08 грудня 2025 р. № 400/2003/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дерев'янко Л.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_1
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,
провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач) з вимогами:
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), яка полягає у ненаданні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) відповіді на запит на інформацію від 24.01.2025, який надіслано листом з описом вкладення №5521400018683 та одержано адресатом 28.01.2025.
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), надати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) відповіді на запит на інформацію від 24.01.2025, який надіслано листом з описом вкладення №5521400018683 та одержано адресатом 28.01.2025, невідкладно, - після набрання рішенням суду законної сили.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 24.01.2025 він надіслав на поштову адресу відповідача запит на інформацію, відповідь на який на час звернення з позовом не надано у встановленому законом порядку та строк, чим порушено права позивача на інформацію. Як на правову підставу позову позивач послався на Закон України «Про доступ до публічної інформації».
Ухвалою від 07.03.2025 суд у складі головуючого судді Устинова І.А. відкрив провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
Відповідач не погодився з позовом, у відзиві, який надійшов до суду 15.04.2025, зазначив, що вважає позовну заяву необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню судом. Відповідач частково підтвердив фактичні обставини, викладені у позові, зокрема, щодо того, що 29.01.2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_3 надійшов запит на інформацію вхідний № 1380 від ОСОБА_1 . Втім, відповідач вказує, що ним була надана відповідь на запит позивача вих.№ 2663 від 25.02.2025. У задоволенні позову просить відмовити.
Відповідно до наказу голови суду від 08.07.2025 р. № 85-к суддю ОСОБА_2 відраховано зі штату Миколаївського окружного адміністративного суду, у зв'язку із звільненням його рішенням Вищої ради правосуддя від 08.07.2025 року № 1419/15-25 у відставку.
На виконання розпорядження в.о. керівника апарату Миколаївського окружного адміністративного суду проведено повторний автоматизований розподіл справи за результатами якого головуючим суддею визначено Дерев'янко Л.Л.
Ухвалою від 20.08.2025 адміністративна справа № 400/2003/25 прийнята до провадження судді Миколаївського окружного адміністративного суду Дерев'янко Л.Л.
09.09.2025 року до суду від позивача надійшла заява про зміну предмету позову, в якій він виклав позовні вимоги в наступній редакції:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), яка полягає у несвоєчасному наданні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) інформації на запит на інформацію від 24.01.2025 в частині вимоги надати повні відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_5 , що внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зокрема через: 1) Електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) Електронний кабінет центру надання адміністративних послуг; 3) Електронний кабінет ведення персонального обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), яка полягає у ненаданні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) відповіді на запит на інформацію від 24.01.2025 в частині вимоги надати належним чином оформлені копії матеріалів особової справи (картки) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_5 ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), невідкладно надати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) відповідь на запит на інформацію від 24.01.2025 в частині вимоги надати належним чином оформлені копії матеріалів особової справи (картки) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_5 .
Заява мотивована тим, що під час провадження по справі змінились обставини, якими обґрунтовано позов і які підлягають доказуванню. Так, після відкриття провадження у справі, а саме 11.03.2025 позивач отримав від відповідача лист, до якого додано роздруківку відомостей з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (шифр ОБЕРІГ), облікова картка з персональними даними станом на 04.03.2025.
Ухвалою від 12.09.2025 суд прийняв до розгляду позовні вимоги з урахуванням заяви про зміну предмета позову.
З огляду на зміну предмету позову, відповідач подав суду відзив від 28.10.2025. Відповідач проти позову заперечив, зазначивши, що позивач є військовозобов'язаним та з 20.05.2024 року перебуває в ІНФОРМАЦІЯ_5 на загальному обліку військовозобов'язаних, які перебувають в запасі. Відповідач повторив свою позицію щодо того, що до відповіді на запит позивача було надано усі дані наявної інформації в реєстрах та базах (банках) даних, що входять до єдиної інформаційної системи ЗСУ АІТС ОБЕРІГ, відповідь на запит було направлено за адресою реєстрації запитувача. Отже, на думку відповідача, протиправної бездіяльності, та (або) дій з боку ІНФОРМАЦІЯ_6 яка полягала у ненаданні ОСОБА_1 , відповіді на запит на інформацію від 24.01.2025, не було як такої.
З заяв по суті та доданих до них доказів, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні ним правовідносини.
24.01.2025 ОСОБА_1 надіслав на поштову адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 листом з описом вкладення №5521400018683 запит на інформацію, де просив:
- надати повні відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_5 , що внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зокрема через: 1) Електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) Електронний кабінет центру надання адміністративних послуг; 3) Електронний кабінет ведення персонального обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
- надати належним чином оформлені копії матеріалів особової справи (картки) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_5 ;
- надіслати запитувану інформацію на поштову адресу запитувача не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту (далі - запит на інформацію).
28.01.2025 поштове відправлення №5521400018683 з запитом вручено адресату за довіреністю.
29.01.2025 запит зареєстровано відповідачем.
Відповідач листом № 2263 від 25.02.2025 надав відповідь на запит позивача, до якої долучив дані наявної інформації в реєстрах та базах (банках) даних , шо входять до Єдиної інформаційної системи ЗСУ АІС Оберіг.
Лист № 2263 від 25.02.2025 фактично надісланий відповідачем на адресу позивача 04.03.2025, про що свідчить трекінг відправлення АТ «Укрпошта».
З урахуванням заяви про зміну предмету позову, позивач пов'язує порушення своїх прав з несвоєчасним наданням інформації в частині надання повних відомості про нього, що внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та ненаданням відповіді на запит в частині вимоги надати копій матеріалів особової справи (картки).
Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Згідно абз. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про інформацію» інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 11 Закону України «Про інформацію» інформація про фізичну особу (персональні дані) - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована. Не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини. До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, а також адреса, дата і місце народження. Кожному забезпечується вільний доступ до інформації, яка стосується його особисто, крім випадків, передбачених законом.
Згідно ч. 1, 2 ст. 21 Закону України «Про інформацію» інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація. Конфіденційною є інформація про фізичну особу, інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень, а також інформація, визнана такою на підставі закону. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, якщо інше не встановлено законом. Відносини, пов'язані з правовим режимом конфіденційної інформації, регулюються законом.
Стаття 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначає, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно п.3 ч.1 ст.3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» право на доступ до публічної інформації гарантується максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації.
Пунктом 2 частини 1 статті 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію.
Статтею 12 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:
1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень;
2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону;
3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Відповідно до ч.1 ст.13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:
1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;
2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;
3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;
4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них;
5) юридичні особи публічного права, державні/комунальні підприємства або державні/комунальні організації, що мають на меті одержання прибутку, господарські товариства, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток, паїв) прямо чи опосередковано належать державі та/або територіальній громаді, - щодо інформації про структуру, принципи формування та розмір оплати праці, винагороди, додаткового блага їх керівника, заступника керівника, особи, яка постійно або тимчасово обіймає посаду члена виконавчого органу чи входить до складу наглядової ради.
Частина 3 статті 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначає, що оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
Статтею 16 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що запит, що пройшов реєстрацію в установленому розпорядником інформації порядку, обробляється відповідальними особами з питань доступу до публічної інформації.
Згідно ч.1, 2 статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Відповідно до частин 1 та 4 статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Застосовуючи ці приписи до обставин справи суд зазначає, що відповідачем інформація на запит від 24.01.2025 щодо внесених до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів повних відомостей про ОСОБА_1 , надана останньому за межами встановленого частиною першою статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» строку.
Судом встановлено, що позивач не оскаржує зміст відповіді на запит по суті.
При цьому, відповідно до ч. 2 ст. 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації» запитувач має право оскаржити, серед іншого, несвоєчасне надання інформації.
Суд зауважує, що в розумінні статті 23 Закону №2939-VI бездіяльністю, яку може оскаржити запитувач публічної інформації, є ненадання відповіді на запит. Натомість, за обставинами цієї справи, відповідь на запит було надано, однак з порушенням визначеного законом строку.
Відтак, слід визнати протиправною не бездіяльність, а дії щодо несвоєчасного надання відповіді на запит та запитуваної інформації.
Що стосується позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає у ненаданні ОСОБА_1 відповіді на запит на інформацію від 24.01.2025 в частині вимоги надати належним чином оформлені копії матеріалів особової справи (картки), суд дійшов таких висновків.
25.11.2022 набрала чинності Інструкція з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України, затверджена Наказом Міністерства оборони України 15 вересня 2022 року № 280 (далі Інструкція №280), яка зокрема визначає: організацію і порядок обліку військовослужбовців та працівників (далі - особовий склад) в органах військового управління, з'єднаннях, військових частинах, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти (далі - військовий навчальний заклад), установах та організаціях Збройних Сил України (далі - Збройні Сили), органі управління Державної спеціальної служби транспорту (далі - Держспецтрансслужба), бригадах, полках, окремих батальйонах, підрозділах охорони, органах забезпечення, навчальному центрі, закладах, підприємствах та установах, що входять до складу Держспецтрансслужби; порядок видання, обліку, зберігання, розсилки наказів по особовому складу та витягів із них.
З п. 11. Розділу І Інструкції № 280 документами персонального обліку військовослужбовців є:
1) особові справи;
2) послужні (скорочені послужні) картки;
3) обліково-послужні картки, які ведуться відповідно до категорії обліку таких осіб за видами військової служби.
На осіб, які проходять військову службу за контрактом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, в тому числі на осіб офіцерського складу призваних із запасу на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період та призваних з числа резервістів в особливий період (далі - особи офіцерського складу),- ведуться особові справи, послужні (скорочені послужні) картки.
На осіб, які проходять військову службу за контрактом осіб рядового складу, сержантського і старшинського складу (далі - особи рядового, сержантського і старшинського складу) - ведуться особові справи, послужні (скорочені послужні) картки.
На осіб, рядового, сержантського і старшинського складу, призваних із запасу на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період та призваних з числа резервістів в особливий період (далі - особи рядового, сержантського і старшинського складу за призовом), які до зарахування в запас або у резерв проходили тільки базову військову службу (або строкову військову службу) або не мали досвіду військової служби - ведуться обліково-послужні картки, а на тих, які проходили військову службу за контрактом - особові справи за правилами, визначеними цією Інструкцією для особових справ осіб рядового сержантського і старшинського складу.
На осіб, які проходять базову військову службу ведуться обліково-послужні картки.
Відповідно до пункту 4 розділу ІІІ Інструкції №280 особові справи осіб рядового, сержантського і старшинського складу складаються в одному примірнику:
1) у військовій частині - на кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом із числа резервістів та з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу за призовом, які до зарахування в запас або у резерв проходили тільки базову військову службу (строкову військову службу) або не мали досвіду військової служби;
2) у ТЦК та СП - на кандидатів, відібраних для прийняття на військову службу за контрактом, із числа громадян призовного віку, військовозобов'язаних, резервістів та жінок, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі та які не мають військових звань, а також іноземців або осіб без громадянства, які виявили бажання проходити військову службу за контрактом.
З аналізу цих приписів вбачається, що особові справи складаються щодо військовослужбовців у військовій частині, щодо кандидатів, відібраних для прийняття на військову службу за контрактом - територіальними центрами комплектації та соціальної підтримки.
Суд наголошує, що матеріалами справи не встановлено, що позивач відноситься до категорій осіб, щодо яких відповідно до Інструкції №280 складаються особові справи.
За змістом частин 1, 2 статті 22 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має право відмовити у задоволенні запиту, зокрема, в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит.
Отже, оскільки складання ІНФОРМАЦІЯ_2 особової справи ( картки) щодо ОСОБА_1 не є обов'язковим, і матеріали справи не містять доказів, що така особова справа (картка) була складена, суд не знаходить підстав вважати, що ненадання відповідачем копії особової справи (картки) на запит позивача є протиправним.
Відтак суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд, керуючись ст. 139 КАС України, зазначає, що стягненню з відповідача підлягають витрати позивача на сплату судового збору за одну позовну вимогу (1211,20 грн), яку задоволено судом.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), які полягають у несвоєчасному наданні ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) інформації на запит на інформацію від 24.01.2025 в частині вимоги надати повні відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_5 , що внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зокрема через: 1) Електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) Електронний кабінет центру надання адміністративних послуг; 3) Електронний кабінет ведення персонального обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
3. В задоволенні решти вимог відмовити.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати в розмірі 1211,20 (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп) грн.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Л.Л. Дерев'янко