Справа № 420/7210/25
08 грудня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - третя особа), в якій з урахуванням уточнення позовних вимог просить:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 стосовно не вирішення питання про доопрацювання подання про призначення пенсії ОСОБА_1 , не розроблення розрахунку вислуги років/виписки з розрахунку вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області документів, необхідних для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з розрахунком вислуги років/виписки з розрахунку вислуги років ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та надіслати до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України подання щодо розроблення розрахунку/обчислення вислуги років ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 для призначення йому пенсії відповідно до Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 р. № 530;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 за результатами отримання розрахунку/обчислення вислуги років ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 для призначення йому пенсії направити подання про призначення пенсії за вислугу років з необхідними документами, у тому числі з розрахунком вислуги років/виписки з розрахунку вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 до органу, що призначає пенсію відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 30.01.2007 р. № 3-1, Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивач проходив військову службу та 29.11.2022 р. звільнений з військової служби. 08.09.2023 р. позивач засобами поштового зв'язку звернувся до відповідача із заявою та документами щодо призначення пенсії за вислугою років. 09.10.2023 р. відповідачем листом № 943/21361 надано відповідь та повідомлено, що для оформлення та направлення документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо призначення пенсії та в зв'язку з відсутністю необхідних документів, а саме: особової справи з розрахунком вислуги років, документів про страховий стаж, копії документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб платників податків, виданого органом доходів і зборів та копії паспорта завірену в установленому порядку, необхідно звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_4 або до ІНФОРМАЦІЯ_5 для подачі відповідної заяви з зазначеними документами. Не погодившись із вищезазначеними діями ІНФОРМАЦІЯ_6 , позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду, рішенням якого від 09.02.2024 р. по справі № 420/28278/23, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 08.09.2023 р. та прийняти рішення, відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 30.01.2007 р. № 3-1, Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 р. № 530, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. 26.03.2024 р. відповідачем надано документи для призначення пенсії ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яке листом від 17.06.2024 р. № 18170-16326/П-02/8- 1500/24 повідомило позивача про те, що у зв'язку з відсутністю розрахунку вислуги років/виписки з розрахунку вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 , подання про призначення пенсії від 15.03.2024 р. № 103955 та документи були повернені до ІНФОРМАЦІЯ_1 листом Головного управління від 15.04.2024 р. № 1500-0306-5/56755 на доопрацювання. Станом на 17.06.2024 р. виправлені документи для призначення пенсії до Головного управління не надходили. Позивач вважає відповідну бездіяльність відповідача протиправною, оскільки у ІНФОРМАЦІЯ_1 наявна вся необхідна інформація для розрахунку вислуги років, що підтверджується наданою ОСОБА_1 випискою із наказу начальника УМВС України в Одеській області № 40 о/с від 10.02.1999 р., з якої вбачається, що вислуга років ОСОБА_1 на день звільнення у календарному обчисленні становить 12 років 04 місяці 26 днів, а також грошовим атестатом, виданим ІНФОРМАЦІЯ_7 № 943/14 від 09.01.2023 р., з якого вбачається, що вислуга років ОСОБА_1 , обчислена на 29.11.2022 р. становить 13 років один місяць та дев'ятнадцять днів. Позивач вважає свої права порушеними, а бездіяльність відповідача протиправною, тому звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою від 14.03.2025 р. позовну заяву позовну заяву залишено без руху та надано позивачу десятиденний строк на усунення недоліків.
Ухвалою від 20.03.2025 р. відкрито спрощене провадження у справі та надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подачі відзиву на позовну заяву.
07.04.2025 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 р. № 530, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 р. № 1294/26071, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей. За п.2.12. останнього, обчислення вислуги років чи загального страхового стажу для призначення пенсій здійснюється Департаментом соціального забезпечення Міністерства оборони України за поданням відповідних підрозділів персоналу - особам офіцерського складу, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу в апаратах Міністерства оборони України, Головнокомандувача Збройних Сил України, у Генеральному штабі Збройних Сил України та військових частинах, військових навчальних закладах, установах і організаціях, органах військового управління, які їм безпосередньо підпорядковані, у командуваннях видів Збройних Сил України. Проте, у визначеному переліку органів уповноважених на обчислення вислуги років чи загального страхового стажу, обласні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відсутні. Таким чином, вимоги позивача спрямовані на зобов'язання відповідача до вчинення дій, що не відносяться до його законодавчо встановленої компетенції. Враховуючи викладене, можливо дійти висновку про відсутність ознак протиправності у діях відповідача, тому позовні вимоги є безпідставними.
15.04.2025 р. позивач надав до суду відповідь на відзив, в якому заперечив проти доводів та аргументів, викладених у відзиві. Вказує на те, що без участі відповідача розробити відповідний розрахунок вислуги років не є можливим. ІНФОРМАЦІЯ_7 є органом, який здійснює управління персоналом і саме ІНФОРМАЦІЯ_7 у порядку п.2.15 Положення №530 здійснює ропередній розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію та передає разом з особовою справою до фінансового органу (пункт 2.12 цього розділу, на який посилається відповідач). За поданням ІНФОРМАЦІЯ_6 Департамент соціального забезпечення МОУ здійснює обчислення вислуги років для призначення пенсій. За вищевикладених обставин, Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України не має повноважень самостійно ініціювати питання обчислення вислуги років, а Позивач не має повноважень самостійно здійснити подання до відповідного підрозділу для розрахунку вислуги років для призначення йому пенсії.
17.04.2025 р. подав заяву про уточнення позовних вимог.
Ухвалою від 08.12.2025 р. відмовлено у залученні у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки від сторін не надходило заяв про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу та наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 від 29.11.2022 р. № 38-рс звільнений з військової служби у запас за пп."г" п.2 ч.4 ст.26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (через такі сімейні обставини або інші поважні причини (у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю 1 групи).
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 № 304 від 29.11.2022 р. позивач виключений зі списків особового складу та всіх видів забезпечення, що підтверджується довідкою від 10.06.2022 р. № 9/П-696, виданою ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області.
08.09.2023 р. позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_8 із заявою та документами щодо призначення пенсії, які були повернуті листом від 18.09.2023 р. № 7466, як такі, що не відповідають вимогам, визначеним Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1.
08.09.2023 р. позивач засобами поштового зв'язку звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою та документами щодо призначення пенсії за вислугою років.
Листом від 09.10.2023 р. відповідачем надано відповідь та повідомлено, що для оформлення та направлення документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо призначення пенсії та в зв'язку з відсутністю необхідних документів, а саме: особової справи з розрахунком вислуги років, документів про страховий стаж, копії документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб платників податків, виданого органом доходів і зборів та копії паспорта завірену в установленому порядку, необхідно звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_4 або до ІНФОРМАЦІЯ_5 для подачі відповідної заяви з зазначеними документами.
Згідно даних КП "ДСС" рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 09.02.2024 р. по справі № 420/28278/23, яке набрало законної сили 12.03.2024 р., визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 стосовно не вирішення питання щодо оформлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області документів, необхідних для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно заяви від 08.09.2023 р.; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 08.09.2023 р. та прийняти рішення, відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 30.01.2007 р. № 3-1, Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 р. № 530, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Листом від 17.06.2024 р. № 18170-16326/П-02/8-1500/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області повідомлено позивача про те, що документи для призначення пенсії ОСОБА_1 надійшли до Головного управління 26.03.2024 р. та зареєстровані за № 2850/5. В свою чергу, у зв'язку з відсутністю розрахунку вислуги років/виписки з розрахунку вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 , подання про призначення пенсії від 15.03.2024 р. № 103955 та документи були повернені до ІНФОРМАЦІЯ_1 листом Головного управління від 15.04.2024 р. № 1500-0306-5/56755 на доопрацювання. Станом на 17.06.2024 р. виправлені документи для призначення пенсії до Головного управління не надходили. Крім того, ГУ ПФУ в Одеській області повідомило, що після отримання вищевказаних документів буде прийнято рішення щодо призначення пенсії.
Згідно даних КП "ДСС" 29.01.2025 р. ОСОБА_1 подано до суду заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 09.02.2024 р. у справі № 420/28278/23.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 10.02.2025 р. у справі № 420/28278/23 відмовлено у задоволенні заяви позивача.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 30.06.2025 р. у справі № 420/28278/23 апеляційну скаргу задоволено: ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 10.02.2025 р. у справі № 420/28278/23 - скасовано; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 протягом 30 днів з дня отримання копії даної ухвали суду подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду у даній справі.
21.10.2025 р. до суду від представника ОСОБА_1 надійшла заява, в якій останній просив суд встановити новий строк ІНФОРМАЦІЯ_1 для подання до суду звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.02.2024 р. по справі № 420/28278/23, а також накласти штраф на керівника ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 29.10.2025 р. у справі № 420/28278/23 встановлено ІНФОРМАЦІЯ_1 новий місячний строк з моменту отримання копії цієї ухвали для подання звіту про виконання рішення суду від 09.02.2024 р. по справі № 420/28278/23.
01.12.2025 р. на виконання ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 29.10.2025 р. у справі № 420/28278/23, ІНФОРМАЦІЯ_2 до суду надано звіт, в якому зазначено, що з метою надання ОСОБА_1 допомоги у отриманні розрахунку вислуги років, листом ІНФОРМАЦІЯ_6 від 24.11.2025 р. за № 943/718дск направлено до Начальника кадрового центру Сухопутних військ Збройних Сил України особову справу ОСОБА_1 з документами щодо призначення пенсії, для підтвердження та складання розрахунку вислуги років на підставі наявних документів, які долучені до його особової справи.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.
Положеннями ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначені Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).
Згідно ст.1 Закону № 2262-XII право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби), зокрема, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи начальницького складу податкової міліції, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Відповідно до ст.2 Закону № 2262-XII військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Приписами ст.12 Закону № 2262-XII визначено, що пенсія за вислугу років призначається, зокрема, особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
За ст.48 Закону 2262-XII заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику роз'яснюється, які документи він повинен надати додатково. При наданні ним цих документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз'яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою, зазначені в частині першій цієї статті. Особа, яка звернулася за призначенням пенсії, пред'являє паспорт або інший документ, що засвідчує особу.
Положеннями ст.49 Закону № 2262-XII визначено, що пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України. Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії. Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом Пенсійного фонду України. Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган Пенсійного фонду України видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. № 3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до п.1 розділу І Порядку № 3-1 заява про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності подається військовослужбовцем, звільненим зі служби, та особою, яка має право на пенсію згідно із Законом або відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (заява про призначення/перерахунок пенсії), до органу, що призначає пенсію, через уповноважений орган (структурний підрозділ), який здійснює підготовку документів, необхідних для призначення пенсій Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства юстиції України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Служби судової охорони, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України, Національної поліції України, Національного антикорупційного бюро України, Бюро економічної безпеки України, Управління державної охорони України (далі - уповноважений орган (структурний підрозділ)), за останнім місцем служби. Уповноваженим органом (структурним підрозділом) заява про призначення пенсії з необхідними документами до органу, що призначає пенсію, може надсилатись поштою.
Згідно п.2 розділу ІІ Порядку № 3-1 до заяви про призначення пенсії за вислугу років, по інвалідності додаються такі документи: 1) подання про призначення пенсії, підготовлене уповноваженим органом (структурним підрозділом) (додаток 7 до цього Порядку); 2) витяги з наказів про звільнення та (або) виключення зі списків особового складу (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню) або їх копії; 3) розрахунок вислуги років для призначення пенсії / виписка з розрахунку вислуги років для призначення пенсії або їх копії (за винятком осіб, окремі періоди проходження служби яких не підлягають розголошенню); 4) грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (додаток 8 до цього Порядку); 5) військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); 6) документи про страховий стаж особи, які передбачені підпунктом 2 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. за № 1566/11846 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 р. № 13-1) (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування") (для призначення пенсії згідно з пунктом "б" ст.12 Закону); 7) документи, що підтверджують право на встановлення особі надбавок, підвищень та інших доплат (за наявності), які передбачені пунктом 4 цього розділу; 8) заява в довільній формі про відсутність громадянства держави-окупанта (для призначення пенсій громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримали громадянства російської федерації та не одержують пенсії від органів пенсійного забезпечення російської федерації). Орган, що призначає пенсію, додає одержаний на запит документ про те, що особа не перебуває на обліку в органах пенсійного забезпечення російської федерації як одержувач пенсії.
Пунктом 14 розділу ІІ Порядку № 3-1 встановлено, що при поданні заяви в паперовій формі документи з урахуванням вимог, передбачених пунктом 15 розділу II цього Порядку, можуть подаватись як в оригіналах, так і в копіях, засвідчених нотаріально, уповноваженим органом (структурним підрозділом), органом, в якому особа проходила військову службу (службу), або органом, що призначає пенсію.
За п.1-3 розділу ІІ Порядку № 3-1 уповноважений орган (структурний підрозділ) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і подання про призначення пенсії і направляє до органу, що призначає пенсії. Уповноважений орган (структурний підрозділ) надає допомогу особі в одержанні необхідних для призначення пенсії документів. У разі якщо підготовлено не всі необхідні документи для призначення пенсії, то подаються наявні, а документи, яких не вистачає, подаються додатково. Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються уповноваженим органом (структурним підрозділом) до органу, що призначає пенсію, мають бути завірені цим уповноваженим органом (структурним підрозділом) або органом, в якому особа проходила військову службу (службу), в установленому порядку.
Аналіз наведених приписів, дає змогу дійти висновку, що саме уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення пенсії, здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії і установлюють наявність підстав для її призначення. Після цього такий орган законодавчо наділений компетенцією направити подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу ПФУ або відмовити у такому поданні.
Аналогічний висновок наведений Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 28.11.2018 р. по справі № 537/1980/16-а та Верховним Судом у постанові від 17.06.2020 р. по справі № 554/2032/17.
Порядок оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення та перерахунку пенсій за вислугу років, по інвалідності та в разі втрати годувальника відповідно до Закону, постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 п. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393" (зі змінами) та постанови правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. №3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 р. за № 135/13402 визначає Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затверджене наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 р. № 530 (далі - Положення № 530).
За п.2.12 Положення № 530 обчислення вислуги років чи загального страхового стажу для призначення пенсій здійснюється:
Департаментом соціального забезпечення Міністерства оборони України за поданням відповідних підрозділів персоналу - особам офіцерського складу, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу в апаратах Міністерства оборони України, Головнокомандувача Збройних Сил України, у Генеральному штабі Збройних Сил України та військових частинах, військових навчальних закладах, установах і організаціях, органах військового управління, які їм безпосередньо підпорядковані, у командуваннях видів Збройних Сил України;
фінансово-економічними управліннями командувань видів Збройних Сил України за поданням відповідних підрозділів персоналу - особам офіцерського складу, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу управлінь (відділів) оперативних (повітряних) командувань, з'єднань і військових частин, що належать до їх складу, а також офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу військових частин, підпорядкованих Міністерству оборони України, що займають посади, призначення на які здійснюються наказами командувачів військ оперативних командувань, командирів повітряних командувань (по особовому складу), їм відповідних і нижче;
фінансово-економічним управлінням військової частини НОМЕР_1 разом з кадровим органом цієї військової частини - особам офіцерського складу, військовослужбовцям рядового складу, сержантського та старшинського складу, які прийняті на військову службу за контрактом до цієї військової частини та до підпорядкованих їй військових частин.
В окремих випадках з метою забезпечення збереження особових справ і своєчасного обчислення вислуги років спільним рішенням Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України і Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України на фінансово-економічні управління та управління персоналу видів Збройних Сил України може бути покладене обчислення вислуги років військовослужбовцям деяких з'єднань і об'єднань з урахуванням їх дислокації.
Пунктом 2.15 Положення № 530 передбачено, що попередній розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію складається відповідним управлінням (відділом) персоналу та передається разом з особовою справою до фінансового органу (пункт 2.12 цього розділу), який складає основний розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію і повертає його в управління (відділ) персоналу для долучення до особової справи військовослужбовця. Відповідно до пункту 2.18 Положення № 530 обласний ТЦКСП при призначенні пенсій перевіряє розрахунки вислуги років і додатково включає період неврахованої служби військовослужбовців з дня складення розрахунку вислуги років по день звільнення з військової служби. При цьому невраховані періоди служби, передбаченої підпунктами 2 і 3 пункту 2.3 цього розділу, зараховуються до вислуги років на відповідних пільгових умовах. Підставою для зарахування цих періодів є підтвердження управління (відділу) персоналу або військової частини про те, що військовослужбовець у відповідний період мав право на таку пільгу, а для зарахування служби у високогірних місцевостях України - витяг з наказу командира військової частини.
Відповідно до п. 3.1 Положення № 530 оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними ТЦКСП згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3 “Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій).
Згідно п.3.2 Положення № 530 заяви про призначення/перерахунок пенсій за формою, передбаченою додатком 1 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», подаються до головних управлінь Пенсійного фонду України за місцем проживання заявника через відділи соціального забезпечення (відділи оформлення допомог, військових пенсій та пільг сектору соціальних виплат) обласних ТЦКСП. Указані заяви разом з необхідними документами, зазначеними в пунктах 3.3 - 3.6 цього розділу, реєструються в книзі обліку пенсійних документів. Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються обласними ТЦКСП до органів Пенсійного фонду України, мають бути завірені в установленому порядку. Органи Пенсійного фонду України на підставі документів, що надійшли з обласних ТЦКСП, визначають право заявників на пенсію за вислугу років, по інвалідності та в разі втрати годувальника, а також розміри та терміни призначення цих пенсій згідно зі статтями 12 - 42 Закону.
Пунктом 3.3 Положення № 530 передбачено, що для оформлення документів щодо призначення пенсії за вислугу років або по інвалідності подаються: заява; грошовий атестат (розрахункова книжка) і довідка про додаткові види грошового забезпечення; військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарської комісії); документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом 6 частини другої статті 12 Закону); довідка МСЕК про визнання особи особою з інвалідністю; копія документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копія сторінки паспорта з такою відміткою); довідка публічного акціонерного товариства "Державний Ощадний банк України" (далі - АТ "Ощадбанк") або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, найменування та номер відділення АТ “Ощадбанк"; копії сторінок паспорта (1, 2, 10, 11 та сторінки з відміткою про останнє місце реєстрації); копії посвідчень, які дають право на пільги (ветерана війни та військової служби, особи, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, донора тощо).
За п.3.8 Положення № 530 обласний ТЦКСП у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії: приймає від заявника необхідні документи, донараховує вислугу років до дня звільнення військовослужбовця з військової служби та оформлює подання про призначення пенсії за формою, встановленою додатком 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій; передає перший примірник подання та документи, зазначені в пунктах 3.3 - 3.6 цього розділу, до головного управління Пенсійного фонду України за місцем реєстрації особи; копію подання долучає до особової справи колишнього військовослужбовця, яка зберігається в обласному ТЦКСП; організовує ознайомлення з поданням особи, якій оформлюється пенсія. Номер подання про призначення пенсії має відповідати номеру, за яким була зареєстрована в Книзі обліку пенсійних документів (додаток 5) заява про призначення пенсії. Подання складається посадовою особою відділу оформлення допомог, військових пенсій та пільг сектору соціальних виплат обласного ТЦКСП, перевіряється та підписується начальником цього відділу, керівником обласного ТЦКСП та завіряється гербовою печаткою. Вносити виправлення в подання не дозволяється.
Відповідно до п.3.9 Положення № 530 днем звернення за призначенням пенсії є день надходження до відповідного органу Пенсійного фонду України, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, обласний ТЦКСП роз'яснює заявнику, які документи він повинен надати додатково. Пенсії призначаються у строки, визначені в статті 50 Закону.
Приписами п.2.6 Інструкції з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 р. № 937 визначено, що на обласні ТЦКСП покладаються, зокрема, оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби.
Системний аналіз викладених положень законодавства України дає змогу дійти висновку, що саме уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення пенсії, передають разом з особовою справою до фінансового орган, який складає основний розрахунок вислуги років здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії і установлюють наявність підстав для її призначення. Після цього такий орган законодавчо наділений компетенцією направити подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу ПФУ або відмовити у такому поданні.
Аналогічний висновок наведений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 28.11.2018 р. у справі № 537/1980/16-а та у постанові Верховного Суду від 17.06.2020 р. у справі № 554/2032/17.
При цьому, обласний ТЦКСП при призначенні пенсій направляє до уповноважених осіб особову справу особи з документами щодо призначення пенсії для підтвердження та складання розрахунку вислуги років на підставі наявних документів, які долучені до його особової справи, перевіряє розрахунки вислуги років і додатково включає період неврахованої служби військовослужбовців з дня складення розрахунку вислуги років по день звільнення з військової служби.
Судом встановлено, що 08.09.2023 р. позивач звернувся до відповідача із заявою та документами щодо призначення пенсії відповідно до Закону № 2262-XII, однак листом від 09.10.2023 р. відповідач повідомив про неможливість оформлення та направлення документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з огляду на відсутність, зокрема, особової справи з розрахунком вислуги років, документів про страховий стаж.
Бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 стосовно не вирішення питання щодо оформлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області документів, необхідних для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно заяви від 08.09.2023 р., рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 09.02.2024 р. по справі №420/28278/23 визнано протиправною. Крім того, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 08.09.2023 р. та прийняти рішення, відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 30.01.2007 р. № 3-1, Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 р. № 530, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У процесі виконання вказаного рішення суду, третя особа листом від 17.06.2024 р. № 18170-16326/П-02/8-1500/24 повідомила позивача про те, що документи для призначення пенсії ОСОБА_1 повернуто до ІНФОРМАЦІЯ_1 листом Головного управління від 15.04.2024 р. № 1500-0306-5/56755 на доопрацювання у зв'язку з відсутністю розрахунку вислуги років/виписки з розрахунку вислуги років.
Вважаючи, що ІНФОРМАЦІЯ_2 ухиляється від виконання рішення суду від 09.02.2024 р. по справі № 420/28278/23, в межах вказаної справи 29.01.2025 р. представником позивача подано заяву про встановлення судового контролю, у задоволенні якої відмовлено ухвалою суду від 10.02.2025 р.
З огляду на вказане, ОСОБА_1 подано нову позовну заяву, в якій позивач просив: визнати протиправною бездіяльність відповідача стосовно не вирішення питання про доопрацювання подання про призначення пенсії ОСОБА_1 , не розроблення розрахунку вислуги років/виписки з розрахунку вислуги років для призначення пенсії та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області документів, необхідних для призначення за вислугу років з розрахунком вислуги років/виписки з розрахунку вислуги років; зобов'язати відповідача скласти та надіслати до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України подання щодо розроблення розрахунку/обчислення вислуги років ОСОБА_1 для призначення йому пенсії; зобов'язати відповідача за результатами отримання розрахунку/обчислення вислуги років ОСОБА_1 для призначення йому пенсії направити подання про призначення пенсії за вислугу років з необхідними документами, у тому числі з розрахунком вислуги років/виписки з розрахунку вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 до органу, що призначає пенсію.
Поряд з цим, в ході судового розгляду встановлено, що ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 10.02.2025 р. по справі № 420/28278/23 скасовано постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 30.06.2025 р. та встановлено судовий контроль по справі.
Як вбачається зі звіту ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо виконання рішення суду від 09.02.2024 р. по справі № 420/28278/23, листом ІНФОРМАЦІЯ_6 від 24.11.2025 р. за № 943/718дск направлено до Начальника кадрового центру Сухопутних військ Збройних Сил України особову справу ОСОБА_1 з документами щодо призначення пенсії, для підтвердження та складання розрахунку вислуги років на підставі наявних документів, які долучені до його особової справи.
Тобто, в межах судового контролю щодо виконання рішення суду від 09.02.2024 р. по справі № 420/28278/23 ІНФОРМАЦІЯ_7 вжито дії щодо вирішення питання про доопрацювання подання про призначення пенсії ОСОБА_1 , зокрема, щодо розроблення розрахунку вислуги років/виписки з розрахунку вислуги років для призначення пенсії.
В свою чергу, згідно п.1-3 розділу ІІ Порядку № 3-1 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", уповноважений орган (структурний підрозділ) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і подання про призначення пенсії і направляє до органу, що призначає пенсії. Уповноважений орган (структурний підрозділ) надає допомогу особі в одержанні необхідних для призначення пенсії документів.
У разі якщо підготовлено не всі необхідні документи для призначення пенсії, то подаються наявні, а документи, яких не вистачає, подаються додатково. Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються уповноваженим органом (структурним підрозділом) до органу, що призначає пенсію, мають бути завірені цим уповноваженим органом (структурним підрозділом) або органом, в якому особа проходила військову службу (службу), в установленому порядку.
З аналізу вищевикладеного слідує, що саме уповноважені структурні підрозділи, у разі якщо підготовлено не всі необхідні документи для призначення пенсії, подають додатково документи, яких не вистачає. Поряд з цим, строк для подачі додаткових документів на законодавчому рівні не визначено.
Тому, враховуючи, що станом на день розгляду адміністративної справи по суті, відповідачем вжито заходи щодо розроблення розрахунку вислуги років/виписки з розрахунку вислуги років для призначення пенсії, а процес подальшого направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області документів, необхідних для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з розрахунком вислуги років/виписки з розрахунку вислуги років, контролюється Одеським окружним адміністративним судом у межах адміністративної справи № 420/28278/23, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, оскільки протиправна бездіяльність відповідача не знайшла свого підтвердження. Відтак, підстави і для задоволення похідних вимог відсутні.
Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Положеннями ч.1 ст.90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог позивача.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -
вирішив:
Відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко