справа№ 380/16508/24
з питань прийняття звіту про виконання судового рішення
09 грудня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії ,-
У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа №380/16508/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 у справі №380/16508/24 адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з лютого 2023 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням індексації, без обмеження максимальним розміром.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22 липня 2025 року у справі №380/16508/24 (пров. № А/857/27089/24) апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2024 року у справі № 380/16508/24 - без змін.
Рішення суду від 19.05.2022 у справі №380/6246/22 набрало законної сили 24.10.2024.
Представник позивача подав заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 24.09.2024 у справі №380/16508/24. В обґрунтування заяви зазначив, що після набрання законної сили рішенням суду, відповідач не виконує та не вживає будь-яких заходів, спрямованих на виконання судового рішення.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2025 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 24.09.2024 у справі № 380/16508/24 у 30-денний строк з дня набрання ухвалою законної сили.
На адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшов звіт про виконання рішення. Вказує про те, що на виконання судового рішення проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з лютого 2023 року без обмеження максимальним розміром. Розміри пенсійної виплати становили: - 01.02.2023 -29 951,25 грн; -01.03.2024 - 31 451,25 грн; - 01.12.2025 - 32 951,25 грн (з урахуванням понижуючого коефіцієнта згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 1 - 26 906,78 грн). Нараховано доплати за минулі періоди відповідно до наданих розрахунків. Застосування понижуючих коефіцієнтів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025 та включення індексації 2025 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 209 не були предметом розгляду у справі № 380/16508/24 та не охоплювалися змістом судового рішення. Зміна правового регулювання після ухвалення судового рішення виключає можливість його застосування до нових правовідносин. Виплата сум, нарахованих на виконання рішення суду, здійснюється в межах бюджетних призначень, відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 821 від 14.07.2025. У жовтні та листопаді 2025 року виплачено кошти в межах доступного фінансування. Невиконання судового рішення в частині виплати коштів у разі відсутності бюджетного фінансування не вважається безпідставним невиконанням, що підтверджено усталеною практикою Верховного Суду. Отже, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 у справі № 380/16508/24 виконано в межах покладених зобов'язань та у спосіб, визначений чинним законодавством, а виплата заборгованості здійснюється відповідно до вимог Порядку та в межах наявного фінансування.
При вирішенні питання про прийняття звіту про виконання судового рішення суд керується наступним.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з положеннями статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно ч. 2 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402-VIII від 02.06.2016 (далі - Закон № 1402-VIII) судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Частинами 4, 7 ст. 13 Закону № 1402-VIII визначено, що невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно з ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
В силу дії норми ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Згідно з ч. ч. 1-5 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Відповідно до ч. 11 ст. 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Згідно з наданим до суду звітом про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 у справі №380/16508/24 Головне управління Пенсійного Фонду України у Львівській області вказує про те, що на виконання судового рішення проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з лютого 2023 року без обмеження максимальним розміром. Розміри пенсійної виплати становили: - 01.02.2023 -29 951,25 грн; -01.03.2024 - 31 451,25 грн; - 01.12.2025 - 32 951,25 грн (з урахуванням понижуючого коефіцієнта згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 1 - 26 906,78 грн). Нараховано доплати за минулі періоди відповідно до наданих розрахунків. Застосування понижуючих коефіцієнтів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025 та включення індексації 2025 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 209 не були предметом розгляду у справі № 380/16508/24 та не охоплювалися змістом судового рішення. Зміна правового регулювання після ухвалення судового рішення виключає можливість його застосування до нових правовідносин. Виплата сум, нарахованих на виконання рішення суду, здійснюється в межах бюджетних призначень, відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 821 від 14.07.2025. У жовтні та листопаді 2025 року виплачено кошти в межах доступного фінансування.
Отже, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області вжито всіх можливих (конкретних) заходів для виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 у справі №380/16508/24.
Відповідно до правового висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, невиконання судового рішення ГУ ПФУ в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
Враховуючи, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачу, Головне управління Пенсійного Фонду України у Львівській області не відмовляється від виплати нарахованої заборгованості і зазначає, що заборгованість буде виплачена після надходження коштів, суд вважає, що відсутні підстави для неприйнятті звіту в цілому чи встановленні нового строку для подання звіту, оскільки відповідне фінансове забезпечення не залежить від відповідача особисто, тому суд висновує, що поданий звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 у справі №380/16508/24 належить прийняти.
Керуючись ст. 5-11, 12, 241, 248, 256, 293-295, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - прийняти.
Копію ухвали надіслати сторонам.
Ухвала про набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у п'ятнадцятиденний строк з дати складання повного тексту ухвали.
Суддя Брильовський Р.М.