Рішення від 09.12.2025 по справі 420/28879/25

Справа № 420/28879/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Самойлюк Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправною відмову АДПСУ ОСОБА_1 за посадою старший бортовий механік-повітряний стрілець-радист вертольота МІ-8 вертолітної ланки щодо збільшення надбавки за особливості проходження служби (виконання польотів) у розмірі 100% замість наданого у довідці від 13.11.2024 року №11/21945-суд станом на 01.01.2023 рік - 1% від посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років та премії при обчисленні грошового забезпечення за відповідною посадою для здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2023 року;

-зобов'язати АДПСУ підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за посадою старший бортовий механік-повітряний стрілець-радист вертольота МІ-8 вертолітної ланки, станом на 01.01.2023 рік, відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України від 19.04.1992 №2262-ХІ11, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, положень Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 з врахуванням надбавки за особливості проходження служби у розмірі 100 відсотків від посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років та премії в розмірах у відсотках, встановлених для відповідної категорії військовослужбовців за відповідною посадою, та обчислених з урахуванням розмірів встановлених окладів станом на 2023 років для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 1 лютого 2023 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 року, визначеного із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023 року відповідачем в порушення вимог постанови КМ№ №704 та Порядку № 260, протиправно зменшений розмір надбавки за особливості проходження служби до 1 %.

Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою від 27.08.2025 року позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі та визначено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що останній діяв у межах наданих йому повноважень, відповідно до Закону, у спосіб і в порядку визначеному ним, у зв'язку з чим просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

В обґрунтування правової позиції відповідач зазначив, що Адміністрацією Держприкордонслужби було виготовлено та направлено довідку №11/21945-суд, в якій зазначено, в тому числі, надбавку за особливості проходження служби в розмірі 40%.

Вказана довідка є такою, що відповідає рішенню суду. При цьому Позивач посилається на наказ Адміністрації Держприкордонслужби від 09.01.2023 №18-ОС, яким встановлюється та виплачується надбавка за особливості проходження служби, зокрема: військовослужбовцям, які займають посади льотного складу авіаційного управління у розмірі 100% та військовослужбовцям, які займають посади в інших підрозділах Адміністрації Державної прикордонної служби України та перебувають у розпорядженні Голови Держприкордонслужби у розмірі 70%.

Натомість, Наказ «Про грошове забезпечення (заробітну плату) військовослужбовців (працівників) Державної прикордонної служби України у 2023 році» від 05.01.2023 має номер 8-ОС. Позивач звільнений з військової служби з посади старшого бортового механіка -повітряного стрільця - радиста вертольота МІ-8 вертольотної ланки (на МІ-8) окремої авіаційної ескадрильї прикордонних військ України.

Відповідно до Закону України «Про Державну прикордонну службу України», Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення і має таку загальну структуру: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону (Адміністрація Держприкордонслужби); та територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону (в тому числі окрема авіаційна ескадрилья, де проходив військову службу Позивач).

Відповідно, позивач не проходив військову службу ні в авіаційному управлінні Департаменту охорони державного кордону Адміністрації Держприкордонслужби, ні в інших підрозділах Адміністрації Державної прикордонної служби України.

Отже доводи позивача є помиловими щодо віднесення його за належністю до категорії військовослужбовців, які мають право на призначення надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100 відсотків.

Третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача пояснень щодо позову або відзиву не надала.

Ухвалою від 03.12.2025 року зобов'язано ОСОБА_1 , Адміністрацію Державної прикордонної служби України надати до Одеського окружного адміністративного суду у строк до 09.12.2025 року докази у справі, а саме: належним чином засвідчену копію наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України №18-ОС від 09.01.2023 року.

За приписами ч.5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відтак, справу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», за вислугу років з 25.02.1998 року.

Позивач, не погоджуючись із відмовою відповідача виготовити для перерахунку пенсії оновлені довідки із врахуванням при обрахунку грошового забезпечення збільшеного посадового окладу, звертався до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Адміністрації Державної прикордонної служби України.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19.06.2024 року у справі №420/12874/24 зобов'язано Адміністрацію Державної прикордонної служби України скласти і подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2022 року та станом на 01 січня 2023 року за останньою займаною штатною посадою та тарифним розрядом, для проведення перерахунку та виплати основного розміру пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про всі щомісячні основні (оклад за посадою, військовим званням, надбавка за вислугу років) та додаткові (надбавки, доплати, підвищення та премії) види грошового забезпечення, визначені, виходячи з розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» на 01 січня 2022 року (2481 грн), та встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» на 01 січня 2023 року (2684 грн), відповідно, помноженого на відповідний тарифний коефіцієнт, для проведення перерахунку пенсії з 01.02.2022 року, та з 01.02.2023 року.

На виконання вказаного рішення Адміністрацією Держприкордонслужби виготовлено та направлено до ГУ ПФУ довідку №11/21945-суд, в якій зазначено, в тому числі, надбавку за особливості проходження служби в розмірі 40%.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо зменшення йому розміру надбавки за особливості проходження служби з 100% на 40%, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі Закон №2262-ХІІ).

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінетом Міністрів України 30 серпня 2017 року прийнято постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова №704), якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Вказана постанова набрала чинності з 01 березня 2018 року.

Пунктом 2 цієї постанови установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України №558 від 25.06.2018 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України та деяким іншим особам (далі Інструкція №558).

Згідно з п.1-2 глави 2 (Надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцями (крім військовослужбовців строкової військової служби)) розділу III Інструкції №558 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які проходять військову службу в органах Держприкордонслужби, виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

Виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Державної прикордонної служби України, щороку Адміністрацією Держприкордонслужби для органів Держприкордонслужби незалежно від покладених на них завдань визначається у відсотках мінімальний розмір надбавки за особливості проходження служби.

В матеріалах справи наявний наказ Адміністрації Держприкордонслужби «Про грошове забезпечення військовослужбовців Адміністрації Державної прикордонної служби України у 2023 році» від 09.01.2023 №18-ОС, яким у 2023 році встановлено до виплати розміри надбавки за особливості проходження служби, зокрема, військовослужбовцям, які займають посади льотного складу авіаційного управління - у розмірі 100 %.

Отже суд не приймає доводи представника відповідача щодо відсутності наказу від 09.01.2023 №18-ОС, оскільки вказаний наказ надано самим відповідачем на виконання ухвали суду.

Згідно з виданими позивачу довідками від №11/2664 від 16.10.2020 року про розмір грошового забезпечення позивач обіймав посаду «старший бортовий механік-повітряний стрілець-радист верьольота МІ- вертольотної ланки (на МІ-8) Окремої авіаційної ескадрильї ПВ України», тобто належав до льотного складу авіаційного управління.

Суд не приймає доводи представника відповідача, що позивач не проходив військову в Адміністрації Держприкордонслужби, оскільки за займаною посадою звідки звільнився позивач, саме Адміністрація Держприкордонслужби виготовляла позивачу довідки для перерахунку пенсії.

У постанові Верховного Суду від 05.03.2024 у зразковій справі №380/19324/23, яка залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2024, предметом розгляду були подібні правовідносини.

Так, за результатом розгляду справи №380/19324/23 Верховний Суд дійшов висновку, що саме Міністром оборони України встановлюється мінімальний гарантований розмір надбавки за особливості проходження служби та розмір щомісячної премії, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, який своєю чергою, є підставою для визначення спірних виплат позивачу. За висновками Верховного Суд, розмір надбавки за особливості проходження служби та премії у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, які видаються особам на виконання рішень суду у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, пенсію яким призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилась на пенсію.

Згідно з ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

На підставі ч.5 ст.242 КАС України суд враховує правовий висновок Верховного Суду та вважає, що оскільки станом на 01.01.2023 року у позивача виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, а надбавка у довідці №11/21945-суд про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2023 визначена на рівні 40 відсотків, що не відповідає фактичним умовам грошового забезпечення військовослужбовців відповідної категорії, суд дійшов висновку про неправомірність таких дій відповідача.

Отже, відповідач, маючи обов'язок виготовити довідки відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 та власного наказу №18-ОС від 09.01.2023, безпідставно зазначив у них зменшений розмір надбавки - 40%, чим порушив право позивача на правильне визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчислення пенсії.

Таким чином, суд дійшов висновку, що дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо визначення у довідці про розмір грошового забезпечення позивача надбавки за особливості проходження служби у розмірі 40% замість 100% є протиправними, а тому позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Згідно положень ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 13, ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір»

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Адміністрації Державної прикордонної служби України (вул. Володимирська, 26, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00034039), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо зменшення ОСОБА_1 розміру надбавки за особливості проходження служби до 40% у довідці від 13.11.2024 року №11/21945-суд станом на 01.01.2023 рік при обчисленні грошового забезпечення за відповідною посадою для здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2023 року.

Зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023, в якій включити надбавку за особливості проходження військової служби в розмірі 100%, для проведення перерахунку пенсії з 01.02.2023 року.

Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя Самойлюк Г.П.