Справа № 560/17792/25
іменем України
09 грудня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Гнап Д.Д. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи при комунальному некомерційному підприємстві "Хмельницький обласний серцево-судинний центр" Хмельницької обласної ради про визнання протиправним та скасування індивідуального акту, зобов'язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи при комунальному некомерційному підприємстві "Хмельницький обласний серцево-судинний центр" Хмельницької обласної ради, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт - рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи при комунальному некомерційному підприємстві "Хмельницький обласний серцево - судинний центр" Хмельницької обласної ради №86/25/1431/Р від 14.07.2025 року у частині причинного зв'язку настання інвалідності ОСОБА_1 ;
- зобов'язати експертну команду з оцінювання повсякденного функціонування особи при комунальному некомерційному підприємстві "Хмельницький обласний серцево - судинний центр" Хмельницької обласної ради прийняти нове рішення у частинні причинного зв'язку настання інвалідності ОСОБА_1 , із зазначенням причини інвалідності ОСОБА_1 "Захворювання, ТАК, пов'язане з захистом Батьківщини".
В обґрунтування позову зазначає, що 14.07.2025 експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи при комунальному некомерційному підприємстві "Хмельницький обласний серцево - судинний центр" Хмельницької обласної ради йому встановлена ІІ (друга) група інвалідності терміном на 2 (два) роки з причиною: захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби. Вважає рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи при комунальному некомерційному підприємстві "Хмельницький обласний серцево - судинний центр" Хмельницької обласної ради №86/25/1431/Р від 14.07.2025 - протиправним, та не погоджується з висновками членів комісії, вважає їх необгрунтованими у частині причинного зв'язку настання інвалідності.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, у якому просить у задоволенні позову відмовити. Зазначає, що згідно свідоцтва про хворобу №2025-0402-1545-2816-0 від 02.04.2025, виданому Госпітальною ВЛК "Військова частина НОМЕР_1 " захворювання пов'язане із проходженням військової служби, а не із захистом Батьківщини. При цьому інші захворювання, у тому числі, акубаротравма, хоча і пов'язані із захистом Батьківщини, однак не дають підстав для встановлення особі групи інвалідності. Дані захворювання визначені у направленні на ОПФО лише в якості супутніх захворювань, а не таких, що є ускладненнями основного захворювання, а тому рішення експертної команди в частині встановлення причинного зв'язку 2 групи інвалідності саме із проходженням військової служби, а не із захистом Батьківщини є законним та відповідає медичній документації особи.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою суду від 17.10.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
ОСОБА_1 звільнений з військової служби згідно витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 15.05.2025 №137, у відставку за підпунктом "б" (за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово - лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку або про непридатність до військової служби з переоглядом 6-12 місяців).
Згідно довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) №928 від 25.04.2024, виданої командиром військової частини НОМЕР_2 , за обставин безпосередньої участі солдата ОСОБА_1 у бойових діях, під час захисту Батьківщини, а саме виконання бойових завдань у складі підрозділу в/ч НОМЕР_2 отримав травму під час ворожого обстрілу в районі населеного пункту Веселе Донецької області.
Після отриманої травми та евакуації ОСОБА_1 проходив лікування:
- при госпітальному відділенні військової частини НОМЕР_3 в період з 24.04.2024 по 02.05.2024 року;
- при військово-медичному клінічному центрі Східного регіону в період з 30.10.2024 по 08.11.2024 року;
- при Державній установі «Національний інститут серцево-судинної хірургії імені М.М. Амосова Національної академії медичних наук України» в період з 08.11.2024 по 18.11.2024 року;
- при комунальному підприємстві «Полтавський обласний клінічний медичний кардіоваскулярний центр Полтавської обласної ради» в період з 19.11.2024 по 23.12.2024 року;
- при комунальному підприємстві «Полтавська обласна клінічна лікарня імені М.В. Скліфосовського Полтавської обласної ради» (центр нефрології та діалізу) в період з 23.12.2024 по 13.01.2025 року;
- в період з 13.01.2025 по 06.02.2025 року перебував у відпустці для лікування у зв'язку з хворобою на підставі статті 72 графи II Розкладу хвороб, графи ТДВ (рішення ВЛК від 13.01.2025);
- при комунальному підприємстві «Полтавський обласний клінічний медичний кардіоваскулярний центр Полтавської обласної ради» в період з 06.02.2025 по 18.02.2025 року;
- при Комунальному підприємстві «Полтавський обласний клінічний медичний кардіоваскулярний центр Полтавської обласної ради» в період з 18.02.2025 по 05.03.2025 року.
Відповідно до зазначених вище медичних документів в період з 24.04.2024 по 05.03.2025 року позивач безперервно перебував на стаціонарному лікуванні у різних медичних установах через погіршення загального стану здоров'я та ускладнення (суттєве погіршення) роботи серцево-судинної системи через отриману травму.
14.07.2025 експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи при комунальному некомерційному підприємстві «Хмельницький обласний серцево-судинний центр» Хмельницької обласної ради позивачу встановлена II (друга) група інвалідності терміном на 2 (два) роки з причиною: захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, у частині причинного зв'язку настання інвалідності, позивач звернувся до суду з даним позовом.
ІV. ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України від 21.03.1991 №875-ХІІ "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі Закон №875-ХІІ).
Відповідно до частини першої статті 2 Закону №875-ХІІ особою з інвалідністю є особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов'язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.
У силу частини першої статті 3 Закону №875-ХІІ інвалідність повнолітній особі встановлюється за результатами оцінювання повсякденного функціонування особи, проведеного експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За змістом частини другої статті 6 Закону №875-ХІІ особа (її уповноважений представник) має право оскаржити рішення медико-соціальної експертної комісії, експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи в порядку адміністративного оскарження відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" з урахуванням особливостей, встановлених Основами законодавства України про охорону здоров'я, та/або в судовому порядку.
15.11.2024 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №1338 "Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи", якою затверджено Положення про експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи; Порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи; критерії направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи; Порядок функціонування електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи; критерії встановлення інвалідності.
Відповідно до абзацу 1 пункту 2 Положення експертні команди формуються та функціонують у кластерних та/або надкластерних закладах охорони здоров'я, а також за потреби та/або в разі відсутності затвердженої спроможної мережі закладів охорони здоров'я на території регіону в закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності (далі - заклади охорони здоров'я).
Згідно із абзацом 2 пункту 3 Положення встановлено, що експертні команди формуються з метою організації та проведення оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - оцінювання) відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи та критеріїв направлення на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 р. № 1338 “Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи».
Відповідно до пункту 9 Положення експертні команди:
1) у разі недостатності необхідної для прийняття рішення про оцінювання інформації, що міститься в електронній системі охорони здоров'я та яка була додана до електронного направлення на проведення оцінювання, особу направляють на додаткове обстеження структури та функцій організму. На додаткові обстеження особа може бути направлена одноразово, крім випадків коли за результатами такого обстеження було виявлено нові, не зазначені в доданій до направлення медичній документації, стани, діагнози або порушення структури та функцій організму, що потребують додаткового обстеження;
2) формують результати оцінювання на підставі відомостей про стан здоров'я особи, зокрема обов'язково на підставі тих, що містяться в електронній системі охорони здоров'я, та в медичній документації, що була внесена до електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи в сканованому вигляді лікарем, який направив на проведення оцінювання;
3) визначають компенсатори повсякденного функціонування особи (сукупність лікарських засобів та/або медичних виробів та допоміжних засобів реабілітації тимчасового або постійного застосування/ використання);
4) планують та проводять повторні оцінювання;
5) визначають необхідність проведення подальшої комплексної оцінки обмежень життєдіяльності особи та здійснюють передачу таких відомостей та результатів оцінювання до Єдиної інформаційної системи соціальної сфери шляхом електронної інформаційної взаємодії;
6) встановлюють групи (підгрупи) інвалідності, фіксують причини та час її настання відповідно до підтверджувальних документів;
7) встановлюють ступінь втрати професійної працездатності;
8) вносять до електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи протокол та рішення про проведене оцінювання в електронній формі в установленому законодавством порядку;
9) встановлюють потребу в постійному сторонньому догляді;
10) встановлюють причину смерті особи з інвалідністю або особи, ступінь втрати працездатності якої визначений експертною командою у відсотках на підставі свідоцтва про смерть у разі, коли законодавством передбачається надання пільг членам сім'ї померлого;
11) визначають медичні показання на право одержання особами з інвалідністю автомобіля і протипоказання до керування ним;
12) встановлюють потребу осіб з інвалідністю, потерпілих від нещасного випадку на виробництві, із стійкою втратою працездатності у медичній та соціальній допомозі;
13) встановлюють ступінь стійкого обмеження життєдіяльності осіб для направлення їх до територіального центру соціального обслуговування або будинку-інтернату для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю;
14) визначають ступінь втрати здоров'я, групи і часу настання інвалідності та її причинний зв'язок із Чорнобильською катастрофою;
15) встановлюють причинний зв'язок інвалідності осіб за наявністю документів, що їх підтверджують, визначених пунктом 22 Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 р. № 1338 “Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи»;
16) визначають необхідність продовження періоду тимчасової непрацездатності.
Згідно із пунктом 16 Положення адміністратори закладів охорони здоров'я, на базі яких функціонують експертні команди відповідно до пункту 24 Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 р. № 1338 “Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» (далі - адміністратори), та члени експертних команд діють на принципах верховенства права, законності, поваги та дотримання прав людини і громадянина, доброчесності, колегіальності, рівноправності членів команди, вільного обговорення і вирішення питань, об'єктивності, неупередженості та обґрунтованості прийнятих рішень, висновків і пропозицій.
Експертна команда під час встановлення інвалідності керується Порядком проведення оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - Порядок), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року №1338.
Відповідно до пункту 1 Порядку цей Порядок визначає процедуру проведення оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - оцінювання), а саме повнолітніх громадян України, іноземців або осіб без громадянства, які проживають в Україні на законних підставах, з обмеженнями повсякденного функціонування або з інвалідністю (далі - особа) з метою встановлення причини, часу настання, групи інвалідності, а також компенсаторно-адаптаційних можливостей особи, реалізація яких сприяє медичній, психолого-педагогічній, професійній, трудовій, фізкультурно-спортивній, соціальній та психологічній реабілітації, а також складення та затвердження індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю на основі комплексного реабілітаційного обстеження особи та індивідуального реабілітаційного плану (за наявності).
Пунктами 3, 6, 8 Порядку передбачено, що направлення на оцінювання у зв'язку з тривалою тимчасовою непрацездатністю проводиться з метою визначення необхідності продовження тимчасової непрацездатності або встановлення інвалідності. Оцінювання осіб з числа військовослужбовців Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями, осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту проводиться з метою встановлення або перегляду групи, причини, строку інвалідності та визначення відсотка втрати працездатності на підставі рішень (постанов) військово-лікарської, медичної (військово-лікарської), лікарсько-експертної комісії та документів, зазначених у пунктах 21 і 22 цього Порядку. Оцінювання проводиться експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи (далі - експертні команди).
Згідно із абзацом четвертим пункту 40 Порядку встановлено, що за результатами проведення оцінювання експертна команда приймає рішення щодо встановлення чи невстановлення (або визначення) відповідно до законодавства: інвалідності, фіксації причин та часу її настання відповідно до документів, що це підтверджують.
Відповідно до пункту 57 Порядку рішення експертних команд щодо результатів оцінювання можуть бути оскаржені особами, яким було проведено таке оцінювання (далі - скаржник) (їх уповноваженими представниками), в порядку адміністративного оскарження згідно з вимогами цього Порядку та/або до адміністративного суду.
Наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 року за № 1109/15800 (надалі Положення № 402).
Порядок встановлення причинного зв'язку захворювань (поранень, контузій, травм, каліцтв) у військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, які призвані на збори, та колишніх військовослужбовців зі службою у Збройних Силах України визначено положеннями розділу 21 Положення № 402, підпунктами 21.1-21.4 якого передбачено, що у разі коли під час медичного огляду військовослужбовців встановлено діагноз, ВЛК встановлює причинний зв'язок захворювання, травми, контузії, каліцтва, поранення.
Причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв у військовослужбовців, які проходять військову службу, військовозобов'язаних і резервістів, призваних військовими комісаріатами на навчальні (перевірочні) збори, при медичному огляді вирішують позаштатні постійно діючі госпітальні, гарнізонні ВЛК і ЛЛК та за потреби - штатні ВЛК.
Причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців визначають штатні ВЛК; у колишніх військовослужбовців інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та військових формувань колишнього СРСР, правонаступниками яких вони стали, - штатні ВЛК цих військових формувань та оформлюють протоколом за формою, наведеною в додатку 19.
Відповідно до пункту 21.5 Положення №402 постанови ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях:
"Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини - якщо воно виникло під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції об'єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією проти України, або коли захворювання, яке виникло до цього, у зазначені періоди служби досягло такого розвитку, що призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби".
З системного аналізу наведених норм слідує, що медико-соціальні експертні комісії визначають групу інвалідності, її причину і час настання та приймають колегіально відповідне рішення про встановлення інвалідності, яке вноситься до акта огляду та протоколу засідання комісії. При цьому, причинний зв'язок інвалідності колишніх військовослужбовців з виконанням ними обов'язків військової служби встановлюється на підставі документів, виданих військово-лікувальними закладами, оскільки саме вони, у відповідності до Положення №402, визначають причинний зв'язок захворювань, у колишніх військовослужбовців.
Суд враховує, що позивачу 14.07.2025 встановлена ІІ група інвалідності, захворювання, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби.
Водночас, експертною командою на час проведення огляду та прийняття рішення не було всебічно та у повній мірі проаналізовано обставини виникнення та розвитку захворювання, оскільки позивач з 2022 року брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Згідно довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) №928 від 25.04.2024, виданої командиром військової частини НОМЕР_2 , за обставин безпосередньої участі солдата ОСОБА_1 у бойових діях, під час захисту Батьківщини, а саме виконання бойових завдань у складі підрозділу в/ч НОМЕР_2 отримав травму під час ворожого обстрілу в районі населеного пункту Веселе Донецької області. Вказане призвело до серйозних ускладнень та тривалого лікування.
Отже, з огляду на встановлені обставини справи суд висновує, що оскаржене рішення відповідача прийняте з порушенням законодавчо встановленої процедури, що має суттєве значення для можливості прийняття відповідачем законного та обґрунтованого рішення.
Водночас слід врахувати, що суд не здійснює самостійно оцінку підставності прийняття рішення МСЕК з медичних критеріїв, адже суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері. Суд вправі перевірити законність висновків МСЕК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку/рішення на підставі приписів Інструкції про встановлення груп інвалідності, Положення про медико-соціальну експертизу та Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності.
У контексті спірних правовідносин саме належне дотримання процедури оцінювання повсякденного функціонування особи є фундаментальним показником правомірності винесеного рішення, а за протилежних умов нівелюється сенс законодавчого врегулювання такої процедури.
Викладене узгоджуються із позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 17.03.2020 у справі №240/7133/19, від 25.09.2018 у справі №804/800/16 та від 26.09.2018 у справі №817/820/16.
Частиною 2 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи викладене та встановлені обставини справи, суд висновує, що відповідач під час прийняття оскарженого рішення діяв не в межах та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, без врахування всіх обставин, що мають значення для прийняття такого рішення, що свідчить про його протиправність.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог. Отже, позов необхідно задовольнити повністю.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи при комунальному некомерційному підприємстві "Хмельницький обласний серцево-судинний центр" Хмельницької обласної ради №86/25/1431/Р від 14.07.2025 у частині причинного зв'язку настання інвалідності ОСОБА_1 .
Зобов'язати експертну команду з оцінювання повсякденного функціонування особи при комунальному некомерційному підприємстві "Хмельницький обласний серцево - судинний центр" Хмельницької обласної ради прийняти нове рішення у частинні причинного зв'язку настання інвалідності ОСОБА_1 , із зазначенням причини інвалідності ОСОБА_1 "Захворювання, ТАК, пов'язане з захистом Батьківщини".
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_4 )
Відповідач:Експертна команда з оцінювання повсякденного функціонування особи при комунальному некомерційному підприємстві "Хмельницький обласний серцево-судинний центр" Хмельницької обласної ради (вул. Володимирська, 85,м. Хмельницький,Хмельницький р-н, Хмельницька обл.,29001 , код ЄДРПОУ - 03397564)
Головуюча суддя Д.Д. Гнап