний до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони».
У позові позивач пояснив 05.08.2025 військово-лікарська комісію при ІНФОРМАЦІЯ_3 визнала ОСОБА_1 придатним до військової служби про що видано довідку №2025-0805-1754-2302-0 від 05.08.2025. Позивач не погоджується з цим рішенням, так як: з 2024 року перебуває під постійним наглядом (контролем) невропатолога та кардіолога, зокрема через постійне підвищення артеріального тиску, задишку під час звичайних навантажень, часті головні болі та неодноразово перебував на лікуванні; відповідно до висновку кардіолога ТОВ "Клініка Оксфорд Медікал Хмельницький" №2024.111761 від 19.06.2024 встановлений діагноз, який підтверджений в амбулаторній картці хворого 03.07.2024: Гіпертонічна хвороба ІІ стадії, 2 ступеня, кризовий перебіг; з 20.08.2025 по 27.08.2025 у період проходження служби у військовій частині НОМЕР_1 солдат ОСОБА_1 перебував на стаціонарному лікуванні у хірургічному відділенні КНП "Костопільска багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування" Костопільської міської ради. Звертає увагу, що ВЛК у довідці №2025-0805-1754-2302-0 від 05.08.2025 вказали невірний діагноз, а саме: гіпертонічна хвороба І ст., 1 ст. ризик 2 СН 0 ст., що є порушенням. Крім цього, медогляд тривав близько 15 хвилин, що не дало можливості надати ВЛК додаткові медичні документи (арк. спр.2-9).
Відповідно до ухвали від 29.09.2025 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, витребував докази та залучив як другого відповідача ІНФОРМАЦІЯ_4 (арк. спр.25).
Встановивши обставини (факти) на які вказує позивач за відсутності заперечень відповідачів, беручи до уваги норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд робить такі висновки, враховуючи наступне.
Відповідно до Довідки військово-лікарської комісії від 05.08.2025 №2025-0805-1754-2302-0 проведено медичний огляд ОСОБА_1 , який має діагноз: Наслідки перенесеної ЗЧМТ (2024 р.). Хронічний вірусний гепатит В., Гіпертонічна хвороба 1 ст., 1ст. Ризик 2 СН 0 ст. Консолідовані переломи кісток н/з правої та лівої гомілки з наявністю металоконструкції. Придатний до військової служби (арк. спр.12).
Пунктом 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року N 402 (далі - Положення) визначено, що Постанови ВЛК при ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.
Постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про придатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються довідками ВЛК (додаток 4 до цього Положення). У разі прийняття постанови про придатність до військової служби, документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) доставляються до районного (міського) ТЦК та СП за місцем перебування військовозобов'язаного на обліку не пізніше наступного дня після закінчення медичного огляду. Електронний документ з постановою ВЛК щодо придатності військовозобов'язаного до проходження військової служби передається з ІКС до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про придатність військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та/або під час дії правового режиму воєнного стану дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.
Якщо в стані здоров'я військовозобов'язаного за його зверненням або висновками лікарів закладу охорони здоров'я виникли зміни, то за направленням керівника ТЦК та СП проводиться повторний медичний огляд з метою визначення ступеня придатності до військової служби.
Відповідач не спростовує пояснення позивача про ненадання йому можливості надати додаткові медичні документи при огляді ОСОБА_2 , які є додатком до позову (арк. спр.13-22) і інші медичні документи після початку військової служби (арк. спр.22-23).
При цьому, суд зазначає, що у разі незгоди з висновками ВЛК позивач мав право звернутися до ВЛК вищого рівня (ВЛК регіону, Центральної ВЛК) з питання перегляду рішення щодо його придатності до військової служби, проте наданим правом не скористався.
Також, потрібно враховувати, що відповідно до Довідки Військової частини НОМЕР_1 від 06.09.2025 за №8705 солдат ОСОБА_1 перебуває на військовій службі (арк. спр.21).
Відтак, на позивача - військовослужбовця поширюються вимоги пункту 6.1 глави 6 розділу ІІ Положення, яким визначено, зокрема, що направлення на медичний огляд військовослужбовців проводиться: прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, штатних ВЛК, керівниками ТЦК та СП, начальниками (керівниками) закладів охорони здоров'я за місцем лікування, органів військового управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, органами прокуратури, слідчим, судом у порядку та з метою, визначеними цим Положенням. Тобто, медичний огляд військовослужбовців проводиться в тому числі за направленням керівника ТЦК та СП.
В свою чергу, Положенням саме ВЛК регіону та ЦВЛК наділено повноваженнями переглядати та скасовувати висновки підпорядкованих ВЛК.
Суд враховує, що Верховний Суд у постанові від 13 червня 2018 року у справі №806/526/16 зазначив, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.
Також, Верховний Суд у постанові від 12.06.2020 у справі №810/5009/18 зробив правовий висновок про те, що до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби з посиланням на пункт 3.13 глави 3 розділу II Положення №402.
Крім цього, суд вважає за необхідне звернути увагу і на ту обставину, що Положенням передбачено оскарження у судовому порядку постанов ВЛК регіону та ЦВЛК, а щодо оскарження у судовому порядку Довідок ВЛК (додаток 4 до Положення) Положення не містить.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Частиною 9 ст.80 КАС України визначено, зокрема, що у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами.
Таким чином, суд робить висновок про відсутність підстав для скасування Довідки військово-лікарської комісії від 05.08.2025 №2025-0805-1754-2302-0 та для задоволення зобов'язальної вимоги. При цьому, суб'єкт владних повноважень не довів дотримання ним вимог Положення в частині врахування всіх наявних медичних документів ОСОБА_1 на час медичного огляду, подальшого лікування і скарг на здоров'я під час огляду, так як відповідачем не надано суду заперечення та доказів щодо цього ( суд не визнає обставину дотримання відповідачем вимог Положення), тому з урахуванням ч.2 ст.9 КАС України, належним захистом порушеного права позивача буде зобов'язання керівника ІНФОРМАЦІЯ_5 , відповідно до Положення видати ОСОБА_1 Направлення на медичний огляд військово-лікарською комісією (Додаток 15 до Положення).
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 гривень, тому ці витрати слід присудити на його користь.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 від 25.09.2025 задовольнити частково.
Зобов'язати керівника ІНФОРМАЦІЯ_5 з урахуванням обставин встановлених у цій адміністративній справі, видати ОСОБА_1 Направлення на медичний огляд військово-лікарською комісією (Додаток 15 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року N 402).
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1211,20 (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок) гривень за рахунок асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 09 грудня 2025 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідачі:Військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 ) ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_4 )
Головуючий суддя А.І. Петричкович