Рішення від 08.12.2025 по справі 400/7506/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2025 р. № 400/7506/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Брагар В. С. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про:

- визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ,

- зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що маючи на меті оформити постійне місце проживання за кордоном у липні 2021 року позивач приїздив до України та знявся з реєстраційного обліку місця проживання, а також відповідно і з військового обліку, що також підтверджується відміткою у його військовому квитку. Відповідно до вимог чинного законодавства Позивачем в 2024 році були оновлені його дані в реєстрі оберіг. Однак в квітні 2025 року в електронному кабінеті призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Резерв +» у ОСОБА_1 висвітилась інформація про порушення ним правил військового обліку. Позивач наголосив на тому, що оскільки він не притягався до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210 і 2101 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі КУпАП), тому відповідно Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі Закон № 1951-VIII) не було правових підстав для внесення до Реєстру відомостей про порушення ним правил військового обліку.

Відповідач надав суду відзив, в якому позов не визнає, що позивач не завершив уточнення своїх облікових даних, а саме не пройшов військово-лікарську комісію. Також, за твердженням відповідача, позивач не з'явився за повісткою, направленою на адресу його проживання. Відповідач просив у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою від 17.07.2025 року суд відкрив спрощене позовне провадження з викликом (повідомленням) учасників справи.

Дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 з 2020 року разом зі своєю сім'єю працює та проживає в Чеській Республіці, що підтверджується відповідними відмітками в закордонному паспорті.

У липні 2021 року позивач приїздив до України та знявся з військового обліку, що підтверджується відміткою у його військовому квитку.

Відповідно до вимог чинного законодавства позивачем в 2024 році були оновлені його дані в реєстрі оберіг. Однак в квітні 2025 року в електронному кабінеті призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Резерв +» у ОСОБА_1 висвітилась інформація про порушення ним правил військового обліку.

05 травня 2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_3 був направлений адвокатський запит, щодо надання інформації про те, які саме правила військового обліку були порушенні позивачем.

На вказаний запит відповідачем була надана відповідь з якої вбачається, що позивач перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 , в картотеці осіб, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Наявна інформація в реєстрах та базах даних, що входять до єдиної інформаційної системи МВС та ЗСУ свідчить про те, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 станом на 07.05.2025 року не завершив уточнення даних, а саме військово - лікарську комісію проходив останній раз у 2018 році, особиста явка вищевказаного громадянина до ІНФОРМАЦІЯ_5 не зафіксована жодного разу з 2021 року, адреса жодного разу не уточнена. Після зняття з військового обліку у іншому ТЦК не встав у тому числі у закордонних дипломатичних установах. 25 лютого 2025 року ІАС Оберіг було сформовано повістку № 2664368 з метою виклику на 07.03.2025 року для уточнення даних. За повісткою 07 березня 2025 року на 09.00 до ІНФОРМАЦІЯ_5 не прибув. Автоматично інформаційно - аналітичною системою ЗСУ ОБЕРІГ був зарахований 17.03.2025 року в категорію ПОРУШНИК військового обліку та переданий в розшук до органів Національної Поліції з метою доставки до ТЦК. Також запропоновано Позивачеві особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_5 для вирішення зазначених питань. З огляду на отриману відповідь адвокатом було направлено до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, щодо наявної інформації в базі інформаційних систем органів Національної поліції про громадянина ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 , як правопорушника, який вчинив адміністративне правопорушення провадження у справах за якими здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.

Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про «Порушення правил військового обліку» та ініціювання заходів розшуку, оскільки він не порушував правил військового обліку, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався. Воєнний стан в Україні триває й наразі.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок військову службу» № 2232-ХІІІ Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:

прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.

У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк (ч.3 ст.22 Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року №3543-ХІІ, у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до постанови КМУ №560 від 16.05.2024 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» передбачено:

п.15. Керівники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження відповідного керівника обласного (Київського та ІНФОРМАЦІЯ_7 з визначеними строками та обсягами призову резервістів та військовозобов'язаних:

звертаються до територіального органу (підрозділу) поліції для адміністративного затримання та доставлення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210 і 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;

вживають заходів разом з представниками територіальних органів (підрозділів) поліції до адміністративного затримання та доставляння до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які відмовляються від отримання повісток або порушили правила військового обліку;

27. Під час мобілізації громадяни викликаються з метою:

1) до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів:

взяття на військовий облік;

проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;

уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки);

призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби;

28. Виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).

30. Повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

41. Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки є:

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Громадяни України, які були зняті з військового обліку у зв'язку з вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців, зобов'язані протягом 30 днів з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 563 «Про внесення змін до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (Офіційний вісник України, 2024 р., № 49, ст. 2980) стати на військовий облік одним з таких способів:

прибуття особисто до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

шляхом подання заяви про взяття на військовий облік у довільній формі разом із відомостями, визначеними додатком 4 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та копії першої сторінки паспорта громадянина України для виїзду за кордон до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, яким такого громадянина України знято з військового обліку, через закордонну дипломатичну установу України.

Заява подається громадянином України закордонній дипломатичній установі України особисто разом із паспортом громадянина України для виїзду за кордон, який після прийняття заяви повертається громадянину України, або засобами поштового зв'язку разом з копією першої сторінки паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Закордонна дипломатична установа України надсилає заяву з визначеними документами відповідному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки, Центральному управлінню або регіональному органу СБУ або відповідному підрозділу розвідувальних органів на їх адресу електронної пошти, яка розміщена на їх офіційному веб-сайті, у семиденний строк.

Таким чином, громадяни України, які виїхали за кордон більш ніж на 3 місяці та були зняті з військового обліку, зобов'язані були протягом 30 днів з моменту набрання чинності Постановою №563 (з 16.05.2024) стати на військовий облік особисто або через дипломатичну установу.

Позивач після зняття з військового обліку на протязі семи днів не став на облік у закорднних дипломатичних установах.

Відповідачем відповідно до вимог пунктів 30-1, 30-2, 30-3 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, що затверджений Постановою КМУ №560 від 16.05.2024 відповідачем була сформована повістка №2664368 щодо необхідності з'явитися позивачу до ІНФОРМАЦІЯ_1 для уточнення даних.

З матеріалів справи вбачається, що позивач не має відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, не підлягає бронюванню, відомості про проходження ним ВЛК відсутні, тому, маючи статус військовозобов'язаного, повинен з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, визначення призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду, як це передбачено частиною десятої статті 1 Закону № 2232-ХІІ, частиною першою статті 22 Закону № 3543-XII, пунктом 21 Порядку №560, підпунктом 1 пункту 1 Правил №1487.

При цьому, факт перебування за кордоном не звільняє позивача від виконання такого обов'язку, ураховуючи, що пунктами 52, 53 Порядку №1487 визначено, що військовий облік громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном, здійснюється районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, на загальних засадах, та військовозобов'язані, які виїжджають за кордон, не знімаються (не виключаються) з військового обліку у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

Пунктом 12 Порядку №560 передбачено, що виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, після отримання розпорядження відповідного керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки про виклик військовозобов'язаних районного (міського) територіального центру комплектування, здійснюють оповіщення зазначених у розпорядженні військовозобов'язаних за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання.

Отже, неявка по повістці є порушенням правил військового обліку, а повістка, яка надсилалась на адресу проживання військовозобов'язаного, але неотримання ним вважається належним підтвердженням оповіщення військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки відповідно до норм постанови КМУ № 560, які в спірних правовідносинах є спеціальними.

Відповідно до ч. 10 статті 1 Закону № 2232-XII, ч.1 ст.22 Закону України « Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» позивач зобов'язаний був з'явитись до ТЦК.

Неприбуття позивача до ТЦК стало підставою для звернення до органів національної поліції, в зв'язку з порушенням позивачем правил військового обліку. Після отримання такого звернення працівники національної поліції здійснюють адміністративне затримання та доставляють порушника до ТЦК та СП для складання протоколу про адміністративну відповідальність передбачену статтями 210, 201-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Тому звернення ТЦК до національної поліції з метою здійснення адміністративного затримання та доставлення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки є правомірним.

Отже, позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. С. Брагар